Zinedine Zidane

Champhions League, UEFA Cup, EURO 2004, Il Calcio, Primera Divizion, Premiere League, Bundesliga

Zinedine Zidane

Mesajde baixinho© » Lun Iul 10, 2006 11:56 pm

In minutul 110 al finalei CM din Germania, capitanul nationalei Frantei, Zinedine Zidane, l-a lovit cu capul in plex pe italianul Marco Materazzi. Toata lumea a ramas socata de gestul celui care, ulterior, a fost declarat cel mai bun fotbalist al competitiei. Azi, insa, au aparut variante ale modului in care Zidane ar fi fost provocat de italian.
Presa franceza se abtine de la a comenta incidentul, multumindu-se sa mentioneze ca "Zizou va explica totul in zilele urmatoare, conform celor declarate de agentul lui". Ziarele din Spania si Brazilia mentioneaza ca Materazzi i-ar fi spus lui Zidane in doua randuri ca sora lui este prostituata, si l-ar fi catalogat pe francez drept "terorist" si "musulman imputit".

Personal, nu l-am agreat niciodata pe Zidane. Nu mi-a placut stilul lui de a juca. Am apreciat unele faze create de el (cum a fost golul din finala Ligii Campionilor dintre Real Madrid si Bayer Leverkusen), dar atat. Indiferent, insa, de ceea ce i-ar fi spus Materazzi, nu ar fi avut dreptul sa reactioneze in halul acela din mai multe motive (ordinea este aleatorie):
1. era vorba de cel mai important meci al oricarui jucator
2. era ultimul meci al lui Zidane
3. aparusera zvonuri conform carora urma sa fie desemnat cel mai bun fotbalist al competitiei (zvonuri care au fost confirmate)
4. este capitanul nationalei Frantei.

care este punctul vostru de vedere?

ps: in atasament se vede ca italienii au luat-o rau de tot pe aratura.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde cr3tz » Mar Iul 11, 2006 12:08 am

pacat ca nu a dat direct in figura.

vor fi si cativa care nu vor uita "gestul" lui,dar personal cred ca nu are cum sa ii umbreasca cariera.nu are nici o scuza gestul sau,sunt sigur ca acum il regreta enorm,dar viatza nu se opreste aici.pun pariu ca matterazzi,daca ar mai avea inca o ocazie sa repete faza,nu ar avea nici o retinere.

ZZ este , si probabil va ramane pt mult timp de acum incolo ,cel mai bun jucator al frantei,si unul din cei mai buni jucatori din lume.

si nu cred ca o sa fie considerat cel mai dur fault din istoria mondialelor.pt cine nu stie,sa citeasca mai jos:

"Harald Schumacher 1982 - "Assault on Battiston"
It's been described as the worst and most brutal tackle on a soccer field. Schumacher assaulted French substitute Battiston in the 1982 semifinal. He lost 3 teeth and his life was in danger at one stage. Schumacher escaped without even a caution. The referee awarded a goal kick!"
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde Sică » Mar Iul 11, 2006 12:18 am

am vazut faza de care scrie acolo pe eurosport, ce a facut zidane e pui pe langa faultul germanului.

de zidane imi place doar de cum joaca footbal, la caracter insa e un om cam mizerabil
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm


Înapoi la Fotbal International

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron