Suporterii,tribuna,ultrassii

Champhions League, UEFA Cup, EURO 2004, Il Calcio, Primera Divizion, Premiere League, Bundesliga

Suporterii,tribuna,ultrassii

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Apr 15, 2002 6:12 pm

M-am gandit sa infiintez un subiect...dedicat suporterilor de pretutindeni,dedicat fanilor fotbalului...in general.
Asadar...sa vorbim despre iubitorii de fotbal...din lumea intreaga...si despre comportamentul lor pe stadion si in afara stadionului.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Apr 15, 2002 6:21 pm

Am infiintat acest subiect...dupa ce am citit un post al lui Sfantu.
Imi spunea el...ca suporterii englezi sunt un model. Nu injura,nu arunca cu obiecte in teren....etc.
Dar...ma intreb eu ! De ce...in deplasarile din afara Angliei...suporterii britanici..sunt cei mai rai ? Mereu ...sunt in mijlocul luptelor...pe stadioane sau in afara stadioanelor.
Imi amintesc un reportaj de la Coupe de Monde 1998....cand ...ei...in mijlocul unui mare oras francez (am uitat care)...betzi mortzi..jucau o miutza. 100 de oameni..fiecare pt. el...fara portzi ,fara nimic. :eek:
Au devastat...baruri,terase.....au facut baie in fantanile arteziene.....

De asemenea...sa nu uitam de incidentele din timpul finalei de Cupa Campionilor din 1985 (Liverpool-Juventus Torino)....finala ce le-a adus englezilor 5 ani de suspendare din cupele europene !

Deci ! Lamuriti-ma si pe mine ! De ce englezii sunt pasnici la ei...si rai in afara ???
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Lun Apr 15, 2002 7:08 pm

asta e usor...pentru ca la ei acasa regulile sunt foarte stricte...nu tu petarde,n-au voie cu alcool in tribune,garzi la tot pasul(deci nu se pot lua la bataie)...plus ca-si respecta teritoriul national:)iar daca fac ravagii pe stadion,din banii din buzunarul contribuabililor se fac reparatiile,nu??


acum,nu zic ca ar fi asa pe toate stadioanele britanice,dar pe cele mai mari cam asa stau lucrurile...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Sfantu` » Lun Apr 15, 2002 9:47 pm

Poate ca ar fi trebuit sa fac precizarea ca asa se comporta la ei pe stadioane. Oricum este de admirat faptul ca respecta regulile impuse de federatia lor. Din cate stiu amenzile sunt foarte usturatoare si culmea se feresc de ele, asta si datorita personalului angajat special pentru a-i tine in frau. Ce cred eu e ca in timp, a devenit un lucru obisnuit sa se comporte cate de cat normal.
Tare as vrea sa vad clipa cand un suporter de pe un stadion romanesc va fi amendat cu 10 milioane pentru ca a aruncat cu o sticla pe teren. Personal cred ca ar fi de-ajuns sa se aplice vreo 20-30 de astfel de amenzi si spiritele s-ar linisti mult.
Pe de alta parte sunt si circumspect. A se vedea exemplul Italiei, o tara civilizata, dar care nu rareori vede niste grozavii fantastice pe stadioane. O fi natia asta latina care ne impiedica sa ne comportam normal.
Cat despre suporterii din America de Sud...no comment.
Shi dupa cum spunea marele maestru Porky Pig...."That's all folks!"
Sfantu`
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Mar Mar 05, 2002 5:10 pm
Localitate: Looney World

Mesajde Aliosha » Mar Apr 16, 2002 4:24 am

Exact cum a spus Mirela....
In Anglia legile sunt dure, amenzile usturatoare. Cand ies afara isi fac de cap pentru ca isi permit.

Aduceti-va aminte de barajul cu Italia cand a iesit bataie generala. (ce e drept au fost provocati)
S-au batut cu italienii in centrul orasului. Au fost zeci spre sute arestati. A fost de ajuns sa dea Blair un telefon si a doua zi seara erau toti in drum spre casa.

La mondiale si ei si nemtii au facut iures. Nemtii l-au trimis intr-o stare vecina cu moartea pe politistu ala.
Englezii au batut magrebienii din Marsilia...

Imi aduc aminte de o faza tare: In divizia w in Anglia inca se mai jucau meciuri in timpul mondialelor. Un jucator de la o echipa de mana a 3-a s-a invoit pe motiv ca e bolnav si a plecat la mondiale cu hooligans. Patronii clubului unde juca se uitau la TV la ce faceau suporterii englezi, si il vad tocmai pe asta carandu-i picioare in cap unuia. Oamenii il stiau in spital ...da de unde... omu ardea beri si batea lumea pe strada :p
Mi se pare ca i-au retras legitimatia de fotbalist pe viata.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Sfantu` » Mar Apr 16, 2002 11:39 am

Revenind la fotbalul de la noi...
Am fost sambata la meciul FCM Bacau - Rapid. La Bacau este o regula...la intrarea in stadion sunt pozitionati jandarmi care te controleaza si nu te lasa inauntru nici macar cu o sticla de apa minerala de 0,5 l. Bineinteles ca se mai intampla sa "scape" cate unul, dar oricum raportat la 8-9 mii de spectatori, 10 sticle de bautura nu reprezinta cine stie ce. Spiritele sunt destul de linistite in prima repriza, nealcoolizate ...insa la pauza se da drumul la portile stadionului si fiecare poate iesi sa isi cumpere ce vrea. La intoarcerea pe stadion nu mai e nici un jandarm care sa ii controleze, deci se alcoolizeaza cam jumatate de stadion. Pai cum dracu' sa ii mai tii in frau in cazul asta?
Shi dupa cum spunea marele maestru Porky Pig...."That's all folks!"
Sfantu`
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Mar Mar 05, 2002 5:10 pm
Localitate: Looney World

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Apr 16, 2002 5:50 pm

O faza..care ma distra teribil.....

Mergeam si eu deseori pe 23 august..la meciuri celebre...si nu de putine ori a fost audientza de peste 50 000 de spectatori.
Si la puaza...se strangeau sutele de oameni...sus la boschetzi sa se pisha..aliniatzi ca la armata. Curgeau siroaie,siroaie..... :)

Ce frumoase erau vremuirle de altadata..cand la cuplajele Bucurestene..se strangeau 80 000 de spectatori pe 23 august ! Aceste vremuri..nu se vor mai intoarce niciodata....stadionul avand acum scaune !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mie Apr 17, 2002 9:00 am

Initial trimis de Oribilul Mosh

Ce frumoase erau vremuirle de altadata..cand la cuplajele Bucurestene..se strangeau 80 000 de spectatori pe 23 august ! Aceste vremuri..nu se vor mai intoarce niciodata....stadionul avand acum scaune !


:D Tare faza cu scaunele! Da cuplaje mai sunt? :D

Ati vazut careva reportajul ala de Oscar (sa zic asa), un ziarist englez a lucrat undercover fo 2 ani ca sa se integreze intr-un grup de hooligans, voind sa demonstreze ca, contrar parerii generale cum ca hooligans sunt niste anarhisti haotici, de fapt sunt f. bine organizati? Omu incepe prin a se muta in acelasi bloc cu unul din capii suporterilor (?nu mai stiu, creca Chelsea, sau Arsenal). Isi face un tatuaj, incepe sa mearga prin aceleasi circiumi cu ei. E misto ca e privit mult timp cu scepticism, si chiar daca la beri il bagau in seama, daca vroia sa plece acasa pe acelasi drum cu vreunu dintre huligansi imediat il, luau aia: frate, nu te cunosc, ce te tii de mine!!. Omu avea mereu reportofon si mini camera la el, si-a pus o camera si in masina, si cu timpu filmeaza si inregistreaza tot felu de actiuni d'ale astora. In final prinde si o marturisire cum l-au omorit ei pe unu (caz clasat de politie de mult).

E, huligansi aia nu aveau in cap fotbal, ci exclusiv ciomageala! Erau la bere, aparea unu: ba, am aflat, suporterii lu cutare vin in gara cutare! Imediat ieseau toti pe usa sa-i astepte pe aia sa le care pumni in cap! Sau: s-a anulat meciu, nasol, da poate totusi ajunge vreun autocar cu suporteri aici, sa rupem capu cuiva. Se imparteau pe gasti, sa acopere cit mai multe gari si autogari... si cite si mai cite. Merita din plin reportajul ala.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aliosha » Mie Apr 17, 2002 4:52 pm

Ce interesant Rolf. Unde ai vazut asta?
Stii cum se cheama exact?
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mie Apr 17, 2002 11:05 pm

Aliosha, chiar e interesant. Am vazut la TVR2 acu fo 3 luni, si am inteles de la pretenari ca fu si pe Discovery, da mai de demult. Din pacate nu stiu cum se cheama exact, da miine, de la serviciu, incerc sa aflu (bineinteles, folosind google ;) )
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aliosha » Mie Apr 17, 2002 11:18 pm

Rolf sa stii ca la vara am sa iti fac o vizita pe nepusa masa la servici sa vad ce motor de cautare folosesti... pentru ca nu cred chestia cu google.
:p
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Apr 18, 2002 10:50 am

Aaaa, ma suspectezi de pomana, canadezule! Am spus si sustin in continuare: google!

Uite cam cum am gasit info despre documentarul ala: ce stiu despre el? Documentar despre hooligans, cu reporter infiltrat. Asa incit am cautat dupa undercover documantary hooligans. Uite linkul catre pagina google: http://www.google.com/search?hl=ro&q=undercover+documentary+hooligans Odata obtinute niste rezultate incep si sap. Citesc atent textu dat de google. Deja al doilea site contine info valoroase: http://news.bbc.co.uk/hi/english/uk/newsid_1061000/1061244.stm Acuma deja stiu numele reporterului si al principalilor hooligansi. Pot sa caut dupa mai multe amanunte. Cum ar fi dupa McIntyre, pe care il adaug la documentary hooligans si undercover. Asa mai gasesc si siteul asta http://www.searchlightmagazine.com/stories/HeadhuntersUnmasked.htm . Din pacate numele documentarului nu e dat nicaieri, dar este unul din cele mai interesante reportaje vazute de mine (ca de fapt e ceva intre reportaj si documentar).
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Apr 26, 2002 4:35 pm

Sa va povestesc cea mai frumoasa "aventura" pe care am avut-o printre suporteri !
Acum cativa ani la Finala Cuperi Romaniei...pe celebrul stadion 23 August. Rapid - Universitatea Craiova. Rapid..venea dupa ce pierduse campionatul,prin infrangerea din ultima etapa in Banie.
Stadionul arhiplin...60 000 de spectatori. Oamenii nu mai aveau loc pe scaune..si unii dintre ei statea pe scari. Eu..m-am prezentat la meci cu 2 ore inainte de primul fluier...pentru a lua pulsul tribunei. Mai spargeam semintze...mai vorbeam cu suporterii...mai coboram la tasnitori sa beau apa....lucruri foarte normale inaitea oricarui mare derby. Am stat la peluza II...aia dinspre Bulevardul Muncii.....in galeria Rapidului. Pe atunci eram rapidist....cantam si eu,scandam,etc.
Cu vreo 30 de minute inainte de inceperea meciului...isi fac aparitzia,la peluza unde stateam eu si Legione Granata.....circa 300 de suporteri dinamovisti..impreuna cu sefii de galerie de la Dinamo. Imbracatzi in alb-roshu ,cu steagurile lu' Dinamo. Si strigau cu totzii din rasputeri : "Rapid ! Rapid ! Rapid ! " .
Vazand acest lucru...10 000 de suporteri rapidisti...si-au intors capul spre soporterii dinamovisti...si au inceput sa aplaude la scena deschisa si sa strige : "Dinamo ! Dinamo ! Dinamo ! " . Le-au facut loc..dinamovistilor in galerie ...si au inceput sa cante impreuna !

La..peluza opusa..era o priveliste superba ! O mare alb-albastra ! Cred ca se auzeau si in Colentina scandarile craiovenilor : "Stintza ! Stintza ! Stintza ! " . Asa cum...la Rapid..au venit dinamovistii...in galeria din Banie erau infiltratzi stelistii....care afisau un imens steag rosu-albastru si strigau : "muie Rapid ! muie Rapid ! muie ! muie ! "
Auzind asta...Legione Granata ...au inceput sa cante : " Craiova...sluga lu Steaua ! Craiova ..sluga lu Steaua ! Craiovaaaaaaa...slugaaaaa luuu Steauaaaaa.....craiovaaaaa slugaaaaa lu steauaaaa ! "

La aparitzia echipelor pe stadion....o mare de confeti si steaguri..scandari si artificii....petarde ! Tribunele de pe 23 August...luasera foc ! Atmosfera braziliana ! Atmosfera de vis ! Eu ? Un simplu spectator..alaturi de altzi 60 000 !

Meciul s-a termina cu victioria Rapidului...scor 2-0 !

...............

Povestitzi si voi...intamplari pe care le-atzi trait in mijlocul tribunei !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Vin Apr 26, 2002 4:50 pm

Bah ai scris de 2 ori aceeasi poveste....

La meciul ala s-a vazut clar ca "dusmanii de moarte" dinamo si rapid de fapt traiesc o idila pe la spate. Steaua venise sa strige cu Craiova pentru ca datorita lor luasera campionatul in ultima etapam :
Craiova - Rapid 2-2 parca goluri Lutu. Rapid plecase la Craiova cu tiruri ticsite cu tot felu de chestii pentru sarbatoare si s-a intors cu lacrimi in ochi.
He he he...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Vin Apr 26, 2002 5:06 pm

Am fost la multe meciuri de care imi aduc aminte cu foarte mare placere dar primul care imi vine acum in minte e Steaua- Rapid in finala cupei tot pe 23 August.
Am fost cu bagaii de la mine de la bloc, la gramada si fiecare a intrat pe unde a putut pentru ca nu ne luasem bilet. Io si cu un bun prieten, Goofy (oribilu stie despre ce piesa grea vorbim aici) ne-am dus in galerie la Steaua iar ceilalti pe unde au apucat.
La inceput am crezut ca rapid sunt doar la peluza cu tabela dar cand au dat gol au luat si ei foc, juma de stadion... buni si ei ce e drept.
Pauza a fost tare de tot: au stins luminile pe stadion: rapidistii aveau batoane florescente verzi de la connex iar la noi in galerie erau torte. Un contrast tare de tot. Inspre noi aveai impresia ca luase o padure foc. Au bagat si niste artificii si jocuri de laser pe cer... frumos de tot.
Au mai cantat si niste gusteri(o formatie de nu stiu unde ) in pauza dar nu i-a bagat nimeni in seama.
Alti doi tovarasi de-ai mei sau bagat in seama la masa presei cu nevasta lui Rosu care le-a zis ca daca o sa castige Steaua le da sortul si tricoul in care joaca barbatisu'. Ma suna oamenii in pauza ... nu ma mai intelegeam cu ei asa erau de entuziasmati.
Finalul a fost frumos. A egalat Steaua in ultimul minut , exact cand dezamagiti voiam sa ne caram acasa si pe urma a batut la penaltyuri. Noi ne-am dus evident la celebrul de acum bar Mache, al carui patron e si el stelist infocat - ia foc la faze, se ridica in picioare si injura, da de baut la succese- si ne-am retardat.
Baietii de la masa presei au fost la Rosu acasa(care statea la 3 statii de stadion), i-a cinstit omu cu cate ceva si le-a dat ce le-a promis, mai mult de atat , nevasta lui i-a adus cu masina inapoi spre uimirea baietilor de la colt.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Apr 26, 2002 5:24 pm

Am fost si eu..la meciul de care zice Aliosha ! Iata o intamplare tare !
Cupa Romaniei..dupa cum bine stitzi are ca sponsor principal Tuborg...ca d'aia ii si zice Cupa Romaniei Tuborg !
Si la toate finalele...pe teren apare mascota Tuborg..un om..imbracat intr-o sticla de Tuborg gonflabila !
Suporterii rapidisti.....dezbracatzi la bustul gol...cu niste burtzi enorme si negre...cand au vazut mascota..au inceput sa strige catre ea : " Baaa....da-te-n mortzii matii de mascota ! Da-ne bere ! "
:D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Apr 28, 2002 12:17 am

Ce urmeaza sa zic eu nu prea e fotbal intern da e de pe stadion shi merge...Pe 27 martie la meciu Romania-Ucraina(nu o sa uit data fiindca in ziua aia am picat examenu ptr permis de conducere :))Stadionu destul de plin(stadionul din Constanta)incepe meciu intra echipele pe teren (la Faru vestiarele sunt la subsol shi se iese undeva in spetele portzii)Apar pe teren jucatorii echipatzii in galben,tot stadionu incepe sa aplaude,jucatorii entuziasmati fac cu mana vrajeli shi apoi surpriza apare shi cealalta echipa in rosu shi tot stadionu Hooou cateva secunde pana sa se prinda ca de fapt aia in rosu erau echipa noastra....ma shi miram eu de unde avem atatzia blonzii in echipa .
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Apr 28, 2002 12:21 am

O intamplare amuzanta ..in tribuna de pe 23 August. Semifinala de cupa,prin 1993. Universitatea Craiova-FC Arges Pitesti. Bulevardul Muncii era blocat. Nu mai circulau tramvaie..nu mai circula nimic. Peste tot...masini cu numere de Argesh (AG) . Bodegile de pe bulevard pline ochi.
In sfarsit..in timpul nmeciului...eu cu inca cativa prieteni..stam la tribuna a II a....intesata de suporteri pitesteni. In fatza noastra un argesean...beat mort. Afara era o vreme friguroasa...maxim 10 grade...dar el era la bustul gol...si canta din tot sufletul.
Dupa atata bautura...omu' se plictisise...asa ca sorbea dintr-o cutie de Mirinda. Si agita cutia deasupra capului si canta astfel : "O racoritoare....FC Arges este mare ! O racoritoare....FC Arges este mare ! "
La o decizie gresita a tusierului...impotriva Argesului (asa vazuse el ca e gresita :) ) ....omu' nostru s-a enervat cumplit.....si a vrut sa arunce cu racoritoarea in teren......dar fiind beat mort...in momentul in care a vrut sa arunce cutia...a cazut peste banca din fatza..s-a dus cu totul de'a dura....spre amuzamentul intregii audientze.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Sep 01, 2002 5:21 pm

Decret..muta si tu asta la mine pe fotbal international !
10x

Ca aici pe fotbal intern..o sa il folosim pe ala..cu scandari si banere !

Pe asta..vreau sa scriu eu de Barca si alte galerii !

10x
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Dum Sep 01, 2002 5:28 pm

ah, da, barca shi celebrul banner "CATALUNIA NU E SPANIA!"
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Dum Sep 01, 2002 11:21 pm

Pe mine ma amuza banner-ul pe care l-au afist fanii lui Lazio in primavara lui 2001 la meciul din faza a doua a grupelor cu Real Madrid in CL(s-a terminat 2-2 sau asha ceva) : "ROMA siamo noi"ptr k in acceasi perioada As Roma luase bataie de vreo cateva ori....sau tot ultrasii lui Lazio in primavara asta "Noi SS Lazio,Voi $$ Lazio" ca o aluzie la cererile financiare exagerate manifestate de jucatori...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Sep 01, 2002 11:58 pm

Bai Mig-ule..vad ca esti in forma...si le ai cu tribunele de la italieni.
Ia lamureste-ma si pe mine intr-o mica problema !
Ce galerie avea deviza : "pentru o Roma alba" ?
Lazio...ca erau impotriva lu AS Roma ? Sau AS Roma...ca erau impotriva ..ca aveau prea multzi negrii in echipa !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Sep 02, 2002 12:17 am

Moshule io tzin cu Lazio de aia le am...pai galeria lui Lazio e una dintre cele mai rasiste din Italia...ei erau cu "Per una roma bianca"....de asemenea la un meci contra As Roma au afisat un banner"As Roma squadra din negri,curva di ebrei" adica echipa de negri shi galerie de evrei....shtiu k a iesit scandal mare cu ocazia aia.tot ei au avut odata un banner cu "Remember ARKAN" dupa moartea lui,k fanii erau inebunitzi dupa Mihajlovic ,sarb shi el la origine...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Sep 02, 2002 12:55 am

Ia uite..bai frate ! Astazi aflu si eu ca ..curva inseamna galerie in italiana !

Abia acum inteleg de ce se numeste galeria lui Poli ...Ultra Commando Violla Curva de Sud .

Mig-ule....daca stii cantece si scandari de pe la yugoslavi si rushi te-ash ruga sa ni le impartasesti si noua.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Sep 02, 2002 1:29 am

Moshule de fapt curva inseamna curba...la ei prin curva se intzelege peluza(k aia e curba) shi cum in peluza sta galeria s-a generalizat curva=galerie.Tre sa mai mentionez k suporterii laziali se impart in 2 mari formatzii:Iriducibili shi Viking
La sarbi cand are loc "veciti derby"(eternul derby) intre Zvezda shi Partizan,suporterii lui Zvezda ,celebrii Delije(vitejii)(Arkan a fost sef de galerie candva)fac niste coregrafii de exceptzie(a se vedea atasamentul in care se vede orasul belgrad reprodus de Delije"(tot ceva de genu Roma siamo noi) shi urla "pickice"(ceea ce inseamna,well organul sexual femeiesc)...frumos ,nu?Tre sa mai adaug k suporterii lui zvezda se impart in mai multe grupari (ULTRAS,RED DEVILS,ZULLU WARRIORS,WINNERS, RED WHITE ANGELS, BRIGATE, EAGLES, R. S. CLAN, R. S WARRIORS) shi sustin nu doar echipa de fotbal ci shi pe cea de baschet sau volei a clubului in deplasarile prin Europa...au cam 20 de mortzi in urma confruntarilor cu politias au cu galeriile rivale)

Aici sunt versurile imnului Zvezdei,celebrul Himna Crvena Zvezda,cantat de numai putin celebrul Bajaga:(o sa fac shi traducerea in curand) :
Hajdemo svi da pevamo veselo
kome je srce crveno i belo.
Moja adresa Marakana - sever.
Delija uvek i Red Star Forever.
REFREN:
Zvezda je ime Å¡ampiona.
Ima nas 200 miliona.
Zvezda je da se pamti dugo.
Pobeda ili ništa drugo.

Zvezda, Zvezda, Zvezda,
peva Marakana. 2X
Na moje nebo jedna Zvezda seva,
ona je brate crvena i bela.
Hajdemo Bogu da se pomolimo,
da pevamo i da vas pobedimo.
REFREN:
Svi znaju gde je Topcidersko brdo,
Delije - sever, tamo gde je tvrdo.
Na moje nebo jedna Zvezda seva,
ona je brate crvena i bela.
REFREN: 2X
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Lun Sep 02, 2002 1:22 pm

Am fost mai demult la un meci FC Arges - Steaua. M-am dus in interes de serviciu, dar nu am mai incaput la masa presei, asa ca am stat in Tribuna 0. Cei de acolo m-au ginit imediat ca sunt bucurestean, dar nu mi-ai zis absolut nimic. La un moment dat a ratat unul de la Steaua, iar eu am strans pumnii ca nu a marcat, iar un nene mi-a spus: "Poti sa te bucuri cand vrei, ca nu iti face nimeni nimic. Stie toata loumea din Bucuresti". Eu fiind un suporter al Rapidului (in timpul liber), nu aveam cum sa ma bucur pentru Steaua. In fine, 1-0 pentru Arges - am urlat de nu mai aveam plamani, 2-0 - ma pupam cu oamenii de langa mine, 2-1 - am injurat ca la usa cortului. 3-1 - nu mai avea nimeni loc sa tipe de mine, 3-2 - aceeasi poveste cu incurajarile. In acelasi timp, se anuntau la difuzor rezultatele celorlalte meciuri. Fac o precizare: meciul a avut loc in campionatul 1997/1998, cand pentru titlu s-au luptat Steaua si rapid. La un moment dat, un nene de langa mine ma intrebaa: "Dar cu cine tineti dumnevoastra?". Avand in vedere ca rapidistii nu sunt bine vazuti in Pitesti, am zis: "Cu Sportul". Omul a zambit (cred ca nu am fost foarte credibil). iar prin minutul 90 se anunta la megafon: "Suporterii stelisti au tioate motivele sa fie tristi: Marinescu a marcat cu capul, iar rapid conduce Otelul cu 1-0". In secunda doi eram undeva cu cinci randuri mai jos (nu ma intrebati cum anm ajuns acolo) si urlam ca disperatul "Campionii" (dupa cum stiti, nu a fost sa fie). Cea mai tare secventa a fost ca atunci cand m-am intors la locul meu, nenea ala de m-a intrebat cu cine tin mi-a spus: "Si eu tin cu Rapid, chiar daca sunt pitestean".
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Lun Sep 02, 2002 1:39 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Sa va povestesc cea mai frumoasa "aventura" pe care am avut-o printre suporteri !
Acum cativa ani la Finala Cuperi Romaniei...pe celebrul stadion 23 August. Rapid - Universitatea Craiova. Meciul s-a termina cu victioria Rapidului...scor 2-0 !


Scorul final a fost 1-0 si a marcat Martinescu din penalty, spre finele primei reprize. Tin minte ca meciul cu pricina a ramas in memoria multora si pentru faptul ca suporterii Rapidului ar inceput sa arunce in aer cu celebrele cartoane albe si visinii imediat dupa golul lui Lucian si nu s-au mai oprit decat prin minutul 60. A fost ceva de vis sa vezi cum zboara prin aer, la tribuna a II-a si la peluza dinspre Muncii, mii de cartoane.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde cutuma© » Joi Sep 05, 2002 8:51 pm

Primul meci la care am asistat a fost un etern derby Steaua-Dinamo, terminat cu scorul de 3-0 pt militari. Se intampla prin '93 (cred) cand aveam doar 7 anishori. Tzin minte ca atunci tzineam cu dinamo, intrucat imi placea sa-l oftic pe tata care tzine cu steaua (n-a durat prea mult aceasta perioada de fan rosh-alb). Normal ca ne-am ashezat in tribuna alaturi de fanii stelei, intrucat nu ar fi acceptat tata sau unchi-miu sa stea in alta parte. suparat, am decis k io trebuie sa imi incurajez cumva echipa shi mi-am confectionat un fel de banner pe care scria mare dinamo shi pe care-l agitam. Eu shi bannerul meu alcatuiam un peisaj ciudat in marea de suporteri rosh-albashtrii shi totushi nimeni nu mi-a adresat nici macar cea mai mica injurie sau ironie. Probabil in ziua de azi ash fi fost batut mar iar acel banner ars. Deh, unde-s vremurile de altadata cu stadioane pline atat cu barbatzi cat shi cu femei shi copii?

P.S. Mig, tu cu Lazio, io cu Inter, avand in vedere infratzirea dintre cele doua galerii putem spune k in sfarshit suntem shi noi de acord cu ceva...

P.P.S. Moshule, am citit intr-un post de-al tau ceva legat de urinarea suporterilor. Shtiai ca celebrul Maracana are probleme serioase la stalpii de rezistentza din cauza urinarii excesive?
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Sep 05, 2002 9:38 pm

Pai mi se pare normal ! Sa urineze ..sa zicem vreo 40 000 din cei 200 000 aflatzi la meci .....normal ca are probleme !

Ma intreb ce s-ar intampla sa ii apuce pe totzi burtzile ! :p Atunci....sa vezi dracia dracului !

Mie imi plac suporterii romani..fie ai lui Lazio fie ai lui AS Roma. Stadionul lor e cam ca 23 august al nostru...si are loc berechet in spatele portzilor. E...acolo sade un mester care agita un steag enorm. Dar enorm,enorm ! Plus inca unul..care canta la porta-voce....si galeria dupa el !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Sep 05, 2002 11:06 pm

Moshule stadionu Olimpico k la el de referi e de 80.000 de locuri shi arata de 3 ori mai bine k 23 august:D.Lazio vrea insa sa isi faca un nou stadion ceva mai mic,insa ideea cred k a cazut dupa ultimile recesiuni

Decret ,in sfarsit un punct comun:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Fotbal International

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron