Ingerii pazitori ai buturilor

Champhions League, UEFA Cup, EURO 2004, Il Calcio, Primera Divizion, Premiere League, Bundesliga

Ingerii pazitori ai buturilor

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Oct 02, 2002 12:50 am

Portarul este ,cu sigurantza ,un post cheie in jocul de fotbal . Acest jucator conteaza foarte mult in angrenaul unei echipe. El ,mai mult ca oricare alt jucator,poate aduce victoria..sau poate pierde un meci .
Nu stiu de ce ,dar de mic copil am avut o mare dragoste pentru portari . Cand eram mic si ma uitam la meciuri intodeauna il intrebam pe tata cine e in poarta . Nu ma interesa cine e in atac sau la mijloc ,cine e capitanul echipei sau cel mai bun de pe teren...eu trebuia sa stiu portarii . :D
Asa ca....deschid subiectul de fatza dedicat ingerilor dintre buturi . Sa povestim aici ce portari ne plac , parade celebre ,gafe celebre . Sa povestim despre portarii de legenda ,dar si despre portarii actuali .
Si voi incepe eu .

Pe vremea cand am inceput eu sa ma uit la fotbal existau catziva portari de mare valoare . Ulterior ei au devenit legendari .
Si ii enumar aici pe : Peter Schilton (care la peste 40 de ani apara intr-o semifinala de Campionat Mondial ) , Rinat Dasaev (celebrul portar al Uniunii Sovietice , in nu mai putin celebrul sau echipament galben complet cu initialle negre pe piept CCCP ) , Walter Zenga (portarul care in 6 ani de nationala a permis doar 0,41 goluri in medie pe meci . cea mai buna medie a tuturor timpurilor) , Peter Schmeichel (ani de'a randul portar al nationalei Danemarcei si al lui Man U ,campion european in 1992 ) ,Antoni Zubizareta (Spania ) .

Din batrani am auzit despre un mare portar ,al Uniunii Sovietice : Lev Yaschin . Nu prea stiu multe despre el . Doar ca a fost foarte mare .

In momentul de fatza imi place Jose Luis Chilavert . Nu am vazut multe meciuri cu el ,dar imi place. Are sange . Apara destul de bine . Plus ca este un deliciu cand executa loviturile libere . L-am urmarit la doua campionate mondiale si am constatat ca este sufletul echipei Paraguayului . Pe langa indatoririle de portar isi imbarbateaza colegii . Imi place acest lucru .
Si portalul nationalei Turciei si a lui Fener , Rustu .

O sa revin in alt post cu gafe memorabile si parade exceptionale . Si tot atunci despre altzi preferatzi ai mei .
Pana atunci astept parerile voastre .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Mie Oct 02, 2002 6:29 am

Eu pe Schmeichel il consider cel mai bun portar al tuturor timpurilor....


PS: Mosule sper sa nu te superi ca am modificat numele la unii jucatori ca eram scris incorect...
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Oct 02, 2002 8:00 am

cea mai mare admiratie o am pt rica. putea sa castige un meci aparand senzational cum f usor putea sa-l si piarda gafand memorabil. poate ca la mondialul mexcan('70) in meciul cu anglia (0-1) daca era rica in locul lui adamache alta ar fi fost soarta. poate chiar si cu brazilia daca ar fi fost titular. daca,daca....
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Oct 02, 2002 9:53 am

Nu ma supar,mai Bobo. Oricum ,gresisem doar la portarul danez. :p
Si eu il condider pe danez printre cei mai buni . Dar ,asta nu spune nimic..din moment ce nu am prins portarii din vechimi . Un Dino Zoff ...etc.etc.


eyewitness ,tot ai adus tu vorba de Adamache. Am auzit si eu de celebrul Stere Adamache si cica era cel mai bun portar al nostru prin anii 70 . Si ca a murit inecat prin Delta pe undeva.
Tu probabil l-ai prins jucand. Cum era ? Mai bun ca Raducanu ?

ps : eyewitness,tu pe cine consideri cel mai bun portaral tuturor timpurilor ? hai..ca ai prins 2 generatzii mai mult ca noi !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Mie Oct 02, 2002 1:38 pm

Daca tot suntem la capitolul "Rici Raducani":
OM... fa o mica descriere si pentru Renee Higuita...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Oct 02, 2002 3:20 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh

eyewitness ,tot ai adus tu vorba de Adamache. Am auzit si eu de celebrul Stere Adamache si cica era cel mai bun portar al nostru prin anii 70 . Si ca a murit inecat prin Delta pe undeva.
Tu probabil l-ai prins jucand. Cum era ? Mai bun ca Raducanu ?

ps : eyewitness,tu pe cine consideri cel mai bun portaral tuturor timpurilor ? hai..ca ai prins 2 generatzii mai mult ca noi !

mosh-ule io cu folbalu' mai paralel. da' asa ce tin minte adamache n-a fost niciodata mai bun ca rica. parca era portaru lu' dinamo brasov pe vremea aia. rica la mondialul din 70 a intrat in confict cu antrenoru , cred ca era nea angelo, ca l-a prins manga in cantonament. asa era zonu' si de aia l-a folosit pe adamache. si in ultimu meci cu brazilia lu pele dupa ce a luat 3 boabe nea angelo si-a calcat pe suflet si l-a bagat pe rica care facu vro 2-3 robinsonade p-acolo de ziceai ca are aripi, iar tataru si dumitrache au ratat ca boii la 3-2 pt brazilieni. nu stiu cum a murit adamache si nici n-am auzit.

ca cel mai bun portar din lume ? ...hm... greu de spus bai io as inclina spre gordon banks portarul angliei prin anii 60 si inceputul 70. meserias tata. daca nu era el si arbitrii in 66 nu lua anglia cupa mondiala niciodata. poate si sepp mayer al nemtilor prin 70, fillol al argentinei prin 70 si zoff al italienilor. cam astia ar fi ...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Mie Oct 02, 2002 5:10 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Nu ma supar,mai Bobo. Oricum ,gresisem doar la portarul danez. :p


Hehe, ai gresit si la Rustu, ca ai scris Rustiu :)

Si Mosule nu uita cine a fost cel mai bun portar la mondiale si e cel mai bun din lume la ora actuala... Oliver Kahn
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Oct 02, 2002 5:23 pm

De ce este huiduit de publicul bavarez ? Ieri,in meciul cu Milan , la fiecare atingere de minge era huiduit ?

A fost bun..sezonul trecut si acum doua sezoane. Acum nu mi se mai pare asa bun.

Foarte bun mi se pare..Casilas ,de la Real . Si nu are decat 20 de ani . Cred ca o sa devina un portar de legenda.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Mie Oct 02, 2002 8:32 pm

Portar de viitor e si Robert Enke care a fost luat in vara de la Benfica de catra Barcelona.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde cutuma© » Mie Oct 02, 2002 9:45 pm

citez un user distins: bwahahahaha

Robert Enke??? Bobo,draga, mi se pare un portar ingrozitor de slab . la capitolul pozitzionare shi reflexe e groaznic de slab (nu m-am uitat la CM sa vad cum l-au cotat aia, dar parca tot slab era...). Prin definitzie dak eshti portar la barca inseamna k eshti mare gafeur. Sa nu uitam de portari precum Dutruel, Arnau, Hesp. Buni jucatori...

Mie mi-a placut dintotdeauna Toldo...de cand l-am vazut prima oara in poarta Fiorentinei mi-a placut foarte mult, trecand la rangul de idol odata cu sosirea la Inter. E un portar care rar gafeaza...
Nu am prins din nefericire vremurile de dinainte de '89...deh, aveam la revolutzie abia 3 anishori, dar din povestirile tatei mi-am facut o imagine generala, shi intr-adevar,de acel portar minune al URSS-ului am auzit foarte multe lucruri bune...mare pacat k nu l-am apucat jucand nici pe el shi nici pe multzii altzii. Las' k l-am prins pe Barthez...compenseaza, nu?:rolleyes:
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

postul 4800

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Oct 02, 2002 9:50 pm

Initial trimis de D€CR€T
Prin definitzie dak eshti portar la barca inseamna k eshti mare gafeur.


Zubizareta si-a petrecut cea mai mare parte a carierei la Barca !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Mie Oct 02, 2002 10:01 pm

Din cei enumeratzi nu tzi-ai dat seama k ma refer la istoria recenta? ultimii 2-3 ani?
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Mie Oct 02, 2002 11:25 pm

Enke nu e ala care a luat un gol de toata jena de la Vali Nastase ( intrebarea e retorica, sigur ca el e)?! In general imi plac portarii italieni, incepand cu Pagliuca ( avea asta niste reflexe senzationale pe linia portii, imi aduc aminte de ex. cum a scos lovitura de cap a lui Flo in Franta 98) si continuand cu Peruzzi, Toldo, Frey ( portarul Parmei, din pacate gafeaza uneori incredibil) si favoritul meu, cel mai scump portar din lume, Buffon.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Oct 03, 2002 12:30 am

Cred k cel mai mare portar din lume este pana la urma Lev Yashin(asta e shi parerea UEFA).Dintre portarii actuali imi plac Toldo,portarul de la Marseille(portarul de rezerva al Frantei)Ramee shi un portar rus de viitor care a trecut la Verona de la Lokomotiv Moscova pe nume Ruslan Nigmatulin shi care s-a evidentziat in meciurile cu Real Madrid in Cl editzia 2001-2002....
Shi Lobont cred k e un portar de viitor.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Joi Oct 03, 2002 3:27 am

Lobont e portar de viitor numa ca se tot accidenteaza...
Portar bun mi s-a parut azi si cel de la Aek, Hiotis...

CAt despre Enke ce sa spun, parerea mea e ca o sa fie bun, o sa vedeti voi, iar daca nu asta e :D
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde cutuma© » Joi Oct 03, 2002 8:35 am

Frey e francez, nu italian...
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Joi Oct 03, 2002 11:26 pm

Da, e francez, Sebastian Frey, dar e italian dpdv al echipei de club
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Vin Oct 04, 2002 8:42 pm

Initial trimis de MiG29
shi un portar rus de viitor care a trecut la Verona de la Lokomotiv Moscova pe nume Ruslan Nigmatulin shi care s-a evidentziat in meciurile cu Real Madrid in Cl editzia 2001-2002....


De acord cu Ruslan, vazushi unde e acum? TSKA Moscow...cica a aparat excelent vs Parma...
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Oct 04, 2002 11:34 pm

Decret l-am vazut pe Nigmatulin in meciu cu Parma(in direct pe RAiDue joi seara...un pic cam codat da merge:)).Intradevar a aparat exceptional chiar dak a incasat 3 goluri.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 04, 2002 11:46 pm

Ba..mie imi place mult de tot de portarul lui Lokomotiv Moscova ! E legendar ! Ala cu coada legata la spate ! Am uitat cum il cheama !

Si..daca tot e vorba de portari legendari cu coada la spate ..nu l-a amintit nimeni pe David Seaman . Care a fost mare,mare ! Si inca mai apara bine..la cei 40 de ani ,chiar daca asta vara Ronaldinho i-a inscris un gol ce cu greu va fi uitat.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Vin Oct 04, 2002 11:52 pm

Seaman mie nu mi-a placut niciodata...de cand ma uit eu la meciuri l-am vazut doar gafand...nu tzin minte sa-l fi vazut facand un meci mare.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Oct 08, 2002 3:10 pm

Initial trimis de MiG29
Cred k cel mai mare portar din lume este pana la urma Lev Yashin(asta e shi parerea UEFA).


a fost si este cotat ca cel mai bun din lume. o legenda.din pacate noi ca romani nu prea am avut sansa sa il urmarim pe la tv ci doar in niste secvente retro. cred ca moshu se referea la cei pe care totusi am reusit sa-i urmarim la..."lucru" cel putin asa am inteles eu. parerile noastre si nu cred ale uefa....
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Oct 08, 2002 3:44 pm

Eyewittnes ....shtiu k Yashin a fost shi este rara avis (insa potzi gasi p net clipuri de 1 minut doua cu el in actziune)insa moshu s-a referit shi la portarii legendari nu numai la cei pe care ii putem urmarii live
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mar Oct 08, 2002 7:07 pm

Numele portarilor care au fost titulari cand echipele lor nationale au castigat titlul mondial:

Ballestero; Campioana Mondiala -> Uruguay; Anul competiei -> 1930; Tara gazda a intrecerii -> Uruguay.
Combi: Italia; 1934; Italia.
Olivieri: Italia;1938; Franta.
Máspoli: Uruguay; 1950; Brazilia.
Turek; RF Germania; 1954; Elvetia.
Gilmar; Brazilia;1958; Suedia.
Gilmar; Brazilia;1962; Chile.
Banks: Anglia; 1966; Anglia.
Félix: Brazilia; 1970; Mexic.
Maier: RF Germania; 1974; Germania.
Fillol: Argentina; 1978; Argentina.
Zoff: Italia; 1982; Spania.
Pumpido: Argentina; 1986; Mexic.
Illgner: RF Germania; 1990; Italia.
Taffarel; Brazilia; 1994; SUA.
Barthéz; Franta; 1998; Franta.
Marcos; Brazilia; 2002; Japonia si Coreea de Sud.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Oct 08, 2002 7:26 pm

Ultimele 5 mondiale le-am vazut si eu LIVE !
Si dupa parerea mea...Pumpido a fost cel mai stralucitor dintre cei 5 portari ce au aarat pentru campioanele mondiale !
Pacat ca in 1990 s-a accidentat in primul meci ,cel impotriva Camerunului ! Astfel a ratat intreg turneul !

baixo..tu ai vazut mondialul din 1982 ? Daca da..cum tzi s-a parut Zoff ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Mie Oct 09, 2002 7:36 pm

Eu personal nu prea cunosc portari de culoare valorosi...din ce imi aduc aminte poate Benard Lama a fost ceva... nu stiu insa ce sa zic de Mondragon si Dida...Is ei considerati de culoare?
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Oct 09, 2002 8:15 pm

Nu sunt de culoare....sunt latinos ! :)

Un portar valoros de culoare mi s-a parut...Shaka Hislop (nu mai stiu daca asa se scrie corect) . Juca intr-o vreme la Totenham. A evoluat si pe Ghencea. Acum nu stiu unde mai joaca si daca mai joaca.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Mie Oct 09, 2002 9:01 pm

Mosule cred ca te inseli putin... shaka Hislop e negru dar n-a jucat niciodata la Totenham:

92-95: Reading
96-98: Newcastle United
99-01: Westham
02-??: Portsmouth
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Stire Mediafax de azi, ora 17:44

Mesajde baixinho© » Lun Oct 14, 2002 4:51 pm

Portarul echipei Deportivo La Coruna, Jose Francisco Molina, se retrage temporar din activitatea competitionala deoarece sufera de o tumoare la organele genitale, informeaza cotidianul "Marca". Molina s-a intilnit, luni, cu responsabilii clubului Deportivo La Coruna, cu medicii gruparii, cu suporterii si coechipierii pentru a-si lua ramas bun. Portarul a sustinut o conferinta de presa in cadrul careia a explicat ca a fost supus, anul trecut, unei interventii chirurgicale, din cauza unei tumori la testicule. Molina a precizat ca, pina joi, toate analizele au avut rezultate negative. In urma unui examen medical efectuat saptamina trecuta, medicii au decis ca portarul trebuie sa urmeze un tratament. Medicul clubului Deportivo La Coruna a explicat ca tratamentul pe care il va urma Molina se va stabili in functie de tipul tumorii. Potrivit cotidianul "AS", Molina sufera de o tumoare maligna. Portarul va fi tratat la Institutul de Oncologie din Valencia, unde se va afla, marti, pentru a fi supus unor analize.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Aragorn » Lun Oct 21, 2002 4:36 am

Dar de Ducadam ce ziceti?
eu nu prea l-am vazut in actiune dar am auzit ca a fost super...pacat ca a fost injunghiat (sau inpuscat)
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Următorul

Înapoi la Fotbal International

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron