Echipa de suflet

Champhions League, UEFA Cup, EURO 2004, Il Calcio, Primera Divizion, Premiere League, Bundesliga

Echipa de suflet

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Oct 29, 2002 12:12 pm

Care este preferata voastra din Italia ?

A mea este Sampdoria Genova . Chiar daca de ceva vreme nu se mai alfa in Serie A , eu sper ca odata si odata am sa o vad di'nou pe prima scena a fotbalului italian.

De ce imi plac ? Pai erau fantastici pe la inceputul anilor 90 . Aveau un lot foarte puternic , cu Palliuca in poarta , Vialli , Roberto Mancini , Dosena ,Salsano , Lombardo .
O mai juca celebrul Atilio Lombardo ? .."batranul Sampdoriei" ..cum era poreclit pe atunci...datorita cheliei sale. :p

In camera mea troneaza un fanion cu gruparea din Genova , cu celebrul lup (de mare) cu pipa in gura.
Se stie...ca Genova este un mare port european....portul unde s-a nascut Christofor Columb...cel ce avea sa descopere America la 1492.
Atzi vazut bai ce cult sunt ? :yD

In prezent...imi place de Milan AC. Ca joaca acolo Rivaldo si Seedorf .
Iata..ca dupa vreo 10 ani incepe sa imi placa iar de rosso-nerri din capitala Lombardiei . Ultima oara imi placea de ei..cand ii aveau in componnetza pe Rickard-Gullit-Van Basten si bineiteles pe legendarul Franco Baresi . Probabil singurul jucator de fotbal ce are numarul retras. La AC Milan nimeni nu va mai putea purta numarul 6.

Astept parerile voastre. Sa le si argumentatzi !

Ciao . :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Bagheera » Mar Oct 29, 2002 12:15 pm

De cand eram mic favorita mea din Italia este LAZIO ROMA! Au avut in ultimii ani si ei bucuria de a lua un titlu dar din pacate datorita problemelor financiare nu se mai regasesc in ultimul timp.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde MiG29 » Mar Oct 29, 2002 4:38 pm

Shi eu de tzin tot cu SS Lazio Roma,de pe vremea cand erau in subsolul clasamentului.De asemena tzin shi cu Sampdoria Genoa care insa e tot in B.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Mar Oct 29, 2002 8:16 pm

Mosule si Mig poate nu va vine sa credeti dar echipa mea de suflet de cand lumea e AC Milan :D (asta din Italia, nu in general).
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Oct 29, 2002 8:18 pm

Bobo ,funny:)nu credeam k tzii tocmai cu Diavolul:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Mar Oct 29, 2002 10:52 pm

Am mai spus poate... sunt mare fan Parma, inca de cand juca Thomas Brolin... apoi echipa extraordinara cu Sensini, Cannavaro, Thuram, Veron, Chiesa, Crespo, antrenata de Malesani, care invingea pe Juve cu 4-0 pe Delle Alpi ( gol Crespo cu calcaiul) si castiga cu 3-0 Cupa UEFA impotriva lui Bordeaux. A urmat o perioada mai slaba, singurul aspect pozitiv fiind venirea lui Ortega. Acum ca lau luat pe Mutu, pasiunea s-a reaprins.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Mar Oct 29, 2002 11:16 pm

E mult spus echipa de suflet pentru ca nu este vorba de asa ceva. Am o singura echipa de suflet, si aia e din Romania, insa din Italia cel mai mult mi-a placut Juve pe vremea cand jucau acolo Vialli & Ravanelli. Mai ales in sezonul in care au luat Champions League in fata lui Ajax moment in care am castigat si o lada de bere la un pariu. :p

Cel mai mult imi placea de Ravanelli a.k.a Pena Bianca pentru ca de cate ori intra (de multe ori pe la finalul meciurilor) dadea gol. Era un fel de Pele Gavrila Balint dar la un alt nivel.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde sly » Joi Oct 31, 2002 9:07 pm

deobicei am o echipa favorita in fiecare campionat shi nu o schimb deloc spre deosebire de altii fara isi schimba favoritele campionat de campionat! Ac Milan este echipa mea favorita de pe vremea cand erau in echipa olandezii zburatori:gullit, Rickard, Van basten! shi acuma au un lot destul de bun cu rivaldo,seedorf, sevcenko (care acuma nu prea mai prinde locul de titular), tomasson etc!
The wind of change blows straight into the face of time
Like a storm wind that will ring the freedom bell
Avatar utilizator
sly
 
Mesaje: 2918
Membru din: Joi Ian 10, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Oct 31, 2002 9:26 pm

Dar Sly..tu aveai 5-6 ani cand erau cei pomenitzi de tine la Milan !
Sa nu imi spui ca te uitai la meciuri cu Milan la varsta aia ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde sly » Joi Oct 31, 2002 9:38 pm

da mai moshule ma uitam deoarece steaua(echipa mea favorita din romania) a jucat o finala sau o semifinala?(numai imi amintesc exact acuma) de champions league cu mare echipa la aceea perioada, ac milan shi de atunci am devenit fan milan!
The wind of change blows straight into the face of time
Like a storm wind that will ring the freedom bell
Avatar utilizator
sly
 
Mesaje: 2918
Membru din: Joi Ian 10, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Oct 31, 2002 9:43 pm

Finala de Cupa Campionilor Europeni

AC Milan - Steaua 4-0

2 goluri Gullit , 2 Van Basten

La 4 ani ,Sly asta era bun si el...se uita la meciuri ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Vin Noi 01, 2002 9:41 pm

Echipa mea de suflet...INTERNATZIONALE MILANO...N-am de gand sa fac referiri la trecutul glorios al milanezilor care este arhicunoscut ci doar la jucatorii de acum, dintre care tzin sa il mentzionez pe Christian "Bobo" Vieri, unul dintre cei mai buni atacantzi ai momentului shi un adevarat simbol al squadrei azzura din ultimii ani.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Ayrton » Vin Dec 20, 2002 4:39 pm

SOPRA TUTTI... SIAMO NOI!!!

Va suna cunoscut? Da? Ei bine e adevarat: raspunsul corect este Milan si Dinamo!
M-am indragostit de Milan la celebrul meci cu steaua, cand saracul bumbescu nu stia cum sa fuga mai repede din calea devastatorului atac milanez!
GULLITVANBASTENGULLITVANBASTEN... si acum ma unge la suflet numai cand imi amintesc!
De vreo 5 ani imi mai place mult si Roma: au cel mai bun jucator din lume dupa parerea mea: Francisco Totti!
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde Ayrton » Vin Dec 20, 2002 4:42 pm

A, uitasem sa-i spun ceva Mosh-ului: Baressi nu e singurul jucator din lume care are tricoul retras! Mai exista unul in Romania:

CATALIN HALDAN - UNICUL CAPITAN!

Nimeni la Dinamo nu mai joaca cu numarul 11.
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Mesajde cutuma© » Vin Dec 20, 2002 10:09 pm

maradona ar fi trebuit sa aiba tricoul cu 10 al natzionalei argentinei retras dar s-au opus jegurile de la FIFA.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Dec 21, 2002 12:01 am

Hm..d c i-au retras tricoul lui Haldan ? Doar pentru ca a murit tanar ? Pentru asa ceva..nu se retrag numere !

Maradona..chiar ca merita !

Va reamintesc..ca in NHL..numarul 99 a fost retras de la toate echipele in cinstea lui Wayne Gretzky ! Deci..nimeni,niciodata ..la nici o echipa..nu va mai purta 99 !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Forza Juve

Mesajde Remy » Joi Dec 26, 2002 2:29 am

de cand ma stiu Juventus este echipa mea de suflet, bineinteles alaturi - la acelasi nivel - de Universitatea Craiova.
Il consiter cel mai puternic club din Italia din toate timpurile, nu doar ca a castigat de 27 de ori serie A, ci pentru ca aici au evoluat jucatori magnifici ca Platini, Ravanneli, Zolla, Baggio, Deshamps, Zidane, Pipo INZAGHI.
El condor pasa!
Remy
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Lun Dec 23, 2002 10:22 pm
Localitate: Romania, Craiova

Mesajde b0mber » Vin Dec 27, 2002 1:55 am

si eu de cand ma stiu,in afara de Stiinta Craiova,imi place de o alta echipa din Italia,si anume Lazio Roma.nu pot sa spun de ce anume imi plac,efectiv sunt mort dupa echipa asta de cand eram mic si ma certam cu prietenii mei fani Juventus,AC Milan,Inter sau mai stiu eu ce....
FORZA LAZIO!
Avatar utilizator
b0mber
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Joi Noi 28, 2002 12:00 am

Mesajde Ayrton » Vin Dec 27, 2002 10:55 am

Moshule, vreau sa cred ca a fost doar o ironie (de slaba calitate!)ce ai scris, ca lui Catalin Haldan i s-a retras tricoul pentru ca a murit tanar...

Daca faci un sondaj (o sa incerc sa-l fac eu in pagina dedicata echipei Dinamo), cred ca de departe va iesi pe primul loc in topul celor mai iubiti fotbalisti de la Dinamo din toate timpurile!

Iar faptul ca a murit pe teren (!!!), imbracat in tricoul echipei lui de suflet nu a facut decat sa accentueze dragostea si respectul de care se va bucura pentru totdeauna din partea cainilor din tribuna!
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

INTER

Mesajde PATTEU » Mie Ian 15, 2003 10:38 am

INTER ESTE ECHIPA MEA PREFERATA AM FOST PE STADIONUL LOR LA MECIUL RAPIDULUI DIN 95 IN CUPA UEFA SI AM FOST IMPRESIONAT DE JOCUL LOR CE ECHIPA AVEA INTER...ZENGA,BERGOMI,BERGKAMP,R.SOSA........ACUM IMI PLAC VIERI,CANAVARO,RECOBA,DI BIAGGIO
Avatar utilizator
PATTEU
Junior Member
 
Mesaje: 77
Membru din: Mar Ian 14, 2003 12:00 am

Re: Echipa de suflet

Mesajde Moonflower » Mie Ian 15, 2003 4:14 pm

Intotdeauna am tinut cu Inter.
Moonflower
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Ian 03, 2003 8:09 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde dirklady » Vin Ian 17, 2003 5:34 pm

Echipa cu care tin e Inter........si de cand Modena a intrat in seria A mai arunc cate un ochi si la ei sa vad ce rezultat fac....Cand Modena a jucat cu Parma(acasa) am fost si eu si a fost foarte fain.....dat fiind ca era prima oara cand mergeam la un meci. Pentru interesati atunci castigase Modena.Ciao
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.
Nu exista secrete pe care timpul sa nu le dezvaluie.
dirklady
Junior Member
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Noi 14, 2002 11:14 pm
Localitate: italia

Re: Forza Juve

Mesajde Moonflower » Vin Ian 17, 2003 8:29 pm

Initial trimis de Remy
de cand ma stiu Juventus este echipa mea de suflet, bineinteles alaturi - la acelasi nivel - de Universitatea Craiova.
Il consiter cel mai puternic club din Italia din toate timpurile, nu doar ca a castigat de 27 de ori serie A, ci pentru ca aici au evoluat jucatori magnifici ca Platini, Ravanneli, Zolla, Baggio, Deshamps, Zidane, Pipo INZAGHI.


Juve a castigat lo scudetto de 26 de ori.
Moonflower
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Ian 03, 2003 8:09 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde helguera88 » Mar Ian 21, 2003 12:11 am

Incepem cu echipa favorita ... pai ... AC Milan ...

Inceputurile ... normal, de la finala cu Steaua ( si, cine isi mai aminteste, semifinala cu Real, 5-0 ... ). Imi place echipa, imi plac suporterii ( Fossa dei Leoni , Brigate Rosso - Nera, Commandos Tigre, etc. ), imi plac pana si culorile ...

In schimb, daca e vorba de echipa de suflet, de "corazon" ... apai ... eu si Moshu' avem aceleasi gusturi ... Sampdoria Genova nene ... echipa unde au evoluat : Pagliuca, Vialli, Mancini, Lombardo, Dosena si ... Gullit, Platt, Veron, Ariel Ortega, Clarence Seedorf, Montella ... ( astia jucatori Moshule ... ) Sinisa Mihajlovic ... si ca tot am ajuns la Samp ... pt. cei interesatzi ... daca anu' asta echipa revine acolo unde ii e locu', adica in Serie A, eu si cu un amic de-al meu ne gandim sa dam o fuga pana la Genova, pt. un meci la fatza locului ... deja ideea a mai facut un adept, asa ca, daca intereseaza pe cineva ...
"You know how they call a quarter-pound of cheese in France?" "They don't call it a quarter-pound of cheese?" "No" "Why not?" "Because of the metric system" "So how do they call it?" "Royale with cheese" "Royale with cheese ... and how do they call the Big Mac?" "A Big Mac is a Big Mac, but they call it Le Big Mac" "Le Big Mac ... and how do they call a Whopper?" "Don't know, i've never been to Burger King"
helguera88
Junior Member
 
Mesaje: 141
Membru din: Lun Ian 20, 2003 3:01 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Ian 21, 2003 12:35 am

helguera88, I think this is a begining of a beautiful friendship. :p

Mie imi place de Doria de prin '88 ...de cand au jucat cu Dinamo in Cupa Cupelor. Acea dubla mansa de infart...cand Vialli a egalat in minutul 92 la Bucuresti...1-1 . Iar returul s-a jucat la Cremona...caci Sampdoria avea terenul suspendat....si s-a incheiat cu scor alb..in pofida faptului ca Dinamo condusi de Dorin Mateutz au jucat fenomenal. Imi amintesc si acum..ca in pauza meciului m-am rugat pt. Dinamo sa se califice.
Si meritau cu prisosintza.

Si eu sper sa ajunga la anul in Serie A. Si sa ii vedem cat de curand In Champhions League. Dar ...sa merg la meci cu ei...nu prea ma pasioneaza.
Apropos...cum se numeste stadionul lor ? Imi sta pe limba......
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde helguera88 » Mar Ian 21, 2003 12:41 am

Luigi Ferraris.


Citatu' tau e din "Casablanca" sau din "Pisica alba, pisica neagra" ? :p
"You know how they call a quarter-pound of cheese in France?" "They don't call it a quarter-pound of cheese?" "No" "Why not?" "Because of the metric system" "So how do they call it?" "Royale with cheese" "Royale with cheese ... and how do they call the Big Mac?" "A Big Mac is a Big Mac, but they call it Le Big Mac" "Le Big Mac ... and how do they call a Whopper?" "Don't know, i've never been to Burger King"
helguera88
Junior Member
 
Mesaje: 141
Membru din: Lun Ian 20, 2003 3:01 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde tUdOrUK » Vin Mar 07, 2003 1:06 am

AC Milan!
Avatar utilizator
tUdOrUK
Junior Member
 
Mesaje: 260
Membru din: Dum Feb 09, 2003 12:00 am

Mesajde Totti » Vin Mar 07, 2003 9:26 am

Mai trebuie sa zic ceva????
Forza Roma!
Totti
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 19, 2003 3:19 pm
Localitate: Bucuresti

:)

Mesajde C^ine » Lun Mar 24, 2003 2:29 pm

Ac Milan
echipa mea
ieo viata de C^ine la fel ca in filme...copii de azi viitorul de maine..baga droguri in loc de vitamine !
Avatar utilizator
C^ine
Junior Member
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Mar 06, 2003 12:00 am

Mesajde Ayrton » Mar Apr 22, 2003 9:57 am

Spre marea fericire a OM-ului, in derby-ul din Serie B, Genoa-Sampdoria 0-2, si formatia azzur-cerchiatti se indreapta in mars triumfal spre prima liga!

Clasament dupa 31 de etape:
1. Sampdoria 57 p
2. Ancona 53 p
3. Siena 53 p
4. Vicenza 50 p
5. Ternana 49 p
6. Lecce 49 p

(promoveaza primele 4, asa ca Samp are toate sansele sa promoveze, ca mai sunt doar 7 etape)
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

Următorul

Înapoi la Fotbal International

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron