Manchester United

Champhions League, UEFA Cup, EURO 2004, Il Calcio, Primera Divizion, Premiere League, Bundesliga

Manchester United

Mesajde bhuttu » Joi Ian 26, 2006 11:35 am

In mod special despre meciul de aseara vreau sa vorbesc, da' pentru ca nu i-am gasit nici un loc potrivit, am facut un thread nou. Daca mai exista ceva despre Manchester United sau despre cupele engleze, se ocupa baixu.

Manchester United - Blackburn Rovers, ziceam. Semifinala Cupei Ligii, stadionul Old Trafford, 2-1 pentru diavoli (calificati dupa 1-1 in tur), care ii vor intalni in finala pe nou-promovata Wigan Athletic, revelatia sezonului asta in Premiere League (locul 6, cu mari sanse sa prinda loc de Liga Campionilor).

Si scriu despre meciul asta pentru ca e primul meci dupa mult, mult timp cand i-am vazut pe United puternici, facand efectiv legea pe teren. Nici macar cu Burton, echipa din liga a 5-a, Manchester n-au fost asa siguri pe ei ca aseara.

Formula de start a fost una cel putin dubioasa, confirmand ipoteza mea ca Ferguson e depasit. E adevarat ca Ronaldo si O'Shea au fost indisponibili, dar Ferguson era departe de la a nu avea solutii pe partea dreapta si sa-l strice pe Giggs mutandu-l de pe locul lui obisnuit. Ori Fletcher, ori G. Neville puteau juca la mijloc in banda dreapta, eventual cu Silvestre fundas dreapta (oricum, Silvestre a mai jucat pe dreapta si se descurca acolo, spre deosebire de Richardson, care nu stie sa-si foloseasca piciorul drept). Si dupa primele 10 minute, intr-adevar, Giggs a fost inlocuit cu Smith. Probabil ca Giggs a avut si ceva probleme, dar oricum, e clar ca nu-i locul lui acolo.

Dupa iesirea lui Giggs, Saha a fost mutat in banda dreapta si a facut o treaba buna. Dar nici asta nu mi se pare o idee buna, pentru ca Saha e un atacant prea valoros sa merite sa-l joace altundeva. Astfel a ajuns Manchester, care nu mai departe de acum un an juca cu un singur varf, van Nistelrooy, sa aiba acum 4 varfuri in teren (Ruud, Rooney, Saha, Smith).

In tot cazul, diavolii au inceput cu un forcing si au deschis scorul repede, in minutul 8 prin van Nistelrooy, dupa o actiune frumoasa a neobositului Rooney si o greseala a defensivei lui Blackburn. Care Blackburn au egalat dupa aproximativ un sfert de ora prin Pedersen, dupa o degajare balbaita a lui Richardson (plecat de pe banda stanga spre interior), un plasament prost al lui Evra (de altfel un jucator extraordinar si o achizitie inspirata a lui United) si o interventie nesigura a lui Van der Sar.

A urmat o noua dominare a rosiilor, concretizata dupa pauza de un gol superb al lui Saha, asta dupa ce Ruud ratase un penalty si alte 2 ocazii monumentale (de altfel, cam dupa venirea lui Rooney, Ruud nu se regaseste si de-asta mi se pare o idee mult mai buna cuplul Rooney-Saha). Dupa al doilea gol jocul a inghetat, Blackburn neavand forta sa sparga linia defensiva Neville-Ferdinand-Brown-Evra.

Oricum, un meci de care mi-era frica dar pe care Manchester l-a rezolvat in stil de mare echipa. Manchester sunt acum favoriti la cele doua cupe interne si poate, cine stie, cu voia lui Dumnezeu, Chelsea se impiedica suficient de des sa fie ajunsi. Ceea ce ar fi minunat.

Cat despre Blackburn... Blackburn sunt o echipa tare, care joaca in cel mai pur stil britanic. Adica urcari pe extreme de cele mai multe ori si centrari spre Kuqi, un atacant fara veleitati tehnice, dar foarte puternic. Il au pe Robbie Savage coordonator, de care mie imi place in mode deosebit, si mai au si o aparare in care Tugay si Reid, dar mai ales portarul Friedel, pot frustra cam orice atac de pe lumea asta. Ma bucur ca n-a fost cazul aseara.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Ian 30, 2006 3:45 am

Azi in Cupa Angliei, Wolverthampton United - Manchester United 0-3. Din nou un meci foarte bun al lui United, si din nou o formula de joc dubioasa:

Van der Sar - Neville, Vidic, Brown, Silvestre - Park, Ferdinand, Richardson - Saha, van Nistelrooy, Rooney.

De remarcat:
- primul meci ca titular al sarbului Vidic
- urcarea lui Rio la mijloc, ca inchizator (nefructuoasa dupa parerea mea. Rio e un fundas foarte bun, dar azi nu s-a vazut deloc in joc. Si e defectuos la constructie. De altfel a si fost inlocuit cu Smith, o alta improvizatie, dar una care de bine de rau functioneaza)
- folosirea lui Park drept mijolcas dreapta (???) (chinezoiul e genul de jucator neremarcabil, dar muncitor si ambitios, asa ca se descurca oriunde ar fi pus. De-asta era pana acum folosit mai mult ca jolly pentru compartimentele median/ofensiv. Dar personal am ceva cu Coreea de Sud, pentru ca tin minte un anumit modial. Si mai inteleg ca Ferguson are o gramada de indisponibilitati, da' de ce n-a incercat cu Fletcher pe dreapta?)

In tot cazul, azi a functionat formula asta, iar Manchester au fost stapanii meciului. Cam 80 de minute s-a jucat la o singura poarta. Remarcabil Richardson, care a dat primul si ultimul gol. Al doilea l-a dat Saha, caruia eu ii doresc un loc de titular in nationala Frantei. Culmea, cred ca-l merita.

Imbucuratoare si rezultatele, din aceeasi competitie:
Bolton W. 1 - 0 Arseanal si mai ales
Everton 1 - 1 Chelsea (muie Lampard).
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Mar Feb 28, 2006 5:32 am

Eh, asa vai de capul lor, Manchester United sunt cei care deschid sezonul la trofee. Duminica, pe acelasi Millenium Stadium pe care au pierdut finala din 2003, Manchester au castigat, duminica 26 februarie 2006, Cupa Ligii Angliei (Carling Cup) pentru a doua oara in istoria clubului. Prima data a fost in 1992, cu o echipa ce avea in componenta adevarate legende ale diavolilor, ca Brian McLair, Steve Bruce sau Eric "the King" Cantona, oameni ce aveau sa faca legea in Anglia in urmatorii ani.

Sparing partners pentru United au fost Wigan Athletic, "placintarii" care in semifinale i-au scos pe Arseanal in urma unui retur dramatic pe Highbury (2-1 pentru Arseanal, cu 2 goluri in ultima repriza de prelungiri). Desi era de asteptat un meci dificil pentru diavoli, jocul a curs intr-o singura directie. Rezultatul de 4-0 este unul care spune multe despre meci. Cateva ocazii disparate ale lui Wigan, mai ales imediat dupa pauza, la scorul de 1-0. Manchester a mai inscris insa repede, de 2 ori, rezolvand jocul.

Ca formula de joc, am vazut in sfarsit un cuplu ofensiv Rooney-Saha, care a functionat din plin (3 goluri, 2 cu 1). Mijlocul a fost si el asezat cum trebuie, iar Ronaldo a facut un meci mare (concretizat intr-un gol urmat de o expunere de bust si un cartonas galben).

Foarte frumos gestul jucatorilor lui United, de a purta la premiere tricouri pe care scria "For You Smudge" (dedicatie pentru Alan Smith, care se recupereaza dupa o accientare urata in meciul din Cupa Angliei cu Liverpool).

Incet-incet, Manchester incepe iar sa arate ca o echipa mare. Ceea ce da mari sperante pentru sezonul viitor. in atasament este desktopul meu din acest moment.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Apr 03, 2006 10:58 am

Bre, deci treaba se complica in bine.

Chelsea n-a scos decat un punct in deplasarea cu Birmingham-ul lui Stevie Bruce, acelasi care si-o fura cu 0-7 de la Liverpool in Cupa Angliei.
Asta inseamna ca victoria cu 2-1 a lui Manchester pe Reebok Stadium al celor de la Bolton Wanderers ii apropie pe diavoli la 10 puncte de Chelsea cu 9 etape inainte de final.

Un meci mai putin pentru United: 7 puncte.
Meciul direct: 4 puncte.
Adica 2 egaluri, stimati telespecatori. Nimic imposibil in asta, desi relativ greu de crezut. Da' d-aia moare speranta ultima...

Asta ar insemna totusi ca United sa aiba un sir de 9 victorii consecutive. meciul de duminica viitoare, cu pustii lu' Wenger, poate fi decisiv, zic eu. Daca United castiga, ar insemna doua victorii consecutive cu doua rivale. Ceea ce ar fi foarte bine pentru moral.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Apr 10, 2006 11:46 am

Eh, si-i baturam si pe Arseanal. 2-0, scurt si sec. Pentru ca, spre deosebire de Romania, in Anglia semifinalista europeana nu e cea mai buna echipa din campionat.

Insist sa cred ca daca ii batem pe Chelski in meciul direct avem mari sanse sa-l muim grupa mare pe amicul Mourinho si sa luam campionatul.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Sâm Apr 15, 2006 12:18 am

Mdea, deci 0-0 cu Sunderland si muie campionat anul asta.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Despre inceputul de sezon 2006-07 al lui Manchester United

Mesajde bhuttu » Dum Sep 24, 2006 12:19 am

Totul a inceput cu o campanie de transferuri catastrofala. Anunturi multe, sperante multe.

Manchester i-a vrut, printre altii, pe:
- Fernando Torres, pustiul minune al lui Atletico Madrid. Mdea, si eu o vreau pe Jolie. Am sperat toata vara sa vad un cuplu Torres-Rooney, dar nu ma asteptam sa se intample. Nu m-au dezamagit, nici nu s-a intamplat. Oferta a fost de 40 de milioane E, Atletico cereau 75 inca din iarna, iar Torres zicea ca nu vrea sa plece.
- Mahmmadou Diarra din Mali, omul care a marcat in poarta lui AC Milan pe San Siro, aprinzand, fie si numai pentru o jumatate de ora, sperantele lui OL la o semifinala europeana. Manchester a oferit 35 de milioane. Intr-un fel obscur, Real Madrid l-a luat cu doar 26.
- Juan Roman Riquelme de la Villareal. P-asta chiar nu voiam sa-l ia. Mai bine asa.
- Carlos Tevez si Javier Mascherano, pachetul 2 in 1 al lui Corinthians. De incercat s-a incercat, dar cei doi sunt proprietatea lui Abramovici, iar rusul a hotarat ca, daca Mourinho nu-i vrea, cei doi sa ajunga la West Ham. Nu-l condamn, da' tot il fut in gura.

De venit a venit doar Carrick, de la Tottenham, si cam asta cred ca va si castiga Manchester sezonul asta. Cat despre plecarea lui Ruud, eu o socotesc un castig.

Astfel, dupa un inceput furtunos, cu 4 victorii din primele 4 etape si un spectaculos 5-0 in debutul sezonului, United a inceput sa scartie, invingand greu in CL pe Celtic Glasgow (3-2 pe Old Trafford), clachand in primul derby al sezonului (0-1) cu Arseanal si azi scotand doar un egal (1-1 pe ternul nou-promovatei Reading). Astfel, etapa a VI-a vede trupa lui Ferguson in spatele enervantei, dar cumplit de eficientei Chelski, masina de fotbal a lui Mourinho, si chiar pe locul 3 daca Portsmouth nu pierde maine(azi) cu Bolton.

Chiar mai ingrijorator de-atat e ca:
- Ferguson se chinuie de 2 ani sa cristalizeze o formula de echipa. De exemplu, desi cuplul de fundasi centrali Ferdinand-Brown a inceput sa se sudeze, Sir Alex a inceput azi cu Vidic titular si Brown pe banca. Silvestre e ca dama de pica in mana unui prestidigitator, cand apare cand dispare, iar promitatorul Evra e dat disparut.
- Mai multi jucatori intarzie sa confirme, desi prind regulat prima echipa de sezoane bune. Ma refer la Fletcher, O'Shea sau Richardson.
- Nu exista o rezerva in firea ei pentru postul de atacant. Rooney ara terenul meci de meci, sustinut de oportunismul, siretenia si tehnica lui Saha. Dar variante de rezerva nu e decat Solsjkaer, pe care unii dintre voi vi-l amintiti probabil ca fiind un fotbalist din mileniul trecut.

Plm, si io care speram la un titlu si-o figura mare in CL sezonul asta... Poate daca luam 6 puncte de la Chelski...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Fotbal International

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori