Delta Dunarii

forumul mincinosilor

pescuitul in delta

Mesajde SOD » Joi Iun 13, 2002 7:59 am

visul oricarui pescar este sa-si inmoaie pluta in apa de dunare.cere sunt cele mai bune locuri de pescuit din delta?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Sâm Iun 22, 2002 4:08 pm

incep prin a spune ca nu e musai sa te duci in Delta si gata,ai sa si prinzi peste.fiecare brat,fiecare canal isi are secretele si ascunzisurile sale.
in Delta am dat in doua locuri diferite,la Chilia Veche si la Sf.Gheorghe,in ambele cazuri numai la lanseta.la Chilia nu am avut capturi notabile,pestele fiind probabil gonit de zgomotul si poluarea din acea zona,Chilia nemaifiind chiar zona de Delta ,asa cum o stim din atlase ci mai degraba o zona in curs de industrializare.oricum,pe bratul Tataru,unde am lansat eu,nu prea treceau barje si s-a putut pescui.
la Sfantul in schimb,lucrurile au stat cu totul altfel.sunt clar locuri de crap si locuri de somn.locul de somn este pozitionat intr-un mic golf creat de Dunare cam cu 1.5-2 km inainte de a se varsa in Marea Neagra.din cauza aluviunilor s-a creat un soi de baraj pe fundul Dunarii si plumbii se pot pierde cu usurinta.ca sa nu mai zic de pestele deja intepat.s-a prins in acest loc,de fiecare data cand am fost si anghila.
pentru crap,exista un mic canal paralel cu satul,diametral opus cu locul de somn.acest canal este mult mai accesibil pentru pescari,dar din pacate este plin de cioate si resturi vegetale.am prins crap de pana la 3 kg,in conditiile in care canalul nu are o latime de mai mult de 10m.
pentru capturi mai mari e necesara o barca si lansarea sa se faca in mijlocul fluviului,lucru cam greu de realizat daca nu ai o cunostinta in sat.eu personal nu am dat niciodata din barca la crap.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Lun Iun 24, 2002 11:41 am

dau o naveta mare de :bere: pentru cine-l convinge pe Merlucius sa mearga cu mine in Delta in august, pe mine m-a convins SOD, ma duc chiar pe urmele lui
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Merlucius » Mar Iun 25, 2002 7:29 pm

Pai, cica trebuie sa incepi cu mine primul, cu naveta aia de bere... :) Dar in Delta, conform statisticilor personale..... :( ...mai bine o bei singur, in casa la tine.
Poate prindem vreo poluare, ceva....sa se confirme.... :D
excedet
Avatar utilizator
Merlucius
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Dum Sep 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Mie Iun 26, 2002 9:08 am

cred ca prin dem o plouare
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde SOD » Mie Iun 26, 2002 9:45 am

poluare nu prea e in zonele salbatice,unde nu prea calca picior de turist ticalos.daca va duceti in inima deltei o sa va intoarceti plini de peste si de amintiri frumoase.sa nu uitati aparatele foto,nu de alta,da trebuie sa faceti dovada!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Mie Iun 26, 2002 9:55 am

pai io sint convins, mai putin nu stiu ce facem cu atata peste, cum se poate pastra pentru inoarcere, ca banuiesc ca clocalnicii n-au ce face cu el
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Catalin B » Vin Iun 28, 2002 11:38 am

RUGAMINTE LA CUMETRII CARE STIU DE DELTA:
sa ne ziceti si 9 cum e treaba cu tzantzarii pe-acolo cand isi fac meseria si ce metode de anihilare mai strasnice stitzi, ca ma ingrozeste gandu ca ajung si mamananca de viu pe balta
SOD?
sarumana
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde SOD » Vin Iun 28, 2002 3:02 pm

raspund la ambele intrebari

pastrarea pestelui

in mod normal,la Sf. Gheorghe,tot pestele pe care il prinji tu,ca turist,gazda ti-l curata si ti-l depoziteaza in lazi frigorifice si astfel la plecare il iei.ei nu au nevoie de pestele pe care il prinzi tu.
daca totusi nu te duci la Sfantu,pestele se prepara pentru drum in felul urmator:
1.nu se curata niciodata de solzi
2.nu se despica pe burta
3.curatarea de mate este cea mai importanta operatiune si se face pe spate,adica pestele se despica pe langa coloana vertebrala,se spala o singura data cu apa de Dunare si i se da sare din greu,preferabil sare grunjoasa.metoda este folosita cu succes de je,sarea patrunzand mult mai bine in carnea de pe spate.daca este despicat pe burta,sarea nu are cum patrunde in carnea de pe spate.logic,nu?
4.transportul se face in lazi frigorifice.daca nu exista asa ceva,se pot folosi bidoane(similare cu cele de muraturi,unde se face o saramura(similar cu pastrarea scrumbiei)
4.daca pestele este transportat in lazi frigorifice,este necesar sa se opreasca pe drumul de intoarcere pentru ca pestele sa fie spalat si scurs de sange si sarat din nou.

tantarii

in mod normal,tantarii ies la vanatoare dupa 20.30-21.00,dar sunt miliarde.atacul dureaza intre jumatate de ora si o ora.in rest nu ai probleme.totusi,pentru linistea ta,poti sa-ti iei ceva spray-uri.oricum ar fi,in casa nu o sa gasesti tantari,de lucrul asta ocupandu-se gazda.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Joi Aug 24, 2006 11:43 am

apai a fost si partida de pescuit in delta, pe bratul sulina. sezon mai prost ca acum nu am prins niciodata, din simplu motiv a dunarea era fff tulbure din cauza ploilor din tzara si in afara de somotei nu am luat nimic. in dunare, desigur!
somoteiul a intrat cu regularitate si la coropisnitza si la rama groasa. la broscuta nici o trasatura. intr-o saptamana intreaga a fost o singura intepatura la crap. asta ca va faceti o idee de dezastru.

in schimb, am gasit un canal paralel cu dunarea, care nu avea nici o legatura cu bratul sulina, cu apa de max 1 metru, in care am facut niste partide de stationara ex-tra-or-di-na-re! dupa ce am nadit locul cu porumb vechi, am prins caras la peste kilogram, ciortanica frumoasa, biban ff mare, rosioara, lin. apoi partidele de blinkereala...o frumusete! stica peste 2,5 kilograme si biban mare, luate la rotative si oscilante argintii de pana in 15 gr. cu toate ca pe dunare avatul batea intr-un hal fara de hal, nu am vazut culoarea lui.

sigur ma voi duce din nou in zona accea, special pentru stiuca.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm


Înapoi la Vanatoarea si Pescuitul Sportiv

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori