pentru incepatori,neavizati sau ignoranti

forumul mincinosilor

pentru incepatori,neavizati sau ignoranti

Mesajde SOD » Sâm Aug 24, 2002 1:28 pm

daca cineva are chef sa scrie ceva despre pescuit,ca-i place sau nu,ca a fost sau nu,rog sa scrie aci ca sa nu strice threadurile serioase.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Aug 27, 2002 10:10 pm

Eu am fost o singura data in Delta cand eram mai mic. Si am pescuit acolo niste pesti mari...dar nu mai imi aduc aminte ce fel de pesti erau.

Dar...in schimb...am fost de multe ori la tzara la un prieten pe nume Scooby...si am pescuit cu alaul. Prindeam o gramada de pestisori micutzi ..tocmai buni pentru o ciorba.
Voi atzi pescuit vreodata cu alaul ? Stitzi ce e aia ? ....sau va explic eu ?
Daca e cineva care sa nu stie...sa imi zica....ca ii explic ! :p

In rest ....ce sa va mai spun ? Imi place foarte mult pestele...dar nu imi place sa il pescuiesc eu ! Mi se face mila de el sa il vad asa cum se zbate !

Cam atat. Sper sa nu se supere SOD ..ca am venit cu ideile mele prostesti pe forumul domniei sale !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Tata lu' Cristi » Vin Sep 27, 2002 12:10 am

Am 29 ani si pescuiesc de cand ma stiu. Totusi nu pot sa ma consider un expert ci, din contra, un incepator: tehnica a evoluat foarte mult, la fel si momelile, nadele, si pestii sunt mai destepti - este adevarat, am citit acest lucru pe un site. Sper sa va cunosc mai bine si sa dialogam cat mai mult.
Tata lu' Cristi
 

Mesajde Panshui » Mie Dec 11, 2002 12:20 am

Initial trimis de Tata lu' Cristi
Am 29 ani si pescuiesc de cand ma stiu. Totusi nu pot sa ma consider un expert ci, din contra, un incepator: tehnica a evoluat foarte mult, la fel si momelile, nadele, si pestii sunt mai destepti - este adevarat, am citit acest lucru pe un site. Sper sa va cunosc mai bine si sa dialogam cat mai mult.



Cum sa fie pestii mai destepti? Ei sunt la fel dintotdeauna, doar ca oamenii au devenit mai prosti, e forate simplu.

Sunt total ignorant si vreau sa pescuiesc la copca. Experti?
I'm just a regular guy from outer space.
Panshui
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Mie Feb 13, 2002 1:08 pm
Localitate: Iasi

nu neaparat expert ...

Mesajde as xxl » Mie Dec 18, 2002 9:20 am

echipament pentru pescuitul in bune conditii la copca:
- una bucata fierastrau cu dintii mari
- una bucata scaun
- doua-patru undite (scurte, pana in 2,5 m)
- momeala (de obicei rame, dar mai se intampla sa mearga si la mamaliga)
-haine groase
-ceva tarie

Procedura:
cu fierastraul se decupeaza in gheata copca - o gaura avand diametrul 30-50 cm (acest lucru se poate face si cu o ranga, dar nu este recomandat deoarece prin lovirea ghetii aceasta poate crapa)
copca este bine sa se faca in locurile cu vegetatie, busteni scufundati. Adancimea "apa" la care se pescuieste este mica, dar am vazut si cazuri in care pestele musca si si mai jos.
a, ramele se tin undeva la caldura.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Dor de duca....

Mesajde Love2Fly » Sâm Apr 19, 2003 12:28 am

Bah, ma tot gandesc eu de la un timp asha, ca tot vine si vacanzta asta de Pasti sa-mi iau si eu campii si sa plec pe undeva in afara Bucurestiului sa dau la peste cu amicii. Eu m-am gandit la lacul Mihailesti dar treaba e ca nu am mai fost niciodata pe acolo....stie careva ce gen de peste e acolo?
Apropos: n-am mai dat la peste de vreo 4-5 ani si habar nu am cat mai costa o unditza din aceea de trestie, echipata cu tot cu cu guta, ac pluta, plumb, etc.....??
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Sâm Apr 19, 2003 10:08 am

e ieftina nene,ieftina tare.da daca tot ai de gand sa-ti iei undita,nu mai bine iti iti DAM,ca si astea sunt destul de accesibile?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Hmmm....

Mesajde Love2Fly » Sâm Apr 19, 2003 9:26 pm

Cam cat e o unditza din asta de trestie? sau ce-mi recomanzi bre SOD pentru un lac gen Mihailesti.....exista vreo unditza mai buna...? si.....care e faza cu:
nu mai bine iti iti DAM
:con:
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde marian jan » Dum Apr 20, 2003 12:51 pm

alea de trestie sunt proaste,nu au nici flexibilitate mare si se si rup mai repede.du-te in piata obor si gasesti acolo bete din'alea de 5 m bune,usoare si destul de ieftine.de acolo iei si guta,ace,plumbi,momeli si tot ce iti trebuie.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mi-am luat unditza...tare rau!!:)

Mesajde Love2Fly » Dum Apr 20, 2003 11:52 pm

Am fost azi dimineatza de mi-am luat un soi de unditza din aia din fibra de sticla de vreo 3 m, e belea, am vazut ca tine si e si usoara....am bagat si niste guta (cam subtire ce-i drept) si restu'...ace am luat vreo 3-4....de diferite marimi ca nici pana acum nu stiu ce fel de peste salasluieste in apele Mihailestiului asha ca sunt pregatit pentru orice peste.:) Nu va spun cat am dat pe ea ca pielea mea.....s-ar putea sa aflu ca m-am pacalit.....
Cert e ca abia astept a treia zi de Paste cand daca o sa fie cald....cred ca il iau pe nea' Tico si bag o fuga la Mihailesti.....can't wait!:)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Lun Apr 21, 2003 11:31 am

flaiule,ce dracu ma?de 3 metri?paiunde pescuiesi?in cada sau in acvariu?celmai bine iti luai una de 5 metri.DAM e o firma de mare prestigiu,care are reprezentante in Romania si are preturi extrem de accesibile.

cat despre guta,ace si plumbi,nu cunosc balta de la Mihailesti si nu sunt in masur asa-ti dau sfaturi exacte.oricum,cel mai bine ar fi sa-tyi faci 2-3 linii,cu guta de 0.18,0.20 si 0.22,ca nu stii la ce sa te astepti acolo.
daca balta nu prezinta stufarish,ar fi bine sa incerci si un lanseu,ca poate musca vreun carasel sau vreo platica.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Lol

Mesajde Love2Fly » Mar Apr 22, 2003 12:33 pm

Eh lasa mah ca si de 3 metri e buna, cu tot cu guta se face ea de 5 + daca o sa-mi placa sau mai bine zis, o sa-mi revina cheful de pescuit vara asta probabil ca o sa-mi iau un DAM. Anyway.....10x pentru sfaturi.....cred ca in curand o sa mai am nevoie de alte sfaturi pescaresti....avand in vedere ca in vara mi-am planificat o mica plecare in Delta!:)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Teo » Dum Feb 29, 2004 7:36 pm

Pacat ca voi nu pescuiti la ocean.
Am pescuit de vreo cateva ori in Romania prin iazuri rauri si prindeam bibani si alte prostii cel mai mare peste fiind de vreo 1.5 kg.
Am ajuns in Alaska si am mers la pescuit in ocean si am prins unu de vreo 60(halibut se cheama). E un fel de platica de mare, dar mult mai mare si cu ochii pe o parte a capului numai.
La ocean aici se pescuieste cu barca(de vreo 25-30m), si cu capuri de somon ca momeala. E fain mai ales ca poti prinde pesti uriasi(cel mai mare peste prins in Alaska a avut binisor peste 500-550 de kg.)
Would you like it if you hit Del for your whole life to go away?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde paiacec » Lun Mar 01, 2004 2:27 pm

Teoctistule,ieshti dat dreaq ca pescar ma!Pe threadul cu"trofee"parca nu avea atatea kg peashtele ala!Avea mai putzin cu vreo 470kg.Ce dreaq i-ai dat sa manance lu halibut ala?:D
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Mr Teo » Lun Mar 01, 2004 6:17 pm

Ete na ai citit gresit.
Nu eu am pescuit pestele ala ci cam atat de mare e cel mai mare peste pescuit in zona unde am pescuit eu.
Al meu e de 60.
Would you like it if you hit Del for your whole life to go away?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde paiacec » Mar Mar 02, 2004 2:10 pm

Chiar shi asha ,tot s-a ingrashat treij da kile halibutu ala!:D
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm


Înapoi la Vanatoarea si Pescuitul Sportiv

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron