Vinatoare pur si simplu

forumul mincinosilor

Vinatoare pur si simplu

Mesajde Hampu The Great » Mar Aug 26, 2003 3:14 pm

Este vorba aici, daca nu gresesc, despre vinatoare si pescuit.
Nu vad insa pareri si despre vinatoare. Deoarece sunt nou, noutz pe aici, ma poate indruma cineva ??
Eu insumi sunt vinator, si mi-ar place sa pot schimba ceva impresii, si, sau ceva informatzii, despre acest subiect, pe care nu prea l-am mai gasit reprezentat pe vre-un site romanesc, decit timid...
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Aug 26, 2003 3:20 pm

pentru ca poate sunt prea putini vanatori pe acest forum insa daca esti vanator ,si ai participat la partide de vanatoare sunt convins ca ai o tolba plina de povesti vanatoresti pe care ai putea sa ni le impartasesti in continuare.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Hampu The Great » Mar Sep 02, 2003 9:45 am

Sincer nu prea cunosc...si nici nu am trait intimplari la vinatoare, care sa merite sa fie relatate...Stiu in schimb urmatorul banc:
"...este o poveste zisa de un vinator, care astepta la pasaj, ratzele...intr-un tirziu, acestea apar.. vinatorul epoleaza, si descarca toate cele cinci cartuse (era o semiautomata, pentru cunoscatori), dupa cirdul de ratze...Trec citeva secunde, si de jur imprejurul lui incep sa cada 1, 2, 3, 4, ....ratze.
Intrigat, si fara sa isi poata imagina nici o clipa ca ar fi putut rata un foc, incepe sa caute din priviri cea de a cincea ratza....
Cind se uita si pe cer,o vede pe aceasta, cum zbura in disperare, in linii frinte, alergata in de-aproape de cel de al cincilea cartus....."
acum fara bashcau, chiar nu vrea nici un vinator, din cei putzini, sa stea de vb. si cu mine...???
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Hampu The Great » Mar Oct 14, 2003 3:30 pm

PENTRU SOD
In Romania, ca si in multe alte tzari din Europa, numarul vinatorilor maxim admis este legat de suprafatza totala a fondurilor de vinatoare existente.
Vinatorii sunt organizatzi in asociatzii, iar asociatziile, intr-o asociatzie mai mare numita generala.
In Bucuresti, sunt cinci sau sase asociatzii: Sitarul, Acvila, Diana, Lunca, Vulturul....si nu mai stiu care.
Daca Vulturul de exemplu administreaza 5000 de ha. de fond, atunci, aceasta asociatzie nu va putea avea mai mult de 500 de vinatori, adica unul pentru fiecare 10 ha de fond.
Cifrele sunt inexacte, si nu vor decit sa explice mecanismul.

La fiecare asociatzie, anual se produc schimbari.
Multzi vinatori isi cer transferul in alte partzi, unii emigreaza, unii pierd dreptul de a purta arma, altzii (cei mai multzi) sunt exclusi pentru braconaj sau alte abateri, in fine unii mor.
Trebuie deci sa te interesezi din timp, care este asociatzia care are cel mai pronuntzat dezechilibru in numarul de membrii, si unde sunt cele mai multe locuri vacante.
Acolo itzi va fi cel mai ushor sa intrii.

Ce trebuie sa faci ??

Pai intiia data o cerere, la una din asociatzii... dupa care ai sa fi arondat unei grupe de vinatoare, alaturi de care un sezon incheiat (oct-feb) ai sa batzi padurile, pentru a invatza....
Daca o faci zilele astea, ai sa incepi aproape imediat..
De regula sezonul se deschide pe 15-20 oct. la fazani, si pe 15-20 nov. la iepuri.
Dupa ce se termina perioada de studiu, cei alaturi de care ai fost la vinatoare itzi fac o apreciere, si un dosar.

Apoi e musai sa mergi in poligon cel putzin doua shedintze. . Nu conteaza daca ai satisfacut stagiul militar sau nu.
E unul la Dinamo, si unul la Baneasa. te duci pur si simplu spui ca vrei sa invetzi sa tragi pentru vinatoare, platesti piperat, si la sfirsit itzi dau si ei o adeverintza.

Acum cu toate actele astea , plus fisa de sanatate, plus alte citeva mai usor de obtzinut, te prezintzi la un examen, de regula primavara.
El are loc o singura data pe an, si e destul de nasol (trebuie sa potzi recunoaste urme de animale, obiceiuri, perioade de imperechere etc).

Daca iei din prima, aia te fac vinator...daca nu repetzi examenul anul urmator.

Cum ai fost promovat cum capetzi si carnetul vinator.
Apoi mergi matalutza la Politzie, faci iar un dosar si asteptzi 60 de zile maximu' La capatul perioadei aleia au sa itzi dea, daca nu cumva te gasesc cu ceva naspa pe la cazier, o hirtie ce itzi va da dreptul sa cumperi o singura data, o singura arma.
Dupa asta cu arma si factura armei, te intorci la Politziune, si intr-un final glorios obtii rivnitul permis de arma....

Asta e calea legala.. Te costa cam 400$, banii jos (taxe acte verificari), plus un sezon ce consta in circa 15 sedintze, fiecare cu cheltuiala ei.

The easy way...este sa gaseshti omul potrivit. Te mai costa si spaga 300-400 de coco, dar nu ai nici o bataie de cap, din cele enumerate..

Acum trebuie sa te las ....Am sa revin insa curind !!
Nu scapi asa ushor..
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Hampu The Great » Vin Oct 17, 2003 1:50 pm

Potrivit unor afirmatzii este posibil sa fi eliberat de ban peste circa 10 min.
M-as bucura mult daca te-ai arita interesat de ce am scris pina acum, pentru ca subiectul ma fascineaza si pentru ca nu am cu cine vb. despre el.

Acum o informatzie de ultima ora: Sezonul se deschide miine !!!
(desi numai la fazan, deschiderea oficiala a fost stabilita pentru miine la ora 10 am)

La sedintza de deschidere, vinatorii vin imbracatzi in tzinute specifice, dar fara arme. Se face un foc mare in padure (noi mergem la Peris), se manica cirnatzi de caprioara amestecata cu iepure, mititei de mistretz, si alte alea, toate din vinatul de anul trecut.
Se bea vin si tzuica fiarta, se povesteste mult, si se pun la cale viitoarele partide....
Avatar utilizator
Hampu The Great
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Lun Aug 25, 2003 11:00 pm

Mesajde SOD » Sâm Oct 18, 2003 12:10 pm

m-a interesat bre,cum sa nu!numai ca e usor scumpa distractia asta.anul trecut sigur ma combinam la varianta 2,cu pretenu' de face tot.daranulasta,am o usoara jena.
de arma cred ca pot sa fac rost moca,de la unchiul meu,ca el mai da iama prin paduri.sa vad cum ma invart de un permis.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm


Înapoi la Vanatoarea si Pescuitul Sportiv

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator