Ce inseamna Underground?? (didactic)

Ce inseamna Underground?? (didactic)

Mesajde Lärägë » Dum Feb 01, 2004 7:12 pm

Vreau sa scriu un articol despre underground si va rog sa postati aici "definitia" voastra despre "ce inseamna underground" cu argumente,detalii,puncre de vedere etc.(lasa-ti deoparte bagarile in seama si sarcasmele)

Eu ascult ce-mi place nu ma intereseaza daca e unda sau "comercial" insa am observat ca unii vorbesc despre underground si blameaza "comercialul" fara sa aiba o idee clara,deci postati.
Avatar utilizator
Lärägë
 
Mesaje: 347
Membru din: Vin Iul 25, 2003 11:00 pm

Mesajde SatyR » Dum Feb 01, 2004 8:12 pm

Prin underground se pot intelege mai mule lucruri, asa ca depinde de contextul in care folosesti termeun...pe de-o parte reprezinta acea muzica, care din diferite motive nu a reusit sa semneze cu o casa de discuri si se chinuie prin "underground" sa reziste , in speranta ca odata si odata va ajunge la lumina, va prinde un contract, va fi promovata, iar pe dea alta parte acest termen de underground mai poate desemna si acea muzica ce se opune tendintelor, cliseelor, acea muzica ce incearca sa-si caute o identitate si care se adreseaza unui segment mai restrans de ascultatori, o muzica mai experimentala sa-i zicem asa...
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Worpex » Mar Feb 24, 2004 2:21 pm

pai dupa definitia Undergroundu-lui toti au inceput de jos uni au ramas in Underground da` alti au ajuns sus nu?
Avatar utilizator
Worpex
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Feb 23, 2004 12:00 am

Mesajde rap_t_one » Mie Feb 25, 2004 11:47 am

Da de acord cu satyr .... termenu de underground poate reprezenta mai multe genuri de muzica nu neaparat rap..../!
Ash vrea sa fac o remarca :
1 . underground : nici un contract , bantui in intuneric .... bla bla bla ...! cat ai prins porumbelu treci la alt nivel shi faci muzica sa ai ce manca ... deci comercial ..... !
2 . underground : n-ai contract , bantui .... gasesti o casa care ii place moaca ta ... iti cere un hit contrar tendintelor tale "oculte" fata de caracterul dogmatic al pieselor gen "in garsoniera ta " si "ai plecat" ... nu vrei sa-l faci.... si nu mai ai contarct ..... ! Sau il faci shi atunci te curvareshti la poola lor!!
3 . underground : stai in subsol si faci muzica pentru tine sau ai un contract cu o casa de gen ( sau care i-a placut stilul tau ) shi te promoveaza ..... deci ramai pe linia ta ...
E destul de neclara shi cuprinzatoare..... !!
error : signature could not be loaded !
Avatar utilizator
rap_t_one
Junior Member
 
Mesaje: 399
Membru din: Dum Aug 04, 2002 11:00 pm

Mesajde Lärägë » Mie Feb 25, 2004 4:49 pm

bah,va lovit lenea?sau nu avetzi o idee clara?vreau pareri si definitzii personale(cu exemple daca e posibil) pt:
underground
label underground
artist undeground
piesa underground
Avatar utilizator
Lärägë
 
Mesaje: 347
Membru din: Vin Iul 25, 2003 11:00 pm

Mesajde marian jan » Mie Feb 25, 2004 5:22 pm

da' autodidactic?
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

pia ...

Mesajde rap_t_one » Mar Mar 02, 2004 5:54 pm

under- dedesubt
ground - pamant , teren etc.....
Adica un fel de sub pamant srl ! Ai inteles aluzia ? pai shi vrei exemple ....
o fi greu sau tie tzie lene sa le cauti ..... ? bine zis - autodidactic....
error : signature could not be loaded !
Avatar utilizator
rap_t_one
Junior Member
 
Mesaje: 399
Membru din: Dum Aug 04, 2002 11:00 pm

Mesajde ckride » Vin Mar 05, 2004 3:34 pm

"What does it mean to be UNDERGROUND?
It means you gotta be free to be UNDERGROUND"

zicea KRS-ONE...
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Mesajde Bboy-SBb » Lun Mar 22, 2004 12:05 pm

prin underground se inteleg mai multe lucruri...cum zicea cineva inainte...da dupa parerea mea...e muzica care se face DE DRAGUL MUZICII...adica fara contracte grase si piese care sa intre in top numa ca sa faca artistu bani...get it...!!! :-?
termenul "Underground"
citez... :) "SatyR...muzica care nu a "reusit"..... :no:
sau muzica ce se opune tendintelor "
sau...
NAS ..."The Genesis"...(feat. AZ, The Firm)

"You know how we get down baby
[Nas]
True, true"
[the Firm]
Nas, yo Nas, man shit is mad real right now in the Projects
for a nigga yo, word to mother. All them crab ass rappers
be comin up to me man word to mother man I think we need
to let them niggaz know it's real man
[Nas]
True indeed, knahmsayin, but when it's real you doin this
even without a record contract, knahmsayin?

[AZ]
No question
[Nas]
Been doin this since back then
[the Firm]
No doubt ;D
[AZ]"
Bboy-SBb
 

Mesajde Lärägë » Sâm Mai 01, 2004 1:10 am

Deci din diareea verbala a domnului artist rap_t_one reiese ca e destul sa pui laba.. pardon..mana pe un contract si brusc nu mai esti underground.Imi zicea ieri unu' pe mess ca el asculta underground si anume Freeway,Kurupt etc.Cum sa fie underground unu' care are contract cu Tha Row sau Rocafella?
"What does it mean to be UNDERGROUND?
It means you gotta be free to be UNDERGROUND"
zicea KRS-ONE...

Si daca unu' are custom label?e liber si face musica cum polee lui ii place,exemplu Shyne (def jam).Si daca un label underground face muzica doar ca sa vanda,sa placa maselor?
Si care-i faza cu Nas,chiar n-am inteles,sau ai aberat si tu?

156 de vizualizari si doar 8 posturi cred ca zic ceva.
Avatar utilizator
Lärägë
 
Mesaje: 347
Membru din: Vin Iul 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Bboy-SBt » Mie Mai 12, 2004 9:01 am

ba frate...tu nu stii engleza sau esti mai greu de cap... :nope:
again...
"[Nas]
True indeed, knahmsayin, but when it's real you doin' this
even without a record contract, knahmsayin?
Bboyin' rulzz...!!!...Hip Hop 4 'eva...!!!
Avatar utilizator
Bboy-SBt
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mie Apr 28, 2004 11:00 pm

Mesajde VenturixK » Dum Dec 05, 2004 5:50 am

Larage...vad ca e inca deschis aici, daca ai deschis subiectu ai zis ca vrei sa scri ceva despre Underground..daca vrei trebuie sa ai o idee a ta , de ce nu ne-o impartasesti si noua sa stim, nu intreba pe alti.. si ...
"Cum sa fie underground unu' care are contract cu Tha Row sau Rocafella?"
3 . underground : stai in subsol si faci muzica pentru tine sau ai un contract cu o casa de gen ( sau care i-a placut stilul tau ) shi te promoveaza ..... deci ramai pe linia ta
nu intelegi? au fost acceptati asa cum sunt , nu le-a cerut nimeni sa se schimbe sa canta altceva . Si nu trebuie sa stai in "underground" ca sa faci muzica underground sau sa asculti muzica underground.. fi sigur ca si ei tot de acolo au plekat .. si tot pe acolo se invart..au doar un contract tare care ii avantajeaza si care i-a scos la lumina...
Parerea ta care ii? Is foarte curioasa...
VenturixK
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iun 04, 2004 11:34 am
Localitate: cluj

Mesajde VenturixK » Dum Dec 05, 2004 5:52 am

Larage .. subsol ii un termen simbolic sa zik asa :)) doar nu crezi ca ei chiar stau in canale sau prin nush ce subsoluri..
VenturixK
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iun 04, 2004 11:34 am
Localitate: cluj

Mesajde dan83euthanesia » Dum Dec 05, 2004 1:16 pm

Lí¤rí¤ge underground e prostia oamenilor care cred ca e o diferentza intre underground si comercial! Eu acord exact cu ce ai scris tu sus! Ascult ce i-mi place si ma kak daca vine din "underground" sau "comercial" ! Singura diferentza e ca aia din "comercial" sunt desteptzi si i-si fac promotion si i-si vind cd-urile! Underground zic numai dobitocii care cred ca eii sunt singurii care ascult muzica aia si au regale prin chestia asta si sunt ceva special! si prostia lor se vede cind un Artist "X" din "Underground" ajunge la Mainstream si face bani cu muzica , atunci auzi tirfele cum tipa : ce kkt , ce dobitoc era artistul "X"! Chiar daca il ascultau pe "X" zi de zi cind cica era "underground"! Si sa stii ca aia din "underground" sunt care au in primul rind de gind sa faca bani! Aia din comerz ori au bani , ori fac muzica pt. mai multi bani ori fac muzica pt succes si "fortune & fame" ! Pt. Mine exista numai muzica buna si muzica de kkt! Daca faci muzica buna atunci ne vedem la top frate daca nu atunci inseamna ca nai facut totul posibil sa te auda lumea sau chiar faci muzica de kkt!
dan83euthanesia
Junior Member
 
Mesaje: 183
Membru din: Dum Iun 13, 2004 5:10 pm
Localitate: stmarteen

Mesajde EyeKyu » Joi Dec 23, 2004 4:33 am

Underground inseamana ceva care nu e la vederea toturor (urechiile tuturor).
Nu reprezint strada
Pe strada sunt doar eu
Pe strada sunt stapan doar eu
Si bunul Dumnezeu
Avatar utilizator
EyeKyu
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Dec 17, 2004 12:00 am

Mesajde Lärägë » Joi Dec 23, 2004 2:19 pm

PranxStarr scrie:si eu mai ascult unda...cam ce gasesc....ceva nume de unda strain?pai...: jedi mind tricks,killarmy,afu-ra,guru,talib kweli,the beatnuts,sadat x,my favorite: jeru da damaja,etc...sunt destule,,ramane doar sa le cauti!

:eek: LOL ??? :ham: ;s ;f
un exemplu care oglindeste perfect opinia majoritatii

@VentirixK ... chiar nu stiam, thxAlot, io credeam ca aia fac musica in subsolul blocului, prin canale, prin retele subterane de canalizare, bunchere, caverne, boscheti si alte locatii ascunse de ochii lumii :eek: :eek: of of ce cretin sunt [-o

O faza mitica dar nu si logica: !Eu ascult Unda! ~g alta: Eu nu fac Laba! ~r
O faza logica dar nu si logica: KarthoFool este Unda!

BayBoy, knahmsayin? yeah mayn, knahmsayin? stii ca sunt satul de retarzi care dau copy/paste knahmsayin? la fraze knahmsayin? in care alti retarzi knahmsayin? demonstreaza publicului knahmsayin? abilitatea lor knahmsayin? de a se face de cacat knahmsayin? exprimand un nimic nul knahmsayin? in fraze knahmsayin? in care 3 din 4 cuvinte sunt knahmsayin? knahmsayin? knahmsayin? nu zic ca nas e un retard knahmsayin? insa knahmsayin? daca ai cel putin 2 neuroni knahmsayin? iti dai seama knahmsayin? ca nu zice multe knahmsayin? de fapt chiar nimic knahmsayin? intelegi nu knahmsayin? ca scopul knahmsayin-ului consta in faptul ca trebuie sa acopere enormele carente de vocabular si sa placheze incapacitatile de exprimare cursiva si logica de care sunt afectati autorii acelor aberatii incoerente knahmsayin?
Avatar utilizator
Lärägë
 
Mesaje: 347
Membru din: Vin Iul 25, 2003 11:00 pm

Mesajde dan83euthanesia » Joi Dec 23, 2004 3:58 pm

LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL marfa larage ma pis pe mine de ris aici ! aratale prostia lor frate ;) knahmsayin :-)))))
dan83euthanesia
Junior Member
 
Mesaje: 183
Membru din: Dum Iun 13, 2004 5:10 pm
Localitate: stmarteen

Mesajde EyeKyu » Vin Dec 24, 2004 5:22 am

dan83euthanesia am ji eu o rugaminte numejte-mi ji mie cateva melodii HH comerciale de calitate ca sa nu mor prost ca io nu am ascultat ajaceva, imi pare rau sa te dezamagesc dar exista o diferentza dar nu am sa dezvolt acest subiect aici, daca vrei sa imi afli parerea cauta pe topicul specific acestui subiect
Nu reprezint strada
Pe strada sunt doar eu
Pe strada sunt stapan doar eu
Si bunul Dumnezeu
Avatar utilizator
EyeKyu
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Dec 17, 2004 12:00 am

Mesajde hardbeat » Vin Feb 04, 2005 3:23 pm

nu exista underground si comercial. exista trupe proaste si trupe bune. succesul comercial vine mai degraba din promovare. din pacate in romania primeaza doar interesul material de-aia sunt scoase in fata trupe varza din punct de vedere muzical dar cu priza la publicul needucat care-i majoritar
Avatar utilizator
hardbeat
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Sâm Iun 19, 2004 11:00 pm

Mesajde nevermind » Joi Mar 17, 2005 11:05 am

SatyR scrie:Prin underground se pot intelege mai mule lucruri, asa ca depinde de contextul in care folosesti termeun...pe de-o parte reprezinta acea muzica, care din diferite motive nu a reusit sa semneze cu o casa de discuri si se chinuie prin "underground" sa reziste , in speranta ca odata si odata va ajunge la lumina, va prinde un contract, va fi promovata, iar pe dea alta parte acest termen de underground mai poate desemna si acea muzica ce se opune tendintelor, cliseelor, acea muzica ce incearca sa-si caute o identitate si care se adreseaza unui segment mai restrans de ascultatori, o muzica mai experimentala sa-i zicem asa...

asta e shi definitzia ce-o cunosc eu
nevermind
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mar Mar 08, 2005 10:16 am
Localitate: pe undeva

Mesajde vladNTM » Mie Mar 30, 2005 12:43 am

E greu sa dai o definitie undergroundului dar o parere pot avea!E clar ca undergroundul nu tine neaparat de un gen muzical(ex:rap),e clar ca in general e o muzica greu digerabila pt ascultatorii de duzina,e o muzica in multe cazuri protestanta,e mai mult decat clar ca o muzica pt fideli ascultatori ai genului caruia apartine!E greu sa cataloghezi o mel ca fiind underground,doar o simti ca fiind underground!
laber:4 elemente
trupa:Deceneu feat Vexxatu
piesa:Din sub
Asta e clar o piesa underground si pararea mea una din cele mai buna din tara!
vladNTM
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 30, 2005 12:22 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde HABEEB » Mie Mar 30, 2005 1:27 am

protestanta ?! sau protestatara ?!
[B]§øMê þêøþ£ê T꣣ Mê THªT ï ñêêÃÂ
Avatar utilizator
HABEEB
 
Mesaje: 459
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

Mesajde Dade » Mie Mar 30, 2005 4:34 am

bai habeeb vad ca ii corectezi pe toti. daca te pricepi asa bine la gramatica de ce nu te faci educatoare? a gresti si omu'
Dade
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Apr 03, 2004 6:27 pm
Localitate: u.s.a

Mesajde Duffy » Joi Apr 07, 2005 4:09 pm

daca vrei un exemplu de trupa de rock underground uita-te le Deftones sau la Implant pentru Refuz de la noi.Desi trupe mai apar pe le tv ele sunt underground prin mesajul pe care il transmit si care e foarte violent si bine conturat in cazurile noastre...
Duffy
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Apr 06, 2005 6:12 pm
Localitate: Buc

Mesajde SkA » Mie Apr 27, 2005 10:22 am

Un topic foarte bun...
VladNTm a punctat foarte bine cateva dintre elementele undergoundului!
In primul rand, undergroundul nu este definitoriu doar pentru muzica, ci si pentru literatura, arte, fashion, etc... Eu cred ca principalul atribut al underg. este INOVATIA!! Cineva spunea ca underg. se opune modei....nu sunt de acord, opinia mea e ca underg. CREEAZA MODA!! Vad underg. ca o avangarda, un teritoriu experimental sa-i spunem. Ar mai fi o distinctie... intre trupele (exemplu muzical, ca e un topic de muzica) neconsacrate care asteapta consacrare, si trupele voit underground, care raman in acest curent din mai multe motive (fie ca le acorda libertate absoluta de creatie, fie ca muzica e doar o pasiune si o fac pentru placerea personala). Pe primele nu le-as considera in curentul underg...
Undergroundul este un curent, o stare, nu doar un moment de tranzitie spre mainstreem!
"In Sub: este exemplul perfect de underg. ...
Urban Guerilla --- Druckerii
Avatar utilizator
SkA
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Apr 25, 2005 11:00 pm

Mesajde UndergroundM » Dum Oct 16, 2005 4:56 pm

:dir: Incerc sa fac un site de informare despre underground (muzica underground mai exact) si vreau sa va intreb daca puteti sa ma ajutati(cu informatii).
Ideea ar fi sa va spuneti(scrieti) parerea despre muzica underground pe forumul siteului http://www.undergroundmusic.lx.ro
Cei care doresc sa ajute "poporul" cu informatii despre tot ce inseamna underground, sunt bineveniti.
;w
multumesc.
UndergroundM
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Oct 01, 2005 3:58 pm
Localitate: vis a vis

Mesajde WeedMan » Dum Oct 16, 2005 6:23 pm

Ok so underground...lasand traducerea mot-a-mot la o parte, raman 2 definitii.
1. Probabil legata de provenienta acestui termen, asociata cu anonimia, o atitudine artistica contrara ceea ce se gaseste in magazine in materie de muzica. Tot la partea legata de sursa termenului putem asocia cu viata de ghetto, si chestii care includ saracia, sau orice din mai multe sau mai putine motive nu pot iesii la "suprafata"
2. Parerea mea proprie in care underground a cam devenit tot ceea ce ink mai transmite un mesaj menit sa "sensibilizeze" timpanele auditoriului.Comercial sunt melodii gen Busta Rhymes- Pass the courvoisier care si-a luat carute de bani pentru promovarea brand`ului
Avatar utilizator
WeedMan
Junior Member
 
Mesaje: 127
Membru din: Sâm Feb 26, 2005 12:00 am

Mesajde UndergroundM » Dum Oct 16, 2005 7:22 pm

:slap: io ziceam sa postati pe forumul siteului undergroundmusic.tk
Oricum mersi, ai o :bere
UndergroundM
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Oct 01, 2005 3:58 pm
Localitate: vis a vis

Mesajde UndergroundM » Joi Oct 20, 2005 5:12 pm

am copiat cateva din "parerile" voastre, pe forum. Daca mai aveti ceva de completat, e ok; daca vrea cineva sa ii sterg msg, imi spune.

multumesc pt info.
UndergroundM
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Oct 01, 2005 3:58 pm
Localitate: vis a vis


Înapoi la Hip-Hop

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori