BUG Mafia vs. Parazitii

Mesajde marian jan » Vin Sep 13, 2002 12:10 am

Initial trimis de neamtzu
popalin: nu te obliga nimeni sa postezi pe bug mafia. suntem prosti asta e, asa ne-a lasat dumnezeu nu ? sau suntem doar necunoscatori? io la 16 ani ai mei consider ca mai am multe de invatat, pe cand tu la 20 consideri ca le stii pe toate, stii o pula asta stii tu.




cu cat inainaintezi in varsta cu atat ai mai multe de invatat.stiu despre muzica astora de la bug mai multe decat stiti voi,credeti-ma!
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Asassinu » Vin Sep 13, 2002 12:13 am

Bai oameni buni. Mafia au fanii lor, au succes...dar nu se pot compara cu Parazitii. In primul rand pt ca nu au tehnica de ritm. (mai ales Tataee). In al doilea rand chestia cu fanii. A fi necomercial inseamna a canta doar pentru fani, dar ce fac Mafia nu e prea marfa. Si mai lasati versul ala de la Parazitii cu " baietii mei asculta doar hip hop si manea", ca melodia e de pe Nici o Problema, si atunci, erau alte timpuri....nu inseamna ca trebuia sa asculti manele...da ......baietzii mei nu inseamna Chello si Ombladon, nu?
Si e varza si chestia ca s-ar intampla shit-ul ala doar la Sinaia....Au mafia o melodie(nu mai stiu cum se numeste) in care zic ceva de genu:"tzigani cu sabii sunt cu mine". Vai, ce rapperi sunt ei :))))
"Nu sunt incult?" np, dar Uzzi nu prea stie sa vb, poate doar prin Moldova pe undeva :)) , daca va aduceti aminte versu l ala din Dupa Blocuri :"asha c-atunci cand ai cazier nu prea conteaza ce ZACI ". Zaci, huh??? lolllllllllllllll
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde raperu » Vin Sep 13, 2002 1:42 am

Initial trimis de Asassinu
Bai oameni buni. Mafia au fanii lor, au succes...dar nu se pot compara cu Parazitii. In primul rand pt ca nu au tehnica de ritm. (mai ales Tataee). In al doilea rand chestia cu fanii. A fi necomercial inseamna a canta doar pentru fani, dar ce fac Mafia nu e prea marfa. Si mai lasati versul ala de la Parazitii cu " baietii mei asculta doar hip hop si manea", ca melodia e de pe Nici o Problema, si atunci, erau alte timpuri....nu inseamna ca trebuia sa asculti manele...da ......baietzii mei nu inseamna Chello si Ombladon, nu?
Si e varza si chestia ca s-ar intampla shit-ul ala doar la Sinaia....Au mafia o melodie(nu mai stiu cum se numeste) in care zic ceva de genu:"tzigani cu sabii sunt cu mine". Vai, ce rapperi sunt ei :))))
"Nu sunt incult?" np, dar Uzzi nu prea stie sa vb, poate doar prin Moldova pe undeva :)) , daca va aduceti aminte versu l ala din Dupa Blocuri :"asha c-atunci cand ai cazier nu prea conteaza ce ZACI ". Zaci, huh??? lolllllllllllllll

nu prea conteaza ce "zaci" ?
sugi tu pula cu urechea ta cu tot
asculta tu mai bine si mai vb dupa aceea bai coae.
nu mai critica am'pulea ca o faci degeaba.
raperu
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Oct 17, 2001 10:37 am
Localitate: severin

Mesajde RAZVAN2002 » Vin Sep 13, 2002 10:08 am

hahaha DEcret...eu n-as zice ca se-ntampla in toata tara,la mine in oras cel putin sunt fani care nu asculta manele dupa mafia...te asigur.or fi cativa,,da' intra tu pe #craiova si-o sa vezi ca sunt discutii despre bug ..si chiar daca sunt unii pe care nu-i suport tre'sa recunosc ca sunt M.A.R.I fani ai formatiei.

pentru assasinu:melodia aia cu "tigani cu multe sabii sunt cu mine" poarta numele de ROMANIA
POATE-NTR-O ZI O MAMA PLANGE ..
CA BAIATU' EI S-A DUS
TOT ATUNCI UNA CE NASTE RADE C-ARE UNU-N PLUS
YEAH,IN CARTIER VIATZA NU S-A OPRIT..AS PUTEA SA POVESTESC LA NESFARSIT
Avatar utilizator
RAZVAN2002
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Lun Feb 18, 2002 12:00 am

Mesajde bag_rime » Vin Sep 13, 2002 11:53 am

bau asasinule,daca mafia a facut versuri si le-a mers,atunci le-a placut publicului ce conteaza cum a pronuntat un cuvant,o vocala ce-o mai fi,poa sa fie si rima, rima(momeala),da sa n-o anghiti ca are carlig:))
bag_rime
 

Mesajde Asassinu » Dum Sep 15, 2002 11:19 pm

Aha...mi-am adus acum aminte . Mda , Romania... o am si mp3, dar nu prea am mai ascultat. Oricum as asculta Dupa Blocuri, Uzzi tot asa pronunta.
Ca se asculta, ca nu se asculta, oricum, Parazitii nu prea fac asa ceva.
Si Mafia se dau prea baieti rai asa si lumea se cam plictiseste. Parazitii sunt mult mai naturali
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde wclan » Mie Sep 18, 2002 2:21 pm

Initial trimis de sica
Tu Neamtzu ce parere ai despre posibilul al patrulea membru BUG: DJ Swamp? Sustsii ideea?
Apropos, DJ Swamp va fi in calitate shi de MC, sau doar de DJ, ca FreakaDaDisc?
va fi an calitate de DJ,si ati spun ca e unul din cei mai mari cacati
wclan
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Joi Feb 28, 2002 8:09 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde RAZVAN2002 » Sâm Sep 21, 2002 4:43 pm

bine-bine
POATE-NTR-O ZI O MAMA PLANGE ..
CA BAIATU' EI S-A DUS
TOT ATUNCI UNA CE NASTE RADE C-ARE UNU-N PLUS
YEAH,IN CARTIER VIATZA NU S-A OPRIT..AS PUTEA SA POVESTESC LA NESFARSIT
Avatar utilizator
RAZVAN2002
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Lun Feb 18, 2002 12:00 am

Mesajde sica » Dum Oct 06, 2002 4:04 pm

SHM imi fara suparare, dar imi pare cam prosteasca ideea cu gangsta=comercial. Gangsta e N.W.A. shi comercial e Down Low...gaseshti vreo asemanare intre ele?
Salutare wclan, nu ne-am mai intalnit a doua zi sa terminam berea :)
sica
Junior Member
 
Mesaje: 86
Membru din: Mar Apr 09, 2002 12:35 pm
Localitate: Rep. Moldova

Mesajde Za_edd » Vin Oct 11, 2002 12:18 am

Parazitii si Mafia nu prea pot fi comparati pt ca nu prea canta acelasi lucru.Dar daca ar fi acelasi stil,Parazitii ar fi indiscutabil mai buni.Shi asa sunt da' dak mai se puteau compara...Parazitii nu au asa figuri in cap ca Mafia..ei asi fac treaba(din placere) si gata.
In concluzie Parazitii > Mafia
Vin dupa blocuri,
D-alea din beton
Shi iubesc tot ce voua
Vi se pare monoton...
Za_edd
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Oct 06, 2002 4:42 pm
Localitate: Reprezint zona Zoster...

Mesajde wclan » Lun Oct 14, 2002 10:06 pm

Initial trimis de sica
SHM imi fara suparare, dar imi pare cam prosteasca ideea cu gangsta=comercial. Gangsta e N.W.A. shi comercial e Down Low...gaseshti vreo asemanare intre ele?
Salutare wclan, nu ne-am mai intalnit a doua zi sa terminam berea :)
las ca mai e timp,tu vii an vacanta?
wclan
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Joi Feb 28, 2002 8:09 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde sica » Mar Oct 15, 2002 10:46 am

da sigur ca vin, reci prin Leova, mai vb.
..capu sus
sica
Junior Member
 
Mesaje: 86
Membru din: Mar Apr 09, 2002 12:35 pm
Localitate: Rep. Moldova

Mesajde sinner20 » Joi Oct 17, 2002 1:56 am

Trupe diferite prin "cultura" componentzilor si stilul abordat ... o comparatzie intre ele mi se pare nefireasca ...Oricum sunt singurele care mai tzin mishcarea in viatza ... shi ar trebui sa ne bucuram totzi ca mai exista hip hop in Romania( in primul rand datorita lor) ...deocamdata !
sinner20
 

lil' sondaj : parazitii vs b.u.g. mafia

Mesajde dake » Lun Noi 18, 2002 1:55 am

mai buni Parazitii sau Mafia ?
dake
 

Mesajde bellmondo » Mie Dec 04, 2002 11:19 pm

Mah oameni buni.....Chiar ei spun "Totu' intre noi si nici o treaba cu nimeni"!!!!!!Deci chiar ei recunosc ca nu au rivali in toata combinatia asta cu hip-hop.:M asta sa aiba toti cei ce cred ca parazitii au fost,sunt sau vor fi cei mai tari!!!!(MUIE)
Cine vrea o discutie mai personala...sa sune la numarul meu de telefon!!...;)... e pe connex!! 0722675104
bellmondo
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Noi 23, 2002 2:26 pm
Localitate: piatra

parerea mea

Mesajde Bamse » Mie Dec 11, 2002 7:07 am

mafia au fost mai buni decat sunt parazitii acum ...parazitii sunt si ei buni acum ..pt ca au melodiii ..acu daca asculti mafia e ca si cum ai asculta retro ...


am auzit pe unu pe aici ca parazitii nu-s ce versuri ...alea alea...baaaa parazitii sucks la versuri ...asta clar
Go go shift+7 keep running!
Avatar utilizator
Bamse
Junior Member
 
Mesaje: 196
Membru din: Mie Dec 11, 2002 12:00 am

stiti care e faza??

Mesajde d0peman » Vin Dec 20, 2002 7:21 pm

deci amandoua trupele au copita dar mafia mai putin.....parazitii au furat piese si negativuri intregi pe cand mafia au copiat stiluri...s-au inspirat de la NWA (niggas with attitude),sau a tribe called ques,si mai is pe cand parazitii au furat piese intregi......si ala de care au zis ca sunnt doua stiluri e adevrat dar in romania est sau vest nu poa sa reprezinte........si parazitii nu trebuiau sa se bage la versuri in engleza ca suna nasol....oricum suna mai bine ca mafia live dar dedpinde de stilul fiecaruia......cui ii place gangstarapul merge cu mafia...cui ii plce hi hopul...east coast merge cu para......
Voi cu cine mergeti ??
d0peman
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Dec 13, 2002 5:08 pm
Localitate: bistrita

Re: lil' sondaj : parazitii vs b.u.g. mafia

Mesajde Judge_Aris » Mie Dec 25, 2002 4:12 am

Initial trimis de dake
mai buni Parazitii sau Mafia ?



Nu mai este nevoie de raspuns!

Se vede!

Baietii de la Parazitii sunt doctori docenti in lingvistica!!!! lol :)))
mesajele din texte lovesc exact acolo unde trebuie (si lovesc tare)

Despre BUG Mafia.....RESPECT ptr. TATAE....voce de exceptie.
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Comparation

Mesajde AdevaRapper » Mie Dec 25, 2002 10:26 pm

Eu nu cred ca exista un anumit criteriu de comparatie, deoarece trupele nu sunt similare! Au stiluri total diferite si ambele reprezinta varful rapului romanesc. Nu poti sa alegi doar una, deoarece se completeaza reciproc atat prin lirica, dar si prin stil si sound! Eventual, cele 2 trupe ar putea scoate un album perfect "Pentru orice ocazie si pentru orice hip-hopper", ceva de genul asta! Personal, mie mi-a placut Parazitii, apoi Mafia, apoi Parazitii s.a.m.d. si asta depindea doar de contextul in care ma aflam si in final am ajuns la concluzia pe care v-am expus-o mai sus: ca Parazitii si BUG Mafia se completeaza reciproc si nu se poate pune semn de comparatie intre ele!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde genicon » Joi Dec 26, 2002 12:55 am

Da... are dreptate intr-un fel si Adevarappu'.... Dar cum s-a tot zis pana cam acum un an de mafia ca ar fi "pe val", la fel cred ca se poate spune acum ca s-au scufundat rau de tot... Si ca le-au luat locul cei de la parazitii. Din punctul meu de vedere - sa stea cat mai mult acolo!
Asadar, prin tot ce au facut parazitii, prin toate initiativele lor si mai ales prin versurile lor, consider ca ei sunt acum "sefii" hiphopului romanesc... Pacat insa ca nu se afla in competitie decat 2 trupe... altfel ar fi sunat hip hopul romanesc daca erau mai multe...
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde genicon » Joi Dec 26, 2002 1:05 am

Initial trimis de bellmondo
Mah oameni buni.....Chiar ei spun "Totu' intre noi si nici o treaba cu nimeni"!!!!!!Deci chiar ei recunosc ca nu au rivali in toata combinatia asta cu hip-hop.:M asta sa aiba toti cei ce cred ca parazitii au fost,sunt sau vor fi cei mai tari!!!!(MUIE)

Fratele meu... tu ai niste probleme. Daca eu zic acum "genicon e cel mai tare si nimeni nu are dreptul sa ii raspunda" inseamna ca asa e???????????????? Daca ei zic ceva nu inseamna ca au si dreptate... cine stie sub influenta caror plante se aflau ei cand au scris versul ala si ce inchipuiri traiau... imi pare rau sa iti spun dar parazitii sunt si vor fi cei mai tari. Si sti de ce? Pt ca ei nu au fani ca cei de la Mafia, care sa considere postulat orice aberatie scrisa la betie...
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde Uncle Boggy » Vin Dec 27, 2002 4:33 am

AdevaRapper are intr-un fel dreptate, asta o demonstreaza colaborarea lui Cheloo cu Mafia, care din punctul meu de vedere a fost o reusita totala. A fost chiar marfa piesa.
Dar in acelasi timp as vrea sa citez din ultimul numar FHM, de la rubrica despre muzica ceea ce se zice despre irefutabil:

"E bun, taica! Vremea B.U.G. a trecut, acum e timpul Parazitilor, unicii care mai conteaza in saracitul peisaj hip-hop. Cert e ca astia chiar au ceva de spus!"
Avatar utilizator
Uncle Boggy
Junior Member
 
Mesaje: 84
Membru din: Dum Noi 17, 2002 12:00 am

Mesajde ckride » Vin Dec 27, 2002 11:24 am

rap music & FHM magazin... deh
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Da...

Mesajde AdevaRapper » Vin Dec 27, 2002 10:59 pm

Intr-adevar, acum Parazitii sunt de actualitate! Sa vedem daca noul material BUG Mafia va schimba in vreun fel ierarhia!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Motivul necompatibilitatii...

Mesajde RealShark » Sâm Dec 28, 2002 10:36 pm

Bai fratzilor io's fan si mafia si parazitzii si am ascultat albumele lor de la inceputurile lor...Imi plac amandoua trupele ,sunt poate printre cele mai tari in romania dar nu stiu catzi din voi de ce a existat aceasta intrecere intre cele doua trupe.
Adevarata opozitie pleaca de la faptul ca Mafia sunt de parere ca banii aduc fericirea , pe cand parazitii sustin contrariul(asculta "Banii n-aduc fericirea" de pe SUTA).Dupa cum probabil bine stiti pe albumu 4 "Deasupra tuturor",Mafia face sto de aceasta piesa a celor de la parazitii : "Ia de-acia 50000 poate te schimbi...".
Io sunt de parere ca banii aduc fericirea dar asta nu ma opreste sa-i ascult pe cei de la parazitii...Asa ca parerea mea e ca acesti baieti de la ambele trupe sunt veterani si nu ne sta in putinta la nici unul din noi sa-i criticam...
Parerea mea...
RealShark
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 28, 2002 10:22 pm
Localitate: Constanta

Mesajde hppp » Dum Dec 29, 2002 6:55 pm

Referitor la chestia asta cu rivalitatea dintre cele 2 trupe, eu cred ca acum e cel mai prost moment sa se dueleze. Pe segmentul hip hop ei sunt singurii care au mai ramas si absolut orice stil ar aborda, absolut toti hip hop-erii ar trebui sa fie uniti.
Noi nu ne comparam cu ce e in State pt ca acolo nu sunt numai 2 trupe de hip hop, ci poate cateva zeci in voga.
Mie personal imi plac Parazitii, dar respect si B.U.G. - ul.
hppp
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Noi 12, 2002 7:51 pm
Localitate: Pit Buc

Mesajde c3lia » Mar Dec 31, 2002 4:06 am

categoric optez pt PARAZITII! au dovedit k sunt mai buni shi nu neaaparat prin sound sau prin voci cat prin atitudine shi felul d a gandi.in afara de 'lb d cartier' pe care o mai fredonez shi astazi nu cred k mafia au scos ceva prin care sa se poata ridica la nivelul parazitilor
c3lia
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Dec 27, 2002 2:01 am
Localitate: bukale

Mesajde ckride » Mar Dec 31, 2002 12:32 pm

dupa blocuri - cel mai bun album de rap lansat in Romania (zic unii)

deh...
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Pe scurt

Mesajde AdevaRapper » Mie Ian 01, 2003 11:19 pm

Parazitii + B.U.G. Mafia = Complete!
Nu se pot compara, si le respect in mod egal pe ambele trupe!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Street-Style » Joi Ian 02, 2003 5:56 pm

Este de ordinul evidentei ca Parazitii sunt mai buni decat BUG.
Chiar si in perioada de gloria a Mafiei , dupa parerea mea
Parazitii au fost mai presus.
Eu cred ca se poate face comparatie intre cele doua trupe:
Parazitii au versuri de mii de ori mai inteligente care lovesc
exact unde trebuie, pe cand BUG injura,injura si iar injura .....
fara nici un efect . . .
La sound tre sa recunosc ca BUG sta mai bine .
RIDE OR DIE
Street-Style
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Mar Dec 03, 2002 12:17 am
Localitate: UNDERGROUND

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Hip-Hop

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator