BUG Mafia vs. Parazitii

Mesajde genicon » Joi Ian 02, 2003 11:37 pm

Initial trimis de hppp
Referitor la chestia asta cu rivalitatea dintre cele 2 trupe, eu cred ca acum e cel mai prost moment sa se dueleze. Pe segmentul hip hop ei sunt singurii care au mai ramas si absolut orice stil ar aborda, absolut toti hip hop-erii ar trebui sa fie uniti.


E adevarat ce zici tu, dar eu vreau sa spun ca nu ei sunt cei care se dueleaza - ci noi! Noi ne duelam, cel putin mai rau ca ei. E drept ca sunt cele mai importante nume din hip hop, si poate tocmai de aceea ar trebui ca lucrurile sa fie mai "aprinse" intre ei - sa nu se multumeasca doar cu lucrarea propriilor albume, ci si cu promovarea de noi nume. Si astfel, ar face doua lucruri bune:
1. ar scoate fiecare materiale exceptionale
2. ar mai largi si ei peisajul hip hop romanesc...
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde usualflow » Vin Ian 03, 2003 4:09 am

Cred ca diferentza de baza dintre Parazitii si B.U.G. Mafia e ca Parazitii au fani mult mai inteligentzi decat majoritatea fanilor Mafia care sunt in medie baietzashi ce n-au in cap decat "cartieru' lor", "sa moara mama" si "tarfa mea, tovarashii mei". Banuiesc ca asta spune destul.
In rest, respect pt Tataee. Stie el ce stie....Cat despre Uzzi, de exemplu, aaaaaa..........ma abtzin, cu toate ca nu face bine la rinichi.........
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Re: Comparation

Mesajde vali » Vin Ian 03, 2003 4:25 am

Initial trimis de AdevaRapper
Eu nu cred ca exista un anumit criteriu de comparatie, deoarece trupele nu sunt similare! Au stiluri total diferite si ambele reprezinta varful rapului romanesc.


e ca si cum l-ai compara pe will smith cu eminem.

parazitii au fani mai inteligenti? eh, sa zicem ca sunt mai inteligenti decat ciorapul meu, pentru ca daca i-ar duce mintea, i-ar lua putin la huiduit pentru sample-urile alea de kkt.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Gata fraierilor

Mesajde Matyk_ » Vin Ian 03, 2003 7:50 pm

Mai fratilor , astia care ziceti ca Parazitii sunt mai buni decat Mafiotii, ia luati voi videoclip parte in parte si comparatile si dupa asta mai veniti pe aici si comentati ca nu stiu ce si nu stiu cum !!!
Si inca ceva ia mai vedeti voi in trecut cate trupe au infiintat si cate trupe au ajutat astia de la Parazitii !!!!Mai nou poate nu ati auzit dar baietii de la Mafia au contribuit la videoclipul lu' DMS&CRISTINA ! Dati-va si voi cu parere despre videoclip si dupa asta mai comentati !!!!! La voi restu mafioti: BAFTA !!
Matyk_
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 03, 2003 1:25 pm
Localitate: Piatra-Neamt

Re: Re: Comparation

Mesajde AdevaRapper » Vin Ian 03, 2003 11:59 pm

Initial trimis de vali


e ca si cum l-ai compara pe will smith cu eminem.

parazitii au fani mai inteligenti? eh, sa zicem ca sunt mai inteligenti decat ciorapul meu, pentru ca daca i-ar duce mintea, i-ar lua putin la huiduit pentru sample-urile alea de kkt.

Good Job, Vali! Ma bucur ca ai spus ce-ai spus mai sus!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Re: Gata fraierilor

Mesajde AdevaRapper » Sâm Ian 04, 2003 12:17 am

Initial trimis de Matyk_
Mai fratilor , astia care ziceti ca Parazitii sunt mai buni decat Mafiotii, ia luati voi videoclip parte in parte si comparatile si dupa asta mai veniti pe aici si comentati ca nu stiu ce si nu stiu cum !!!
Si inca ceva ia mai vedeti voi in trecut cate trupe au infiintat si cate trupe au ajutat astia de la Parazitii !!!!Mai nou poate nu ati auzit dar baietii de la Mafia au contribuit la videoclipul lu' DMS&CRISTINA ! Dati-va si voi cu parere despre videoclip si dupa asta mai comentati !!!!! La voi restu mafioti: BAFTA !!

Man, mi-a placut super mult argumentarea ta si era gata-gata sa zambesc! Din pacate te-ai inecat ca tiganu la mal si la final ai dat ca exemplu cea mai de cacat melodie din ultima vreme! Pacat!
Daca taceai (la sfarsit)...
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Re: Gata fraierilor

Mesajde hppp » Sâm Ian 04, 2003 10:01 pm

Asta cu DMS chiar ca e cel mai prost exemplu de promovare. DMS e un baiat superfull de bani, patronul de la Dumars care a vrut sa apara si el la televizor. Versurile si negativul nu sunt ale lui, ci sunt facute de Tataee integral. El habar nu are de hip hop, vrea doar sa se dea si el smecher ca are melodie. Initial i s-a facut la comanda o melodie gen Animal X, dar s-a razgandit si a dat-o pe hip-hop. Io nu inteleg ce treaba are el cu hip hop-ul atata timp cat in Dumars nici nu te lasa sa intri macar in adidasi si pantaloni largi, ca strici imaginea clubului.
Oricum partea buna e ca se mai imbogateste cat de cat peisajul hip hop, chiar daca melodia in afara poate de bit, ca versuri e jalnica.
hppp
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Noi 12, 2002 7:51 pm
Localitate: Pit Buc

nu e loc pentru d-astia ca dms in hip-hop

Mesajde ckride » Sâm Ian 04, 2003 10:37 pm

Si apropo de dumars, cel mai de cacat! Nici la concerte nu te lasa sa intrii imbracat calumea!
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Gata tu!

Mesajde genicon » Sâm Ian 04, 2003 11:51 pm

Initial trimis de Matyk_
Mai fratilor , astia care ziceti ca Parazitii sunt mai buni decat Mafiotii, ia luati voi videoclip parte in parte si comparatile si dupa asta mai veniti pe aici si comentati ca nu stiu ce si nu stiu cum !!!
Si inca ceva ia mai vedeti voi in trecut cate trupe au infiintat si cate trupe au ajutat astia de la Parazitii !!!!


Mai "FRATE"! Ia zi si tu mie? Prin "care trupa e mai buna", tu intelegi "ce trupa are videoclipuri mai marfa"? E drept, parazitii nu exceleaza in privinta videoclipurilor (zic unii), dar nu e vina lor. Totusi, astea nu sunt un criteriu... sau tu nu sti ca melodii decat pe cele care au videoclip???? Hmmm.... atunci parerea ta nu mai conteaza din start.
Si tot tu intrebi cate formatii au ajutat baietii de la Parazitii. Iti zic eu un exemplu clar: PE MAFIA!!! In 98, cand Cheloo o dadea pe "De cartier" si realiza cel mai bun feauturing al anului, si ii ajuta astfel pe cei de la mafia sa scoata unul dintre cele mai bune albume hip hop romanesti. Asta este...

P.S. Se scrie "comparati-le", nu "comparatile"

Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

genicon

Mesajde ckride » Dum Ian 05, 2003 1:06 am

Omule, daca tu crezi ca "De cartier" se rezuma doar la "Limbaj de cartier", esti dus. Ai vazut si tu pe nush ce pula mea revista "cel mai bun featuring al anului" si scrii ca taranu aici. Ai ascultat macar albumu ????

Intr-un fel ai dreptate in ce zici, pana la partea cu de cartier-ul. Cheloo i-a ajutat pe mafioti la inceputuri, adica prin 92-93... nu cunosc datele exact deci nu ma pot exprima.
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Re: Gata fraierilor

Mesajde hppp » Lun Ian 06, 2003 11:40 pm

Initial trimis de Matyk_
Mai fratilor , astia care ziceti ca Parazitii sunt mai buni decat Mafiotii, ia luati voi videoclip parte in parte si comparatile si dupa asta mai veniti pe aici si comentati ca nu stiu ce si nu stiu cum !!!
Si inca ceva ia mai vedeti voi in trecut cate trupe au infiintat si cate trupe au ajutat astia de la Parazitii !!!!Mai nou poate nu ati auzit dar baietii de la Mafia au contribuit la videoclipul lu' DMS&CRISTINA ! Dati-va si voi cu parere despre videoclip si dupa asta mai comentati !!!!! La voi restu mafioti: BAFTA !!


E treaba fiecaruia pe cine promoveaza, dar daca tot vrei sa te iei de asta, Mafia pe Casa a promovat numai melodii copiate, iar de DMS nici nu ma mai obosesc sa comentez.
Pe vremuri Mafia a facut o treaba buna cu La Familia si Ilegal, acu insa nu prea le mai merge daca nu incep sa ajute formatii care chiar vor sa faca ceva serios si de calitate.
hppp
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Noi 12, 2002 7:51 pm
Localitate: Pit Buc

Mesajde AdevaRapper » Lun Ian 06, 2003 11:42 pm

Imi exprim si eu umila parere si nu-mi dau seama de ce atata tevatura cu "Cel mai mare ferturing al...", de parca asta ar fi idealul oricarui artist, cel mai mare premiu din muzica...
Parerea mea!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

neamtzu

Mesajde genicon » Mie Ian 08, 2003 11:38 pm

Initial trimis de neamtzu
Omule, daca tu crezi ca "De cartier" se rezuma doar la "Limbaj de cartier", esti dus. Ai vazut si tu pe nush ce pula mea revista "cel mai bun featuring al anului" si scrii ca taranu aici. Ai ascultat macar albumu ????

Intr-un fel ai dreptate in ce zici, pana la partea cu de cartier-ul. Cheloo i-a ajutat pe mafioti la inceputuri, adica prin 92-93... nu cunosc datele exact deci nu ma pot exprima.


Am zis eu cumva ca "De cartier" se refera doar la "Limbaj de cartier"? Si ce legatura are faza ca am vazut asta intr-o revista? Nu e asa???? De unde dracu sa vad? Crezi ca am fost de fatza cand s-au dat premiile??? Poate ai fost tu... si sti mai bine, daca nu e asa!
Eu am zis doar ca pe cei de la Mafia i-a ajutat cheloo in realizarea albumului dand cu vocea pe piesa (chiar daca n-ar fi luat premiu, tot ajutor se numea) Pt ca daca nu ar fi fost "ajutor", atunci limbaj de cartier ar fi fost numita cea mai de kkt piesa a mafiei. Dar nu e asa...
In plus, mai zici si tu o chestie care demonstreaza ca nu bat campii (o chestie pe care nu o stiam) - aia cu ajutorul lu Cheloo din 92-93... asa ca sa nu mai vorbim de cine si ce albume asculta, pt ca poate nu ai citit tu cu mare atentzie primul post :p
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Re: Re: Gata fraierilor

Mesajde AdevaRapper » Vin Ian 10, 2003 11:04 pm

Initial trimis de hppp


E treaba fiecaruia pe cine promoveaza, dar daca tot vrei sa te iei de asta, Mafia pe Casa a promovat numai melodii copiate, iar de DMS nici nu ma mai obosesc sa comentez.
Pe vremuri Mafia a facut o treaba buna cu La Familia si Ilegal, acu insa nu prea le mai merge daca nu incep sa ajute formatii care chiar vor sa faca ceva serios si de calitate.

Da, sper sa se schimbe cate ceva in viitorul apropiat! Si sa nu se mai injoseasca pentru cateva mii de dolari sa scoata melodii pentru toti pularaii cu bani!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde sadox » Dum Ian 12, 2003 5:40 am

Se vede treaba ca la lirica Parazitii sunt absolut irefutabili,iar in ceea ce priveste instrumentalu' nu mi se pare deloc prost kiar daca unii zic ca instrumentalele de la Mafia le-ar surclasa pe cele ale Parazitzilor.Afirmatzia asta nu mai are efekt avand in vedere faptu ca Parazitii au scos acu' albumu asta nou Irefutabil care are un sound occidental shi mult mai bine lucrat decat cei da la Mafia.Pace tuturor!!!!!


Revin shi ma scarpin /Mananc pana mor/Vreau sa vad tzatze shi buci pa televizor
Avatar utilizator
sadox
Junior Member
 
Mesaje: 445
Membru din: Joi Dec 26, 2002 12:00 am

Sadox

Mesajde genicon » Dum Ian 12, 2003 5:18 pm

Sper ca nu se supara pe mine nimeni ca postez acum offtopic:
Pt Sadox (care probabil vrea sa se dea ascultator de Parazitii, dar exista dovezi cum ca probabil nici nu stie daca "Nu ma schimbi" e pe Suta sau Iarta-ma ):D :p
Faza nu era: "Revin si ma scarpin...." ci "Ragai si ma scarpin..." Asta este...
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde AdevaRapper » Lun Ian 13, 2003 11:01 pm

Da, dar nu cred ca era cazul sa dai asa un reply, ca nu suntem aici la "Para Rhymes Contest"!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Re: Sadox

Mesajde sadox » Mar Ian 14, 2003 1:34 am

Initial trimis de genicon
Sper ca nu se supara pe mine nimeni ca postez acum offtopic:
Pt Sadox (care probabil vrea sa se dea ascultator de Parazitii, dar exista dovezi cum ca probabil nici nu stie daca "Nu ma schimbi" e pe Suta sau Iarta-ma ):D :p
Faza nu era: "Revin si ma scarpin...." ci "Ragai si ma scarpin..." Asta este...
Am zis


Ok,frateh rekunosk c-am greshit shi d-acuma voy inlocui cuvantul "revin" cu "ragai",nu d-alta da suna parca mult mai mishto(shi evident asha-i korect).Shi totushi yo-i acord dreptate lu' Adevarraper ca nu trebuia sa te iei asha dur da mine in privintza albumelor lu Parazitii,cum ca yo nu shtiu care piesa da pa ce album ai,cu toate ca ascult hh da vro 4,5 ani incoace.Pace!!!


P.S. Sper ca nu te deranjeaza reply-u' astah dat da mine,acumah voi scrie cum ai zis tuh.Oricum yo nu vreau sa creez distorsyuni intre mine shi tine,shi-tzi zic pace inc-o data,omule!!!

Ragai shi ma scarpin /Mananc pana mor/Vreau sa vad tzatze shi buci pa televizor.
Avatar utilizator
sadox
Junior Member
 
Mesaje: 445
Membru din: Joi Dec 26, 2002 12:00 am

Mesajde Mar7juana » Mie Ian 22, 2003 2:48 pm

Fiecare isi are meritul sau, doua stiluri diferite...mie imi place shi mafia shi parazitii

Da... sint de aceeashi parere cu hppp shi adevarrap, colaborarea pe care a facut-o mafia cu la familia shi il-egal era din prietenie shi respect, pe cand acum numai ptr bani.
Mar7juana
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Mar 01, 2002 4:59 pm
Localitate: moldova-chisinau

Mesajde Mar7juana » Joi Ian 23, 2003 11:23 pm

Shi mafia shi parazitzii, nu pot sa aleg dintre doua stiluri diferite
Personal am inceput sa ascult mai intii mafia, apoi parazitii shi acum: mafia shi parazitii:)
Mar7juana
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Mar 01, 2002 4:59 pm
Localitate: moldova-chisinau

Re: lil' sondaj : parazitii vs b.u.g. mafia

Mesajde Iceman21 » Sâm Ian 25, 2003 2:10 pm

Clar Parazitii.
Nimic personal cu B.U.G.Sunet bun,videoclipuri la fel,dar versurile cam prea banale...doar despre viata de cartier...ar trebui sa mai gaseasca si ei alte subiecte!
Iceman21
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Ian 13, 2003 10:37 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Cruela » Lun Ian 27, 2003 7:02 pm

Eu, in general intre Mafia si Parazitzii aleg Mafia. In primul rand pentru ca Mafia a aparut prima, iar atunci cand s-au lasat Parazitzii, s-au lansat in umbra alora de la Mafia. Cand au aparut Mafia, s-a produs o revolutie in muzica romaneasca. E drept ca de ceva albume incoace Parazitzii sunt mai buni, dar mafia sunt veterani in muzica underground romaneasca!!!!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde omu_vexx » Lun Ian 27, 2003 8:39 pm

Al dracu', toti va dati cunoscatori da' cand a aparut Mafia majoritatea erati fani tip top minitop.

Cruelo la faza cu mafia si undergroundul mi s-a rupt scaunul de sub mine. Posteaza mai bine pe la candy poate te pricepi mai bine.

Si totusi de ce era nevoie de al doilea thread pe acelasi subiect? Aviz d-lor moderatori!
I drink to drown my sorrows, but the damned things have learned to swim.
Avatar utilizator
omu_vexx
Junior Member
 
Mesaje: 118
Membru din: Sâm Oct 12, 2002 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Lun Ian 27, 2003 10:31 pm

Nice observation, Vexx! Despre topic, cred ca era deschis de mult, nu e al doilea pe acelasi subiect!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde omu_vexx » Lun Ian 27, 2003 11:29 pm

Ai o pasiune sinucigasa de a sari la bataie...pacat ca am si eu o pasiune de a-ti da peste nas: threadul Mafia vs. parazitii a fost deschis cu 3 luni inaintea astuia.
2: In postul de mai sus ma refeream la redeschiderea acestuia si nicidecum la crearea lui.


Cuvant in sus!
I drink to drown my sorrows, but the damned things have learned to swim.
Avatar utilizator
omu_vexx
Junior Member
 
Mesaje: 118
Membru din: Sâm Oct 12, 2002 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Mie Ian 29, 2003 10:35 pm

Initial trimis de omu_vexx
Si totusi de ce era nevoie de al doilea thread pe acelasi subiect? Aviz d-lor moderatori!

De aici nu reiese ce sustii tu!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde omu_vexx » Joi Ian 30, 2003 2:16 am

AdevaRapper chiar n-ai cu cine altcineva sa te razboiesti. Iti spun asta pentru ca n-am avut si nici n-o sa am chef de bataie. Tot ce am postat pana acum la adresa ta erau doar pareri personale pe care puteai foarte bine sa le ignori. Daca ai chef sa te certi te rog sa o faci cu altcineva pentru ca acesta este ultimul post pe care o sa ti-l adresez.

Pis!
I drink to drown my sorrows, but the damned things have learned to swim.
Avatar utilizator
omu_vexx
Junior Member
 
Mesaje: 118
Membru din: Sâm Oct 12, 2002 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Vin Ian 31, 2003 10:38 pm

This will be the last package... for you too!
Chestia era ca puteam sa le ignor, dar nu am putut sa ma abtin! Pa!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Re: B.U.G. Mafia vs. Parazitii

Mesajde Ace_85_ro » Mie Feb 05, 2003 12:08 am

Initial trimis de bebe_cub
Mah fratilor eu nu pot sa inteleg o chestie. De ce pula mea castiga teren in fata baietilor mafioti cei de la Parazitii. De ce plac handicapatii astia?


Pentru ca fac hh de calitate shi versurile lor sunt incomparabil mai bune decat ale "baietilor mafioti".
Lumea s-a saturat de "baietzashii de cartier" shi de impresiile lor...
Daca lumea suge p##@,sa faca ce vrea ea/Daca vrea sa suga p##@,sa suga p##@ mea...
Ace_85_ro
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Ian 02, 2003 11:07 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde AdevaRapper » Mie Feb 05, 2003 10:54 pm

Initial trimis de Ace_85_ro

Lumea s-a saturat de "baietzashii de cartier" shi de impresiile lor...

De-ar fi adevarat macar la jumatate din populatia Romaniei! Inca prefera G-Yeah!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Hip-Hop

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron