Albume care v-au influentat!

Mesajde TheSmoker » Lun Iun 02, 2003 10:08 pm

Aham...te luminasi da...CrissBlaziny are o atractzie pt tipe in textele lui...face baza, vorbeste serios(numa el stie), ezact ala e!
Sunt un uitat din popor in istorie cu glorie
Sunt intr-un foc scanteia de victorie!
Avatar utilizator
TheSmoker
Junior Member
 
Mesaje: 261
Membru din: Joi Feb 27, 2003 12:00 am

Mesajde AdevaRapper » Lun Iun 02, 2003 10:45 pm

Pai m-am tavalit pe jos de ras cand l-am auzit... e haios omu`, dar una peste alta mi-a placut!
PS: Scuze moderatorilor pt aceste 3 offtopicuri consecutive! It won`t happen again!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde cutuma© » Mar Iun 03, 2003 8:35 am

Asha zici intotdeauna....
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde chitzoo » Mie Iun 04, 2003 12:53 am

Bug Mafia - De cartier, Dupa Blocuri
La Familia- Nicaieri nu-i ca acasa, Familiarizeaza-te, Bine ai venit in Paradis
Parazitii - Suta, Nici o problema, Irefutabil
Racla - Rimedebine, Plus Infinit
Raku - In mediu vitreg
Morometzii - KOrespunzator
Compilatiile Star De Cartier, De la Est la Vest, Murale si una parca cu Real Hip-Hop
XXL & 10Grei - Privesc de Sus
chitzoo
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iun 03, 2003 12:38 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Hades » Sâm Iun 07, 2003 12:03 am

Verita Saga-Punct si de la capat

singuru care m-a influentat, restu albumelor romanesti nu si-au pus amprenta asupra mea... de ce??? toata lumea se bazeaza pe tehnica, flow si chesti dinastea, nicidecum pe mesaj...


Pace
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde AdevaRapper » Dum Iun 08, 2003 10:16 pm

De acord, Hades! Album cognitiv 99%! Aproape incredibil pentru rapul romanesc!
PS: Cu cine avem onoarea de la HadesRec?
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Raspopitu » Vin Iun 13, 2003 11:12 pm

Initial trimis de TheSmoker
Raspopitu, poate ma insel la ani, adica poola mea nu mai tzin minte exact anu in care au aparut unele albumele, dar cert e ca in ordinea aia le-am ascultat!



Bine am inteles...dar totusi am o dilema

Cum dracu ai ascultat tu rimedebine in 94?Din cate stiu eu albumu asta a iesit in 98...dar in fine nu asta conteaza

Pace
Eu sunt nascut in alb-violet/Traiesc in alb-violet/Si port in suflet si in gand/Mereu un nume sfant/Caci alb imi este sufletul/Violeta inima/Si pentru POLI voi canta/Doar asta-i viata mea!
Avatar utilizator
Raspopitu
Junior Member
 
Mesaje: 453
Membru din: Mie Oct 23, 2002 11:00 pm

Influentze negative :)

Mesajde Quai D Orsay » Dum Iun 15, 2003 6:33 am

mama sustzine ca din cauza albumelor romanesti pe care le ascult in ultimii 5 ani m-am schimbat enorm.Asta inseamna ca m-au influentzat ,nu?Dak pana si mama a observat?

pai sa vedem ...Dupa blocuri ...primu album pe care l-am memorat m-a face de cate ori il ascult sa devin un pic tzaranca,dea ,freateee!

Delikt-singuru album...am invatzat ce-i aia hip hop,de la skratchuri pana la umor de calitate si adevarata atmosfera a vietzii "de cartel"+tehnica frate ,technica

METHADON 3000 -veriga lipsa repet
METHADON 3000...nu atzi intzeles cumva mesajul?
MEEEETHAAADOOON 3000 dupa cum observatzi,intr-o continua evolutzie am ajuns la albumul pe care eu il consider punctul de la care nu se mai poate dekt cobori...cel putzin asta au dovedit-o anii care au trecut de la lansarea lui ... sleek unde esti...?
Avatar utilizator
Quai D Orsay
Junior Member
 
Mesaje: 110
Membru din: Vin Iun 13, 2003 11:00 pm

aha

Mesajde n3aGabitz » Lun Iun 16, 2003 7:08 am

ai uitat sa mentionezi la albumul Delikt ca asa ai invatat cum se face un album 100% cu negative "imprumutate" din lipsa de creatie instrumentala,

Methadon, Veriga Lipsa - la fel
Methadon in general ...la fel....
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

da,da,da

Mesajde Quai D Orsay » Lun Iun 16, 2003 10:10 am

te-am ascultat si pe tine ,gabitzule ,pa banda ,itzi vine sau nu sa crezi,si trebuie sincer sa recunosc ca mi-a placut.si mai ai si negative originale,nu contest.

da, stiu ca e multa ciordeala in methadon...da vorba aia "iubesc tradarea dar urasc pe tradator" ...stai sa vad care-i legatura...in fine ai intzeles mesaju : atata timp cat e facuta cu cap ,buna si ciordeala...

dar stai ca m-am pripit si nici n-am intzeles ce -ai vrut sa spui prin "imprumutate"...zi si mie cum faci un negativ al tau "strict personal ",sa zic. Zi si mie care e limita dintre samplat si ciordit.Zi si mie un producator care-si compune instrumentalu nota cu nota.Sunt f. curioasa.
Avatar utilizator
Quai D Orsay
Junior Member
 
Mesaje: 110
Membru din: Vin Iun 13, 2003 11:00 pm

iubesc tradarea...

Mesajde Quai D Orsay » Lun Iun 16, 2003 10:55 am

ca o completare as vrea sa esplic mai clar ce-am vrut sa zic...multa lume"imprumuta".din ce in ce mai multa lume incepe sa si recunoasca asta fara vreo urma de pudicitate (m-a invatzat cuvantu asta un preten de la jurnalism,lol). Oricum au ramas destui care incearca sa braveze prin autenticitatea creatziei lor,atacandu-i pe cei de catre care sunt intrecutzi nu atat prin autenticitate cat prin calitate. ca frate,de-aia suna mai bine ca a ciordit normal,si l-a facut una-doua,pai ce facem aicea?

da ,bei, negativele lu sleek suna bine...si dak-mi plac nu pot sa inlatur aceasta placere doar pt ca mintea imi dicteaza : SUUUNT CIOOoooOOORRRRRRdEEEEli! UUUU! Io nu simt muzica in creier...pt ca (virgula)creieru meu nu simte,maxim gandeste ...lojic,nu?

daca era p'asha pai cine ar mai asculta CTC?vaai ce-am zis...ma omoara:)))


g
Avatar utilizator
Quai D Orsay
Junior Member
 
Mesaje: 110
Membru din: Vin Iun 13, 2003 11:00 pm

Re: da,da,da

Mesajde AdevaRapper » Lun Iun 16, 2003 9:43 pm

Initial trimis de Quai D Orsay
Zi si mie un producator care-si compune instrumentalu nota cu nota.Sunt f. curioasa.

Eu. Dar din pacate nu sunt (inca) producator!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde CrAsh0v3r » Vin Iul 11, 2003 3:00 am

RACLA - Rime de Bine
RACLA - Plus Infinit
MAFIA - De Cartier
MAFIA - Casa
LA FAMILIA - Nicaieri Nu-i Ca Acasa
PARAZITII - Irefutabil
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

...

Mesajde n3aGabitz » Vin Iul 11, 2003 9:27 am

Coaie Dorsai....ce producator face nota cu nota roman, sau de-afara? ca asi putea sa iti dau f. multe exemple. Romanii inca nu s-au obisnuit cu ideea de sampling dar sa sarim peste. Tataee este un producator care face nota cu nota, Baxter e un producator care face nota cu nota (din 98 incoace) si etc. Cheloo iar e un producator care face nota cu nota. VD (ca vad ca esti moarta dupa ctc) nu face insa, din cate stiu sampleaza in draci viori si alte minuni.....ar mai fii si alti
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde cutuma© » Vin Iul 11, 2003 9:36 am

Shi? Atata timp cat i-au ieshit super bine nu vad problema? E o uriasha diferentza intre a ciordi negative shi a asambla piese din diferite bucatzi....
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

....

Mesajde n3aGabitz » Sâm Iul 12, 2003 9:36 am

am dat doar exemplu de producator care sampleaza atat, repet atat.
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde Quai D Orsay » Sâm Iul 12, 2003 5:14 pm

gabitzu, fii mai esplicit...cum face tataie,baxter sau cheloo negative nota cu nota?taie notele dintr-un sample de pian solo si dupaia le schimba ordinea si tonalitatea cu efecte si prostii?sau se trezesc din dush cu o arie pe buze,iau vioara din cui si ,ca niste virtuozi autentici compun o cantata in fa major apoi pun pe portativ o tertza mica,schimba armonia in relativa minora a gamei si baga o sincopa la fiecare cinel batut cu arcusu in stativ.

hai ,zi cum fac pe note...note de la 1 la 10 ,sau cum?pe notele de plata de la apa calda si gaze?
Avatar utilizator
Quai D Orsay
Junior Member
 
Mesaje: 110
Membru din: Vin Iun 13, 2003 11:00 pm

Mesajde ckride » Sâm Iul 12, 2003 5:37 pm

Tataee nu tataie
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

...

Mesajde n3aGabitz » Sâm Iul 12, 2003 8:13 pm

quoayde..: ma abtin sa iti dau raspunsul pe care il meriti, si asta ca faci pe desteapta cu mine! Nota cu nota in sensul ca fiecare linie/melodie este compusa pricepi? Dar tu n-ai de unde pula mea sa pricepi din moment ce mi-ai dat raspunsul ala de cacat pe care m-i l-ai dat, si nici nu inteleg de ce ma enervez dar pur si simplu ma streseaza cand se gaseste cate cineva total paralel cu "productia" sa fie sarcastic/a.
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde Quai D Orsay » Dum Iul 13, 2003 11:49 am

mii de scuze pt tataee

gabitzu,bei,omule,nu te mai arunca si tu la supozitzii(deja te gandesti ca-mi bagi in reply supozitoare pun pariu),in sensul ca nu vei stii niciodata cand vb serios sau cand fac caterinca pa forum.Inca nu am camera web,insa dak mi-ai vedea acuma ochisorii nevinovatzi ai realiza ca nu sunt deloc sarcastica,desi cuvintele spun altceva.

nici postul anterior nu s-a vrut sarcastic.Eu paralela cu productzia?Nu sunt nici macar in acelasi sistem cartezian de axe xzy cu ea.
Nu am facut dekt 6 ani de teoria muzicii (nu mi-a folosit la nk)si eram si io curioasa cum se face un negativ pe note.Eventual in ce program.pt ca nu oricare permite asta.Ca sa ma joc si io ,sa vad dak am perdut 6 ani degeaba si sa nu uit tot.

Se pare insa ca nu prea potzi sa mi esplici..." nota cu nota in sensul ca fiecare linie e compusa"...si ma mai si intr dak pricep...cum dreq sa nu pricep?!! dar este atat de evideent(sarcasm fara chef).Oricum mersi pt rasp.Nici nu meritam atat de mult.

deci poa sa-mi esplice cineva pe scurt cum poate face negative pe note un om care (nu) stie gama do major ?
Avatar utilizator
Quai D Orsay
Junior Member
 
Mesaje: 110
Membru din: Vin Iun 13, 2003 11:00 pm

.....

Mesajde n3aGabitz » Dum Iul 13, 2003 9:18 pm

Noi nu am facut conservatorul ca tine mami, dar stii tu mai se gasesc talente care au ureche sau care stiu cate ceva de la parinti/bunici la cate un instrument, care mai sunt si talentati...si care stiu sa compuna cate ceva. Daca nu ti-au folosit la nimic acei 6 ani de teorie de ce ai mai precizat ca i-ai facut? Nu am vazut rostul sincer. In fine, Afonul de mine care face nota cu nota "de la 1 la 10" muzica...o face pe o clapa (triton) pe post de controler folosind mai multe module (se1x, protheus) transmitand signale digitale in mixer si de acolo prin apogee in Pro Tools (programul in care lucrez eu stii....asa ca amator stii). Da ma rog...faptul ca detin controlul asupr unui echipament profesional, ca stiu sa editez/master (unii din noi mai sunt si ingineri de sunet...asa amatori fara studii) nu se compara cu 6 ani de teorie muzicala. Ca sa numai vorbim de faptul ca datorita talentul mei de producator (nota cu nota "de la 1 la 10") sau aliniat la coada multi artisti/artiste/trupe la coada..sa ma tina ocupat in studio. dar cu toate astea o sa am mereu timp sa vin aici pe forum ca sa iti mai explic cate ceva...nu de alta dar imi face placere.....

ps: noi baietii in general nu apreciem sarcasmul feminin...nu va sta bine.
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde Quai D Orsay » Lun Iul 14, 2003 3:29 pm

ai auzit de mania persecutziei?
ai auzit insa negi cu desavarsire ca ai suferi de asa ceva.
ai auzit de denial?
ai auzit insa negi ca suferi de asa ceva
deci=>nu vei recunoaste niciodata ca ai interpretat gresit toate posturile mele ca fiind pline de bashini sau fudulii de scroafa sau kkt de vita.

nu vei recunoaste ca te-ai simtzit degeaba acolo unde nici nu intrai in ecuatzie.

mersi mult pt info oricum ,poate o sa ma ajute

am precizat ca am facut 6 ani de muzica pt ca definitzia ta data la notziunea de produs negative m-a jignit oarecum.cred ca o aveai pregatita pt mama.

nu asociez valoarea unui producator in special sau muzician in general cu anii de conservator(pe care nu am spus ca l-am facut).nu port ochelari de cal ca sa nu vad cum un tzigan adevarat poate face o vioara sa sune mai bine dekt un solist de la ateneu fara sa stie macar sa citeasca ambalaju de la votka dapai o gama.
Avatar utilizator
Quai D Orsay
Junior Member
 
Mesaje: 110
Membru din: Vin Iun 13, 2003 11:00 pm

mda

Mesajde n3aGabitz » Lun Iul 14, 2003 8:01 pm

nu m-am simtit cu nimic mamai, dar datorita sarcasmului (cu care incep sa ma obisnuiesc deja) m-am gandit sa fac si eu putin pe interesantul si sa iti raspund.......aha...la faza cu tzigan te-ai mai ridicat in ochii mei chiar daca la inceputul raspunsului iar te dadeai in barci...
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde Dzeu » Joi Iul 17, 2003 7:57 pm

Albume care m-au influentat:
-R.A.C.L.A.-Rimedebine(primul album rap)
-R.A.C.L.A.- +Infinit
-Morometzii- K.O.Respunzator
-Parazitii-Nici o problema
-Parazitii-Iarta-ma
Razi!Maine poate fi mai rau!!!
Avatar utilizator
Dzeu
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Mie Iul 02, 2003 11:00 pm

Mesajde rady » Sâm Iul 19, 2003 1:35 pm

Mafia - Inc-o zi inc-o poveste
Mafia - de Cartier
Parazitii - Nici o problema
RACLA - RIMEDEBINE
RACLA - PLUS INFINIT
K-GULA - Visiri In Intuneric
CTC - CTC-EP
X

KNICKSONLINE.COM
Avatar utilizator
rady
Junior Member
 
Mesaje: 319
Membru din: Dum Noi 10, 2002 12:00 am

Anterior

Înapoi la Hip-Hop

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori