heroes 3

Warcraft 3, Heroes 3/4, C&C Series, Starcraft...

heroes 3

Mesajde nodingat » Vin Iun 11, 2004 12:11 pm

adevaratul heroes3 il joci doar in multiplayer! dupa aproape 4 ani de jucat intensiv cred ca shtiu ce spun...
in bucureshti exista multi jucatori foarte buni, am avut ocazia sa intalnesc cativa dintre ei prin net-urile din centru...
pentru a compensa/echilibra o serie de neajunsuri pe care jocul le are, s-au impus urmatoarele reguli valabile in conditii de monstri strong(rege) time limit 2':
1- tipul de harta ce urmeza a fi generata (random map-ul) este stabilit de comun acord. pt 2 jucatori este recomandata harta L fara underground
2- nu se vor face recrutari de armata decat din castelul de baza! atentie este interzisa marcarea cu steag a oricarui tip de constructie care permite recrutarea de armata de pe harta!
3- nu se vor folosi eroi care cunosc din start vraji de lvl 4!(aici intra si Sir Mullich +2 speed avantaj mult prea mare fata de oricare alt erou), sunt deasemeni interzishi eroii care au ca specialitate skill-ul logistic, poti lua skill-ul logistic pe orice alt erou in schimb, daca ai noroc :), sunt interzishi eroii care au skill-ul de diplomatie! si nu poate fi luat in timpul jocului pe nici 1 alt erou! skill interzis
5- nu se vor deschide cutiile pandorei generate pe harta!(se poate verifica dand un restart scenario in multiplayer hot seat si bagat codul de vazut harta)
6- in cazul neco este interzisa unirea artefactelor de necromantie! se verifica prin nr. de lichie
7- cu exceptia cazului in care se joaca conflux vs conflux, eroii de conflux sunt interzishi
8- nu se vor folosi unitati pt a duce lupte, din castelele secundare! exceptie face recrutarea de 1 singura unitate pentru micshorarea penalitatii de teren pt. explorarea zonelor adiacente castelului nou cucerit. singurele unitati folosite vor fi cele din castelul de baza. in cazul pierderii castelului de baza cel in cauza ishi poate aleje 1-ul dintre secundare drept castel de baza. dar odata declarata alegerea facuta nu se va mai putea folosi de armata recrutata din castelul initial fiind obligat sa renunte la ea putandu-se folosi de noul castel pt a recruta armat
aceste reguli ne-au folosit sa micshoram coeficientul de shansa(bulan) si sa sa punem in valoare skill-ul in ceea ce priveshte strategia fiecaruia dintre noi.
9- nu se va folosi cartographerul (se poate verifica icarcand ultimul autosave pe hot seat !?!)
in privita intrebarii clasice deja, care castel e mai bun? raspunsul trebuie particularizat in functie de tipul de harta, dupa cum urmeaza:
harta XL + underground 1necro 2conflux 3om 4rampat ....
harta XL - underground 1conflux 2necro 3om 4rampat....
harta L + underground 1necro 2conflux 3om 4rampat ...
harta L - underground 1conflux 2 rampat 3om 4 necro...
pe masura ce se micshoreaza harta clasificarea se pasteraza 1conflux 2 rampat 3om necro iesind din calcul
clasificarea de mai sus e subiectiva pt. sugestii va rog motivati-le
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde GlugA » Vin Iun 11, 2004 12:40 pm

singura regula klumea e aia cu necromanii , in rest mi se par de-a moaca
daca tu iti iei erou cu logistics , atunci imi iau si eu , deci nu vad rostul regulii respective.
daca tot zici de 2 min tura , de ce nu o faci de 1 min , ca sa fie si mai interesant (eu asa jok) si joaca si cu quick combat. In cazul asta am eliminat si regula cu eroii cu vraji de level 4
regula a doua chiar mi se pare penibila
probabil ca sunt un noob si nu prea stiu eu ce se intampla in jokul respectiv, dar la cat m-am jucat eu MULTIPLAYER , multe din chestiile alea care le-ai scris nu is au rostul.
Sofer de tir
GlugA
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Apr 21, 2004 11:00 am
Localitate: in corpul lui sluga

Mesajde nodingat » Vin Iun 11, 2004 1:08 pm

n-ai jucat suficient daca poti sa propui 1 joc cu lupte quickcombat e un joc de strategie nu de mutat calul pe harta :sal:
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde sandro » Vin Iun 11, 2004 1:49 pm

am studiat cu atentie regulile tale si tin sa spun ca si eu joc dupa un set de reguli care au multe in comun cu ale tale daca nu se suprapun pe alocuri. Nu cred ca se poate face o ierarhie stricta a castelelor si ca depinde foarte mult de stilul de joc si de preferintele jucatorilor in ceeace priveste un anumi castel. Cat despre quickcombat: pt un jucator care se respecta nu exista asa ceva.
P.S. Poate dam un Heroes candva....
wellcome to the other side!
sandro
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 11, 2004 1:23 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde io+ » Vin Iun 11, 2004 1:58 pm

uite dupa ce reguli joc io...
1. nu avem voie sa luam conservatoarele de ingeri (ajungi sa ai mai multi ingeri decat trupele tele de lvl 7)
2. fara cladiri de recrutat trupe (doar ptr lvl 7 ), cred ca ar merge si regula 2 a ta
3. nu avem voie cu 2 castele de acelas tip, in rest putem combina armatele intre ele
4. fara cartografer
5. nu exista restrictii de eroi ....asta in primu rand ca jucam random vs random (si la castel si la eroi )....insa cred ca sir muratura ar trebui banat ( e prea tare skilu ala de +2 speed)

In rest nu inteleg de ce nai voie sa deschizi cutiile pandorei ...ca asa ar trebui sa nai voie nici la utopii !
io+
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Lun Apr 05, 2004 6:25 pm
Localitate: floating

Mesajde io+ » Vin Iun 11, 2004 2:00 pm

ps : sluga cand facem un h3 ???
trebuia sa fi jucat si cu faxiu ...ca si el se lauda cai place h3ul....dar neam luat cu q3 ul :D
io+
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Lun Apr 05, 2004 6:25 pm
Localitate: floating

Mesajde eXtazy » Vin Iun 11, 2004 2:40 pm

duamne
Plin de meseriashi o-aci.
Deci, in heroes3 exista 2 tipuri de joc: might or magic, sau random discovery.
Cei ce nu stiu ce se intampla pe net, la cei mai grei din lume, nu are rost sa posteze aici. Stati si jucati intre voi in LAN-ul vostru de 2 calculatoare, si credeti-va zei ca un pechinez in curtea sa :D
Pentru detalii vizitati http://www.wwheroes.com. Studiati problema, regulile, jucati o leaca, si cand sunteti pregatiti /ready
Eu joc random discovery si imi place un challenge din cand in cand.
Avatar utilizator
eXtazy
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Apr 12, 2004 11:00 pm

Mesajde sandro » Vin Iun 11, 2004 3:07 pm

eXtazy, incerc de-mi vine acru sa intru si sa joc pa net, da bani de cd original n-am iar alta solutie nu intrevad daca ai o sugestie iti multumesc anticipat pt ea. in ceea ce priveshte pechinezul ai fost cam dur, dar shtii cum se zice "fiecare shut in cur...."
wellcome to the other side!
sandro
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 11, 2004 1:23 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde nodingat » Vin Iun 11, 2004 3:13 pm

eXtazy

daca reushesc sa-l joc pa net shi sa vad despre ce vb. poate am sa joc cu tine daca vei fi de acord... oricum multumesc!
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde kshu » Vin Iun 11, 2004 3:17 pm

Urmeaza replica pilulei de eXtazy care isi cere scuze daca a fost prea dur si accepta o viitoare partida de h. :D (zic io ...).
Avatar utilizator
kshu
 
Mesaje: 631
Membru din: Lun Mar 11, 2002 12:00 am

Mesajde eXtazy » Vin Iun 11, 2004 3:32 pm

Cere CD-ul unui prieten care nu mai joaca pe net. Bucurestiul e mare, tre sa cunosti pe cineva, inainte ziceai ca ai intalnit cativa jucatori buni.
kshu scrie:Urmeaza replica pilulei de eXtazy care isi cere scuze daca a fost prea dur si accepta o viitoare partida de h. :D (zic io ...).

cam asa ceva... :)
Avatar utilizator
eXtazy
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Apr 12, 2004 11:00 pm

Mesajde eXtazy » Vin Iun 11, 2004 3:34 pm

kshu daca ma cunosti atat de bine, inseamna ca ma cunosti prea bine :D
Avatar utilizator
eXtazy
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Apr 12, 2004 11:00 pm

Mesajde io+ » Vin Iun 11, 2004 4:54 pm

lol dspule (tu esti el maestro nr 1 )
by the way ... lanu ala de 2 cpuri cum zici tu ...e defapt de vro 300 calculatoare ... da nu conteaza... nu?
io+
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Lun Apr 05, 2004 6:25 pm
Localitate: floating

Mesajde eXtazy » Vin Iun 11, 2004 6:02 pm

not really... lanu din observator are peste 1500 de calcuri si in afara de sluga si de inca unu care ne bate pe amandoi rau de tot nu are nimeni nici cea mai vaga sansa la h3. Ah.. mai e unu.
Avatar utilizator
eXtazy
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Apr 12, 2004 11:00 pm

Mesajde io+ » Vin Iun 11, 2004 10:31 pm

..pai cear fi sa jucam odata..pe direct conect...ca nam cd original.. sa vad si io nivelu de joc al vostru...ca asa toata lumea e buna....da sa ma conving si io daca exista o diferenta chiar asa uriasa sau nu !
PS : daca lanu nostru e de 2 cpuri al vostru e de 10 :j .... oricum era mai fun cand eram noi 10 [pe retea decat acu cand sunt 300 de cotoristi si nici unu nu joaca q!
io+
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Lun Apr 05, 2004 6:25 pm
Localitate: floating

Mesajde nodingat » Dum Iun 13, 2004 8:56 pm

lamurire pt gluga: regula nr 2 are 1 scop foarte bine determinat si anume: in momentul in care marchezi cu steag un external(constructie care iti permite sa recrutezi armate de acelashi tip cu armatele din propriul castel) modifici numarul de creaturi care iti vin saptamanal de tipul respectiv cu +1 pt fiecare external marcat cu steag! shi cum marea majoritate a jocurilor in mplayer sunt random mapp-uri nr de externale difera de la 1 jucator la altul ceea ce dezechilibreza jocul! in cazul in care aceasta regula nu s-ar respecta. got it !?!
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde nodingat » Dum Iun 13, 2004 9:11 pm

pentru IO+ cand am trecut la reguli de joc faptul ca nu se vor face recrutari de armate decat din propriul castel vroiam sa las sa se inteleaga ca acelea vor fi singurele unitati de care se poate folosi 1 jucator in timpol partidei, adica conservatoarele pot fi sparte pentru experienta dar ingerilor li se da dismiss, aceeasi poveste si cu serpent fly hive!

io+ scrie:1. nu avem voie sa luam conservatoarele de ingeri (ajungi sa ai mai multi ingeri decat trupele tele de lvl 7)
In rest nu inteleg de ce nai voie sa deschizi cutiile pandorei ...ca asa ar trebui sa nai voie nici la utopii !


Cutiile Pandorei nu se deschid pentru ca de cele mai multe ori sunt pazite de unitati ce pot fi batute cu usurinta iar premiile sunt foarte mari. Ex: toate vrajile unei categorii sau toate vrajile de level V sau tone de experienta.
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde eXtazy » Dum Iun 13, 2004 9:18 pm

HHHHHHHHHHHHAhahahahahhahahhahahahha Lamurire pentru Gluga :D:D:D:D
atisriiseiriusaiudan nu lamurisem o data ca trebuie sa ne masuram lungul nasului si sa actionnam in posturile noastre in concordanta cu rezultatele masurarii?
Exista o singura regula: fara Cloak of the Undead King.
Si gluga, care intamplator mi-e coleg de camera, RULEAZA la heroes3. p :kiss:
Avatar utilizator
eXtazy
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Apr 12, 2004 11:00 pm

Mesajde eXtazy » Dum Iun 13, 2004 9:30 pm

io+ scrie:..pai cear fi sa jucam odata..pe direct conect...ca nam cd original.. sa vad si io nivelu de joc al vostru...ca asa toata lumea e buna....da sa ma conving si io daca exista o diferenta chiar asa uriasa sau nu !
PS : daca lanu nostru e de 2 cpuri al vostru e de 10 :j .... oricum era mai fun cand eram noi 10 [pe retea decat acu cand sunt 300 de cotoristi si nici unu nu joaca q!

Io+ me= flawlessul pe yahoo messenger, pls zi cand si ne dam in barci.
Va trebui sa faci tu joc, deoarece eu nu am IP real.
Regulile le-am zis mai sus, dar hai sa le repet:
Stilul RANDOM DISCOVERY
Harta: tamplate 8XM8, XL. Random castle, random hero, no necropolis.
Rules: quick combat, 1 minut tura, fara cloak of the Undead King.
nu exista nici o restrictie, poti sa ataci adversarul cand poftesti, sa iei orice castel/mina de-a lui in orice perioada a jocului. Se joaca CU diplomacy si dimension door (care dupa parerea mea sunt indispensabile)

Stilul Might&Magic:
MIGHT:
Exista 5 harti oficiale de Might, close quarters 3 si open map 2, sunt echilibrate f bine. Se joaca cu 1 erou de might, fara eroi secundari (nu exista taverna), nu exista retreat/surrender, nu exista mage guild sau carte de vraji, NU SE FOLOSESTE NICI O VRAJA. Eroii recomandati sunt: Crag Hack, Tazar, Gundula, Nymus, Mephala, Neela, s.a.m.d. Pentru open map: gunnar, kirre s.a.m.d.

MAGIC
Exista 6 harti oficiale de Magic f echilibrate. Se joaca cu 1 erou de magic, fara eroi secundari (nu exista taverna), nu exista retreat/surrender. Eroii recomandati: Zydar, Malekit, Deemer, Solymir, Alamar, Taunt.

Cine vrea sa dea o incercare: flawlessul @ yahoo messenger. AH!
Avatar utilizator
eXtazy
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Apr 12, 2004 11:00 pm

Mesajde io+ » Dum Iun 13, 2004 9:30 pm

...regula cu pandora's box nusi are rostul... cand incepi sa strangi ceva armate...in general cam oricei neutru pe harta poate fi batut destul de ushor (ce faci atunci.. nu poti elimina chiar totul )
....
dspule... da pe tine cine tea masurat mey?????
ca pan la urma si tu dai tot din taste (gura) ... io tot astept jocu ala ...cat despre reguli...alea se stabilesc de comun acord...iar aci era vb de eliminarea factorului "bulan" , ptr ca generatoru ala nu face chiar echilibrata harta!!
...w8ting 4 that game
....aaa cred ca am postat cam in acelas timp !!! k.. o sati dau msg pe ym
io+
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Lun Apr 05, 2004 6:25 pm
Localitate: floating

Mesajde io+ » Dum Iun 13, 2004 9:38 pm

...am o mare problema cu quick combatul...in sensul ca nu joc cu el pus...adica imi dau io bataliile... pierderile de armate, sunt minime ! daca e pus pe quick combat...is sanse mari sa pierd batalii care in mod normal leas castiga daca as da io batalia ! anyway vb pe mesenger
io+
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Lun Apr 05, 2004 6:25 pm
Localitate: floating

Mesajde eXtazy » Dum Iun 13, 2004 9:39 pm

In h3 nu poti elimina factorul bulan pentru ca nu mai e fun. Ideea e daca stii sa iti faci singur bulanu. Cauti artifacte? pai atunci lasi drumu si te duci unde iti arata vraja pe care tre sa o dai (view air pentru incepatori). Vrei Castel secundar? Te duci pe drum, sau dai view earth si te duci unde vezi ca sunt mine. Astea is chestii de baza. Normal ca unu care nu da view air/earth o sa zica: "ai avut bulan, ai luat toate utopiile de pe harta, eu nu am prins dimension door, nu am prins diplo..."(care btw este un skill destul de comun, trebuie doar sa stii cum sa iti construiesti eroul ca sa prinda diplo).
Avatar utilizator
eXtazy
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Apr 12, 2004 11:00 pm

Mesajde nodingat » Lun Iun 14, 2004 1:33 pm

ce fel de joc este un heroes in care una ditre cele mai frumoase laturi ale lui este schilodita!?!
ma refer la quickcombat? sa shtii sa lupti in heroes este adevarata srategie nu sa impingi calul inainte pe harta....
eXtazy? intelg ca a fost facut sacrificiul quickcombatului in favoarea timpului mai redus de joc? daca asta era sa shtii ca se poate juca rapid shi in open combat. cred ca totul tine de pasiunea pe care o pui intr-un lucru...
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde nodingat » Lun Iun 14, 2004 1:43 pm

forumul presupune expunere idei nu show-off :nope:
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde nodingat » Lun Iun 14, 2004 2:11 pm

aristidedan@yahoo.com pt msng (ashtept sa va exprimatzi)
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde nodingat » Vin Iun 18, 2004 2:44 pm

cel mai grav trish la heroes3 este sa intri in map editor(in timpul jocului) si sa incarci harta de la autosave, daca faci lucrul asta dupa fiecare mutare a adversarului ii poti urmari evolutia! daca e sa joci fair si vrei sa vezi adversarul sau harta faci cum spunea eXtazy mai sus view air/earth in schimb nu mai e asha detalit ca in trish!
va va ajuta sa va orientati mai bine dar adevarata valoare a unui jucator de heroes nu sta numai in orientare!
la prima varianta de heroes era un bug pe care vad ca in variantele ulterioare l-au corectat- cand gaseai o taverna externa selectai un erou, il cumparai si cu noul erou fara sa-l mishti intrai din nou in taverna(space) shi cumparai inca un erou pa care il dadea suprapus peste cel vechi dadaeai dismiss primului erou si in acel loc pe tavena iti arata sabia ca shi cand ai fi putut ataca daca ataci iti da cate 500XP de fiecare data putand astfel sa creshti orice erou oricat de mult fara sa iroseshti armata!
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde kshu » Vin Iun 18, 2004 3:23 pm

Use edit man ... de 4 posturi vorbesti cu tine insuti.
Avatar utilizator
kshu
 
Mesaje: 631
Membru din: Lun Mar 11, 2002 12:00 am

Mesajde MaGi » Dum Iun 27, 2004 10:50 pm

Stie cineva de unde pot sa iau si io niste saved game-suri de heroes?
MaGi
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Apr 05, 2004 1:19 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde FaXiU » Dum Iun 27, 2004 11:34 pm

faxqiu uai tzarane....
Avatar utilizator
FaXiU
Junior Member
 
Mesaje: 340
Membru din: Sâm Apr 03, 2004 11:00 pm

pls help!

Mesajde nodingat » Joi Iul 29, 2004 2:43 pm

kshu, dupa o anumita perioada de timp nu mai pot edita intr-un post(nu mai am optziunea!) n-am facut-o cu rea vointza! scuze!

are cineva idee cum pot juca h3 pe net(pe msnzone de ex) daca nu am un IP real? sunt in spatele unui rooter.

mi-am cumparat CD original, tot tacamu' shi tot nu-mi merge... cineva mi-a spus ca ar putea fi problema cu IP-ul...

exista vreun server romanesc de h3?
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Următorul

Înapoi la RTS / RTB

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron