Heroes 4 - pareri impresii

Warcraft 3, Heroes 3/4, C&C Series, Starcraft...

Heroes 4 - pareri impresii

Mesajde Shade » Joi Mar 28, 2002 8:56 am

Bagati si voi primele impresii.

Mie imi place grafica (pana la ecranul de lupta - cam verze modelatorii unitatilor, dar ce-i drept n-am vazut inca unitatile de lvl mare).

Ma dispera faptul ca merge naspa in orice rezolutie si e cam naspa ca l-au scos fara multiplayer.

Tot nu inteleg cum poti sa lucrezi 2 ani si ceva la un joc si sa-l scoti grabit pe piata.

De asemenea am zis odata ca programatori mai prosti ca aia de la H3 nu sunt. Ei, ori au progresat baietii, ori astia de la 3DO au o tehnica excelenta de a angaja nulitati.
Avatar utilizator
Shade
 
Mesaje: 229
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Re: Heroes 4 - pareri impresii

Mesajde Game Over » Joi Mar 28, 2002 12:39 pm

L-ai jucat deja ???????
Eu de abia azi cred ca-l termin de tras de pe e-donkey !!!!
Pareri, mai tarziu !!


P.S.: Daca l-ai tras eshti un bulangiu, ca nu mi-ai zis shi mie de pe care ftp !! Oricum acum e prea tarziu ca l-am gasit !!!
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Re: Re: Heroes 4 - pareri impresii

Mesajde 2PAC » Joi Mar 28, 2002 12:57 pm

Initial trimis de DarKKiller
L-ai jucat deja ???????
Eu de abia azi cred ca-l termin de tras de pe e-donkey !!!!
Pareri, mai tarziu !!


P.S.: Daca l-ai tras eshti un bulangiu, ca nu mi-ai zis shi mie de pe care ftp !! Oricum acum e prea tarziu ca l-am gasit !!!


Ia da-mi si mie linkul bai dark ca prea vrei tu sa fi primul
Avatar utilizator
2PAC
Junior Member
 
Mesaje: 244
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am

Re: Re: Re: Heroes 4 - pareri impresii

Mesajde Game Over » Joi Mar 28, 2002 1:18 pm

Initial trimis de 2PAC


Ia da-mi si mie linkul bai dark ca prea vrei tu sa fi primul


2Pac, am zis ca il trag cu e-donkey nu de pe un ftp!!!
daca vrei sa-l tragi, instaleaza-ti e-donkey-ul, sharuieshte ceva sau incearca ftp-urile care le-am postat la linkuri joace !!!
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Re: Re: Re: Re: Heroes 4 - pareri impresii

Mesajde 2PAC » Joi Mar 28, 2002 1:51 pm

Initial trimis de DarKKiller


2Pac, am zis ca il trag cu e-donkey nu de pe un ftp!!!
daca vrei sa-l tragi, instaleaza-ti e-donkey-ul, sharuieshte ceva sau incearca ftp-urile care le-am postat la linkuri joace !!!



Okay Merci
Avatar utilizator
2PAC
Junior Member
 
Mesaje: 244
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am

Re: Re: Re: Re: Re: Heroes 4 - pareri impresii

Mesajde Game Over » Joi Mar 28, 2002 1:59 pm

Initial trimis de 2PAC



Okay Merci


Always with pleasure !!!! :hehe:
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Mesajde Shade » Joi Mar 28, 2002 3:17 pm

bai maniacilor ce tot puneti quote, pt 3 randuri ati scris 2 pagini
Avatar utilizator
Shade
 
Mesaje: 229
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Precizare !!!

Mesajde Game Over » Joi Mar 28, 2002 3:26 pm

Initial trimis de Shade
bai maniacilor ce tot puneti quote, pt 3 randuri ati scris 2 pagini


Ca sa shtie totzi de la cine, la ce, a primit raspuns !!!
:hehe: :hehe:
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

It SUCKS

Mesajde Aragorn » Dum Mar 31, 2002 4:30 pm

Sunt dezamagit complet de Heroes 4 :( , o sa revin cu detalii de ce si cum.
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Shade » Dum Mar 31, 2002 5:43 pm

Dupa ce am mai jucat ceva timp :

- jocul mi se pare cel mai fain din serie, imi place la nebunie faza ca poti sa intri in lupta cu eroii
- mi se pare mai strategic in lupta decat celelalte 3

si totusi :p

- interfata e varza si in plus in readme scrie ca a fost construit pt 800*600 (probabil ca tipul care a proiectat-o avea monitor de 21 si juca in 1280, si dupa s-a aburit si el pe acolo, altfel nu pot sa-mi imaginez cat de imbecila ar putea fi o persoana care sa acopere juma de ecran cu interfata)

- lipsa de atentie la detalii si de animatori cu care eram obisnuiti de 3DO isi face prezanta in ecranul de lupta (care are in plus o interfata si mai stresanta - mare minus = disparitia hexagoanelor)
Avatar utilizator
Shade
 
Mesaje: 229
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Aragorn » Lun Apr 01, 2002 1:55 am

Shade 3 chestii am de spus:

1. JOCUL e naspa, mult sub asteptari.
2. Hexagoanele au disparut deoarece acum lupta se face intr-un ecran octagonal (deci poti fi atacat din 8 parti, nu din 6) asa ca grid-ul ala e imposibil de pus.
3. Am si eu o intrebare: Am jucat cateva harti si am observat ceva ciudat: daca las cateva secunde cursorul pe un inamic (in lupta) imi zice cat damage pot sa fac, dar faza e ca nu de fiecare data...oare depinde de vreun skill aia?
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Shade » Lun Apr 01, 2002 9:47 am

acum te rog sa zici de ce e naspa jocul

trebuiau sa arate cumva un grid, ce te apuci sa numeri din ochi cate casute poti sa duci trupa in fata incat trupa adversa sa nu ajunga la ea

mie mi-a arata mereu cat damage fac
Avatar utilizator
Shade
 
Mesaje: 229
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Heroes 4 = esec total

Mesajde Game Over » Lun Apr 01, 2002 10:56 am

Naspa tare !!!
Impresii dupa 2 campanii:
Grafica naspa (de desene animate :( culorile sunt prea tipatoare cu grafica aglomerata )
Game play - slabutz tare - sub asteptari !!!
Desfasurarea luptelor: lispa barei din heroes 3 in care era afisat damage'ul shi spell'urile care le dadeau ambii eroi (damage-ul se vede shi in H4 dar oricum e naspa), lipsa hexagoanelor sau unei chestii care sa-ti arate pana unde potzi sa ajugi cu creatuara care vrei sa ataci sau sa o muti !!
Dupa 2 ore de joc: eroare de memorie (la 256Ram) out of memory, orice alta aplicatzie nu mai poate rula in timp ce joci shi exista posibilitatea de 99% sa se blocheze sistemu' dupa vreo 30 de minute maxim !!!

Revin cu alte detalii !!!
Dezamagire completa :( !!!!
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Re: Heroes 4 = esec total

Mesajde Shade » Lun Apr 01, 2002 2:25 pm

maniacule, deja doua campanii :p

eu dupa 3 misiuni din prima campanie il gasesc super fun (am inceput sa nu ma mai stresez de grafica si interfata)

imi place la nebunie sa ma duc la lupta cu o armata facuta din 3 -4 eroi si un arhanghel (sau o mana de monks ceva pe acolo) si sa rup tot

imi plac vrajile ca sunt distribuite fain pe tipurile de eroi

cineva zicea ca ar trebui citit pdf - ul ala de pe cd-2 ca sa intelegi mai bine jocul
Avatar utilizator
Shade
 
Mesaje: 229
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Re: Re: Heroes 4 = esec total

Mesajde Game Over » Lun Apr 01, 2002 2:38 pm

Initial trimis de Shade
maniacule, deja doua campanii :p


Da ce tu credeai ca am stat degeaba vineri, sambata shi duminica ??!!!

Initial trimis de Shade
cineva zicea ca ar trebui citit pdf - ul ala de pe cd-2 ca sa intelegi mai bine jocul


L-am citit de 2 ori manualu' shi degeaba daca jocu' e de cacat asta e !!!
Ooricum vreau sa-l termin shi dupa aia mai vedem noi daca imi place sau nu ;) !!!
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Mesajde Aragorn » Lun Apr 01, 2002 4:13 pm

Initial trimis de Shade
acum te rog sa zici de ce e naspa jocul

trebuiau sa arate cumva un grid, ce te apuci sa numeri din ochi cate casute poti sa duci trupa in fata incat trupa adversa sa nu ajunga la ea

mie mi-a arata mereu cat damage fac


Mie nu-mi arata apropae nicodata si stau cu cursorul de la mouse pe inamic de mor si de degeaba, aveti vreo idee de ce?

De ce e naspa jocu (dupa mine):

1. Interfata SUKCS in primele doua optiuni de grafica iar acum is abligat sa joc pe 1200. Se vede foarte misto acolo dar incep sa ma doara ochii repede si imaginea e neclara (am monitor Philips 17 inch)

2. Cum am scris pe alte forumuri culorile is prea grele pt ochii mei si ma pierd in detalii aiurea de pe harta...

3. Daca ai toate 7 unitatile in campul de lupta devine foarte aglomerat si mic.

4. Prea putine cladiri de construit iar cu putin noroc le ai pe toate in primele 2 saptamani.

5. Faza cu hexagridul v-am zis, nu se poate face octagrid (ganditi-va logic...sau desenati pe hartie si vedeti ca nu se pot unii perfect zeci de octagoane)

6. Muzica e superba numa ca sare si se repeta des (nu numa eu am problema asta)

7. Mai revin eu ca acum tre sa plec.
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Shade » Lun Apr 01, 2002 4:58 pm

o unitate tre sa stea undeva, puteau sa faca niste cerculete in locul unde puteau sa ajunga unitatile
Avatar utilizator
Shade
 
Mesaje: 229
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Bizzare » Lun Apr 01, 2002 10:01 pm

Ia faceti liniste sa postez si eu ceva :)
E fain jocu, da shade tot gaseste cate o scuza sa nu joace cu mine in hotseat (cred ca e foarte slab la Heroes , da nu recunoaste ! ssstt , nu ati auzit de la mine !! ) Mie imi place ca e plin de culori, de viata ! M-am cam saturat de jocuri cu culori monotone, statice si plictisitoare ! Mai bine un joc in care sa stau sa caut prin iarba, poate mai gasesc o gramada de pietre sau lemn, ceva :D Ce nu imi place sunt cladirile exagerat de mari si care nu fac mare lucru ! Cu interfata zic eu ca e chestie de obisnuinta , adica asa cum m-am obisnuit cu interfata din H3 , acu o sa ma obisnuiesc cu cea din H4 (pun pariu ca peste 2 luni aceasta interfata va fi la fel de familiara pt multi , cum e camera in care dormi :) ) La batalii intradevar imi lipsesc hexagoanele , din prisma faptului ca nu mai pot anticipa in ce hexagon va muta calculatorul pe tura lui , si e cam haotica lupta, nu mai pot sa anticipez unde va muta !
Cam atat deocamdata , ca o sa va plictisiti citind atatea randuri :) O sa mai postez dupa ce terminati de citit asta :D
The Emperor-God of CS ( originaly it was of Dune , but I reconsidered :P )
Bizzare
Junior Member
 
Mesaje: 101
Membru din: Mie Ian 23, 2002 9:13 pm

HOTSEAT !!!

Mesajde Game Over » Mar Apr 02, 2002 2:02 pm

UPs !!! ;)
De unde era sa shtiu Shade ca in scenario mode se poate juca Hotseat, daca ei am jucat numai campanii?
Io' shtiam ca e in multiplayermode (ca in H3).
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Re: HOTSEAT !!!

Mesajde Aragorn » Vin Apr 05, 2002 12:00 am

Initial trimis de DarKKiller
UPs !!! ;)
De unde era sa shtiu Shade ca in scenario mode se poate juca Hotseat, daca ei am jucat numai campanii?
Io' shtiam ca e in multiplayermode (ca in H3).


Cum mere hotseatul?
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Re: Re: HOTSEAT !!!

Mesajde Game Over » Lun Apr 08, 2002 10:12 am

Initial trimis de B-O-B-O


Cum mere hotseatul?


Cica in scenario mode potzi sa joci hotseat (asha zice Shade), io' nici macar nu am avut curiozitatea sa ma uit sa vad ce shi cum, asha ca n-am verificat daca e adevarat, ma uit azi shi itzi zic maine cum merje (sau poate posteaza Shade shi itzi zice el)!
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Re: Heroes 4 - pareri impresii

Mesajde mulinieta » Lun Apr 15, 2002 5:42 pm

Daca am pierdut o seara de discoteca, numai ca sa termin prima campanie, inseamna ca nu e chiar asa nashpa jocul:a
Adevarul e ca are ceva minusuri, mi s-a blocat si mie de cateva ori, dar grafica mi se pare mai buna decat in H3.
Faptul ca poti lupta cu eroul, si ca poti sa-l reinvii daca il duci in oras, e super.
Am observat o chestie draguta, nu stiu cu care eroi ati jucat, dar sunt unii cu nume foaaarte obscene, din punctul de vedere al nostru, al romanilor. Cine s-a prins, sa dea un semn, nu de alta, dar banuiesc ca nu am voie sa folosesc cuvinte obscene pe forum, chiar daca e vorba de numele vreunui erou;)
Celor care se arata asa dezamagiti de joc: pai de ce mai jucati, fratzilor? Recunoasteti ca e unul din cele mai bune jocuri de strategie?
mulinieta
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 19, 2002 4:35 pm
Localitate: Oradea, Romania

Re: Re: Heroes 4 - pareri impresii

Mesajde Game Over » Mar Apr 16, 2002 1:43 pm

Initial trimis de mulinieta
Daca am pierdut o seara de discoteca, numai ca sa termin prima campanie, inseamna ca nu e chiar asa nashpa jocul:a
Adevarul e ca are ceva minusuri, mi s-a blocat si mie de cateva ori, dar grafica mi se pare mai buna decat in H3.
Faptul ca poti lupta cu eroul, si ca poti sa-l reinvii daca il duci in oras, e super.
Am observat o chestie draguta, nu stiu cu care eroi ati jucat, dar sunt unii cu nume foaaarte obscene, din punctul de vedere al nostru, al romanilor. Cine s-a prins, sa dea un semn, nu de alta, dar banuiesc ca nu am voie sa folosesc cuvinte obscene pe forum, chiar daca e vorba de numele vreunui erou;)
Celor care se arata asa dezamagiti de joc: pai de ce mai jucati, fratzilor? Recunoasteti ca e unul din cele mai bune jocuri de strategie?


Mai, eu pana la urma am renuntzat la H4 shi joc in continuare H3 in retea cu baietzii, cel putzin pt. mine .. subiectul H4 este inchis !
A-ti citit articolul de pe portal ? : http://www.fanclub.ro/portal/modules.php?name=News&file=article&sid=37
;D
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Re: Re: Re: Heroes 4 - pareri impresii

Mesajde Aragorn » Joi Apr 25, 2002 5:00 pm

Initial trimis de DarKKiller


Mai, eu pana la urma am renuntzat la H4 shi joc in continuare H3 in retea cu baietzii, cel putzin pt. mine .. subiectul H4 este inchis !
A-ti citit articolul de pe portal ? : http://www.fanclub.ro/portal/modules.php?name=News&file=article&sid=37
;D


darkiller ai auzit de Heroes 3 In the Wake of Gods, sau pe scurt WOG?
E o chestie interesanta la h3, un addon...
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Re: Re: Re: Re: Heroes 4 - pareri impresii

Mesajde Game Over » Vin Apr 26, 2002 10:12 am

Initial trimis de B-O-B-O


darkiller ai auzit de Heroes 3 In the Wake of Gods, sau pe scurt WOG?
E o chestie interesanta la h3, un addon...


Da am auzit! Au bagat animatzie la copaci shi la mai multe chestii + ca au schimbat lookul la unele artifacte! Cam atat shtiu io de addonul in cauza ! Cei care shtiu mai multe sunt rugatzi sa posteze ;D !
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Mesajde Aragorn » Vin Apr 26, 2002 3:46 pm

Eu stiu mai multe ca am si jucat.
E interesant ca au facut cladiri noi, monstrii de lvl 8, si cladirile noi au tot felu' de chestii interesante care iti pot da. Am jucat putin ca n-am avut mult timp.
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Baluba » Mie Mai 01, 2002 9:03 pm

Bai, e jale. Nu-mi place deloc. E prea colorat, n-are feeling, filmul introductiv e cam ieftin, interfata e cam greu de folosit si cam neintuitiva si in plus mi s-a blocat dupa 20 min de joc.

De unde pun si eu mana pe Heroes 3 WOG. E joc de sine statator sau se instaleaza peste o alta vers?
Stii ca s-a nascut un om destept cand vezi prostii ca se-aduna sa-l doboare.
Baluba
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Vin Oct 12, 2001 12:47 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

H4 = "DKK-t" ;)

Mesajde Game Over » Mie Mai 08, 2002 2:58 pm

Initial trimis de Baluba
Bai, e jale. Nu-mi place deloc. E prea colorat, n-are feeling, filmul introductiv e cam ieftin, interfata e cam greu de folosit si cam neintuitiva si in plus mi s-a blocat dupa 20 min de joc.

De unde pun si eu mana pe Heroes 3 WOG. E joc de sine statator sau se instaleaza peste o alta vers?


Ref. H4: ... da, intr-adevar !
Ref. H3 WOG - da-i un mp lu' BOBO (poate shtie el de unde sa-l tragi, io l-am jucat la o sala deci nu l-am instalat io, deshi cred ca se instaleaza peste H3-Sod sau H3-Blade)
zbing zboing zobing
Avatar utilizator
Game Over
Junior Member
 
Mesaje: 976
Membru din: Lun Mar 04, 2002 12:00 am

Mesajde Aragorn » Mar Mai 21, 2002 2:22 am

Am pus si eu patch-ul 1.,2 pe heroes si are acum grid la batalie :) si pot sa zic ca imi place putin mai mult. Am reusit sa termin si eu o campanie, a 4...Dar ei cica o reparat chestia cu viteza, ca se incetineste mult dupa 30 de min...dar la mine tot tre sa ies la fiecare 20-30-40 de minute ca mere ca curu :(
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde PuturOSU` » Vin Iul 05, 2002 9:26 pm

Ma asteptam la ceva mai bun dar.....lasa de dorit .Imi place mai mult varianta a treia,e mult mai practica!
Nu conduc pe nimeni dar sunt un lider ,si-mi place sa cred ca sunt un om liber!
PuturOSU`
Junior Member
 
Mesaje: 86
Membru din: Vin Iul 05, 2002 2:22 pm
Localitate: north pole

Următorul

Înapoi la RTS / RTB

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator