Zappa, geniu sau clown?

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Ce credeti?

Geniu
4
100%
Clown
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 4

Zappa, geniu sau clown?

Mesajde tom waits » Vin Aug 08, 2003 10:39 pm

Citind in Enciclopedia Pop-Rock mi-a rams pe scoarta afirmatia: "Vor trece decenii pana vom intelege daca Zappa a fost un geniu sau un clown". Pe vremea cand citeam aceasta afirmatie (prin 81-82) Zappa traia inca si eu il consideram un geniu. Discurile de dupa m-au facut sa il iubesc si mai mult. Ce credeti voi?
tom waits
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 05, 2003 10:59 pm
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde nocturna » Vin Aug 08, 2003 11:22 pm

hai sa-ti zic ce am citit eu despre Frank Zappa (categoric nu in enciclopedia respectiva): "Zappa ramane acelasi creator sofisticat, permanent in cautarea innoirilor de limbaj ale rock-ului".

zappa a reusit sa-si creeze nu un simplu grup, ci o adevarata orchestra simfonica. parodiile dupa lucrarile din acea vreme, piese celebre ale repertoriului universal (West Side Story, de exemplu) denota inventivitate, creativitate si de ce nu, originalitate.

afirmatia din enciclopedia respectiva a expirat daca a fost, vreun moment, de actualitate.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde tom waits » Lun Aug 11, 2003 10:41 pm

Sunt un fan inrait zappa. Am discografia "aproape completa" (50 CD-uri, including compilatiile) si crede-ma ca m-a costat enorm. Sunt putine Fake-uri cu Zappa, asa ca tre' sa cumperi originalele. EU sunt convins ca a fost un geniu, da' eram curios ce spun altii. Se pare ca atrage subiectul...
tom waits
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 05, 2003 10:59 pm
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde stefan » Mar Aug 12, 2003 10:28 am

Vai Tom, n-as fi ghicit niciodata ca Zappa iti place cel mai mult, raule... *p

Lasand gluma, eu zic ca se poate spune ca e si una si alta. Geniu este pentru ca e singurul care a reusit sa scoata albume pe banda rulanta intr-un ritm nebun, albume de pe care, daca am face o selectie, am putea extrage mult mai multe melodii misto decat au compus multi alti artisti. Geniu pentru melodii ca "Peaches en Regalia" sau "Willie the Pimp", pentru experimentele lui, cateodata nefericite.

Dar, pe de alta parte, sunt si melodii ca "Why Does It Hurt When I Pee" (:D) sau "Titties 'n' Beer" (si multe altele) care au un umor poate excesiv de vulgar, desi totdeauna am gasit ca umorul lui Zappa are ceva irezistibil. Din cate stiu, chiar Zappa numea astfel de melodii "dumb entertainment" si nu mi-e prea clar cat de mult le pretuia, ce-i drept obisnuia sa scoata albume mai comerciale pentru ca apoi sa-si poata finanta proiecte mai extravagante. Sa fi fost asta modul sau de a se vinde? Ar trebui sa ignoram toate melodiile astea "usoare" si sa consideram numai melodii ca cele de pe "Hot Rats" sau cele instrumentale de pe "Burnt Weeny Sandwich" (de exemplu) ca fiind adevarata manifestare a geniului lui Zappa?

Pe de alta parte, la inceputul carierei, in '66-'67, Zappa a inregistrat si melodii cu puternica tenta sociala, atat pe "Freak Out!" cat si pe "We're Only In It For The Money", care sustineau latura sociala a revendicarilor miscarii hippie, in timp ce altele ridiculizau idiosincraziile aceleiasi miscari.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde tom waits » Mar Aug 12, 2003 11:14 pm

Acuzat ca isi castiga fanii doar prin versuri, Zappa a tacut. A iesit Shut Up 'n Play Yer Guitar.
tom waits
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 05, 2003 10:59 pm
Localitate: Romania - Bucuresti


Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator