maiestria maestrilor

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

maiestria maestrilor

Mesajde SOD » Mar Iun 24, 2003 4:58 pm

ca tot a pomenit moshu de toni iordache,mi-a venit ideea sa fac thread cu marile talente in ale muzicii populare si lautaresti.

discul meu cu toni iordache contine vreo 29 de piese si face o trecere prin toate zonele folclorice romanesti.concluzia pe care o tragi dupa auditie,este ca muzica lautareasca fara tambal este ca nunta fara lautari sau ca fanclubul fara sod (hehehe).adicalea,cand asculti variatiuni la "asa beu oamenii buni",iti cam vine sa pui mana pe telefon si sa o comiti iar de o betie crancena.

urmatorul disc pe care il prezint este masters of panpipes,protagonisti fiind radu simion,fanica luca,dorel manea si radu constantin.tragedia este ca in romania nu s-a gasit nimeni sa scoata discul asta,el fiind tiparit in anglia.e cam aiurea cand citesti titlurile pieselor,dar muzica e traznet.adica,e aiurea sa te duci la crasma si sa zici la lautar,mai nene,baga si tu un green leaf of three feverfews,sau i have a coin and i'm goin to buy a drink.

si acum gheorghe zamfir.tot nai,tot maiestrie!tot anglia!the great feeling of romance contine prelucrari ale celor mai celebre slow-uri pe care le-au dat marii artisti ai lumii.recomandat celor vesnic indragostiti!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde curly » Lun Iun 30, 2003 9:14 am

unh nume pe care SOD l-a uitat shi care merita sa fie langa Toni Iordache (sau poate invers,nu shtiu..):Faramita Lambru!.....cu acordeon cu tot
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

3165

Mesajde baixinho© » Vin Sep 12, 2003 2:27 pm

scuze anticipat daca ie off-topic, da n-am stiutpe ce thread sa comunic comunicarea din comunicatul de presa.

SPECTACOL-TURNEU / Proiectul "Rí£dí£cini" in turneu pe continentul american
BUCURESTI, 12 sep (MEDIAFAX) - Ministerul Culturii si Cultelor organizeazí£, intre 30 septembrie si 4 noiembrie, un turneu cu spectacolul "Rí£dí£cini - omagiu Mariei Tí£nase" in Statele Unite, Canada si Republica Panama, se aratí£ intr-un comunicat remis MEDIAFAX.
Concertele vor fi sustinute de Teodora Enache (voce), Marius Mihalache (tambal), Ovidiu Lipan (percutie), Lucian Maxim (percutie) si Dragu Constantin (contrabas). Acestia vor cinta muzicí£ de inspiratie folcloricí£, in special din repertoriul Mariei Tí£nase.
Turneul va include concerte in orasele Washington, Philadelphia, New York, Boston, Ottawa, Montreal, Toronto, Chicago, Seattle, Portland, San Francisco, Las Vegas, Los Angeles si se va incheia in Panama City. La acest ultim concert va asista si presedintele Ion Iliescu, care se va afla in acea perioadí£ intr-o vizití£ pe continentul american.
Actiunea este sprijinití£ de Ambasada Romaniei in Statele Unite, reprezentantele diplomatice ale Romaniei in Canada, Mexic si Republica Panama si de Fundatia Societa Club UNESCO.
Turneul "Rí£dí£cini" a mai fost prezent in aceastí£ primí£varí£ si in citeva mari orase europene (Budapesta, Viena, Berlin, Copenhaga, Stockholm, Geneva).
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am


Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori