Moda retro incotro :D

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Moda retro incotro :D

Mesajde svengali » Lun Oct 06, 2003 12:54 pm

Aseara am deschis televizorul intamplator pe MTV sa vad ce mai exista... si mareeeeeee surpriza... videoclip cu Elvis :O:O:O:O.
Melodia se numeste Rubberneckin' si a fost remixata intr-un mod ce l-as numi bestial ... in sensul ca vocea e "lasata" intacta, doar ca fundalul a fost un pic "colorat" cu niste voci de gagici si ceva instrumente... pe scurt pot spune ca nu e vorba de acel gen de remix care "omoara" melodia (mai ales fiind vorba de un cantec de prin '65 :D).
Vara trecuta a fost re-lansata piesa "A little less conversation" care a stat in topuri si pe MTV pana dupa anul nou (surclasandu-l si pe Eminem, dovedind si pe aceasta cale, daca mai era nevoie, ca Elvis mort e mai bun decat Eminem viu - probabil penca' oricum Eminem nu arata foarte viu defel :D). Initial am crezut ca e vorba de o exceptie, dar uite ca acum un alt DJ inspirat a repetat gestul.
Daca aveti ocazia ascultati cele doua piese si n-o sa va para rau :). Nu stiu ce impact ar avea asupra celor de 14-20, dar io simt c-as dansa in draci pe ele :)).
In alta ordine de idei, se pare ca occidentul nu are prea multe prejudecati tampite in privinta melodiilor pentru babaci (ca la noi), cel putin in ceea ce-l priveste pe Elvis...
Cred ca asta ar putea da de gandit si in muzica romaneasca, cu atat mai mult cu cat la noi s-au intreprins ceva incercari timide ( tocmai mentionasem 2 mai recente: NKS - "De mii de ori" si Pepe - "Tu esti primavara mea"). Si nu in ultimul rand - in speranta ca cineva mai "de sus" va rasfoi acest forum - daca tot se remixeaza melodii, nu le mai omorati cu voci de borfasi pe fundal !!!
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde nocturna » Lun Oct 06, 2003 1:32 pm

bai ce rapid esti si ce idei ai. de un' le scoti? :D

am ascultat cele doo melodii si sincer mi-a parut rau. un DJ 'inteligent si cu idei originale' vine si il baga pe Elvis la freaka-da-disc. vax! un hip-hoper american Wyclef Jean vine si baga Pink Floyd pe niste ritmuri rappistice si hiphopistice de te doare capul si astfel remixeaza oribil Wish You Were Here! crima! blasfemie! si tu zici ca occidentul are respect pentru Elvis, doar pentru ca ii chinuie melodiile pentru a sparge topurile si a scoate un ban 'cinstit'? daca nu ne apucam sa o remixam pe Dida Dragan inseamna ca avem "prejudecati tampite in privinta melodiilor pentru babaci"? da' chiar, oare cum i-ar sta pe niste ritmuri dance? prostii!

daca tot se remixeaza melodii, nu le mai omorati cu voci de borfasi pe fundal !!!

ideal ar fi cu niste voci de doamne ce n-au atins inca varsta majoratului. nu mah, ideal ar fi sa nu-si mai bata joc de melodii doar pentru ca ai nostri 'artisti' simt ca-i parasesc inspiratiunile.

fie, in esentza si de principiu threadul ramane.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

o secunda...

Mesajde svengali » Lun Oct 06, 2003 1:46 pm

Stai binisor ca iar iti dau dreptate (partial) dar ma tem ca m-ai inteles un pic gresit :P
Una e sa remixezi, si alta e sa relansezi o piesa (asa cum a fost la un moment dat Bohemian Rhapsody dupa moartea lui Freddie). Melodiile dance intotdeauna au fost remixate... orice ai spune... de la Manfred Mann (mai tineti minte remixul oribil dupa Do wah diddy diddy dah ?!) si pana la Boney M, Milli Vanilli si cine-o mai fi...
Mi se pare normal sa adaugi elemente noi care sa se potriveasca cu ritmul noii generatii (cand e vorba de muzica dance) atat timp cat nu omori melodia, si la asta ma refeream !
Un exemplu prost e "Fata verde" dupa "Ochi negri, ochi de tigan".
Un alt exemplu prost e remixul dupa In the Ghetto de prin 95-96, ca sa dau un exemplu si de melodie "non-dance".
No, m-am facut mai bine inteles ?!
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde nocturna » Lun Oct 06, 2003 2:07 pm

acum o bagi pe 'relansare'. hotaraste-te, ori e remix, ori e relansare? o piesa remixata clar ca este automat si relansata. in rest, fiecare dupa bunul plac si proasta inspiratzie.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde svengali » Lun Oct 06, 2003 2:18 pm

hehe.. pai din puctul meu de vedere n-am ce ma hotari (si nici n-o "intorc ca la Ploiesti" :D... ca asa cum am zis, exista piese "relansate" (iaca pur si simplu scoate unu un vinil de la naftalina si-l baga pe piata) sau "remixate si relansate" ( ca sa-ti fac si tie placerea :D).
Ideea era ca, in opinia mea, tot ce ie dance poate fi remixat daca e facut cu bun gust, iar tot ce nu e dance nu mere remixat ci doar relansat ca atare. De aia, normal, nici Dida Dragan si nici Led Zeppelin nu suna bine cand remixezi Stairway to Heaven... dar daca incerci D'yer maker (asa cum au facut nush' care acu vro 5 ani), chiar daca nu suna mai bine, cel putin nu te apuci de plans.
Intr-adevar, dupa gust si inspiratie... si mie mi s-a parut ca cele 2 melodii au fost reusite, atat tot :)
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii


Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator