Interpretzii de culoare din vechimi

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Interpretzii de culoare din vechimi

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Aug 14, 2002 9:29 am

In perioada la care se refera acest forum....cu sigurantza,dupa parerea mea...cantaretzii de culoare au avut cel mai mare aport la dezvoltarea muzicii.

In special in muzica doo-woop,jazz,blues....etc.

Sa ne amintim de celebrele quartete..care cantau pe strazile New Orleansului in anii 30. Sau de celebrele coruri de muzica religiasa din bisericile negrilor. Si ..putin mai tarziu...doo-woop-ul,care este printre stilurile mele favorite all-time.
Plus marele Jimi Hendrix.

Hai sa-i mai amintesc si pe Louis Armstrong si pe Ben E. King....cu a sa melodie Stand by me....care este un super hit chiar si astazi..la peste 40 de ani de la lansare.
Mai zic si o Aretha Francklyn,Mahalia Jackson sau un BB King.

Deci..mari muzicieni negrii astia ! Daca va face placere....lasatzi si voi cateva impresii referitoare la acest subiect.

Asta a fost doar o introducere. O sa revin cu mai multe...de acasa.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: Interpretzii de culoare din vechimi

Mesajde bhuttu » Mie Aug 14, 2002 10:29 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh

Plus marele Jimi Hendrix.


Moshule, din cate stiu eu, Hendrix n-a fost negru, a fost amer-indian. Nu bag mana in foc, da' parca asa sa zic...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Aug 14, 2002 10:34 pm

Dintre muzicienii de culoare ii mai putem amintii shi pe Little Richard shi Chuck Berry care au inventat intr-un fel rock`n roll-ul sau "one man show"-ul James Brown .Plus inegalabilul Ray Charles.Shi ca stil de muzica muzica bisericeasca de care aminteai se numeste gospel shi spirituals.Plus jazz-ul de big band care se asculta cu placere shi astazi...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Aug 16, 2002 3:42 am

Eu stiu ca Hendrix e negru. Cel putin asa am vazut prin cateva filme si videoclipuri cu el.
Si am mai vazut si filmul Albii nu pot sari ...in care Marthin Lawrence (cred ca el juca rolul negrului) ....facea tam-tam ca el e negru si Hendrix la fel.
Nu e Hendrix un lider spiritual al populatziei de culoare din perioada anilor 70 ?

Mig.....ce a cantat Chuck Berry nu se cheama twist ?

Chiar ieri discutam cu cineva despre muzicienii de culoare si mi l-a amintit pe marele Ben E. King....care a dat cel putin 2 mega piese..istoriei muzicii. Este vorba despre Stand by me si Spanish Harlem .
Si sa-l amintim si pe inegalabilul Percy Sledge. Cu a sa superba melodie When a man loves a woman .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Aug 17, 2002 10:49 am

@oribilul mosh
-corect. hendrix a fost negru...abanos
-chuck berry- de la country si r&b la rock 'n roll. poreclit si mr rock 'n roll . twist-ul a fost mai mult un curent in...dans ca si shake-ul.
-imi permit sa mentionez si contributia deosebita a lui ottis reading, marvin gaye, nat king cole
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Sâm Aug 17, 2002 2:03 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Eu stiu ca Hendrix e negru. Cel putin asa am vazut prin cateva filme si videoclipuri cu el.
Si am mai vazut si filmul Albii nu pot sari ...in care Marthin Lawrence (cred ca el juca rolul negrului) ....facea tam-tam ca el e negru si Hendrix la fel.
Nu e Hendrix un lider spiritual al populatziei de culoare din perioada anilor 70 ?


Moshule, ti-am zis ca nu bag mana in foc. Dar... ma doicumentez si-ti zic sigur. eye-witness, nu discutam culoarea pielii, discutam etnia(cred).
Ala din "White men can't jump" e Wesley Snipes, parca...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Aug 17, 2002 6:20 pm

Da mah..Wesly Snipes e ! Am gresit eu ! :p
Sa te documentezi cu Hendrix..si sa ma anuntzi !

......

Dar ce zicetzi de Sam Cooke ? Sau nu atzi auzit de el ?
Melodia sa Don't know much about history este printre preferatele mele all-time. Cred ca e in primele 5 din toate timpurile pt. mine !
Nu se poate sa nu o stitzi.

Si un lucru pe care cu sigurantza nu il stiatzi despre Sam Cooke ...a murit in 1964 ! Fiind nascut in 1931.
Mare,mare...cantaretz !

Sunt convins din ce in ce mai tare....ca negrii au fost mai buni decat albii....in muzica ! :)

Pacat ca nu merge sa atasam poze...ca puneam cateva poze interesante !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Aug 18, 2002 12:47 am

Am putea sa ii mai amintim shi pe cei de la The Champs shi cei de la Maurice&The Zodia care au cantat celebra melodie Stay.Plus The Platters care au lansat doo-wop-ul cu superba melodie The Great Pretender sau Only You.Shi Righteous Brothers cu Unchained Melody.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Re: Re: Interpretzii de culoare din vechimi

Mesajde eyewitness » Dum Aug 18, 2002 8:10 am

Initial trimis de bhuttu


Moshule, din cate stiu eu, Hendrix n-a fost negru, a fost amer-indian. Nu bag mana in foc, da' parca asa sa zic...


---
imi pare rau ,nu am inteles eu.
adevarat ca etnie are radacini indiene ,europene ,mexicane si bineinteles afroamericane. cred ca bunica-sa era indianca...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Lun Aug 19, 2002 11:21 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh

Dar ce zicetzi de Sam Cooke ? Sau nu atzi auzit de el ?
Melodia sa [B]Don't know much about history
este printre preferatele mele all-time. Cred ca e in primele 5 din toate timpurile pt. mine !
Nu se poate sa nu o stitzi.

[/B]


Melodia se cheama "Wonderful World" (vezi versul "What a wonderful world it would be").
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Aug 19, 2002 11:53 pm

Inseamna ca avem 2 supermelodii cu acelasi titlu...amandoua interpretate de artisti de culoare.
Atzi ghicit desigur..ca ma refer la melodia celebrului Louis Armstrong .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Aug 22, 2002 9:55 am

Hai..ca despre blues nu am vorbit nimic ! Si sunt atatia si atatia mari cantaretzi care au abordat acest stil.
Intodeauna mi-a placut bluesul. Nu stiu de ce..dar mi-a placut. Ascult foarte des. Chiar acum 2 zile,luand masa cu 3 prieteni la restaurant am tresarit cand in local a inceput sa rasune blues. Cei 3 prietenashi cu care eram ..au ras de mine. Oare nu se mai asculta blues ?

Deoarece chiar in acest moment ascult Buddy Guy...incep cu el.Nascut in 1936 in Los Angeles...Buddy Guy isi continua activitatea chiar si in prezent. Este cel mai in voga blues man al Chicagoului. Asa afirma celebrul site http://www.allmusic.com
Melodii precum Stone Crazy sau First time I meet the blues au ramas emblematice pentru Buddy Guy si creatzia sa.

Buddy Guy l-a avut ca mentor pe nimeni altul decat pe Muddy Waters. Waters provine din zona unde a luat nastere bluesul..adica Delta Mississippiului. Si-a inceput activitatea in anii '40 si este unul dintre cei mai prolifici blues-mani din istorie. Cred ca toata lumea aauzit de melodii precum Honey bee sau You need love.

Ii mai amintesc si pe Albert King si Elmore James.

Voua cam ce impresie va face blues-ul negru ?
Na..ca mi-am amintit de ce imi place. Pentru ca este muzica populatziei de culoare...a oamenilor simpli...care isi cantau tristetzea. Si cat de frumos au facut-o !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Joi Sep 26, 2002 1:05 am

Sam Cooke - da da, mare cantaret, cat l-am mai cautat. Melodii preferate : Only sixteen, Wonderful world, Chain Gang, Send me some lovin'. Cu un stil asemanator ar mai fi alt negru mare, Otis Redding.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Moonflower » Vin Ian 10, 2003 10:27 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Si un lucru pe care cu sigurantza nu il stiatzi despre Sam Cooke ...a murit in 1964 ! Fiind nascut in 1931.
Mare,mare...cantaretz !



Am citit undeva ca Sam Cooke a murit oarecum prosteste...
A intrat intr-o alta camera de hotel( a gresit pur si simplu camera) si a fost impuscat...
Moonflower
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Ian 03, 2003 8:09 pm
Localitate: Timisoara

parerea mea despre blues!

Mesajde intoxic8 » Vin Ian 10, 2003 11:19 pm

in primul rand nu ma pot mandri cu o cultura muzicala atat de vasta incat sa numesc mari cantareti. totusi sunt de parere ca e un pleonasm sa spui 'blues negru'. si asta pentru ca muzica blues a fost inventata de negri, prin urmare este a lor.

foarte intens am ascultat Louis Armstrong, pe un CD distribuit odata cu revista Giants of Music, revista pe care am inceput sa o cumpar odata cu aparitia numarului cu celebrul trompetist. blues-ul nu este o muzica accesibila oricui, este o muzica, precul si culoarea albastra, rece. Aceasta raceala insa te incalzeste nespus cand incerci sa o intelegi.
Arbeit macht Frei!
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Mesajde AIWAMAN » Sâm Ian 11, 2003 6:51 am

Eu nu spun decat atit:
JOHN LEE HOOKER
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde jiji » Dum Iul 27, 2003 11:33 pm

intoxic8, ce legatura are Armstrong cu blues-ul?

Aretha Franklin, moshule, fii mai atent :D

A, da de Michael Jackson ce ziceti? E sau nu de culoare?:p
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Aug 06, 2003 10:53 am

stiti care este culmea cu acesti cantareti negrii?
Imaginati-va anii '20.In America bursa mergea bine, toata lumea avea bani, viata de noapte din ce in ce mai intensa.
Pe de alta parte, desi nu mai exista sclavi negrii <> albi. Locuri in autobuz diferite, magazine unde nu intra negrii, etc. Ura rasiala este la ea acasa.
Si cu toate acestea America este cucerita de negrii, cel putin muzical. In toate cluburile de noapte rasuna muzica lor. Toti capii mafioti au cate un cantaret negru favorit (inclusiv marele Al Capone).
Aici se vede forta muzici lor. Si sa nu uitam ca aproape tot ce se asculta acum are "radacini negre"....
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde svengali » Vin Oct 17, 2003 7:40 pm

Sunt multe de zis la acest capitol, in special de celebrul "sunet Motown" ( cred ca termenul provine de la Motor Town, ca mai apoi sa apara casa de discuri Tamla Motown).
L-as trece in revista pe Ben. E King (chiar daca a fost amintit de vreo 2 ori), a carui cariera s-a identificat pentru o perioada cu celebra formatie The Drifters . As aminti nu mai putin placutele hit-uri Save the lasta dance for me si There goes my baby (daca nu ma insel tot cu Ben E. King in componenta e lansata si piesa Up on the Roof).
In aceeasi perioada principalele grupuri de la Motown erau Temptations ( piesa My Girl preluata si de Otis Redding) si Supremes, grup in care pe atunci activa Diana Ross. Cateva titluri care-mi plac: Stop in the name of love, Baby Love, you can't hurry love (numa' love :p). Diana Ross inregistreaza pe cont propriu mai multe melodii de succes printre care Upside down si o melodie care-mi place in mod deosebit Do you know where you're going to.
Din repertoriu celor de la Jackson Five (ca tot ati amintit-o pe Michael :D) nu retin decat I want you back. S-a facut mare valva (chipurile) atunci pe seama lor, insa nu ma omor dupa ei.
Un interpret de soul tare a fost si Wilson Picket. L-am vazut de cateva ori pe HBO, dar nu pot aminti aici nici un succes de-al lui. Are insa un ritm aparte.
Ar mai fi de zis si Gloria Gaynor si Roberta Flack, dar le-am amintit pe threadu cu voci feminine ;)
Asa.. le-as trece in revista si pe gagicile de la Ronettes, in special cu By my baby care a facut furori pe la sf. anilor '60.
Isley Brothers, mi-au placut in special pentru piesa This old heart of mine ( mai tarziu relansata cu Rod Steward) dar si My Love Is Your Love.
Si fiindca l-ati mentionat pe Marvin Gaye, as aminti trei piese cu el ce mi-au placut : I heard it through the grapevine, Sexual Healing si It takes two (cu Kim Weston).
Mai apoi ar fi grupul Commodores, cu Lionel Ritchie solist vocal... Night Shift (piesa dedicata lui Bob Marley), Three times a lady , etc. Ulterior L.R. a parasit grupul, landand hit-uri care mie personal imi plac mai mult: Hello, Say you say me.
In fine, Stevie Wonder, cu I just called to say I love you, My cherie amour, You are the sunshine of my life, Happy Birthday
Inchei cu Bobby Mc' Ferrin, care nu e chiar "din vechimi". Chiar daca nu stiu decat Don't worry be happy, cred ca e un muzician de valoare (e si un bun "aranjor" semnand muzica catorva filme). La un moment dat a circulat prin ziare vestea ca s-ar fi sinucis ... :-?

P.S. righteous brothers din cate stiu eu nu au fost negri...


later edit: cred ca pentru blues ar trebui un thread aparte ;)
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde MiG29 » Sâm Oct 18, 2003 11:44 pm

Asa ie,Righteous Brothers n-au fost negrii....mea culpa.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde catharsis » Sâm Oct 18, 2003 11:59 pm

chiar daca nu am ascultat nici o piesa de-a lui, merita mentionat aici si Robert Johnson pentru ca a avut o foarte mare influenta asupra blues-ului, care desi a trait numai 27 de ani, a lasat in urma niste piese definitorii pentru blues si a influentat destui mari artisti, eric clapton fiind doar un exemplu. mai multe la http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&uid=CASS70309081634&sql=Bd2kmikp6bb59
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Lun Oct 20, 2003 11:00 am

Misto Robert Johnson, mort in 1938 (parca, vedeti allmusic pentru ora exacta :D), are vreo 30-40 de melodii inregistrate, din care eu am vreo 15 sau asa ceva. E diferit de blues-ul specific anilor de dupa 1950-1960, cu doar o chitara acustica pentru acompaniament. E destul de divers, in masura in care poti diversifica in cadrul unui stil destul de limitat ca blues-ul, si a fost o influenta importanta pentru Peter Greene, care a condus Fleetwood Mac la inceput. Amandoi sunt personaje de legenda, desi Greene mai traieste.

Despre Johnson se spune ca era foarte slab chitarist, dar si-a vandut sufletul diavolului la un "crossroad" (o melodie "Crossroad" scrisa de el a alimentat legenda, precum si cateva referiri la nenea cu coarnele in melodiile lui) si asa a devenit asa bun chitarist. Dupa cate se pare, omul avea degetele foarte lungi datorita unei malformatii si de aceea unele melodii ale lui nu pot fi cantate de oameni cu maini "normale" - nu am incercat nici un tab/o partitura a lui, dar ce-i drept de multe ori melodiile lui suna ca si cum ar fi doua chitari acustice, desi e doar una.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde jiji » Mie Oct 22, 2003 9:10 pm

da bluesul e facut ca lumea de negri... deci merge aici si bo diddley
l-am vazut intr-o bucata in concert. mosu statea pe un scaun cu o chitara dreptunghiulara in maini si canta intr-un ritm de mi-o facut pielea de gaina... tare fain.
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde svengali » Dum Noi 16, 2003 10:22 pm

O scurta observatie din goana calului
Initial trimis de stefan
[..]omul avea degetele foarte lungi datorita unei malformatii si de aceea unele melodii ale lui nu pot fi cantate de oameni cu maini "normale"

;h:rolleyes::eek: mă gandesc că poate dezvolţi subiectul :o

Amu ca sa trecem mai departe, tiu mortis sa amintesc unul din marii interpreti de culoare care-a fost pomenit in treacat: Otis Redding
Mi se pare cel mai sensibil cantaret de soul (chiar daca multi il considera pe Ray Charles drept parintele genului ). Avea un timbru deosebit, usor ragusit, stiind sa imbine sensibilitatea lui Ray Charles cu ritmul antrenant al lui James Brown. S-a nascut in 1941 in statul Georgia afirmandu-se inca de tanar pe plan muzical (ca majoritatea tinerilor de conditia lui din vremea aceea canta atat de placere cat si pentru supravietuire). Lansarea lui e legata de o intamplare: se afla la o sedinta de inregistrari (prin '62) chemat fiind de un prieten al sau. Intrucat sedinta s-a terminat mai repede decat era programat, Otis are sansa de-a inregistra o compozitie proprie These arms of mine ... and the rest was history :) Una dupa alta apar melodiile de succes: Security, That's how strong my love is, A change is gonna come, Shake, Tramp (cu Carla Thomas ?!), I've been loving you too long, Chain gang, I've got dreams to remember, Hard to handle, Mr. Pitiful si ultima piesa The dock of the bay, inregistrata doar cu cateva saptamani inainte ca avionul sau sa se prabuseasca in decembrie '67 in cursul unui turneu. Daca aveti ocazia sa urmariti secvente de la Festivalul international de muzica pop de la Monterey din '67, il veti putea urmari evoluand alaturi de Jimi Hendrix, Janis Joplin, The Who, Simon&Garfunkel si altii.
Pentru exemplificare dau mai jos versurile piesei "That's how strong my love is" :) Enjoy !

If I was the sun way up there
I'd go with love most everywhere
I'll be the moon when the sun goes down
Just to let you know that I'm still around

I'll be the weeping willow drowning in my tears
You can go swimming when you're here
I'll be the rainbow when the sun is gone
Wrap you in my colors and keep you warm

I'll be the ocean so deep and wide
I'll get out the tears whenever you cry,
I'll be the breeze after the storm is gone
To dry your eyes and love you warm

leităr edit: o melodie deosebita de-a lui Stevie Wonder ce-am uitat-o in mesajul trecut: "Yester-me, yester-you, yester-day" ;)
Într-o baltă neagră,
Patru ochi luceste.
Ce să fie oare?!
Cred că ie doi peste.
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde bad bad Annie » Mar Dec 16, 2003 3:48 pm

Ca tot se pomeni de Robert Johnson, el a fost primul care sa cinte pe corzile groase ale chitarei si linia de bas, tehnica dezvoltata si de alti bluesmani ca Jimmy Reed, Elmore James, Hound Dog Taylor.
Foarte pe scurt, printre marii cintareti de blues ma ung la inima Albert King, B.B, King, Howling Wolf, Buddy Guy si John Lee Hooker. Ca sa poata cinta la radio si in marile cluburi din Chicago fara a fi ucisi de Ku Klux Klan, calatoreau noaptea pe jos, sau coborau din tren cu 20 de kilometri inaintea marilor orase si se ascundeau in cartierele de negri. Ei au inventat si au raspindit bluesul.
Primul blues a fost inregistrat in 1920, cu vocea zdravenei black mama Mamie Smith, si se numeste Crazy Blues. Nu prea se intelege mare lucru din ce se cinta acolo, dar erau abia inceputurile! Au urmat alte mari vocaliste, ca Ma Rainey si Bessie Smith, insa preferata mea e Memphis Minnie, care nu numai ca era maiastra la chitara ca un barbat, dar juca si poker la fel ca ei! Billie Holliday , Ella Fitzgerald si Mahalia (dezmierdata de mine Matahalia) Jackson imi binedispun si linistesc si acum serile lungi de iarna (sau vara).
Am fost dezamagita cind am aflat ca Luis Prima era alb. Creatoru’ lui „Just a Gigolo“ si a altor zeci de hituri avea doar vocea de negru, caci fata ii era, la fel ca si numele, de gangster italian.
Eee, ce vremuri!... Aia, muzica!


PS Ce culoare avea, domne, J J Cale? Ca daca era negru, il mentionez aici in capu' listei. Daca nu, atuncea brava lui, ca stia sa cinte pentru un alb, nu gluma!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde basstard » Sâm Dec 20, 2003 12:06 am

Jimi Hendrix a fost jumatate negru jumatate amerindian.tatal gradinar amerindian, mama negresa (sper ca nu i-am incuract..o sa ma documentez)

L-as aminti aici si pe cel care a fost idoulul lui Hendrix, anume Muddy Waters.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am


Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori