shlagare shi viniluri

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

shlagare shi viniluri

Mesajde uivil » Lun Mar 15, 2004 12:27 pm

salut.
in ultima perioada am facut o adevarata pasiune pentru muzica de dinainte de '89.
pot sa spun ca ascult cu placere (unele melodii) corina chiriac, angela similea, dorobantu, eva kiss, dan spataru, dida dragan, etc, favoritii mei fiind cei de la savoy.
ce parere aveti despre aceasta muzica?
stie cineva unde pot gasi pe internet asa ceva?(eu de o luna tot caut si in afara de 20-30 melodii, de toate, nu am gasit).
credeti ca un magazin virtual cu viniluri reconditionate (vechi, de electrecord) ar avea succes?
astept pareri.
uivil
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 15, 2004 12:23 pm
Localitate: maramu

Mesajde nocturna » Lun Mar 15, 2004 12:55 pm

ce parere aveti despre aceasta muzica?

aceasta muzica fiind shlagarele? sau muzica ushoara in general?

deci io am o parere buna despre shlagare.

un magazin virtual cu viniluri? pai shtiu shi io, din cate cunosc deja se fac tranzactzii pe net cu respectiva marfa. da un search 'viniluri' pe gugal, shi nu mica itz va fi mirarea. io am, da' nu le scot la licitatzie. :D

sa schimbam titlul in 'care este (!) parerea voastra despre...?' sau 'viniluri shi shlagare'? asta da dilema. :con:
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Mar 15, 2004 1:51 pm

io tot ma scarpin de dimineatza in cap si nu gasesc raspuns la intrebarea: ce-s alea dom'le "viniluri reconditzionate"?

cum devine treaba, is lipite cu scoci, leucoplast, superglu, sau cum? asta trilema
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Mie Mar 17, 2004 11:40 am

probabil sunt precum filmele cu stan shi bran, alea colorate cu cariocile.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Mar 17, 2004 12:27 pm

io creca se refera la faptu ca electrocordu scotea pe vremuri viniluri conditionate de cenzura care nu permitea anumite chestii ( vezi phoenix-mugur de fluier ciopartzit la vremea lui de cenzura) omu fiind un nostaljic al vremilor apuse vrea o reconditionare a vinilurilor de catre cenzura considerand ca la timpu ei cenzura nu si-a facut pe deplin datoria asfel ca au aparut pe langa slagarele de inalta incarcatura emotzionala precum "macarale rad in suare" , "soferii de la ont" si alte capodopere, viniluri superficial cenzurate cu ffn, sfinx , progresiv tm sau phoenix care in opinia domniei sale trebe recenzurate adica reconditionate de cenzura.

nu jtiu ce e asa greu de intzeles :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

trilema

Mesajde uivil » Vin Mar 19, 2004 11:41 am

scoci, leucoplast, superglu, aracet si prenandez doar alea rupte-n mai multe bucati(si slava Domnului am destule). in ceea ce preveste fraieri, chiar daca se gasesc destui (vezi reply to thread: care este ca nu este cu legatura la care este theradu vere) nu stiu cine le cumpara.
asa ca nu o folosesc lipiciuri.
eu reconditionez altfel : cu peria de sarma inainte, cu un strat subtire de chit si la sfarsit cu neste vopsa ca sa arate bine (dar nu va spun de care este ca sa nu fac reclama vere)

http://www.google.ro/search?hl=ro&ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=vinil&btnG=Caut%C4%83&meta=cr%3DcountryRO

maca-ti-as sufletu' tau da lumina pa timp da noapte ca eu n-am gasit nik care este la lincu da mai sus, ca saracu' gugle nu-mi gasi slagarele misto pe care le vrui. cat despre titlu m-am chinuit vere pana l-am conceput si dumneavoastra mi-l schimbi, vere?

iar tu ochi de vita decat sa scrii degea mai bine nu scri. de ce nu va adunati toti astia dumneavoastra undeva si sa scriti unu de altu asa fara legatura. va daschide baiatu un thread ca sa postati acol' toata ziulica.
sa traiti boieri matale si hai sa ne vedem in alt loc, acol unde putem sa aberam, si sa avem o lagatura prin nelagatura a vorbelor, maca-ti-as inima voastra da domisori (daca inteles ma facui).
imediat vine baiatu cu lincu...
uivil
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 15, 2004 12:23 pm
Localitate: maramu

Mesajde uivil » Vin Mar 19, 2004 12:09 pm

uivil
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 15, 2004 12:23 pm
Localitate: maramu

Mesajde gaga » Vin Mar 19, 2004 1:21 pm

s-i dupe aia, dup ce le reconditzionez-i cu peria de sarma la ce picap le asculti? sau le tii degea? ca s-i eu am destule rupte in una sau mai multe bucati si vreau foarte mult sa le reconditionez mai ales pe acelea rupte intr-o bucata.

multumesc.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Vin Mar 19, 2004 1:51 pm

uivil, nu te-a luat nimeni ever la misto in viata ta? Ei bine, poti sa fii fericit, ai trait-o si p-asta :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde uivil » Lun Mar 22, 2004 9:55 am

ba da draga stefan, dar acum m-am aprins. ceva m-a iritat , dar ...nevermind.
uivil
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 15, 2004 12:23 pm
Localitate: maramu

Mesajde uivil » Lun Mar 22, 2004 10:00 am

draga danone, la fel ca tine,nu stiu daca se poate lipi un vinil rupt si nu cred. cand m-am referit la reconditionat, ma gandeam de fapt la sters de praf :).
uivil
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 15, 2004 12:23 pm
Localitate: maramu

Mesajde gaga » Lun Mar 22, 2004 10:35 am

90, doo consecutiveee :D


gyu: cica nocturna ie mod aci, nu bone
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Mar Mar 23, 2004 9:54 am

mama lui de tread ca mai bine il shtergeam de la inceput. :mad:

deci io zic asha: 1 avertisment pentru 1 cot la mesaju anterior, inca un avertisment pentru inca 1 cot la mesaju anterior (bah, la voi in cartier nu s-a inventat butonu 'edit'?) + inca un avertisment pentru jigniri shi ratzoiri aiurea la nishte uameni care au vrut doar sa ajute. in concluzie, 1 shi cu 1 fac 2 shi cu inca 1 fac 3, deci ie ban.

bone? a citit cu-n rand mai sus. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am


Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori