tango

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

tango

Mesajde weed13 » Mie Iul 28, 2004 4:37 pm

asta este doar o intrebare, si rog pe domnii moderatori ai acestui subiect sa nu il stearga, sau sa-l mute in alta parte daca nu l-am pus unde trebuie, ca nu stiam unde s-ar potrivi intrebarea asta. am auzit la radio azi dimineata un tango super misto, interpretat de nat king cole, mona lisa parca ii zicea. as dori sa aflu daca nat king cole pe langa jazz, are si albume tango, si daca da, si stie cineva, il rog sa imi zica numele albumului. si ca tot sunt aici, am cautat cu gugal da nu am gasit discografie. poate nu am cautat unde trebuie. si daca mai stiti, m-ar interesa si manolo escobar sau engelbert humpting (sau humpding, nu stiu exact). nici la ei nu am gasit discografie. din nou, poate nu am cautat unde trebuie. poate are cineva pe acasa si imi poate spune ceva nume.
multumesc anticipat pentru orice raspuns pe care il voi primi.
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Iul 28, 2004 4:57 pm

weed , monalisa nu ie un tango ci duar in masura in care o iei ca piesa lenta . majoritatea pieselor cu nat king cole sunt in genu asta. am pe-acasa un sidiu cu greatest, imi fac nod la batistuta si puate nu uit sa-l aduc maine aici la atelier

cu manolo escobar nu am nimic

corect e engelbert humperdinck, puate gasesti aici ceva ce te intereseaza http://www.engelbert.com/

iutpy: daca te intereseaza genu, julio iglesias a scos acu fro 5-6 ani un album "tango"(chiar titlul) , ie destul de reusit. creca il am si pe asta
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde weed13 » Mie Iul 28, 2004 5:02 pm

multumesc frumos. nu stiu, am avut impresia ca ie un tango... adevaru ii ca ii lenta, da mi se parea a tango. inseamna ca nu stiu cum suna un tango adevarat. deci...research. iar cu engelbert humperdinck inseamna ca de asta nu am gasit, deoarece i-am auzit numele, si cam asa am tras eu concluzia ca se scrie. multumesc inca o data, si daca nu uitati de cd, si se poate, m-ar interesa numele pieselor, sa le caut pe net (piraterie, stiu, nu am scuza...). ala cu julio il am. dublu cedeu. foarte frumos, intr-adevar.
multumesc inca o data.
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Iul 30, 2004 12:15 pm

cu intarziere da am uitat sa-mi fac nod la batistuta
uite un link cu tuata discografia nat king cole

http://www.livedaily.com/artist/discography.html?id=1117
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde tom waits » Mie Sep 08, 2004 9:35 pm

Recomandare: Asculta Carlos Gardel, tango adevarat in stil adevarat. La Cumparsita (creatia lui Gardel) este unu' din cele mai misto tangouri auzite de mine. Mi se pare mie sau Bregovic foloseste cateva masuri din La Cumparsita cand canta in concert Solenzara (scuze, versiune bregovic In the Deathcar).
tom waits
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 05, 2003 10:59 pm
Localitate: Romania - Bucuresti


Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator