Francezii,italienii si alte natzii

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Francezii,italienii si alte natzii

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Aug 19, 2002 9:05 am

De multe ori cand vorbim despre muzica ne referim la americani si la britanici. Uitam de muzica altor popoare,uitam ca si altzii au scris istorie in muzica.

De exemplu francezii au o muzica extraordinara. Si incep cu Edith Piaf,care a dominat muzica anilor 30-50. Melodii precum "Non, Je Ne Regrette Rien " sau "Sous le Ciel de Paris " au facut inconjorul lumi in acea perioada.
Mai tarziu,in anii 60 a aparut Joe Dassin,cu sensibilele sale melodii,dintre care mentionez "Et Si Tu N'Existais Pas" si "Champs-í‰lysées" .
Prin anii 60-70 era la mare moda si pe la noi muzica frantuzeasca. Se asculta in egala masura cu cea de limba engleza. Mai sunt o gramada de nume celebre..dar nu mai imi vin acum in minte. Va las si pe voi sa mai zicetzi.

Italienii. Pai au o muzica superba. Imi plac in special tarantelele. E muzica lor traditionala de petrecere.....aia asa cam saltareatza.
Si celebrele cantzonete....cantate de venetzienii de odinioara. :p
Dean Martin a fost italian,chiar daca s-a format in state. Numele lui adevarat era Dino Paul Crocetti,deci nu avem dubii.

Ii mentionez si pe belgieni cu ai lor Vaya Con Dios,dar si pe suedezi..bineinteles cu Abba ,dar si cu Roxette.
Si ,evident,spaniolii....cu celebrul Julio Iglesias (care printre altele a fost si portar la Real Madrid) .

Ia sa mai spunetzi si voi..ca eu am obosit ! :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: Francezii,italienii si alte natzii

Mesajde eyewitness » Mar Aug 20, 2002 1:32 pm

@oribilul mosh
nu vreau sa fiu tendentios dar hai sa fim seriosi. la ce fel de muzica te referi ? daca amesteci tarantela(care stiam ca-i un dans) cu vaya con dios si abba o adaogi pe piaf si il pui mot pe dean martin (momentan mi-e greu sa gasesc contributia lui in istoria muzicii ...si johnny weissmuller a fost roman si ce-i cu asta?) atunci subiectul ales e foarte ambiguu. automat poti include in subiect si pe gica petrescu, si sarbele , manelele, cat si pe virtuosii lautari de pe la nuntile si botezurile noastre. e tot muzica nu-i asa ?
poate poti fi mai explicit...

ps in anii 60 se asculta numai ce se dadea la radio (cine avea) ,nu ca era muzica franceza in voga, iar dasin canta prin anii '70
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Aug 20, 2002 5:45 pm

Pai ma refer la muzica evergreen,dar non-americana. Toata lumea vorbeste de americani si englezi..si am zis eu sa fac un thread despre muzica non-americana si englezeasca. Poate nu a fost cel mai sugestiv titlul ales de mine.
Tatantele este si un gen de melodie,asa cred eu. (adica..cam d'astea ascultau aia prin filmul Godfather :p ) .
Dasin canta prin anii 70..dar a aparut pe scena muzicala in anii 60.
Chiar daca Dean Martin zici tu ca nu si- adus aportul la istoria muzicii....dar a fost bun si el si merita mentionat. A scos o gramada de melodii foarte frumoase.
Nu-i includ pe lautari ! Ma refer pur si simplu la muzica usoara. (stiu ca am gresit introducand tarantel aici..dar e singura mea greseala)
Ai inteles ,cat de cat,cam ce vreau sa spun ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Aug 21, 2002 8:37 am

@oribilul mosh
am inteles
repet nu s-a vrut un post tendentios ci doar o cerere de clarificare.
cu tarantela nu stiu exact ,stiam doar ca este un dans , numele venind de la tarantula (specie de paianjen) si este "dansul paianjenului".azi s-ar mai dansa doar prin sicilia. poate alti useri pot clarifica ,ar fi chiar interesant.
+++
cu dean martin nu m-ai convins. din punctul meu de vedere nu a contribuit cu nimic in muzica, nu a introdus nici un stil nou, nu a creat nici o cotitura . un cantaret de duzina ca de altfel si actor ,propulsat de media americana mai mult pt look decat pt talent.
+++
revenind la topic pt franta as adauga : maurice chevallier, adamo, aznavour,mireille mathieu, j. brel si un simbol al rockului francez johnny holliday. in top l-as pune pe jean michael jarre .dintre toti inca ii mai ascult cu placere pe j.m.jarre si adamo cu toate ca sunt paralel cu limba franceza.

de la italieni mi-au placut f.mult lucio batisti si drupi.
+++
nana moskouri , o voce de aur care a inconjurat tot globul

aphroditas' child si ulterior demis roussos au avut si ei contributia lor in muzica usoara europeana

totusi in topul muzicii europene as pune-o pe amalia rodriguez regina fado-ului
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Aug 21, 2002 8:51 am

Hai sa te corectez si eu cu ceva. Nu exista un simbol al rock-ului francez..Johnny Hollyday ! Poate Johnny Hallyday ! :p (cu "a" in loc de "o" )
Si intr'adevar..este exceptional. Tu te uitzi la patinaj ? E......la proba de dansuri sunt un cuplu lituanian care imi place foarte mult mie si la ultima olimpiada au dansat pe o melodie a lui Johhny Hallyday....care nu stiu cum se cheama. Si pentru ca nu stiu....nu am cum sa o iau de pe net. Poate imi zici tu ! Dar ce sanse sunt sa te uitzi la patinaj....sa itzi placa lituanienii astfel incat sa stii pe ce au dansat...si sa mai stii si numele melodiei !? Sub 1 % ! :(

In sfarsit !

Totusi mie mi-a placut Dean Martin. E clar ca nu a revolutionat muzica si nu a contribuit cu nimic..dar am dorit sa il mentionez ,deoarece mie imi place. Melodii precum "That's amore" , "June in January" ...sau alea cu Napoli....sunt pe gustul meu !
Stiu ca este americanizat....dar tot italian ramane...si d'asta l-am monenit aici !

Toto Cutugno itzi place ? Mie..f. mult ! Il stiu de cand aveam 5 ani ! Fredonam in nestire : " la sapte mii cantare....! " :p
Si mi-a placut enorm de el..cand a dat recital la Cerbul de Aur....cand a cantat ana la 3 dimineatza...si ar mai fi cantat..daca nu l-ar fi dat afara organizatorii !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Aug 21, 2002 12:51 pm

@oribilul mosh
am notat corectia. multumesc. am mentionat in postul anterior paralelismul meu cu limba franceza oricum ma mir ca le-am scris corect pe celelalte...oare?

sansele din pacate 0,01%. nu urmaresc patinajul artistic. mea culpa. totusi ai sa fii surprins dar mai urmaream nba-ul , acum nu prea. ai auzit cumva de fostul liceu 35 sportiv ? pana-n 76 era la etajul 5-6 din cadrul liceului caragiale.

tu cu dean martin ... eu cu cat stevens

toto imi place f. mult. nu l-am mentionat ca de fapt pe multi altii pt ca nu prea cred ca s-ar incadra in "oldies but goldies". eu stiam alta varianta : " ti lashi pi mini cam tare , shi shalili ma doare..."

-------
walk in balance!!!
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Mie Aug 21, 2002 1:10 pm

Of, cu cata nostalgie se asculta Dalida acum multi, multi ani...N-am mai auzit demult nici unul din cantecele ei, de ce oare? "Gigi l'amoroso" imi vine acum in minte. Dar erau multe, multe. O sa sap dupa caseta prin arhiva parintilor.

Si mai erau niste trupe italienesti interesante si foarte in voga la timpul lor, Richi e poveri, ce melodii cantau? Ca sa nu mai zic de Al Bano si Romina Power. Chiar merita sa fac sapaturi, ca nu mai imi amintesc melodiile, dar tin minte ca-mi placeau.

Si AC/DC sunt de pamant din Australia!
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde eyewitness » Mie Aug 21, 2002 2:25 pm

am uitat in posturile anteroare sa-i amintesc pe celentano la italieni si falco la austrieci. as fi facut o mare nedreptate sa-i omit pt ca merita din plin un loc de cinste in ierarhia muzicii europene

@angus
cu albano si romina ai pus degetul pe rana. sper sa gasesti caseta.

----------
walk in balance!!!
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Aug 21, 2002 4:36 pm

Eyewitness..nu am auzit de liceul de care zici matale. Eu m-am nascut in 79...asa ca nu stiu nimic.

Si mie imi plac foarte mult Albano si Romina. Cand eram mic am fost cu parintzii in Delta. Si ne-am intovarasit noi cu un italian. Si eu..ii tot ziceam de cine am auzit din tara lui . Si spuneam asa : "Albano,Romina..Marco Polo " . Si omu mi-a facut cadou o caseta cu Albano si Romina. O am si acum.
Melodia mea preferata este : Felicita ! :D

Richi e poveri ! Ce inseamna ? Sarac si bogat,nu ? Ce melodii sa cante ? Sara perche ti amo,Piccolo amore , Canzone d'amore ! Cam asta am eu ! Imi plac !

Dar am o melodie cu totul si cu totul speciala. I Santo California-Toreno . Domnilor..plangi cand o ascultzi !
Nu stiu nimic despre interpret ! Ce e cu ei ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Aug 21, 2002 11:15 pm

Am putea sa amintim shi formatziile sau interpretzii sarbi care sunt extrem de populari la ei in tara si nu numai.De exemplu Bielo Djugme(nasturele alb)(formatie unde chitarist era celebrul Goran Bregovic) sau Riblija Corba(Ciorba de peste)sau Bajaga i Instruktori sau Azra shi multzi altzii.
De asemenea cantaretzii arabi(marocani sau algerieni) stabilitzi in Franta dintre care il amintesc pe Kheb Chaled(cel care a devenit cunoscut pe plan international cu Aisha shi cu cu melodia lui Sting,Desert Rose unde interpreta partea vocala)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Aug 22, 2002 1:00 pm

in acest topic, vorbind in general de muzica europeana ,credeti ca am putea include si vreun grup sau solist autohton care ar fi putut concura la vremea lui(lor) cu cei din alte tari mentionati de noi anterior ? daca da , de ce ?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Aug 22, 2002 1:06 pm

Da. Eu imi permit sa il includ in acest thread pe Gil Dobrica. Vocea inconfundabila. Si plus ca a interpretat o muzica mai aparte,pentru Romania. Stilul lui nu cred ca a mai fost intalnit la altzi interpretzi.

Sa o bagam si pe Margareta Paslaru ? Hmm..sa zicem ! Imi place de la ea ,aia cu : " lasa-mi toamna pomii verzi...uite ochii mei tzi dau ! " :p

Dar care e chestia ? Cei doi amintitzi de mine au avut doar rasunet national..pe cand cei despre care am vorbit in posturile de mai sus...au avut rasunet international. E o cu totu alta mancare depeste !

Eyewitness..tu pe cine ai alege din Romania ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Aug 22, 2002 2:12 pm

@oribilul mosh
ca trupe poate pe sfinx . dan andrei aldea facea ce vroia cu chitara aia ,in concerte , ravagii cu solo-uri de vioara mai cu arcusul ,mai ciupita, si daca muzica lor la vremea respectiva ar fi putut fi promovata si in afara ,cred ca am fi putut vorbi de ei la nivel international. deh comunismu' bata-l vina...

ca solist gil dobrica nu canta rau , dar s-a complacut poate prea mult sa-l imite pe ray charles si john denver si n-a incercat, la vocea lui ,sa impuna un stil propriu.

la margareta paslaru mi-a placut alunita de pe obraz

ca solist chiar nu vad pe nimeni, poate gica petrescu cu"bun e vinu' ghiurghiuliu" sa faca reclama la vinul premiat pe piata americana...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Aug 22, 2002 2:16 pm

@oribilul mosh
cam asta era si ideea/intrebarea . daca erau alte conditii (politice) ce trupa sau solist national ar fi putut deveni recunoscut pe plan international ?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Aug 22, 2002 2:34 pm

Aia cu vinu' nu e melodia Mariei Tanase ?

Nu stiu ce sa-tzi mai zic,referitor la succesul international al unui artist roman. Poate..IRIS ! Dar ..astia sunt mai recentzi..nu cantau ei prin anii 70 !
Mai zi tu daca mai stii pe cineva..ca eu nu mai stiu !

Si ca sa nu postez doar asa ,de bagare in seama....il amintesc pe jamaicanul Bob Marley ..omu' care a adus in prim plan muzica reggae. O combinatzie inedita de muzica traditionala caraibeana si rock'n'roll !
Stiu ca inanite de reggae era ska...dar Marley este cu sigurantza parintele muzicii reggae !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Aug 22, 2002 3:13 pm

@oribilul mosh

vesnicu tanar gica al nostru a cam luat de pe la toti. ai sa razi dar prin anii 80 chiar a fost cu un ansamblu folcloric in sua pt promovare la vinurile premiat si sampanie zarea trimis de vinimportexport

cred ca pe la sfarsitul anilor 70 iris cantau. cred chiar si holograf.
mai erau la vremea aia phoenix, rosu si negru, semnal m, ffn (formatia fara nume), mondial (astia chiar imi plac si-acum sa-i ascult) romanticii, savoy si mai multi care nu-mi vin in minte acum. nu ma pot pronunta care ar fi putut castiga recunoastere internationala si care nu.

poate parea ciudat dar cel mai mare succes international pe-atunci l-a avut ioan mihalea cu grupul song, care tradus era (santem oamenii noii generatii) si bineinteles gheorghe zamfir ( vorbind in contextul muzicii moderne interpretate la nai)

mosh-ule daca ai scos porumbelul cu reggae si mai ales cu bob marley pt asta ai putea deschide un topic separat . merita...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Aug 22, 2002 3:23 pm

Te rog sa il deschizi tu ! Ideea itzi apartine..asa ca pune-o in aplicare ! :p

Am mai ascultat si eu Savoy,Roshu si Negru si ce ai mai pomenit tu pe acolo.....dar nu ! In nici un caz nu aveau ce cauta afara !
Fiecare tzara isi are trupe precum cele de mai sus ! Nu au nimic special ! Adica..nu ar fi avut ce cauta peste hotare !
Pai ce canta Vaya Con Dios...si ce canta Semnal M ? Nu ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Aug 26, 2002 3:24 pm

Ricchi e Poveri (bogati si saraci) mai aveau 2 piese misto de care imi aduc aminte: Mama Maria si Buona Giornata.

De mentionat ca Toto Cutugno i-a compus multe piese lui Celentano si citeva si lui Jo Dassin. Si cine stie cui o mai fi compus.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Oct 02, 2002 7:31 pm

Dupa cum spuneam si pe alt thread al fanclubului ,am pus mana pe un cd foarte frumos ,in totalitate cu muzica frantuzeasca.

I-am remarcat de pe acest cd ,pe Gilbert Becaud cu al sau hit Natalie . O poveste foarte frumoasa in aceasta melodie. Cel putin asa mi-am dat eu seama ,folosindu-ma de putina franceza pe care o cunosc. Natalie asta era ghid in URSS . Se vorbeste in melodie si de Place de rouje . Adica...ce sa ne ascundem dupa deget..este vorba de Krasnaia Plasciatca ....ca asa se zice la rusi la Piatza Rosie ,nicidecum Place de rouje . :D (pacat ca nu am fonturi rusesti...sa scriu cu ele :( )

Mai e pe cd ..Joe Dassin cu Et si tu n'existais pas. Nici aici nu prea am inteles mult ,dar ador melodia . Cred ca zice : "daca tu nu ai fi existat...atunci eu de ce sa exist ? " . Frumos spus .

Este prezent si Salvadore Adamo cu Tombe le neige. Ce o insemna ? Ceva cu zapada ,oricum !

O melodie care imi place f. mult. Marie Laforet - Ivan,Borit et moi ! Nu am gasit lirica de la ea pe net. Daca o gasitzi va rog din toata inima sa o postatzi chiar pe acest subiect.

Mai e un duet ..Dalida - Alain Delon . Melodia se intituleaza Paroles,paroles . Alain Delon intervine cam cum intervenea Ion Caramitru in melodia "Buna seara ,iubite" ,cu Loredana Groza. O mai stie cineva ?

Despre Dalida....o sa vorbesc separat intr-un viitor post !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mie Oct 02, 2002 11:47 pm

Lorsque nous étions encore enfants
Sur le chemin de bruyí¨re
Tout le long de la rivií¨re
On cueillait la mirabelle
Sous le nez des tourterelles

Anton, Ivan, Boris et moi
Rebecca, Paula, Johanna et moi

Le dimanche pour aller danser
On mettait tous nos souliers
Dans le míªme panier
Et pour pas les abimer
On allait au bal í  pieds

Anton, Ivan, Boris et moi
Rebecca, Paula, Johanna et moi
Anton, Ivan, Boris et moi
Rebecca, Paula, Johanna et moi

í‡a compliquait bien un peu la vie
Trois garí§ons pour quatre filles
On était tous amoureux
Toi de moi et moi de lui
L'une hier l'autre aujourd'hui

Anton, Ivan, Boris et moi
Rebecca, Paula, Johanna et moi

Dire qu'au moment de se marier
On est tous allés chercher
Ailleurs ce que l'on avait
A portée de notre main
On a quitté les copains

Anton, Ivan, Boris et moi
Rebecca, Paula, Johanna et moi
Anton, Ivan, Boris et moi
Rebecca, Paula, Johanna et moi

Aujourd'hui chaque fois qu'on s'écrit
C'est qu'il nous vient un enfant
Le monde a beau íªtre grand
C'est í  peine s'il contient
Nos enfants et leurs parrains

Anton, Ivan, Boris et moi
Rebecca, Paula, Johanna et moi
Sacha, Sonia, David et moi
Dimitri, Yanni, Natacha et moi
Sacha, Sonia, David et moi
Dimitri, Yanni, Natacha et moi
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Oct 02, 2002 11:51 pm

O..multumesc Mirelo .M-ai facut fericit ! Sa speram ca eyewitness cunoaste limba lui Hugo...si maine dimineatza va traduce aceste versuri !

Surprinzator faptul ca Marie Laforet a cantat prin anii 90 . Dupa voce mi se parea de 60-70 ,dar am dat un search la allmusic.com ...si am vazut ca apartine anilor 90 !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mie Oct 02, 2002 11:52 pm

In mare....ati cam enumerat muzicieni care imi plac si mie foarte mult si alaturi de care "am crescut",daca vreti.Mai ales Romina si Albano,Demis Roussos si Adriano Celentano....sunt cantareti de suflet.
cred ca data viitoare cand voi fi acasa trebuie sa fac o incursiune prin casetele si benzile de magnetofon ale parintilor mei...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde MiG29 » Joi Oct 03, 2002 1:27 am

Apropos de Demis Russos cum se numeste melodia aia lui mai renumite(nu Quand Je`t aime...cealalta...)?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Lun Oct 07, 2002 9:40 pm

Demis are muuulte melodii "mai renumite"
da si tu o lamurire.,mai Migule!
in ce limba e melodia,macar,despre ce e vorba in ea....
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Oct 08, 2002 1:03 pm

e in engleza...din cate shtiu e scrisa in inchisoare sau asha ceva...am intzeles k e dedicata unui copil de al lui care a murit.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Oct 08, 2002 1:39 pm

Pai ce ? Demis Russos a facut inchisoare ?
Dar Demis Russos asta ce e ? Egiptean sau grec ? Ca stiu ca s-a nascut in Egipt , in celebrul orash ce poarta numele lui Alexandru Macedon ,un mare cuceritor.

Am si eu vreo 20 de melodii cu el ,dar nu stiu la ce se refara Mig asta ! Am chiar si un disk de vinil cu Demis Russos .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mar Oct 08, 2002 9:54 pm

oare la asta s-o fi referit Migul???
(Google is our best friend)
<<In 1985, Demis' airplane was hijacked by terrorists, and the singer was held hostage in Beirut for five days. Already a big celebrity throughout the Mediterranean and the Middle East, Demis sang his way to freedom. The hijackers were so impressed by their celebrity hostage, they even celebrated Demis' birthday with him on the airplane.>>
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde marian jan » Mie Oct 09, 2002 5:40 pm

Initial trimis de MiG29
e in engleza...din cate shtiu e scrisa in inchisoare sau asha ceva...am intzeles k e dedicata unui copil de al lui care a murit.


cred...ca te referi la "good bye my love,good bye".este superba melodia.


"hear the wind sing a sad, old song
it knows í½'m leaving you today
please dont cry or my heart will break
when I go on my way
Choris:

goodbye my love goodbye
goodbye and au revoir
as long as you wait for me
I'll never be too far

goodbye my love goodbye
I always be true
so hold me in your dreams
till I come back to you

see the stars in the sky above
they'll shine wherever I may roam
I'll pray every lonely night
That soon they'll guide me home"

asta e?

ps:moshule,versurile de mai sus voiai sa le traduc?(cele in franceza)?
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Oct 09, 2002 5:49 pm

Da. Dar nu mai e nevoie. Mi le-a tradus Mirela !

Melodie mea preferata de la Demis Russos este Velvet Morning ! Adica diminetzi de catifea ! :yD
Cum pot diminetzile sa fie de catifea ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Oct 09, 2002 11:26 pm

popalin ...asta e.!0x a lot!
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori