Povestiri adevarate cu Cenaclul Flacara si alte manifestari comuniste

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Povestiri adevarate cu Cenaclul Flacara si alte manifestari comuniste

Mesajde SOD » Vin Mar 26, 2004 1:26 pm

Fiind banat si neavand ce face zilele astea,am stat intr-o buna dupa masa si-am citit tot ce s-a scris pe Cenaclul Flacara si am ajuns la concluzia ca sunt foarte multzi ignorantzi care culmea, se si bat cu pumnul in piept.Ignorantzi sau nostalgici, nu stiu cum sa-i definesc.
Am un coleg la servici, unul din cei mai apreciatzi oameni din breasla lui, care a umblat cu paunescu in doua etape,3 ani cand era la cenaclu si 4 cu utc-ul, prin toate coclaurile din tzara asta si mi-a povestit foarte multe intamplari, pe care o sa incerc sa vi le redau intocmai.Nu o sa dau nume, deoarece foarte multzi protagonisti sunt inca in " zeama ".

Incep prin a va spune ca pe vremea aia paunescu era cam un soi de zeu, intangibil, motiv pentru care facea abuzuri grosolane, isi batea joc de tot si de toate, inclusiv de oamenii cu care lucra.Singurul care putea sa-l traga la raspundere era seful utc , dar nimeni nu avea curajul sa-l reclame. Un abuz era chiar cenaclul in sine, deoarece avea aprobare doar pana la ora 8 seara, dar paunescu tinea spectacolul toata noaptea.

Booon, introducerea fiind facuta , sa trecem la fapte.

La Cluj mare spectacol in sala polivalenta.la un moment dat, vine un domn , D.S, care acum e director general la un mare teatru bucurestean, cu fica-sa de 16 ani, s-o prezinte bardului.
Am uitat sa va zic ca toata lumea ii zicea lui paunescu boss.
- Boss, scuzati-ma ca va deranjez.
paunescu uitandu-se peste umar si raspunzand repezit.
- Ce vrei ma?
- Boss, vreau sa v-o prezint pe fata mea, care vea sa se faca artista.Putetzi s-o ajutatzi?
- Ba, io pot sa o iau cu mine in turneu, da sa stii c-o fut!
La care respectivul domn, raspunde umil, uitandu-se de jos de unde era pe scena la paunescu
- Daca e nevoie....
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde 7vies » Vin Mar 26, 2004 8:31 pm

-cind il vad pe paunescu la televizor imi vine sa vomit...e un gunoi
... ce cauta in toate comisiile de cultura un om care si-a cladit ,,cariera,, pupind-ul in fund pe ceausescu?...am auzit si eu ca isi facea de cap in toate felurile posibile...
.......................................
te-as ruga sa revi cu informatii despre ,,marele om de cultura,, paunescu.
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde Buzache » Sâm Apr 03, 2004 12:22 am

cenaclu flacara a fost o cacealma...parte asta o stim toti (cel putin cei pe care ii intereseaza ) si totusi ar trebui sa vedem si parte buna pt ca a existat si o astfel de parte
de ce sa reducem totul la Paunescu ?? ce el e buricul pamantului ???
si ce daca e in toate comisiile ?? cu ce ma deranjeaza pe mine chestia asta atata timp cat toata conducerea actuala a tarii a fost implicata in conducerea din vremea lu ceusescu ???
parerea mea e ca ar trebui sa intelegem faptul ca toti suntem oameni si facem in asa fel incat sa traim bine......mie imi place sa vad doar partea frumoasa a lucrurilor...poate nu e bine dar...ata ete. oricum suntem inconjurati de gunoi asa ca de ce sa mai dezgropam trecutul atat timp cat si prezentul ne depaseste ?
nu incerc sa ii iau apararea lu paunescu, sunt chiar de acord cu voi dar intrebati-va urmatorul lucru : voi ce ati fi facut in locul lui ??
E greu sa crezi ca intr-o zi ca asta cineva poate fi necajit.Noi o sa ne straduim .
Avatar utilizator
Buzache
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 05, 2004 12:00 am
Localitate: cluj-napoca

Mesajde eyewitness » Sâm Apr 03, 2004 7:19 am

asa si ? care-i legatura cu titlul threadului?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde 7vies » Sâm Apr 03, 2004 6:27 pm

-buzache, te rog sa ma scuzi anticipat, dar eu nu iti inteleg ,,discursul,,...
tu vrei sa impaci si varza si capra si lupul...nici tu nu sti ce ai vrut sa zici...
1.de ce sa reducem totul la Paunescu ??...
...pt.ca despre el e vorba aici...
2.si ce daca e in toate comisiile ?? cu ce ma deranjeaza pe mine chestia asta?...
...cind observam o neregula, nu avem dreptul sa vorbim despre ea?
[/QUOTE]3.parerea mea e ca ar trebui sa intelegem faptul ca toti suntem oameni si facem in asa fel incat sa traim bine......mie imi place sa vad doar partea frumoasa a lucrurilor...
...scuza-ma dar asta e genul de discurs de betiv mahmur la ora 3 dimineata
[quote]4. oricum suntem inconjurati de gunoi asa ca de ce sa mai dezgropam trecutul atat timp cat si prezentul ne depaseste ?...
...pai atunci hai sa inceteze si activitatea presei, daca tot suntem inconjurati de gunoi ...sa acceptam totul asa cum e, sa nu mai analizam nimic...
........................................
eu as zice sa te mai gindesti putin...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde nocturna » Lun Apr 05, 2004 9:09 am

deci daca n-avem a povesti povestiri adevarate cu cenaclul flacara shi alte manifestari comuniste, ci doar sa vorbim despre cenaclu shi paunescu ne mutam pe treadu cenaclul flacara. da? hai, fitz intzelegatori, ca mie mi-e mai greu sa va mut posturile.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Lun Apr 05, 2004 9:55 am

tot asa, in turneul din perioada utc.
incep prin a va spune ca echipa tehnica impreuna cu paunescu calatoreau intr-un autocar dat de utc. in burta autocarului era bagata instalatzia de sunet si de lumina, iar in autocar era staff-ul, compus din maxim 10 oameni. spatele autocarului era rezervat pentru spagile pe care le primea paunescu pe unde se ducea. despre acest aspect o sa scriu altadata.

si iata ca cenaclul ajunge la vatra dornei, unde poetul primeste spaga nici mai mult nici mai putzin de doo capre vii. pe care evident ca le-a cazat in autocar, la un loc cu tehnicienii. dar turneul era abia la jumate. paunescu vroia sa-si duca caprele la casa lui de la breaza, despre care o sa scriu cu alta ocazie.
si uite cum s-au plimbat caprele alea juma de tzara.nenorocirea e ca tehnicienii erau obligazi sa aiba grija de ele. la fiecare 100 de km paunescu comanda pauza de creatzie. care se intampla taman unde era iarba mai grasa. cu tehnicienii erau detasati si tineri poetzi, care erau un soi de sclavi ai lui paunescu. astia erau disperatzi de caprele alea. putzea in autocar ca la stana. pe jos numai cacareze. cum nu era atent paunescu, jap, pumni si picioare ce-si luau caprele..... oricum, tinerii utecisti erau de fat oieri. care il supara pe paunescu, era detasat la capre. dupa cum v-am zis, in pauzele de creatzie.
dar s-a terminat si turneul. si au ajuns cu totzii la casa bardului din breaza. acolo au dat drumul la capre , care, din cauza pumnilor si picioarelor se imbolnavisera rau. paunescu a chemat un veterinar care i-a zis ca sunt pe duca. nenorocitu n-a zis nimic la nimeni, a trimis doi baietzasi d-aia cu ele la pascut si inevitabilul s-a produs.
- boss, s-a intamplat o nenorocire.
- ce e ma?
- au murit caprele.
- porcilor, mi-atzi omorat caprele. sa-mi datzi banii pe ele.

si uite asa, le-a luat banii oamenilor pe caprele moarte.
paunescu era foarte zgarcit, defect de care se leaga mai multe snoave ce o sa scriu altadata.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm


Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator