Anii '70, cei mai prolifici?

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Anii '70, cei mai prolifici?

Mesajde bhuttu » Lun Aug 05, 2002 7:41 pm

E o onoare pentru mine sa am primul post al acestui nou-infiintat forum, a carui utilitate este, in opinia mea, sublima, dar lipseste cu desavarsire. Anywayz...
Uite cum vad io perioada '60-'70. Anii '60 sunt, fara indoiala, decada Beatles, care, prin inovatiile lor sonore, fac trecerea de la rock'n'roll spre rock. Spre sfarsitul decadei apar primele formatii de rock. Cea mai importanta este, cred eu, nu Rolling Stones - asa cum probabil v-ati astepta, pentru ca Stones au stat in umbra Beatlesilor pana dupa despartirea acestora - ci Doors, infiintata in 1967. In 1969, George Harrison spune: "Nu mai are rost sa continuam, a aparut Led Zeppelin". Beatles se destrama in martie 1970.
In 1969 are loc momentul Woodstock, pe care eu tind sa-l consider nasterea rockului. Dintre revolutionarii perioadei sunt de mentionat, pe langa cei de mai sus, Jimy Hendrix, Frank Zappa, poate si Gary Moore.
Decada '70 este, tot dupa parerea mea, decada celei mai bune muzici de pana acum. Rockul ia amploare si incep sa se distinga curente, monstrii sacrii, directii etc. Este decada in care iau nastere Aerosmith, Pink Floyd, Deep Purple, Dire Straits, Queen, Alice Cooper, Uriah Heep, Creedence Clearwater Revival si altii. Personal cred ca muzica ce se va face dupa aceasta perioada nu se va mai ridica la aceeasi inaltime.
Mai zic ceva? Nu mai zic nimic!
Acu', stiu ca multi n-o sa fiti de acord cu mine, da' asta e parerea mea despre perioada '60-'70. Ziceti-le si voi p-ale voastre. Melutza, lulutza, codrutza, animalutza, voi ce ziceti?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Kayla » Lun Aug 05, 2002 8:01 pm

Nu stiu, ma. Eu nu am prea ascultat formatiile acestea (atat de celebre)... Pot spune insa ca pentru mine, anii '60 sunt reprezentati de Beatles. Mai incolo sunt Queen, Pink Floyd, Aerosmith si altii, pe care eu nu-i stiu...
Acesti ani chiar au fost cea mai buna perioada a muzicii. Si asta pentru ca, zic eu, atunci se canta de dragul acesteia...
Acum ziceti voi... Cunoasteti mai multe...
Kayla
 

Mesajde vali » Lun Aug 05, 2002 9:53 pm

pai...in anii 60 queenu nu prea erau, nici aerosmithu


parerea mea: a fost perioada cea mai marfa pentru ca artisti de atunci calcau pe teren virgin, puteau crea orice, nu existau limite si nici teama de copirait
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mar Aug 06, 2002 8:50 am

Apropo de Woodstock. Ce pletane avea pe vremea aceea Joe Cocker!
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Anii '70, cei mai prolifici?

Mesajde eyewitness » Mar Aug 06, 2002 3:28 pm

@bhuttu
succinta si la subiect prezentarea ta. sincer surprins ca la 21 de ani cineva sa ofere aceasta trecere lapidara in revista a unor grupuri si solisti de care f.f. multi nici n-au auzit. felicitari. pacat ca fiecare varsta/generatie isi are farmecul ei si de ce nu muzica ei.

walk in balance !!!
and never forget janis joplin
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Mar Aug 06, 2002 6:18 pm

nu sunt un fan am muzicii vechi si nu am cunostintele vaste,dar categoric perioada in cauza a fost una de aur.trupele au fost deschizatoare de drumuri,iar trupetii inventatori de atitudine,rebeli.power flower,camasi inflorate,sex la liber,distorsuri,tobe cu 2 toomuri,cinele multe,Jimi Hendrix,Woodstock.asta era atitudinea.
razboiul din vietnam nu a facut altceva decat sa ajute la dezvoltarea si diversificarea curentului muzical de atunci.cele mai mari piete de desfacere,SUA si GB au profitat din plin de pe urma razboiului.zilnic se nasteau trupe noi,zilnic erau demonstratii ce nu faceau altceva decat sa arate intregii lumi care este atitudinea acestor tineri rebeli.
paralel cu noile curente muzicale a luat amploare si consumul de droguri,atat printre artisti cat si printre fani.multe talente sau risipit din cauza lor si multe se vor mai risipi.
mapamondul era fascinat de muzica rock.Melody Maker avea articole detaliate despre ce se intampal in salile de concerte din intreaga lume.Rolling Stones faceu sali pline atat in SUA cat si in Japonia.categoric, jazz-ul nu mai era la moda.
intre timp,rock-ul a evoluat.dar acea perioada nu va putea fi uitata niciodata.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Re: Anii '70, cei mai prolifici?

Mesajde stefan » Dum Aug 18, 2002 11:56 pm

Initial trimis de bhuttu
Jimy Hendrix, Frank Zappa, poate si Gary Moore.


Gary Moore????!!! Ala s-a lansat prin '70, si e departe de a fi revolutionar. Peter Greene, citat de allmusic ca una din influentele lui majore, a fost un chitarist genial.

Ca sa nu zic ca a existat rock bine mersi si-n anii '60. E adevarat, incepand din 1967 mai mult, dar mai sunt Byrds, pe care i-ai uitat si care au fost o influenta importanta pentru Beatles (am vazut un documentar unde McCartney recunostea chestia asta), si Dylan, care a dat-o pe electrica inca din 1965; anyway... A, si Jefferson Airplane, care au scos "Surrealistic Pillow" in februarie '67, inainte de Sgt Pepper... Si Zappa, care s-a lansat in '66 cu "Freak Out", considerat primul album psihedelic (desi cred ca s-ar putea sa fie "Revolver" ala), si care i-a luat peste picior pe Beatles pe coperta la "We're Only In It For The Money"... Dar in '70 rock-ul s-a maturizat, atata tot. Si Pink Floyd si-au gasit o directie prin '71-'73.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde bhuttu » Lun Aug 19, 2002 1:07 am

fane, am recunoscut de mult ca esti o autoritate mai mare ca mine in materie de muzica. Mai recunosc si ca Gary Moore s-ar putea sa nu prea-si aiba locul langa Hendrix si Zappa. Da-ti si place sa-mi dai peste bot, este?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Lun Aug 19, 2002 11:11 pm

Initial trimis de bhuttu
fane, am recunoscut de mult ca esti o autoritate mai mare ca mine in materie de muzica. Mai recunosc si ca Gary Moore s-ar putea sa nu prea-si aiba locul langa Hendrix si Zappa. Da-ti si place sa-mi dai peste bot, este?


Sincer, n-am nimic cu tine, cred ca tie-ti place cam mult sa calci in strachini... :) Gary Moore... era chiar prea de tot...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

parerea mea

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Aug 31, 2002 1:17 pm

Domne,mie nu mi se par anii 70 cei mai prolifici ! Cei mai prolifici in ce sens ? Ca au aparut niste rockeri si niste hipiotzi ?
Ani 70 nu sunt cu nimic mai presus decat anii 60 si nici peste anii 80 !
Muzica buna s-a facut intodeauna.

Deschizatori de drumuri ? Asa pot sa zic si eu ca bandele de doo-woop de la sfarsitul anilor 50 au fost deschizatori de drumuri.
Nu,nu este vorba de asta. Este vorba doar ca au aparut curente noi in muzica. A inflorit rock-ul , a luat nastere punk-ul. Si s-a nascut (asta nimeni nu a spus) ...muzica disco ! Da,da...pe la sfarsitul anilor 70 a luat nastere muzica disco. Si ce daca ? Nu sunt cei mai prolifici ani ! Adica nu sunt mai prolifici ca altzi ani !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Sep 01, 2002 12:49 am

Da,anii 50,60 shi 70 au fost prolifici.chiar shi anii 80 au fost prolifici.Anii 90 insa nu prea au adus nimic deosebit in muzica ...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Sep 01, 2002 12:54 am

Cum nu ? Hip-hop-ul ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Sep 01, 2002 2:09 am

Mda...dar eu cred k rap-ul ala adevarat de old-school a aparut in anii 80,deci...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde tre » Mar Sep 24, 2002 1:23 am

as putea zice ca si anii 80 au fost destul de agitati dpdv al muzicii. imi plac foarte mult si pop-ul si rock-ul din anii 80. poate din cauza ca [,] cu muzica asta am crescut, cine stie.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Joi Noi 21, 2002 7:43 am

Initial trimis de baixinho
Apropo de Woodstock. Ce pletane avea pe vremea aceea Joe Cocker!

da, avea pletane si muzicieni in background.

pentru cine nu stie, solo-ul de pe "with a little help from my friends" e facut de jimmy page (care mia tarziu ajunge la zeppelin), dar nu el il interpreteaza pe videoclip
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Joi Noi 21, 2002 7:45 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Cum nu ? Hip-hop-ul ! :p


doriella la fontaine - 1968 atunci a aparut hip-hop-ul

sau o alta varianta
http://www.rhino.com/Features/liners/72851lin.html
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

post de carcotas

Mesajde Mr Hyde » Joi Noi 21, 2002 11:38 pm

Este decada in care iau nastere [...] Pink Floyd


Pai sa vedem:
The Piper At The Gates Of Dawn (67)
A Saucerful of Secrets (68, ultimul cu Barrett, primul cu Gilmour)
More (69)
Ummagumma (69)

A, ca au avut perioada de varf in anii 70 e adevarat, da' asta- i alta socoteala.

Ca sa aduc si ceva constructiv, tin sa mentionez formatia germana Scorpions, cu un album de debut remarcabil, Lonesome Crow ( 1972).
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Vin Noi 22, 2002 8:48 am

Discutia asta imi aduce aminte de una de pe Barfe:
http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&threadid=2086&highlight=Arthur

... incepe prin postul facut de stefanp (nu cel de la inceputul threadului)
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde cubu » Mar Mar 25, 2003 10:04 pm

Inclin sa fiu de acord intrucatva... Dar anii 60 nu-mi plac... Rolling Stones, The Beatles... E adevarat ca au contribuit si ei la nasterea in anii '70 a rockului, dar uitati ca producatorul care i-a lansat pe beatlesi le-a spus ca o sa-i ajute sa faca muzica comerciala si sa aiba succes... No comment... Asa inclin si eu sa cred, ca The Beatles au facut "muzica comerciala" pentru perioada aceea.

Bineinteles, au aparut la sfarsitul anilor '60 (mai exact '69 in cazul catorva din urmatoarele) trupe ca Led Zeppelin, Black Sabbath, Deep Purple, Jethro Tull, Pink Floyd, care au "produs" adevarate opere rock, si care au inspirat O GRAMADA de viitoare mari trupe...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde oaspetele » Dum Ian 04, 2004 9:43 pm

Initial trimis de stefan


Sincer, n-am nimic cu tine, cred ca tie-ti place cam mult sa calci in strachini... :) Gary Moore... era chiar prea de tot...


scuzele de rigoare pentru acest text in engleza :


"In 1973 Moore formed his own band a released an album on CBS as Gary Moore Band titled "Grinding Stone". The album failed to capture the greatness of Moore even though his fast and bluesy guitar playing sure was a cut above the rest.

Lynott and his boys in Thin Lizzy had also released some albums at this time and even scored a surprise hit with a rocked up remake of the Irish traditional "Whisky in The Jar". However, on new years eve 1973 Eric Bell, Thin Lizzy's original guitarist, had a wee bit too much to drink during a performance in his native Belfast and his frustrations with the bands direction finally took its toll and he threw the guitar down on the stage floor and walked out halfway through the set, never to come back again. So without a guitarist Lynott called upon the services of Moore, his pal form the early days of Skid Row, to join Thin Lizzy.



As it turned out Moore would only stay in the bands a few months during the first half of 1974. Some of the material they wrote during this period made its way on to plastic though, like the single "Little Darling" as well as the future Thin Lizzy live classic "Still In Love With You" which made it onto Thin Lizzy's 1974 LP "Nightlife".
oaspetele
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Dec 30, 2003 12:00 am


Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori