Muzica Reggae

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Muzica Reggae

Mesajde eyewitness » Vin Aug 23, 2002 8:25 am

la cererea oribilul-ului mosh am deschis acest subiect.

muzica reggae mi-a placut din totdeauna. o muzica placuta la auditie, gadila placut urechea, este dansanta. nu cred ca trebuie neaparat sa fii fan al acestui tip de muzica ca sa-ti placa. a aparut in jamaica si s-a extins repede in caraibe si ulterior cam prin toata lumea si reprezinta canalul de distributie al unei miscari religioase in exclusivitate apartinand populatiei de culoare, rastafanismul , care propavaduieste libertatea spiritului, originea omului in africa militand pt libertatea negrilor si a africii.
de fapt toata muzica reggae de la origini este un protest al negrilor impotriva albilor. ulterior si-a pierdut din caracterul militant si a fost preluat doar ca stil muzical.

cel mai de seama promotor al acestei miscari a fost bob marley a carui muzica incepand cu mijlocul anilor 70 a fost portdrapelul rastafanismului , si prin muzica lui miscarea a castigat mii de noi simpatizanti.
piese celebre (sau care mi-au placut mie in mod deosebit )ale lui marley : “ no woman, no cryâ€Â
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Vin Aug 23, 2002 4:45 pm

ulterior,stilul muzical a fost imbratisat si de albi,UB40 prestand cu succes de ceva anisori buni.pe plaiurile mioritice,El Negro canta destul de bine.

Revenind la Bob Marley,el a ramas un simbol al oamenilor de culoare,"no women no cry" fiind un slogan la fel de cunoscut ca "I have a dream".Lupta sa constanta impotriva sistemelor totalitare cat si a suprematiei albilor i-a adus multi dusmani din partea alba,iar in partea neaga o popularitate de care se bucura doar Nelson Mandela.dupa moartea sa,munca i-a fost continuata de familie,noile inregistrari cu piesele sale remixate clasandu-se pe locuri fruntase.
odata cu explozia muzicii compusa pe sintetizatoare,The Refugees au atacat piata cu un nou stil muzical,ceva intre reggae si soul,produsul rezultat fiind,dupa parerea mea,un nou stil protestatar,exclusivist.
in fine,la aniversarea Bob Marley,"A Tribute to Bob Marley", ce a avut loc acum 1 an si ceva,pe o scena din Jamaica,s-au adunat nume sonore ce au cantat piesele lui,aducandu-si un pios omagiu pentru cel ce a fost odata sufletul Jamaicai.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Aug 23, 2002 4:52 pm

De ce zici ca la cererea mea ai deschis acest thread ? Tu ai avut ideea...si eu ti-am spus sa o pui in aplicare. Deci tu meritzi toate laudele ! :A

Ce-mi inspira mie muzica reggae ? Oameni lipsitzi de griji cara stau in noaptea calduroasa in fatza unui pahar de rum si langa o femeie frumoasa si putin grasutza. Vestimentatzia consta din bermude si camasi cu flori,barcutze sau alte decoruri inflorate.
Iar muzica reggae..rasuna dulce in a lor ureche.
Cei mai batrani stau si o asculta din sezlonguri,cu palaria trasa pe ochi ,iar cei mai tineri danseaza cu foc.
Muzica reggae este preferata mea..in ccea ce priveste dansul...desi nu prea ma pricep eu ! :p

Intradevar,dupa cum a spus Eyewitness...Bob Marley este parintele acestui curent. Interesant faptul ca Marley a trait doar 36 de ani...dar a lasat ceva de vis in urma sa.
Melodia mea preferata de la el este "One love" ! Dar mentionez si "I shot the sheriff" .

Sa mai adaugam cate ceva la cele spuse de initiatorul acestui thread. Reggaeul se imparte in mai multe categorii : political reggae , roots reggae, rocksteady , Jamaican sau ska (ska-ul este tatal reggaeului ca sa zic asa) .

Altzi artisiti pe care eu ii iubesc : Inner Circle si UB 40.
UB 40 daca nu stiatzi sunt britanici ! Si sunt probabil cel mai longeviv grup de reggae din toate timpurile. S-au format in anul 1978. Cine nu a dansat pe hituri precum "Red,red wine" sau "Higher Ground" ?
Inner Circle sunt jamaicani . Melodia mea preferata de la ei : "Sweat a la la la la long" . :p

Cam atat ..pt. moment ! Dar cu sigurantza voi reveni ! (mai stiu o gramada de nume..dar nu vreau sa va plictisesc cu un postprea lung)

Iata o poza cu Bob Marley ! :p
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Aug 24, 2002 8:48 am

@oribilul mosh
imi place f.mult "i shot the sheriff" dar nu am mentionat-o pt ca parca, parca imi place mai mult interpretata de clapton. deh, gusturi...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Aug 31, 2002 11:33 am

Stie cineva piesa "You don't love me...no,no,no " ? O canta Dawn Penn !
Ceva clasic de prin anii 60 ! Iar acest Dawn Penn este jamaican get-beget ,nascut in Kingston Town.
Va rog foarte mult sa ascultatzi pianul din aceasta melodie ! Eh ? Cum vi se pare ?

Totusi..voua nu vi se pare ca melodia este cantata de o femeie ? Eu am cautat pe allmusic.com ....si cica Dawn Penn asta este barbat !

Si sa va mai dau o informatzie. Kingston Town este capitala Jamaicai. D'aia este atat de cantata mai prin toate melodiile reggae. O celebra melodie chiar asa se si intituleaza... :p
Si va mai spun ca la mondialul francez din 1998,unde Jamaica s-a calificat in premiera..suporterii pe langa drapelurile nationale pe care le fluturau..aveau si un imens steag cu Bob Marley ...omul care i-a facut cunoscutzi in lumea intreaga.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Sep 02, 2002 6:07 pm

hmm... reggae e un stil caruia nu i-am dat prea mare atentie niciodata, dar l-am ascultat cu placere tot timpul. Ce voiam sa zic insa e altceva... Am o adevarata fascinatie pentru jargonul reggae. Poate pentru ca-l cunosc asa putin si mi se pare exotic, poate pentru ca e placut doar la nivel lingvistic... nu stiu. Cert e ca termeni ca Rasta, Zion, Jah, bhuttu , Babylon si alti cativa fac sa-mi infloreasca un inceput de zambet in coltul buzelor. Ceea ce cred eu ca e asemanator cu ideologia reggae. Asa ca m-am bagat si eu in seama...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Re: Muzica Reggae

Mesajde Panshui » Mie Dec 11, 2002 12:01 am

Cred ca nu s-a spus un lucru f important despre reggae si Jamaica in general: canepa creste libera pe acele pamanturi. In consecinta, cultura jamaicana e influentata mult de practica fumatului de iarba. Chair si BOb Marley are mutle piese referitoare la aceasta. Chiar el fuma f mult, inainte de fiecare concert (el spunea ca astfel se apropie mai mult de "Jah", dumnezeu in traducere jamaicana).

Jamaica e insula mea de vis.
I'm just a regular guy from outer space.
Panshui
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Mie Feb 13, 2002 1:08 pm
Localitate: Iasi

Mesajde £ucas » Joi Feb 06, 2003 3:03 am

Eddie Lovette, pentru cine nu l-a ascultat...comes highly recommended
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Mesajde xumbech » Dum Feb 09, 2003 3:58 pm

Si eu sunt un fan inrait al muzicii raggae chiar de cand eram mic. Atunci mi-a cumparat tata prima caseta cu Bob Marley. A fost idolul meu dintotdeauna si inca mai este. O adevarata legenda, o pagina de istorie a muzicii bune!
Chiar am plans atunci cand am aflat ca a murit.:(
Imi plac foarte mult si UB40, dar nu se compara cu Bob Marley.
Atunci cand vei fi uitat, vei inceta sa mai existi
xumbech
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Oct 25, 2002 6:34 pm
Localitate: Brasov

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Feb 09, 2003 7:32 pm

xumbech , am vazut la detalii utilizator ca esti nascut in 1980. Daca nu ma insel Bob Marley a murit in 1981. Tula varsta de 1 an ..plangeai dupa Bob Marley ca a murit ? Sau ai aflat ca a murit...cand te-ai facut ceva mai mare...si ai plans atunci ?
Ciudat...ca si cum ash fi plans eu pt. moartea lui Louis Armstrong.

Astazi m-am gandit sa ve recomand o formatzie de ska-punk , pe care mi-a recomandat-o si mie Aliosha. Dupa cum va spuneam si mai sus in acest thread..ska-ul este un stil muzical premargator reggeaului. Nu stiu exact ce si cum..ca mie imi suna tot ca un fel de reggae. Si suna foarte interesant..cu un pic de influentze punk.
Asadar..incercatzi trupa numita Sublime. Mai ales melodiiile Santeria si Same in the end.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde xumbech » Dum Feb 09, 2003 10:23 pm

Caseta pe care am primit-o cand eram mic, mi-o doream de foarte mult timp. Auzisem multe la radio despre Bob Marley, dar nu stiam ca murise. Am aflat de la tata cand aveam vreo 11 ani si atunci am plans.;)
Atunci cand vei fi uitat, vei inceta sa mai existi
xumbech
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Oct 25, 2002 6:34 pm
Localitate: Brasov

Mesajde bhuttu » Dum Feb 09, 2003 10:27 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
ska-ul este un stil muzical premargator reggeaului.



CRRRRRRRRR Raspuns gresit!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Feb 10, 2003 12:19 am

dictionarul de argou roman-englez zice asa :

ska ['ska] - s. forma mai veche/timpurie de muzica "reggae"
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Jamaica

Mesajde Ann Marie » Lun Mar 10, 2003 1:04 am

Bob Marley a stat in Trench Town, care este unul din cele mai rele cartiere de pe aici, arata exact ca un ghetou, oamenii inchid drumurile cu caroserii de masini, iar daca nu esti de pe acolo sa nici nu te gandesti sa te duci , ca probabil nu te mai intorci.
Capitala este Kingston, care se imparte in 2 categorii: Noul Kingston si Vechiul Kingston. Noul Kingston arata un pic mai bine, i-as da o sansa si nu l-as numi ghetou.
In momentul de fata eu sunt in Jamaica, asa ca va stau la dispozitie cu informatii si sper ca nu am suparat pe nimeni cu ceea ce am scris, dar este adevarat: Jamaica nu e o tara prea frumoasa.
Ann Marie
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:47 am
Localitate: Jamaica- Kingston

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mar 10, 2003 7:58 pm

Pai se vede si dupa videoclipurile pieselor lui Bob Marley...cat de rau famate sunt unele partzi ale capitalei jamaicane. Un fel de sub-urbiile marilor metropole americane...dar mult,mult mai sarace.
Dar tu ce faci pe acolo ? Mai zi-ne daca ai timp si chef. :)

Cam puturoshi oamenii pe acolo , nu ? Rum si plaja toata ziua ? :)
Voodoo ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde svengali » Vin Dec 12, 2003 7:38 pm

Iata ca da dom'le... era sa deschid thread despre Bob Marley :o
Ce sa faci daca unele subiecte-s pe-a doua pagina :p
In fine, ma bucur sa vad interes si pe partea asta.
S-a subliniat intr-adevar bine :-" ca la origini reggae-ul (ca si folk-ul) a fost muzica protestatara, ulterior mesajul fiind deviat spre "parties on the beach" "coconut woman" si alte chestii dintr-astea.
Mare parte din muzica si activitatea lui Bob Marley a fost multa vreme necunoscuta, chiar si dupa moartea sa.
Primul album reggae de succes este "Catch a fire" (72) prilej cu care numele sau devine cunoscut in toata america centrala.
Afirmarea pe plan international vine abia in '73 odata cu albumul "Burnin". Este vorba despre acel reggae "brut", "crud" de care faceati referire la inceput.
Exemplific prin versurile piesei Concrete Jungle:

No sun will shine in my day today,
The high yellow moon won't come out to play.
Darkness has covered my light,
And the stage my day into night,
Where is the love to be found?
Won't someone tell me?
'Cause my life must be somewhere to be found
Instead of concrete jungle,
Where the living is harder.
Concrete jungle
Man you got to do your best.

No chains around my feet,
But I'm not free !
I know I am bound here in captivity.
I've never known happiness,
I've never known what sweet caress is
Still, I'll be always laughing like a clown
Won't someone help me?
'Cause I've got to pick myself from off the ground
In this concrete jungle
I said, what do you cry for me ?
Concrete jungle
won't you let me be ?!


Adevaratul inceput insa a fost undeva in Kingston in '62 cand tanarul (de numai 16 ani) Robert Marley inregistreaza prima compozitie "Judge not", urmata apoi de "Do you still love me", "One cup of coffee" etc. Pe atunci era in voga "ska music", un stil destul de saltaretz si naiv la prima impresie, rezultat al imbinarii stilului "mento" adus din africa de catre negrii de pe plantatii (asemanator cu calypso) si R&B-ul ce incepuse sa-si faca simtita prezenta la inceputul anilor 50 in Jamaica.
Ulterior formele de exprimare se diversifica si pe la mijlocul anilor 60 ia nastere stilul "rock steady".
Abia mai tarziu (cca 69) apare "reggae"-ul intr-o forma destul de asemanatoare cu ceea ce ascultam noi astazi (nu ma refer, repet, la formatii gen UB40). Ritmul devine mai lent, mesajele mai profunde, de sorginte religioase (prin rastafarism) si politice.
Curios este ca desi Bob nu era la inceputuri un rasta "practicant", a devenit principalul mesager al acestei miscari&culturi, facand-o cunoscuta in toata lumea.
Punctul culminant este atentatul la viata sa din '76, drept "raspuns" la implicarea in viata politica a Jamaicai. Ranit, Bob organizeaza un concert de binefacere in care apare slabit si bandajat, sfidandu-si potentialii asasini.
Din acel moment Bob si muzica sa devin parte componenta a "spiritului jamaican", iar piesa "One love" devine imnul neoficial al tarii.
Alte piese de succes, mai vechi sau mai noi: "Chances are", "Mellow Mood", "Three little birds", "Baby we've got a date", "soul rebel", "Iron, Lion, Zion", "Get up, stand up".
Pana in 1981 cand cancerul l-a rapus, n-a incetat sa compuna, sa inregistreze, sa lupte pentru idealurile sale si problemele lumii a-III-a. Ultima inregistrare, superba balada Redempition Song(s):

Old pirates, yes, they rob I,
Sold I to the merchant ships,
Minutes after they took I
From the bottomless pit.
But my hand was made strong
By the hand of the Almighty.
We forward in this generation
Triumphantly.
Won't you help to sing
These songs of freedom?
'Cause all I ever have:
Redemption songs.

Emancipate yourselves from mental slavery,
None but ourselves can free our minds.
Have no fear for atomic energy,
'Cause none of them can stop the time.
How long shall they kill our prophets,
While we stand aside and look?
Some say it's just a part of it:
We've got to fulfil de book.
Într-o baltă neagră,
Patru ochi luceste.
Ce să fie oare?!
Cred că ie doi peste.
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde Fiyah^Man » Dum Aug 01, 2004 12:39 am

Vad ca de mult nu s-a scris aici si ma cam ingrijoreaza....ceea ce ma ingrijoreaza cel mai mult este ca s-a vorbit aproape numai despre bob marley, mi se pare o aberatie sa descrii muzica reggae referindu-te la un singur artist. Intr-adevar, bob marley are meritul ca a scos muzica reggae in lume, dar in Jamaica sunt mai multi artisti care au potential si la ora actuala si vanzari bune....
A De Joy Dem Cyan Destroy!!!
Avatar utilizator
Fiyah^Man
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Iul 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Asassinu » Joi Aug 26, 2004 2:05 am

Fiyah Man, lumea vb doar de Bob Marley pt ca la noi putini sunt ascultatori de reggae.Putini cunosc fenomenul.Sincer, nici eu nu stiu prea multe(si nu ma laud cu asta)
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ^Dark_Angel^ » Lun Ian 03, 2005 7:31 pm

...dap....presupun k oricui ii place orikt d putin muzik reggae....mie una imi plac....are ceva specific...sau...traditional....nu stiu exact cum sa spun....oricum....merita asc.... :N
Avatar utilizator
^Dark_Angel^
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Ian 03, 2005 12:00 am

Mesajde ekuator » Mar Mai 30, 2006 11:17 am

DA! Muzica reggae rules!

Si eu sunt fan avid, ca sa spun asa, de muzica reggae (printre altele).

Oribilul Mosh scrie: Melodia mea preferata de la el este "One love" ! Dar mentionez si "I shot the sheriff" .
Bine spus, moshule, "One love" cred ca este melodia cea mai valoroasa a omenirii (in opinia mea) este si preferata mea. Este melodia din ale carei versuri orice om din orice colt al lumii are ceva de invatzat!

"One love, one heart,
Let's get together and feel alright,

One love,
(Hear the children crying)
One heart,
Give thanks and praise to the Lord and I will feel alright.."
Avatar utilizator
ekuator
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Lun Mai 08, 2006 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Mai 30, 2006 3:43 pm

"One love" cred ca este melodia cea mai valoroasa a omenirii


da-ne 3 argumente pertinente
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde ekuator » Mar Mai 30, 2006 4:43 pm

1. Mesajul cel mai important adresat vreodata omenirii: Let's get TOGETHER and FEEL ALRIGHT

2. Mesajul cel mai important adresat vreodata omenirii: PACE

3. Mesajul cel mai important adresat vreodata omenirii: INTELEGERE INTRE OAMENI


SI tin sa reamintesc ca asta e opinia MEA, in caz ca vrei sa faci o referire la Mozart, Bach, etc. nu vorbesc de complexitatea muzicii ci din punct de vedere al mesajului transmis. Poate ca ar trebui sa reformulez, "piesa ce transmite cel mai important mesaj" nu neaparat "cea mai valoroasa", desi EU pun mai multa valoare pe reggae decat pe muzica clasica.

Iar de mentionat la reggae ar mai fi Patrice, care (in opinia mea) este al 2-lea Bob Marley! Are si vocea asemanatoare si piesele la fel de "puternice" (ex: Write your name in the sky).

In rest ce am mai ascultat e Tribal Seeds, un grup tanar inca "underground" din California si ceea ce e interesant la ei este ca reggae-ul lor are si ceva influente rock, destul de bun si sound-ul lor.
Avatar utilizator
ekuator
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Lun Mai 08, 2006 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Mai 30, 2006 6:59 pm

ekuator, jtiu ca esti nou p-acilea si o sa aplic formula de politete.

in primu rand vaz ca ai editat, daca lasai numa primele 3 punte initiale ierea mult mai najpa oricum departe de mine de a nega valoarea muzicii lui marley. inportant pentru tine este sa intelegi ca ideea de "hai sa fim inpreuna si sa ne simtim bine" nu este a lui marley. curentul "hippy" care incepuse in anii 60 sustinea ezat asta , unitate, intelegere, toleranta si libertate. nu mai baga chestia aia cu feel alright ca aia e directa clara spre iarba si nici aia nu ie a lu marley, ie a altora inaintea lui.

deci, nu mai face afirmatii transante, gen piesa x este cea mai valoroasa din lume, sau cea mai slaba, nu poti afirma acest lucru nici despre o piesa muzicala, nici despre o carte , nici despre o pictura. poate in sistemul tau de valori e cea mai valoroasa dar sistemul tau de valori nu este universal valabil.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde ekuator » Mie Mai 31, 2006 2:24 pm

Off, doamne...

eyewitness scrie:nu mai baga chestia aia cu feel alright ca aia e directa clara spre iarba..
Poate pentru tine, eu nu vad nici o aluzie directa la iarba... eu cel putin prin "feel alright" din versurile melodiei inteleg sensul de "sa ne simtim bine impreuna = sa lasam la o parte ura, prejudecatile, rasismul, etc..."

eyewitness scrie:...poate in sistemul tau de valori e cea mai valoroasa dar sistemul tau de valori nu este universal valabil.
Pai si eu pana acuma DE DOUA ORI ce am spus?: IN OPINIA MEA
Avatar utilizator
ekuator
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Lun Mai 08, 2006 11:00 pm

Mesajde ekuator » Mie Mai 31, 2006 2:47 pm

eyewitness scrie:in primu rand vaz ca ai editat, daca lasai numa primele 3 punte initiale ierea mult mai najpa...
Am editat ca adaug partea a doua cu artistii mentionati (ca sa nu-mi sara in cap baixinio ca pun posturi consecutive, nah ca acum n-am mai editat mesajul de mai sus) Primele 3 puncte nu le editasem!

Vad ca esti genul de om care n-are ce face si cauta nod in papura oricarei chestii (get a life). Altfel nu vad de ce te deranjeaza exprimarea unei pareri personale in legatura cu un subiect. Exista vreo restrictie in sensul asta pe forum?
Avatar utilizator
ekuator
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Lun Mai 08, 2006 11:00 pm

Mesajde shiona » Mie Mai 31, 2006 4:48 pm

ekuator imi aduci aminte de colegii mei[aia profunzi] am avut la engleza o lectie despre Jamaica si bine-nteles se vb si despre raggae,bob marley, etc...si erau versurile de la "No woman, no cry" si era o intrebare de genu: despre ce crezi ca-i vb in cantec si erau niste raspunsuri de-a gata din care trebuia sa alegi si respectivii colegi au zis ca-i un cantec de dragoste cu ritm...sau ceva de genu....
on-topic:ascult raggae de mica...ce-i drept pana acu n-am ascultat decat trupe cunoscute: ub40[care mi se par f misto...si-mi plac mai ales pt ca au o muzica dansanta]..inner circle[de la care n-am gasit& ascultat decat vreo 4-5 melodii]...patrice....si bine-nteles bob marley...imi place f mult starea pe care mi-o da stilul asta de muz...halucinant...si-mi place si faptul ca e muzica de calitate+versuri cu mesaj[si cam asa se defineste muzica de calitate din punctul meu de vedere]
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Mai 31, 2006 7:15 pm

ekuator, cel puţin 1 şi 3 sunt menţionate intr-o melodie frumoasă din anii '60, "Let's Get Together" (compusă de un nene la inceputul anilor 60 şi inregistrată de Jefferson Airplane in 1966), şi există aluzii şi la 2:

http://www.stlyrics.com/lyrics/forrestgump/letsgettogether.htm

Nu mai zic de "If You're Going to San Francisco".

Inţeleg că ai o preferinţă pentru Marley şi n-am nimic impotrivă, vroiam doar să zic că există şi alte melodii care corespund celor 3 puncte enumerate de tine.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ekuator » Mie Mai 31, 2006 7:31 pm

shiona: multumesc, imi pare bine sa mai cunosc pe cineva cu gusturi muzicale similare.

stefan: Nu te contrazic man, in primul rand nu era vorba de Marley ci era vorba de piesa "One love" (din partea mea putea fi compusa de cine vrei tu) - ceea ce am spus este ca PENTRU MINE este cea mai valoroasa PIESA (deci nu artist) din lume... ca au existat niste idei premergatoare, asta e altceva, dar forma finala a lui Marley mi-a placut cel mai mult (ca si "one love"-ul lui Marley are mai multe versiuni - mie-mi place ultima versiune - "People get ready")...

si inca o chestie pt eyewitness: referitor la "hippies", miscarea Rasta e muuuuult dinaintea "hippies", Rasta e de prin anii '1920 si hippies 1960 - 1970
Avatar utilizator
ekuator
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Lun Mai 08, 2006 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Iun 01, 2006 1:31 am

Eh, dacă e să fim cinstiţi, cred că "One Love" datorează mai mult mişcării hippie decat celei rasta... Cel puţin din cate am citit eu despre tot talmeş-balmeşul lor cu Haile Selassie care era Dumnezeu, şi ganja care avea un loc central in religia lor...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ekuator » Joi Iun 01, 2006 9:05 am

Important nu e cine e Dumnezeu, ca e Sellasie, Budha, Mahomed, sau Iehova, important e mesajul transmis de melodia aia (despre asta era vorba, nu?).

Cat despre hippies, mai degraba hippies au fost inspirati de rasta, dar oricum nu prea au o stransa legatura una cu alta cele doua miscari, prima avand alt scop, acela al repatrierii sclavilor africani, pe cand hippies au aparut ca reactie impotriva implicarii SUA in razboiul din Vietnam. (Dar in stilul asta o dam offtopic rau de tot, hai sa continuam sa vorbim de reggae)
Avatar utilizator
ekuator
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Lun Mai 08, 2006 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori