Bee Gees

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Bee Gees

Mesajde Mirela » Lun Ian 13, 2003 3:13 pm

Pe data de 9 ianuarie 2003 , Maurice Gibb , mijlociul dintre cei 3 frati Bee Gees inca in viatza , a fost internat in spital si operat de urgentza din cauza unui blocaj intestinal .
Ieri , duminica 12 ianuarie , la orele diminetii , Maurice a trecut in nefiintza .
R.I.P.

Desi medicii spitalului din Miami unde cantaretul era internat spun ca nu mai era nimic de facut pentru el , Robin si Barry acuza spitalul de malpraxis si iresponsabilitate si au declarat presei ca au de gand sa deschida o ancheta completa pe aceasta tema .

...
Vocile inconfundabile ale celor de la The Bee Gees mi-au incantat , printre atatea alte formatii , anii copilariei . Oare au fost o simpla formatie disco cantand in falset , sau au reusit sa aduca in muzica anilor lor ceva cu totul special si original ?

Poate cea mai cunoscuta melodie a lor este Stayin' Alive ( de pe coloana sonora a celebrului Saturday Night's Fever , staring John Travolta ) , dar si altele precum Immortality( cu Celine Dion ) , Heartbreaker etc etc au incantat publicul de-a lungul a mai bine de 40 de ani .
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Ian 14, 2003 12:58 am

Dupa cum vorbeam si cu Mirela de dimineatza pe YM...Bee Gees nu imi plac dar nici nu imi displac. Nu sunt printre favoritzii mei dar ii ascult cu placere de cate ori am ocazia.

Normal ca cea mai cunoscuta piesa a lor este Stayin' Alive aparuta pe albumul mentionat de Mirela in anul 1977 daca nu ma insel....este si preferata mea. De remarcat faptul ca dupa aceasta piesa au aparut o multime de coveruri. Preferatul meu este cel al lui Wycleaf Jean.

Si bineinteles si videoclipul acestei piese este foarte cunoscut. Difuzat cred ca zilnic de VH1. In videoclip am remarcat si eu ca cei trei fratzi sunt foarte uratzi...dar simpatici. Cel carea murit , Maurice, era cel mai urat. :p Atasez si o poza cu el.
Dar asta nu are nici o importantza.

Eu zic ca au adus ceva nou in muzica ..nu prin stilul melodiilor..destul de comun pentru acea vreme...ci prin interpretare. Voci unice...mai ales cea a liderului.

O alta melodie ce imi place foarte mult de la ei este : Tragedy. Si nu pot uita nici duetul cu Celine Dion de care a pomenit Mirela.
O alta piesa frumoasa : Too much Heaven . Si nu trebuie sa uitam nici...To love somebody sau Words.

Pana la urma, zic eu , australienii au constituit o formatzie ce are tot dreptul sa fie in Hall of Fame-ul muzicii .

R.I.P Maurice ! (in atasament poza cu el)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mar Ian 14, 2003 3:29 pm

ieri aveam de gand sa atasez si eu o poza...dar in graba in care am postat am uitat .

asta e mai recenta...si parca imi place mai mult .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

formatie

Mesajde Cristina » Joi Apr 24, 2003 9:37 am

Prima data cand am ascultat formatia la radio am crezut ca este o femeie care canta :) , dar imi place foarte mult ca formatie in special melodia Stay'n Alive.
Sper ca sa reinvie formatia care daca un membru al ei a murit, oricum ne raman CD-urile si casetele cumparate dea-lungul timpului.
Aminteste-ti de trecut,
traieste in prezent,
gandeste in viitor!
Avatar utilizator
Cristina
Junior Member
 
Mesaje: 127
Membru din: Lun Ian 14, 2002 12:00 am

Re: Bee Gees

Mesajde IoanaL » Vin Mai 02, 2003 10:38 am

nu pot sa cred, heartbreaker o canta ei? ma bantuie melodia asta de 1 an cred, de ma innebuneste, nu e zi in care sa nu-i fredonez refrenul. habar n-aveam cum sa fac rost de ea caci nu stiam nici macar cine o canta. ooauu ! beton , nici nu-ti dai seama ce fericita mai facut.
toate sunt super dar ptr. ca nu am ascultat niciodata vreun album, ci doar la radio, nu stiam de unele ca ei le canta. ii gasesti pe undeva, prin magazine, sau pe net, eventual pe cd?
IoanaL
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Apr 30, 2003 12:48 pm
Localitate: bucuresti

Re: Bee Gees

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 6:58 pm

Initial trimis de Mirela
Vocile inconfundabile ale celor de la The Bee Gees mi-au incantat , printre atatea alte formatii , anii copilariei . Oare au fost o simpla formatie disco cantand in falset , sau au reusit sa aduca in muzica anilor lor ceva cu totul special si original ?


Ma bucur sa gasesc un thread despre Bee Gees. Ma intristeaza sa aflu ca unul dintre ei a murit. Si ca sa raspund... nu, nu este o simpla formatie disco cantand in falset :) Daca vreti nici nu e macar o formatie disco :P Stiu c-o sa sariti la mine, dar perioada Bee Gees care mi-a placut mie cel mai mult a fost cea care i-a afirmat, perioada lor pop-rock... sfarsitul anilor 60 pana prin '72 (cand s-au reinfiintat dupa ce fiecare din frati incercase sa se afirme de unul singur).
Sigur, imi plac si mie Stayin' Alive, Tragedy, You win again, chiar How deep is your love, dar mai mult imi plac New York Mining Disaster 1941, Words (preluata si de Elvis, Engelbert Humperdinck si mai nou de Boyzone cred), Don't forget to remember me, First of may ... versuri ce ma fac sa-mi aduc aminte de copilarie si de prima dragoste: When I was small/And Christmas Trees were tall/We used to love while others used to play/Don't ask me why/But time has passed us by/Someone else moved in from far away .... si tot asa...
Sa-i ascultam cu placere si d-aci inainte !!!
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Salut !

Mesajde Gabysound » Joi Mar 11, 2004 2:05 pm

I love the Bee Gees. Gasesti la mine cam tot ce vrei despre ei si muzica lor. Pe cd-uri bineinteles. Daca esti interesata scrie pe Gabysound@yahoo.com
Gabysound
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Feb 13, 2004 10:16 pm
Localitate: Romania

Mesajde ARISTONA » Lun Iul 19, 2004 11:08 am

ciao! sunt un impatimit al muzicii fratilor robin, maurice si barry gibb dar abia azi (19.07.2004), datorita mirelei am aflat de trecerea in nefiinta a lui maurice....pacaaaat.nu pot sa spun ca a fost un artist sau un mare cantaret, a fost mai mult de-atat, o adevarata epoca, incepand cu WORDS DIN '67 si pana la IT'S MY NEIGHBORHOUD din '89, varul lor, andy mi-a placut de foarte mic, am acasa albumul sau don 80 after dark-vinyl.pentru cunoscatori am de vanzare vinylul SATURDAY NIGHT FEVER -dublu album cu bee gees, john travolta, tavares etc. ma intereseaza in principiu benzi de magnetofon (care ati mai vazut in realitate asa ceva in ultima vreme)..contact: mike_mareen@yahoo.com
ARISTONA
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Joi Feb 06, 2003 10:42 am
Localitate: romania - galati


Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori