Syd Barrett & Beatles

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Syd Barrett & Beatles

Mesajde stefan » Lun Feb 10, 2003 12:59 pm

Salut,

am fost ieri la un prieten si am facut plinul de mp3-uri, si printre ele era un mp3 care zicea ceva de genul: Pink Floyd and Beatles - very rare, melodia se chema "What a Shame Mary Jane", si se pare ca a fost inregistrata de Beatles cu Syd Barrett. Se pare ca a aparut pe Anthology 3.

Mai stie cineva ceva pe tema asta? Melodia suna mai degraba a Syd Barrett decat a Beatles, e foarte trippy. Sau poate Beatles, in stilul caracteristic, vroiau sa faca o parodie dupa Pink Floyd?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Lun Feb 10, 2003 1:23 pm

fane din ce stiam io era what's the new mary jane si trebuia sa fie pe albumul white dar scoasa in ultimu moment . nu credeam ca pink floyd sa fi avut vreo legatura. totusi sa-mi satisfac curiozitatea uite ce am gasit:

http://members.aol.com/pgrsel/barrett/sngwtsmj.htm

da . acu recunosc : am guglat :D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Lun Feb 10, 2003 3:50 pm

Eye, si io am guglat mah, cel mai probabil e ca Syd nu canta cu Beatles, cica si prin carti apare ca n-ar fi participat (a doua pagina gasita pe google cu "syd barrett beatles", sau asa ceva, zice de unu care a fost de fata si a scris o carte...) .

Da, probabil s-a vrut o melodie a la Floyd, ca Beatles aveau melodie a la Who (Helter Skelter), a la Byrds (Rain, chipurile), asa ca... Dar la-nceput chiar mi s-a parut ca ar fi Syd Barrett cel care canta la inceput, o fi Lennon imitandu-l...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefan » Lun Feb 10, 2003 3:59 pm

Apropo de Floyd, o chestie care suna interesant, n-am apucat sa ma uit pe ea, vezi
si tu:

http://www.brain-damage.co.uk/general/wallfilm.html
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Lun Feb 10, 2003 4:54 pm

1/ fane din ce am inteles cica ar fi 4 take-uri cu what's the new mary jane iar intr-una este "acreditat" ca voce syd . citez "The second is on a bootleg PF CD called "Last screams" it sounds more like a jam session, or a radio session, the title is "What's The Shame, Mary Jane", the sound is very poor but I am quite convinced that Syd is singing. acu depinde si pe ce versiune ai pus tu mana...:D

2/ interesant . am spicuit putin ...totusi ce facem cu dubla negatie "we don't need no education" ? licenta poetica sau e de lanu de secara?:D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde syd67 » Mar Sep 30, 2003 1:40 am

ceea ce am inteles eu,de pe vremea cand eram membru la laughingmadcaps@yahoo,este ca What's the shame mary jane nu e un fals.Ceea ce explica faptul asta este ca beatles si floyd apartineau de EMI Records,si se intalneau destul de des la inregistrari.Similar se explica felul in care au fost selectionati cei ce raspund la intrebarile din Dark Side.Paul McCartney,care a raspuns la cateva intrebari,dar ceea ce a spus nu a fost folosit pe album,era pur si simplu in studio cand floyd faceau albumul.Destul de misto sa fii "coleg" cu beatleshii,nu ?
Parca se intreba cineva daca pink floyd erau fani beatles,sau nu.Da ,erau .Muzicianul favorit al lui Roger Waters e John Lennon.(stefan,ma insel ? )Stiu ca roger a participat si la un in memoriam john lennon,si a cantat across the universe.
Cat despre raritati,stie cineva care e povestea cu Knocking on heaven's door de roger waters ?Sau ce s-a intamplat cu "Ca Ira " ?
What exactly is a dream ?
syd67
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Sep 25, 2003 11:57 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde stefan » Mar Sep 30, 2003 10:02 am

Din cate stiu Beatles aveau obiceiul de a inregistra mici pastishe/parodii dupa alte formatii - "Helter Skelter" e o melodie a la the Who, "You Know My Name" e o melodie a la Four Tops, "Rain" e parodie dupa byrds s.a.m.d. deci probabil ca Lennon a vrut prin melodia respectiva sa faca o parodie dupa Floyd-ul lui Barrett. Pe vremea aia toti erau prieteni si nu se suparau :D.

Intr-adevar Waters l-a admirat mult pe Lennon, am citit intr-un interviu ca "Plastic Ono Band" va fi mereu in top five-ul lui, tocmai pentru ca era genul de exprimare directa care i-a placut atat de mult si pe care l-a dus, zic eu, mult mai departe. "Knockin' on Heaven's Door" cred ca este pe ultima selectie scoasa din melodii de Waters, "Flickering Flame: The Solo Years, Vol. 1", vezi si allmusic.com pentru detalii (pe compilatie mai sunt si niste melodii de pe coloana sonora la "When the Wind Blows"):
http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&uid=MISS70306021056&sql=A0qk9iknabb69

De in memoriam-ul ala nu stiu nimic. Despre "Ca Ira" am citit chiar anul asta un interviu cu Waters, se pare ca "merge" :). Pe http://www.rogerwaters.org mai puneau astia stiri, daca nu s-au plictisit sa astepte.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde syd67 » Mar Sep 30, 2003 5:01 pm

Aveam si eu "When the wind blows OST",dar l-am imprumutat acum vreun an si nu m-am mai dus sa-l recuperez.Era dragut,dar cam slabut.Music from the Body ai ascultat ?Ala cu Ron geesin(acelasi care i-a ajutat si pe Atom Heart Mother).
What exactly is a dream ?
syd67
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Sep 25, 2003 11:57 pm
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori