Unora le place jazz-ul

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Mari nume ale jazzului

Mesajde sp59 » Vin Aug 19, 2005 12:28 pm

Pentru bklee,mosh si toti iubitorii de jazz tineri si mai virstnici,iata citeva nume de referinta care mi-au ramas in suflet si pe CD-uri:Miles Davis,Dave Brubeck,Mal Waldron,Bill Bruford,Billy Cobham,Terje Rypdal,Ken Vandermark,Jan Garbarek,John Surman,Thelonious Monk,Ornette Coleman,John Coltrane,Bill Douglas,Bill Evans,Chick Corea,Larry Coryell,John McLaughlin,Passport,Wather Report,Medeski Martin & Wood,John Zorn,Charlie Parker,Mike Mantler,Paul Bley,Steve Swallow,Keith Jarrett,Gary Peacock,Eberhard Weber,Steve Tibbetts,John Scofield,Bill Frisell,Tim Berne,Henri Texier,Louis Sclavis,Brad Mehldau,Caetano Veloso,Egberto Gismonti,Gato Barbieri,Sun Ra,Pharoah Sanders,L.Shankar,Charles Mingus si multi altii
sp59
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Vin Aug 05, 2005 11:35 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Unleashed » Dum Apr 16, 2006 12:09 am

Prefer jazz-ul instrumental sau, na, sa zicem si cu acapella, da' imbinarea tre sa fie perfecta, altfel, cel putin pe mine, ma deranjeaza. Nu am investigat acest teritoriu al muzicii prea mult, da' am cativa preferati : Stanley Jordan - imi place la nebunie ce a putut sa scoata din "Eleanor Rigby" a celor de la "The Beatles", Dave Brubeck - preferata e "Take five", superba melodia, n-am ce zice, Cab Calloway - Io lipseam din "Cotton Club" cand rupea asta cu "Minnie the moocher", Duke Ellington - cuvintele-s de prisos.
A mai tare semnatura de la X incoa.
Avatar utilizator
Unleashed
 
Mesaje: 381
Membru din: Mar Ian 10, 2006 12:00 am

Mesajde Nymphenburg » Sâm Mai 13, 2006 11:27 am

Ceea ce ma pune pe ganduri este prezenta acestui topic in categoria 'Oldies but goldies'. De ce? Pentru ca mi s-a confirmat inca o data ca bijuteriile jazz-lui contemporan sunt ignorate aproape cu desavarsire.
Tot hype-ul se duce inspre perioada swing-ului si perioada smooth jazz-ului, dar... In ultima perioada s-au tot inventat derivate electronice ale jazz-ului, de o calitate si profunzime... ireprosabila. Dar mai toate minunatiile acid jazz/nu-jazz/electronic jazz sunt sortite anonimatului, cel putin in Romania. Ca sa nu mai zic ca electronic jazz-ul a inceput in ultima vreme sa devina sinonim cu lounge-ul...
Apropo, ce parere aveti de exceptionala piesa a lui St. Germain - "So Flute" (piesa a carei unde de soc s-au transmis pana la noi!)?
Nymphenburg
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Mar Feb 21, 2006 6:44 pm
Localitate: Constanta

Mesajde Iulius » Dum Mai 14, 2006 7:47 am

"Galele de Jazz Brasov 11-13 mai"
ieri, ultima zi, am fost prezent la spectacol. Pe scena au urcat Jeff Herr Corporation din Luxemburg, Marc Mangen Trio (tot din Luxemburg) si Aura Urziceanu (la final si fratele ei - la vioara) & Trio Petrica Andrei. A fost o atmosfera de exceptie, totul a culminat cu penultima piesa "Take Five" :D

Si ca o observatie personala: nu ma asteptam sa fie sala asa neincapatoare ...
Emmanuel Goldstein adept
Avatar utilizator
Iulius
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Dum Apr 09, 2006 11:00 pm

in atentia ascultatorilor de jazz

Mesajde jazzproject » Dum Oct 01, 2006 10:09 am

am nevoie de ajutorul vostru.
vreau sa facem un site specializat pentru ascultatorii de jazz. vor fi discutii, articole, recenzi de albume sau concerte, dar am nevoie de ajutorul vostru.
sunt deschis tuturor ideilor, incepand de la design pana la continut.
cine vrea sa ajute la construirea acestei comunitati sa arunce un ochi pe www.jazz.bleu.ro sau sa-mi scrie.
multumesc!
jazzproject
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 01, 2006 10:05 am
Localitate: romania

Anterior

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron