Unora le place jazz-ul

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Unora le place jazz-ul

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mar 28, 2003 8:34 pm

De foarte multa vreme m-am gandit sa dau nastere unui subiect dedicat jazz-ului. Nu am stiut cum sa il incep..si nu stiu nici acum. S-a mai vorbit despre aceasta muzica....dar poate nu in mod organizat.

Multa lume nu apreciaza jazz-ul. Am intalnit oameni cu gusturi muzicale foarte rafinate ...care ascultau orice si erau open-minded...dar in cazul jazz-ului au spus pas !

Pentru mine acest gen al muzicii este incantator. Sunt un mare ascultator de jazz ori de cate ori am ocazia. Trompeta si saxofonul sunt instrumentele mele preferate.
Din pacate nu am foarte mult jazz. Doar cateva albume.....catziva mari compozitori si catziva mari interpretzi. Din pacate nu prea am fost prin cluburi sa ascult jazz...pentru ca nu am avut cu cine. Nu cunosc pasionati. Dar mi-ar placea sa merg undeva si sa ascult painul sau trompeta in ritm de jazz.

Bineinteles...printre preferatzii mei se numara Miles Davis...pe care l-am ascultat cel mai mult. Pe el si pe Louis Armstrong. Cu Davis am vreo 6 albume...gratie unui priten bun din Canada.

Piesa mea preferata ash putea spune ca este Take five...a lui Dave Brubeck...o adevarata capodopera a stilului west-coast jazz. Dar tre' sa recunosc ca si In the mood...a lui Alton Glenn Miller este o capodopera. Toata lumea cred ca o stie....macar dupa sunet , daca nu dupa nume.

De ce imi place jazz-ul ? Nu stiu sa zic exact. Dar mi se pare o muzica cand vesela..cand trista (intr-o mai mare proportie) ...care ma linisteste. Atunci cand sunt trist....ma face sa ma simt mai bine. Atunci cans sunt vesel...ma face sa ma simt si mai bine.
Voua de ce va place jazz-ul ? Sau de ce nu va place ?

Pe cei carora nu le place....ii rog sa downlodeze piesa Take five de care am vorbit mai sus. O combinatie perfecta....saxofon-baterie-pian. Mi se pare de mare arta...cand raman in scena doar bateria si pianul. Un moment unic si de mare frumusetze.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: Unora le place jazz-ul

Mesajde dinu » Vin Mar 28, 2003 9:17 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Din pacate nu am foarte mult jazz. Doar cateva albume.....catziva mari compozitori si catziva mari interpretzi.

Compozitori de Jazz... bravo ma ! Bravo ! :A Zi si mie fo' doi, ca io n-am pre auzit de asa ceva, zau !
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mar 28, 2003 9:38 pm

dinule, ma pui pe ganduri cu asemenea intrebari. Dar totusi sa itzi raspund sa nu zici ca sunt bulangiu.

Asa cum Mozart a fost compozitor....asa exista si multzi compozitori de jazz. Tu cand il ascultzi pe Mozart...crezi ca el este cel care canta ? Nu...te inseli. Mozart a murit. Este o orchestra care ii interpreteaza lucrarile.

Asa si cu jazz-ul. Sa itzi dau un exemplu. Miles Davis a murit in 1991. Dar lucrarile lui inca mai sunt interpretate ..de diversi. Ce sa inteleg eu ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Sâm Mar 29, 2003 12:33 am

Dar tre' sa recunosc ca si In the mood...a lui Alton Glenn Miller este o capodopera

Lol, hai sa-ti bag un citat:

- This is the best. Marge says she likes jazz, but she things Glenn Miller is jazz.[...] Bird. That's jazz.
(recunoasteti filmul)

Mosh, mare surpriza mi-ai facut cu threadu' asta... hai sa zic si eu cate ceva deocamdata despre cei de mai sus.
Glenn Miller and his big band imi place si mie, chiar foarte mult, alaturi de "In the mood" imi vin acum in cap "Johnson Rag", "Little Brown Jug", "Moonlight Serenade", "American Patrol"...
Despre Charlie Parker am mai spus si pe "Melodii de moment". Un saxofonist extraodinar, albumul care l-a consacrat e Bird, aparut in 1946. O piesa extraordinara, my personal favourite, se numeste Laura. Alt album care mi-a placut foarte mult e [b]Inglewood Jam", alaturi de Chet Baker. Ar mai fi multe de spus, dar momentan mi-e lene...
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde b0mber » Sâm Mar 29, 2003 1:11 am

pe langa Miles Davis si Louis Armstrong,imi place ff tare Ben Webster,pe care il recomand oricui are ocazia sa-i asculte piesele...ar mai fi si McCoy Tyner si multi,multi altii........
I slice nerds and melt icebergs in the north pole
You soft so, really awful, i rock the grand flow
Avatar utilizator
b0mber
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Joi Noi 28, 2002 12:00 am

Mesajde b0mber » Sâm Mar 29, 2003 2:15 am

Oribilul Mosh: am luat Take Five a lui Dave Brubeck si intr-adevar o stiam,nu stiam insa cum ii zice...oricum,piesa e superba,e una din cele mai bune bucati de jazz pe care le-am ascultat vreodata...
I slice nerds and melt icebergs in the north pole
You soft so, really awful, i rock the grand flow
Avatar utilizator
b0mber
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Joi Noi 28, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Mar 29, 2003 2:35 am

Pai evident. :yD
Crede-ma...ca tocmai asta ascultam. Imi place bateria cum poa' sa sune. Cata finetze.

Mai am o melodie marca Dave Brubeck....care nu se ridica la inaltimea celei despre care vorbim.....dar merita. Are un ritm opus fatza de Take five...este mai nebuneasca , daca pot spune asa.
Se numeste Blue rondo a la turk .
Maine o sa caut mai multe informatzii despre acest Dave Brubeck..despre care nici eu nu stiu mai multe.
A...si mai am si It's a raggy waltz ....de la Brubeck.

Eu ca deobicei vorbesc in hituri....asa ca va mai recomand unul : Stan Getz - Ligia. O piesa cu profunde accente mexicane. Asa mi se pare mie . Nu stiu. Ca ar semana cu muzica aia traditionala mexicana...ce se canta prin Florida.

Oricum....muzica jazz e ceva frumos si de calitate....mai ales acum cand ora este aproape 3 dimineatza....si intreg orashul doarme cufundat in bezna. Na...ca am facut si poezie. :) Dar asta e....imi sfredeleste sufletul.
Poate ca odata si odata...o sa stau si eu la sacou alb si papion negru....ascultand aceasta muzica...prin Caraibe pe undeva. :yD
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde basstard » Sâm Mar 29, 2003 7:37 am

Hop si io!
Ascult cu placere jazz in special classic jazz-ul, ... dar si cativa dintre modernisti, insa "experientele fonice" ale unora nu le inteleg.
O piesa de modern-Jazz, este in esenta o tema, pe care la inceput o canta tot bandul, apoi pe rand fiecare instrumentist (+vocalul) are cate un pasaj solistic in care o interpreteaza/improvizeaza pe ea dupa cum simte. De multe ori cate unu' dus de val o ia razna si numa te sperii ce suna acolo. Va fi simtind el ceva profund da' as da dovada de snobism sa spun ca il inteleg. Io is mai de la tara... ori canta fain ori sa se duca in franzela cu aberatiile fonice.

Dintre jazzisti imi plac mult Chick Corea, Chet Baker, Stan Getz (un saxofonist de exceptie)
Mosule si Hyde:
Va recomand cu caldura:
Stan Getz - Samba triste
Stan Getz - Samba de uma nota so (one note samba)
Stan Getz - Harlem Nocturn Sax (o piesa de o sensibilitate deosebita. Un prieten (discoman) a ascultat-o si acum face dragoste cu prietena lui doar pe Stan Getz - ca sa vezi ce a inteles magaru' :D )
Stan Getz & Dave Brubeck -Misty (celebra e varianta cantata de Ella Fitzgerald si Duke Ellington)
Girl From Ipanema (o canta multi, e la fel o piesa de referinta pentru jazz)


Si acum sa trec la meseria mea:
Dintre basistii de jazz imi plac: John Pattitucci, Anthony Jackson, Victor Wooten, "tha godfather" - Jaco Pastorius iar dintre romani Decebal Badila.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Mar 29, 2003 10:08 am

Hmm...am facut o mica confuzie in precedentul meu post. Ziceam despre Stan Getz ca are influentze mexicane in piesa Ligia. De fapt doream sa spun...cubaneze. Pe jazzistii mexicani nu prea i-am ascultat..si nici nu stiu daca exista. Insa stiu ca tzara cu capitala la Havana a excelat la jazz. Sorry pt. greseala.
Am vazut mai demult un film pe HBO intitulat For Love of Country : The Arturo Sandoval Story . Asa cum spune si titlul..filmul a fost biografic..descriind viata marelui trompetist cubanez Arturo Sandoval....omul care a avut un succes imens in intreaga lume. Omul care a infruntat regimul Castro...si a ajuns sa se impuna prin America sau restul lumii. Filmul contine numeroase pasaje de jazz de o mare frumusetze. Iar Sandoval este extraordinar.
Uitatzi aici mai multe informatii despre film . Eu vi-l recomand din inima.

Si tot asemanator lui Sandoval....abordand afro-jazz-ul a fost si Dizzy Gillespie. De fapt am impresia ca a fost mentorul lui Sandoval , pe care l-a descoperit intr-una din vizitele sale la Havana....candtand in orchestra partidului.

V-am promis ca o sa ma uit la ceva date despre Brubeck..dar mi-a fost lene sa rascolesc netul la ora asta. Dar o sa revin.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Dum Mar 30, 2003 11:23 pm

Dintre jazzisti imi plac mult Chick Corea, Chet Baker, Stan Getz (un saxofonist de exceptie)

Bass-ule, Chick Corea si Chet Baker sunt si printre preferatii mei, Getz din pacate nu prea am ascultat. In ceea ce priveste "Autumn Leaves"... varianta Piaf o stiu, ca mai exista si altele instrumentale si ca "Emotie de toamna" e o prelucrare dupa asta nu stiam, e interesant, mai ales ca intre varianta Piaf si Alifantis greu gasesc vreo asemanare.

Pentru azi vrea sa spun cate ceva despre 2 clasici, Fats Waller si Duke Ellington.

Fats Waller: pianist, a inceput muzica de mic, cantand la orga in biserica. E unul dintre cei mai importanti interpreti si compozitori de jazz din perioada '20-'40. Piesele cele mai cunoscute ar fi "Ain't misbehavin'" si "A-Tisket, A-Tasket". Preferatele mele: All God's Chillun Got Wings si tot London Suite-ul.

Despre Duke Ellington nu cred ca mai e nevoie sa spun ceva, pentru mine jazz inseamna in primul rand Duke Ellington. Piesa clasica a orchestrei sale e "Take The "A" Train", favoritele mele sunt prea multe ca sa le scriu... imi vin acum in cap On A turquoise Cloud si Creole Love Call, ambele cu pasaje extraordinare de skat.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Lun Mar 31, 2003 2:29 am

Initial trimis de Mr Hyde
Lol, hai sa-ti bag un citat:

- This is the best. Marge says she likes jazz, but she things Glenn Miller is jazz.[...] Bird. That's jazz.
(recunoasteti filmul)


Talented Mr Ripley, Jude Law catre Matt Damon.

Acu am vazut si eu threadul asta. Oribile, ma bucur ca iti plac albumele. :D
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

pt. bassplayer

Mesajde d0T » Dum Apr 06, 2003 12:21 pm

Postul tau m-a facut sa ma inregistrez. Stan Getz este exceptional.
Am "The Bossa Nova Years", - 4 cd-uri.
Apar acolo cu vocea Joí£o si Astrud Gilberto, numiti "the father of bossa nova" si respectiv "the queen of bossa nova".
A se asculta si piesele urmatoare:
- Desafinado
- Corcovado
- Telephone Song
d0T
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Apr 06, 2003 12:07 pm
Localitate: Craiova,Romania

Mesajde basstard » Dum Apr 06, 2003 10:04 pm

Oo, sunt onorat. Pe bune.

Desafinado o am si eu. Restul le iau zilele astea si revin cu pareri.
Eu am piese luate haotic de pe net. Mi-ar place sa imi fac o colectie de cd-uri cu muzicienii preferati, dar deocamdata bugetul (si asa limitat) e destinat altor chestii. Noroc cu linia de 128k de la servici si cu Kazaa-ul :D

Azi am reascultat cu placere 2 albume la limita dintre jazz, flamenco si chitara clasica: Zyryab-ul lui Paco de Lucia si albumul Guitars realizat de 3 legende ale chitarii: Paco de Lucia, Al di Meola si John McLaughin.

P.S.
O chestie relativ offtopic:
Ati vazut-o careva pe nevasta lui Ray Charles?
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde tom waits » Mar Aug 05, 2003 11:48 pm

Sunt un fan inrait al jazului. Imi pare rau ca nimeni nu prea vorbeste de jazul romanesc. Ma pot lauda ca intre 80 si 90 nu prea am pierdut nicio manifestare de jaz din Romania. Ati ascultat ultimul Raducanu? sau Teodora Enache? asta din urma m-a bulversat, nu credeam sa se mai cante la noi asa ceva. Va aduc aminte si de Anca Parghel sau Aura Urziceanu. Sunt indragostit de Gondi care, din pacate, a parasit Romania dupa 89, am ore intregi cu muzica lui, pe benzi din pacate.
A propos de Stan Getz, va recomand Getz/Gilberto - discul de nastere al bossa nova. Marea majoritate a bucatilor pe care le amintiti cu el sunt pe acest disc. Astrud Gilberto debuteaza pe acest album. Nu aveau vocal feminin si ea fiind pe acolo, ca sotie a lui Joao Gilberto, a prins momentul. Pe disc este invitat si ANtonio Carlos Jobim (Tim Jobim). Influentele lui Getz sunt braziliene si nu cubaneze sau mexicane. Daca vorbim de Cuba va recomand din suflet Sandoval.
tom waits
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 05, 2003 10:59 pm
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Aug 05, 2003 11:54 pm

tommy , nu s-a discutat despre jazz-ul romanesc pentru ca asta este un forum "oldies but goldies" dedicat strainilor. vezi un pic mai sus...ca gasesti un forum de "Oldies" dedicat numai si numai artistilor romani.

Pe Sandoval l-am recomandat si eu. Si nu pentru ca i-am ascultat piesele , ci pentru ca i-am vazut filmul biografic.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde tom waits » Mie Aug 06, 2003 11:11 pm

Mosule,
Scuze, nu fusesem atent la faptul ca e vorba de muzica straina. Totusi, consider ca Gondi e un tip super, ca si Marius Pop. Daca vorbim de jazz "strainez" ati ascultat Keith Jarett? Standardele (standards) suna superb. Jaco Pastorius e o bucurie a spiritului. Asculatati Johni Mitchell - discul Mingus (e cu Jaco pe bass, Mingus murise deja). In 79, cand la noi rula "Ultimul Vals" am chiulit de la scoala o saptamana si l-am vazut zi de zi pentru Johni Mitchell. CD-ul am reusit sa il cumpar abia in 1999 din Japonia. Acum se gaseste si la noi....
tom waits
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 05, 2003 10:59 pm
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde jiji » Joi Aug 07, 2003 12:27 pm

Intr-adevar Keith Jarrett este un pianist care trebuie ascultat. Piesele au o atmosfera extraordinara.
Am patru casete cu el (Changeless, Dark Intervals, Byablue si Luminessence care e cu Jan Garbarek la sax).
Multe piese sunt inregistrate in concert, si cand improvizeaza e foarte fain.
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde tom waits » Joi Aug 07, 2003 10:36 pm

Recomand si Mingus, Ron Carter, Mark Johnson. Personal imi plac basarii, iar despre Pastorius s-a facut deja vorbire. Am cateva CD-uri cu jam session-uri de la Haga de te innebunesc. Nimic nu suna mai bine ca un jazz live la un mare festival, unde se intalnesc "hai mari". Daca nu se supara Moshu' amintesc si de un jam session de la Sibiu, de prin 83 Gondi (eterne obsesie) laurentiu Ionescu, Anca Parghel si Liviu Butoi. Totu' se petrecea la Imparatul Romanilor. Pacat ca ai nostrii nu au inregistrat...
tom waits
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 05, 2003 10:59 pm
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde oaspetele » Dum Ian 04, 2004 11:14 pm

Initial trimis de bassplayer
Azi am reascultat cu placere 2 albume la limita dintre jazz, flamenco si chitara clasica: Zyryab-ul lui Paco de Lucia si albumul Guitars realizat de 3 legende ale chitarii: Paco de Lucia, Al di Meola si John McLaughin.

P.S.
O chestie relativ offtopic:
[B] Ati vazut-o careva pe nevasta lui Ray Charles?
[/B]


nu.
dar cred ca nici el........

apropo de McLaughin, va recomand Mahavishnu Orchestra, unde mai colaboreaza cu Santana si o familie de nuzicieni indieni, Shankar parca.
oaspetele
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Dec 30, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Ian 15, 2004 10:29 pm

bass-ule, am facut rost de cateva dintre piesele recomandate de tine. in sfarsit am reusit sa ascult The Girl From Ipanema in interpretarea Stan Getz & Joí£o Gilberto + o doamna care nu stiu cine este. O melodie deosebita.

Pe langa asta am mai tras un album intreg cu Stan Getz si Joí£o Gilberto. Cand jazz-ul se combina cu bossa nova iese ceva unic.Superb !
As sta noaptea intreaga sa ascult asemenea muzica !
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde basstard » Vin Ian 16, 2004 2:12 am

Am mai gasit o chestiune interesanta, la limita dintre tango si acid jazz.
Se cheama Gotan Project si e mai mult ca interesant. Nu asa romantic precum maestrul Getz, dar placut. Una musica brutal e piesa mea favorita... tz-eo trimit ca ie greu de gasit si merita ascultata.

ddfzffgz: Am ascultat ieri Miles Davis si mi se parea asa sec.... cre ca am probleme...mari
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Vin Ian 16, 2004 12:08 pm

Bassule, interesant cu Miles Davis, si eu am ascultat "Kind of Blue" destul de mult fara sa ma fi impresionat in mod deosebit, desi are niste colaboratori meseriasi de meseriasi and stuff . Nu stiu de ce, o fi mai greu de asimilat.

Ce-i drept nu-s prea mare fan jazz.

Totusi, just for fun, uite un tip total paralel cu jazz-ul care a zis sa se joace un pic, sa asculte Miles Davis si sa scrie niste recenzii. Pentru fanii infocati ar jazz-ului s-ar putea sa fie un soc: http://www.markprindle.com/davis.htm
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Sunny Morning » Lun Sep 27, 2004 1:27 pm

Am dat, in final, si peste subiectul asta, se pare ca Moshu e convins ca jazzul e o chestie care apartine de trecut si nu se mai practica de cind a murit Miles Davis, din moment ce-a asezat threadul pe oldies goldies, unde, ce sa vezi, l-am gasit si pe Mark Knopfler (bietul de el, daca-ar avea habar ce dus e pentru unii nu s-ar mai zbate atit sa-si promoveze albumul iesit acum citeva saptamini).
Fourplay a scos albumul Journey acum nici o luna. Sigur, un jazz atit de usurel si comercial, pe care-l asculta cu placere pina si coafezele, nu este cel mai bun exemplu de gen, dar este probabil cea mai bine promovata noutate din jazz.
In plus, orice thread de jazz fara Weather Report si membrii sai de aur (a amintit cineva de Jaco, vag; apropo, de Zawinul ati auzit?) nu este thread de jazz. Iar Zawinul mai cinta inca. Daca acele creatii si interpretari nepamintesti pot fi numite cintat.

Revin cu amanunte si noutati.
I'm singing and dancing in the rain...
Avatar utilizator
Sunny Morning
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde tom waits » Lun Sep 27, 2004 10:50 pm

Ce naste din Zawinul jazz canta. Ca ai amintit de "scoala" Weather Report nu ne dam la o parte nici de la putin Marsalis sau Shorter. Ati ascultat disul solo al lui Cinelu? Si daca am facut vorbire de Zawinul tre' sa il amintim si pe Art Blakey cu mesageri sai. Art nu mai este, dar a facut si el scoala ca si Zawinul.
Lasandu-i pe ei la o parte sa ne amintim faptul ca Corea a cantat si in Romania nu de mult.
tom waits
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 05, 2003 10:59 pm
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde Mihai VDF » Sâm Noi 27, 2004 12:03 pm

Va recomand :
Larry Carlton, George Benson, Michel Camilo,The Rippingtons ....
Dave Weckl & Vinnie Colaiuta ....
Daca vrea cineva ... ashtept solicitari!
Life is a bitch and ... than you die!Live and let live !
Avatar utilizator
Mihai VDF
Junior Member
 
Mesaje: 88
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

hi!

Mesajde gulbin » Joi Dec 02, 2004 2:28 pm

si zawinul a fost in romania cu al lui sindicate.
in sfarsit am gasit un forum pe gustul meu. va salut pe toti.
gulbin
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 02, 2004 2:09 pm
Localitate: bucharest

Mesajde Mihai VDF » Sâm Dec 04, 2004 9:53 am

Bine ai venit Gulbin!
Ne bucuram ca-tzi place !
De Dave Weckl band ce zicetzi?
Atzi ascultat?
Life is a bitch and ... than you die!Live and let live !
Avatar utilizator
Mihai VDF
Junior Member
 
Mesaje: 88
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde tom waits » Dum Dec 05, 2004 4:27 pm

Cu "indreptatita mandrie patriotica" anunt ca am achizitionat Jaco - Live in Montreal si Weather Report - Elegant People pe video. Adaugate la Shadows and Lights (Joni Mitchell) imbogatesc biblioteca mea ... Jaco e pe scena un vulcan!
tom waits
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 05, 2003 10:59 pm
Localitate: Romania - Bucuresti

ei .... jazz !

Mesajde lullabye » Vin Aug 19, 2005 4:10 am

Take Five ... a lui Dave Brubeck ! Hoaaa! Superba ! Ti se ridica parul in cap ! As da orice sa pot asculta aceasta piesa live , in cluburile de jazz.... :( ... nu-i asa ca ar fi frumos !? Am ascultat piesa vreo 5 nopti la rand , continuu , fara oprire , ma tinea treaza ! ... imi place mult ideea cu papionul... doar ca as opta pentru o rochie de seara ... Jazzul , este muzica divina ... dar de noapte ... pentru tipi usor melancolici , singuratici poate ... Va pup si pana atunci sper sa ne auzim prin cluburile de jazz... altfel , va asigur , ca pierdeti esentialul! Altfel suna ... live ! :D
lullabye
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 11, 2005 11:37 pm
Localitate: Romania

bill chase

Mesajde bklee » Vin Aug 19, 2005 8:41 am

Atzi ascultat Bill Chase?e un trompetist exceptional, unul dintre primii exponenti ai Jazz-Rock-ului.Sub titulatura Chase au aparut doar trei albume : Chase-1972, Ennea-1972 si Pure Music-1973. cariera lui a fost scurta decedand la 40 de ani intr-un accident de avion,a participat insa la o droaie de inregistrari cu muzicanti de jazz consacrati (maynard fergusson, stan kenton, woody herman etc) ;eu din pacate nu am decat un album intreg (ennea) si acela pe caseta :-( si 2 melodii pe o compilatie ruseasca de jazz-rock.please, cine ma poate ajuta cu alte titluri, albume, trimiteti PM.
bklee
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iul 15, 2003 10:39 am
Localitate: Craiova

Următorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron