Frank Sinatra - una din legendele Jazzului.

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Frank Sinatra - una din legendele Jazzului.

Mesajde Love2Fly » Vin Apr 18, 2003 11:14 pm

Desi in posturile pe care le-am citit pe acest forum nu am gasit ceva concludent legat de Frank Sinatra probabil ca pe undeva e scris si de el...ma incumet totusi sa deschid si eu acest subiect despre unul din preferatii mei, probabil si al multor altor persoane.
Nu ma voi apuca sa fac o istorie a lui (pentru ca se gaseste pretutindeni pe net) insa pot sa va spun ca melodii ca " My kind of town", "Chicago" "Strangers in the Night"...celebrul "Love & Marriage" de pe coloana sonora a serialului Fam. Bundy, "My way"...au facut inconjurul lumii incantand atatea milioane de oameni, incantandu-ma pe mine...
Va cer sa va spuneti si voi parerile despre aceasta legenda numita Frank Sinatra, ce melodii va plac, ce albume aveti pe acasa, etc etc!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Apr 18, 2003 11:30 pm

Ai vazut , Fly ce benefica ti-a fost intalnirea cu mine ? Ai inceput sa deschizi subiecte pe Oldies but goldies. :p

Bah,sincer nu il consider pe Sinatra o legenda a jazz-ului. O legenda a muzicii poate...dar nu a jazz-ului. Recunosc..muzica sa are unele tangentze cu jazz-ul , dar parca suna diferit de jazz-ul despre care vorbiram noi pe threadul "Unora le place jazz-ul".
Mai degraba e o voce de exceptie. Asa il consider eu.

Preferata mea este..."Straini in noapte"..adica Strangers in the night.

Mai demult am vazut un film marfa de tot . Un musical in care juca si Sinatra..si era cu niste marinari care intr-o permisie au tot felul de patanii prin New York. Am uitat cum s-a numit filmul...dar stiu ca mi-a placut foarte mult...si ca mai era cu cineva f. cunoscut.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Si totusi....jazz

Mesajde Love2Fly » Vin Apr 18, 2003 11:56 pm

Ai vazut , Fly ce benefica ti-a fost intalnirea cu mine ? Ai inceput sa deschizi subiecte pe Oldies but goldies


Da! am inceput sa mai aberzez si eu ca doar asta e un forum de katerinci nu?

Bah,sincer nu il consider pe Sinatra o legenda a jazz-ului


Sincer sa fiu....nici eu nu prea il incadram in categoria asta dar pe toate CD-urile cu el pe care el am scrie "Jazz Legend" si daca e sa ne raportam doar la faptul ca in melodiile lui apare des trompeta (specifica Jazz-ului) atunci am putea spune ca Frank Sinatra canta jazz....oricum...astept si alte pareri!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Joi Dec 04, 2003 10:58 am

aseara am gasit printre cd-urile mele unul cu sinatra,ce contine 21 de piese inregistrate in perioada de aur a radioului,ce au parte de introduceriel crainicului.inregistrarile au inclusiv harsaitul ala parazitar.efectiv se "simte" vechimea.l-am ascultat de doo ori la rand.e cacator.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Re: Frank Sinatra - una din legendele Jazzului.

Mesajde Aly3 » Dum Ian 11, 2004 3:11 pm

Si mie imi place Frank Sinatra foarte mult. Cred ca melodia care m-a fascinat este Saturdai Night(Is The Loneliest Night Of The Week) Este super tare. Din pacate nu am gasit-o nicaieri pe net. Poate stiti careva unde pot face rost de ea. Imi place mult si Wel, Did You Eveh? cantata cu Bong Crosby in High Society. De fapt, filmul este unul dintre filmele mele preferate.

Frank Sitra este o adevarata legenda, poate nu chiar a jazz-ului, dar a muzicii.
+3rei Sud Est Virtual Group http://groups.yahoo.com/group/3rei_Sud_Est
+3rei Sud Est Virtual Group Page http://www.geocities.com/virtual_3rei_sud_est
Avatar utilizator
Aly3
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Sep 03, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Ian 12, 2004 11:21 am

Aly3, exact acum 2 minute am tras Frank Sinatra - Saturday Night Is The Loneliest Night Of The Week de pe dc++. Se gaseste din belsug acolo.


Saturday night is the loneliest night in the week
'Cause that's the night that my sweetie and I
Used to dance cheek to cheek
I don't mind Sunday night at all
'Cause that's the night friends come to call
And Monday to Friday go fast
And another week is past

But Saturday night is the loneliest night in the week
I sing the song that I sang for the memories I usually seek
Until I hear you at the door
Until you're in my arms once more
Saturday night is the loneliest night in the week

mmmm... Saturday night is the loneliest night in the week
I sing the song that I sang for the memories I usually seek
Until I hear you at the door
Until you're in my arms once more
Saturday night is the loneliest night in the week

Until I hear you at the door
Until you're in my arms once more
Saturday night is the loneliest night in the week
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aly3 » Lun Ian 12, 2004 4:32 pm

[quote]Initial trimis de Oribilul Mosh
[B]Aly3, exact acum 2 minute am tras Frank Sinatra - Saturday Night Is The Loneliest Night Of The Week de pe dc++. Se gaseste din belsug acolo.
QUOTE]

dc++???
ce-i aia? scuze, dar nu ma pricem asa bine.
+3rei Sud Est Virtual Group http://groups.yahoo.com/group/3rei_Sud_Est
+3rei Sud Est Virtual Group Page http://www.geocities.com/virtual_3rei_sud_est
Avatar utilizator
Aly3
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Sep 03, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Ian 12, 2004 4:42 pm

ce este dc++-ul nu face obiectul forumului de Oldies but goldies. daca vrei sa afli mergi pe forumul de software si intreaba acolo. aici ne ocupam cu muzica veche. (dc++-ul este un fel de program in care oamenii isi sharuiesc hardurile...si poti gasi cam tot ce cautzi)

si incearca sa nu mai folosesti quote la postul anterior. te iert pt. ca e prima data.

da, alexandra ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde wwritza » Mie Ian 14, 2004 12:31 pm

Fiindca stia ca-mi place Frank Sinatra , mos craciun ( prietenii ) mi-a adus un cd cu 30 de melodii The classic collection - Frank Sinatra, recorded live in concert. Printre cele mai vechi melodii ale lui, majoritatea compuse de hammerstein si gershwin...
Dar albumul meu preferat ramane "my way the best of Frank Sinatra" 1997,scos chiar un an inaintea mortii sale.
Toate melodiile de pe acest album sunt super, dar totusi trebuie sa recunosc ca "somethin' stupid", cantata in duet cu nancy sinatra in 1967, ramane preferata mea...
robbie williams si nicole kidman au reusit si ei destul de bine sa o cante...
Ar mai fi "i've got u under my skin", pe care a cantat-o in duet si cu Bono.
Si sa nu uit "it was a verry good year"...when he was 17 and so on...
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am


Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator