Nicu Alifantis, Mircea Vintila, Mircea Baniciu, Alexandu Andries

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Nicu Alifantis, Mircea Vintila, Mircea Baniciu, Alexandu Andries

Mesajde Love2Fly » Sâm Mai 03, 2003 2:24 am

Am observat ca pe acest forum nu se pomeneste de acesti "cei 4 corifei" cum ei isi spuneau intr-un concert care a avut loc de curand in Bucuresti. Probabil ca putini sunt cei care stiu piese ca: "piata romana nr 9", "cascaval"....s.a.m.d insa as vrea sa vad si eu care-s aia care mai asculta batranul folk.....Nu dezvolt inca pt ca s-ar putea sa nu fiu citit de nimeni!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Mai 03, 2003 8:53 am

Am mutat aici subiectul inotcmit de Fly. Dupa cum se observa Oldies but goldies este incadrat la muzica straina...deci de muzica straina ne vom ocupa. Am vrut sa deschid si eu mai demult un thread despre romantzele de alta data din Romania..dar m-am abtinut.
Acolo..vorbim doar de artistii straini.

on topic : nu prea ma omor dupa muzica celor din titlul subiectului.Melodia aia cu cascavalul chiar nu imi place deloc. nu prea inghit acest gen de muzica.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Ire » Sâm Mai 03, 2003 9:20 am

Eu i-asi reasculta cu mare placere.... Dar pe net gasesc numai manele.....
Avatar utilizator
Ire
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Apr 30, 2003 11:00 pm

Mesajde jiji » Sâm Mai 03, 2003 9:53 pm

Am vazut concertu acuma la tvr1, atmosfera pe care o reusit sa o faca a fost extra, as fi vrut sa fiu acolo. Cand ii vezi pe astia cantand, cat is de destinsi si relaxati, nici nu-ti vine sa crezi ca scot cantari asa de faine. Pare sa fie o adevarata distractie pentru ei.
Vezi un alt concert cu trupe de tinerei care par atata de constipati si de patrunsi de importanta faptului ca EI is pe scena si ramai cu o senzatie ...
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde marian jan » Sâm Mai 03, 2003 9:58 pm

daca il scoti pe vintila de acolo,pe ceilalti ii respect enorm.alifantis si zan-show de zile mari.andries ar trebui sa fie prototipul uman.baniciu sa traiasca!
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Hmmm....

Mesajde Love2Fly » Dum Mai 04, 2003 12:58 am

Eu ador muzica lor, ma relaxeaza si binedispune total. Au toti tot respectul meu mai ales Andries care pe vremea lu' ceasca canta melodii cu tenta satirica la adresa "regimului", una din melodiile astea e "cascaval"(care nu-i place lu' Moshu)....Apoi cum zicea si JIJI, naturaletzea cu care canta si felul in care fac atmosfera te fac sa-i iubesti mai mult.
Am vazut concertu acuma la tvr1, atmosfera pe care o reusit sa o faca a fost extra, as fi vrut sa fiu acolo.

Eu am fost acolo desi spectacolul era pt doamne, am avut si eu o invitatie si nu am ezistat sa ma duc.:) si ...m-am simtit super!
daca il scoti pe vintila de acolo,

De ce?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde marian jan » Lun Mai 05, 2003 10:25 am

era vorba de gusturile fiecaruia.pe vintila nu-l inghit.pur si simplu.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde expirat » Vin Mai 09, 2003 3:22 am

am fost la concert, a fost Ok...
m-am dus mai mult pentru Alifantis, imi place f. mult....
pacat ca sonorizarea a fost de tot rahatul.....;B
http://www.expirat.org - Club Expirat - balamuc organizat
expirat
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Joi Mai 08, 2003 11:28 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde AIWAMAN » Dum Mai 11, 2003 4:17 am

Indiferent de gusturi trebuie sa recunoastem ca sint totusi artisti buni ce inca nu au auzit de a cinta dupa disc!
sincer...nu am fost in sala(te invidiez Love2Fly :) ) dar felul lor de a cinta degajat...de parca erau doar ei acolo si s-au adunat asa ca la o bere si au spus ...hai ma sa mai cintam una si alta...efectiv au facut sa arda sa vibreze efectiv ceva in sufletul meu...vreau sa va spus ca a fost printre putinele dati cind am stat pe TVR1

Off Topic...MOSULE...ai vazut Romania mea??? (emisiunea cu Alex andries intervievat de Hurezeanu? Daca nu...pacat...daca da...iarasi pacat pentru ca a fost explicata exact genul de satira folosit de Andries in piesele sale!
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Iun 09, 2003 3:07 pm

seringa , imi pare nespus de rau ca mircea vintila nu-ti place. totusi trebe sa te gandesti ca el are o varsta acum si poate ca la tineretu din ziua de azi nu prinde prea lesne. totusi a fost unul din fondatorii cenaclului flacara a carei prima "sedinta" a avut loc pe la inceputul anilor 70 la circul de stat si unde alaturi de mircea vintila au mai fost prezenti anda calugareanu, mircea bodolan,doru stanculescu, vari sterian, mihaela buzduchina si multi altii. la cativa ani dupa prima manifestare ,care a prins incredibil in randul tinerilor de-atunci, cenaclul a fost monopolizat si politizat de adrian paunescu, moment in care toti fondatorii, cu mult bun simt s-au retras incet ,incet. mircea vintila este cunoscut mai mult pt piesele mai putin circulate si unde aduce o critica mai mult sau mai putin voalata regimului comunist. vipia de la trapez, bau bau netot, miruna (text diferit azi), omul pe scari doar cateva titluri de piese care circulau pe casete si neinregistrate pe discuri. a fost o voce de exceptie cantand fara sa se strofoace precum faceau unii asa zisi cantareti la vremea aia. daca azi vintila place tinerei generatii, chiar cu exceptii precum seringa, inseamna ca nu a fost sau nu este un ratat si ca muzica lui transmite un mesaj.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Iun 09, 2003 4:13 pm

Nu stiu cu cine sa incep... Hai sa incep cu Alifantis... Cam rules omu' asta, mai ales ce a scos pe versuri de Nichita... si nu vb. numai de albumul ala din '96... Nichita chiar are un vers despre el: "Sa scoatem fildesii din Alifantis, etc... nu mai stiu"...

Baniciu e Baniciu, nici un comentariu, cum a plecat de la Phoenix s-a dus draq tot... Desi se spune ca Moni Bordeianu e "mai reperezentativ" daca pot sa zic asa, nu m-a incantat niciodata... Phoenix fara Baniciu e ca pi**tul fara ba**ni...

Vintila nu prea am ascultat, sincer... Decat dupa ce a aparut "Pasarea Colibri"... Care, daca tot veni vorba, mi-au placut pana la "Cantece de bivuac"... Parerea mea ca s-au cand dat in ultima vreme pe cerintele pietei... Asta e...

Andries... iar un om care merita toata stima, mai ales pentru ce a facut in timpul regimului comunist... Nu oricine avea atata curaj sa cante la festivalul de jazz de la Sibiu cantece cu substrat politic... Si ce versuri... "Am pneumonie" e nemaipomenita...

Militianul din colt
M-a privit cam incurcat...
Nu era sigur dací£
Trebuie sau nu sí£ fiu arestat.
"Pentru pneumonie
Se dí£ puscí£rie ?"
M-a-ntrebat.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde river » Lun Iun 09, 2003 4:53 pm

eye, eu stiam ca Paunescu este fondatorul Cenaclului Flacara (actual "Totusi iubirea"), iar mai sus amintitii de tine sunt debutanti (in marea lor parte) in cadrul Cenaclului. In momentul in care regimul si-a pus amprenta rau asupra acestui fenomen cultural (ca a fost un fenomen cultural, tre' sa recunoastem) a inceput si Paunescu sa-l politizeze (si monopolizeze). Am cateva melodii interpretate Alifantis de-ti sta minte in loc ("Oras bucurie/ precum te si numesti/ O, lauda tzie/ Oras Bucuresti") si nu numai. Jos palaria in fatza lui Andries, oricum, ca a refuzat atunci sa cante asa ceva...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Iun 09, 2003 5:05 pm

rauras. din ce stiu paunescu nu a fost la inceput decat "patronu" din umbra al cenaclului fiind redactor sef al revistei flacara. implicarea sa directa vine mai tarziu, asa tin io minte, dupa ce succesul si priza la public fu garantata. dupa ce a inceput sa "impuna" texte personale pt muzica folkistilor (pamantul deocamdata-mircea vintila) lumea buna s-a cam retras. paunescu ramane oricum "descoperitoru" lui victor socaciu, hrusca ,seicaru ,care au venit mai tarziu in cenaclu. un grup descoperit tot de paunescu a fost si "ecou" parca din tg mures cred, cu celebra "la o cana cu vin" care personal mi-a placut f mult.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Lun Iun 09, 2003 5:15 pm

Nu te contrazic, ca nu stiu nici io prea multe. Oricum Cenaclul (prefer sa nu zic Paunescu) a avut meritul de-a fi lansat intr-adevar nume de valoare ale muzicii romanesti.
Da, stiu si de Ecoul, cu ale lor "La o cana cu vin", "Ana lui Manole" (nu stiu sigur daca asa se cheama piesa) si "20 de ani", aceea cu "Daca n-am sa vin deseara/mama usa n-o-ncuia/spune-i tatii ca-s in poarta/ sau gaseste tu (gaseste tu) ceva"... si "Taina". Eu una le ador, numai ca acum chiar imi scapa numele componentelor formatziei (Zoe Alecu si......)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Ire » Mie Iun 11, 2003 2:24 am

Initial trimis de riverflow
Nu te contrazic, ca nu stiu nici io prea multe. Oricum Cenaclul (prefer sa nu zic Paunescu) a avut meritul de-a fi lansat intr-adevar nume de valoare ale muzicii romanesti.
Da, stiu si de Ecoul, cu ale lor "La o cana cu vin", "Ana lui Manole" (nu stiu sigur daca asa se cheama piesa) si "20 de ani", aceea cu "Daca n-am sa vin deseara/mama usa n-o-ncuia/spune-i tatii ca-s in poarta/ sau gaseste tu (gaseste tu) ceva"... si "Taina". Eu una le ador, numai ca acum chiar imi scapa numele componentelor formatziei (Zoe Alecu si......)

Zoe Alecu ce treaba are cu Ecou? Aia era in Sfinx sau Trio Expres.
Le-am auzit pe Ecou acum 3 ani la Mamaia intr-un restaurant.
Mai era un cintec, ceva cu o mostenire, dar uite ca nu mi le mai aduc aminte...si le cintam pe toate prin liceu....
Despre Cenaclul Flacara am amintiri foarte placute, am si cintat o data pe scena lor, ce ma mai dadeam mare!!!

Am gasit: nu era mostenire, era partaj.

PARTAJ
(Ecoul)

Iubire de taina si moarte
Ce pot sa-ti mai spun despre noi
Acum, c-a venit despartirea
Ia lumea si-mparte-o la doi.

Urmeaza partajul juridic,
Urmeaza atacul de cord
Se-ncaiera fratii calare
Eu plec catre sud, tu spre nord

A fost o minune-n oglinda
Si-n ultimul zbor peste veac
O aripa porti in valiza
O aripa port in rucsac.

Nu-mi trebuie martori, iubire,
Nu-mi trebuie probe, nu!
Destul mi-e ca-n toate acestea
Si martor si proba mi-esti tu.
Cum toate se-mpart pe din doua
Da-mi noapte si ia numai zi
Da-mi moartea si tine tu viata
Partaj echitabil spre-a fi.

Ia muntii si lasa-mi prapastii,
Ia piscuri si mie da-mi vai
Cu ce sa mai vad a-mi ramine
Cind pierd pentru veci ochii tai.

Partajul sa fie acesta
Iti dau tot ce vrei, tot ce vrei.
Dar ultimul lucru din toate
Pe mine te rog sa ma iei.

Si am mai gasit si asta: http://alexandries.free.fr/
Avatar utilizator
Ire
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Apr 30, 2003 11:00 pm

Mesajde rady » Mie Iun 11, 2003 11:24 am

am vazut si eu concertul ala de pe tvr si mi-a placut la nebunie
as vrea sa mai vad astfel de concerte mai des
X

KNICKSONLINE.COM
Avatar utilizator
rady
Junior Member
 
Mesaje: 319
Membru din: Dum Noi 10, 2002 12:00 am

Mesajde Asfaltina » Mie Iun 11, 2003 10:23 pm

Mie mi se pare ca suna putin cam nasol : "muzica pentru bosorogi"!!!
Desi stiu foarte putine despre fiecare e o placere sa-i ascult ori de cate ori am ocazia si sper sa revina si in gratiile celorlalti pentru ca asa sa se poata organiza cat mai multe cantari!
ce diferenta intre muzica ascultata azi si cea de acum...ani!Parca nu mai suntem tot noi...
despite all my rage i am still just a rat in a cage
and i still believe that i cannot be saved
Asfaltina
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Sâm Mar 08, 2003 11:11 pm
Localitate: acasa

Mesajde dinu » Joi Iun 12, 2003 1:23 am

Initial trimis de eyewitness
un grup descoperit tot de paunescu a fost si "ecou" parca din tg mures cred, cu celebra "la o cana cu vin" care personal mi-a placut f mult.

"Taina" ne placea noua mult, stiu ca, ametiti, in zorii de dupa banchetu' de-a doispa, ne-am catarat pe dealuri cu chitara dupa noi, cantand O lume de douazeci de ani si La o cana de vin... a, si desigur "Curvo", da asta-i alta poveste. Totusi, mai multe decat ca era parca din Reghin, nu stiu de Ecoul... Daca e vrun bosorog prin zona, sa zica cum a fost cu ei si cu ale lor doua cantece.

Daca tot s-a vorbit de folk-ul unor atari ani, poate ca ar merita pomenit si Nicu Covaci ? Ca pe undeva, Baniciu ii datoreaza multe. Si nu numai el !?
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Iun 13, 2003 1:11 pm

ca veni vorba de mircea vintila....odata la un chef monstru organizat de fata lui titi acs, realizator pe vremea aceea indepartata al unor emisiuni pt copii, printre care si celebra "daniela si ashchiuta, a fost invitat si mircea. asta era la o vila undeva pe nerva traian acu doar istorie fiind demolata. era slabut si tinerel iar nedespartita-i chitara i se balanganea haotic in juru trupului. ca oricare de-acolo s-a facut si el muci. s-a asezat in cur pe parchet, sprijinit de marginea unei canapele, si-a tras o lada de bere aproape de el sa-si umezeasca la o adica buzele-i uscate si a dat drumu la un recital de zile mari care a durat pana dimineata. casetofoanele pe vremea aia erau poate in stadiu de proiecte totusi vreo doo ore au fost inregistrate pe banda unui mag tesla , unu din ala cu lampi cu care puteai asculta si muzica dar in special era ideal pt prepararea de oua ochiuri. mai tarziu caseta ,selectata ,s-au scos piesele cu texte triviale la adresa autoritatilor, a circulat mult timp prin bucuresti si poate prin tara. multe piese pe acea caseta nu au fost niciodata facute publice. o sa-mi aduc aminte intotdeauna cu placere de muzica de pe acea caseta.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Vin Iun 13, 2003 1:49 pm

Tot ca veni vorba de Vintila, Baniciu sa va spun si io din amintirile mele legate de cei doi, impreuna cu Pittis, int-un super mini-concert intr-o discoteca din orasul meu. In ziua aceea venisem de la mare (cu sufletul incantat de prestatiile zilnice ale Semnalelor M de care v-am mai zis io) si bucuria imi fu mai mare cand am aflat ca in acea seara vor presta Colibri. M-am dus cu ochii inchisi la concert, oricum biletul era numa vro 20.000 si acolo m-am dezlantuit sufleteste pe ritmurile colibrilor, impreuna cu gashca, evident. A fost un concert modest, gen "o camera micutza, dar de prieteni plina", superb, incantator, toate atributele posibile si imposibile. Nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut, ca printre ceilalti spectatori, noi eram foarte, foarte tineri. Parca luceau mai tare ochii lui Pittis, Vintila si Baniciu si mai cu foc parca ne-au indemnat la o hora pe "bine-i mirelui" si "mica tiganiada"... Am reusit sa devenim noi aproape atractia serii, a doua zi ne-au bombardat cunoscutii pe strada cum ca, la tv locala, numai pe noi ne-au bagat in prim plan si mai putin pe Colibri. :) La sfarsitul mini-concertului, cei trei ne-au strans calduros mainile (si pe fete ne-au si pupat pe obrajori :p ) si intr-un fel sau altul ne-au multumit pentru ca reparaseram atmosfera initiala, de lancezire si nervi, provocata de un prezentator beat!...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde sunset17 » Dum Iul 06, 2003 4:36 pm

eu nu am putut ajunge la spectacolul de anul asta... dar am fost anul trecut la sala palatului.... si cred ca a fost putin mai frumos decat cel de anul asta... pe care l-am vazut la tvr.
It's just my opinion!
sunset17
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Apr 29, 2003 12:13 pm

Mesajde axelandra » Vin Aug 15, 2003 4:29 pm

pai, pe acest site jumatate din cei ce scriu sunt ori fete cu hormoni,innebunite bineinteles dupa iron maiden si dupa alte formatii al caror nume le-au auzit prin parcuri pline de flacai ce poarta tricouri negre ori imprimate cu ale lor gusturi, sau pur si simplu cu oameni care poate prind ceva/ nu spun ce sa nu fiu perversa.
oricum. pt nicu alifanis am tot respectul,e un om extraordinar,iar casetele lui *cel putin cea cu nichita,zan si cu voiaj* imi plac foarte mult.
axelandra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Mar 31, 2003 4:42 pm
Localitate: la biblioteca

Mesajde angus » Vin Aug 15, 2003 4:34 pm

scuzatzi de offtopic, da ma bucurai sa vad lume noo paicea shi venii casa zic welcome, shi cand colo ce gasii?! nu mi-e clar tu in care dintre cele doo categorii te repartizashi, domnishoara?
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde NEmessIS » Sâm Aug 16, 2003 10:00 pm

Nu stiu in ce categorie m-ar clasifica don'shoara Axelandra, da' daca tot am aterizat pe aici, hai sa scriu si eu ceva, ca tot imi place Colibri (nu e un thread dedicat lor in special, da' sunt si ei inclusi aici prin 2 membri: Baniciu si Vintila)
Pot spune ca formatia asta care canta (cica) "muzica pentru bosorogi" (no offence, da' puteati sa-i dati si voi un titlu mai compatibil cu realitatea: cunosc foarte multa lume sub 20 de ani care asculta asa ceva) m-a salvat de la o seara de plictiseala cand au cantat anu' trecut (sau acum 2 ani? nu mai stiu...) la steaguri, la Neptun. Eram la mare cu ai mei (fuck!) si muream de plictiseala... Pana la urma s-au urnit si ei la concert si... a fost marfa! Pot spune ca seara aia a facut sa merite sa merg cu parintii la mare.

Cred ca preferatul meu va ramane Baniciu (cu piesele de la Phoenix si cu inca cateva solo; preferata mea e "Intelegere")

Vintila imi place mai putin... totusi ascult cu placere "Un om pe niste scari" sau "Lordul John"

Asupra lui Andries nu ma pot pronunta, pt ca nu prea l-am ascultat.

De la Alifantis imi plac alea pe versurile lui Blaga (care e unul din poetii mei preferati).

Totusi imi pare rau ca aici l-ati uitat pe Pittis, care era sufletul concertelor Colibri...
If a god of love and life ever did exist... he is long since dead. Someone... something rules in his place.
NEmessIS
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 9:22 pm
Localitate: acasa...

Mesajde nocturna » Dum Aug 17, 2003 1:18 am

d'soara nelinistita, perversa si angoasata, axelandra (angus, ne-am lamurit si cu eticheta) am deosebita placere sa te anuntz pe aceasta cale ca ai un avertisment pentru off-topic si post de bagare in seama. (nu draga, nu pentru ca si mie mi-ar placea iron maiden)
oricum, pentru tine n-avem nici un respect. (punct)

cam tarziu, stiu: NEmessIS, titulatura de 'muzica pentru bosorogi' mi se pare inspirata si originala. si este usor metaforica, ca atare n-ai motive a te simti jignita sau 'bosorogita' in vreun fel, tu fiind in floarea varstei (ca noi toti de altfel) daca intri si postezi pe acest forum.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Re: Nicu Alifantis, Mircea Vintila, Mircea Baniciu, Alexandu Andries

Mesajde secunda1 » Joi Aug 21, 2003 8:54 am

De 13 ani suntem plecati din Romania, si de 13 ani ascultam toate discurile pe care le-am adus cu noi, si ce am mai putut gasi intre timp. Deci cel putin in departari, rasuna destul de des "vio la mine atunci daca ploüa, piata Romana, nr. 9", si Andries, si Alifantis impreuna cu Nichita ( caic nu mor caii cum mor cinii), si Baniciu ("ce frumosi sintem, la-nceput de drum")......... Va invidiez ca puteti vorbi despre concerte care au loc in Romania. Visul meu este sa pot organiza aici vreodata un concert cu cei care ne umplu de atitea ori casa de voie buna, si tristete, si melancolie. Dar probabil va ramine doar un vis. M-as mutumi si daca as putea sa stiu cind au loc concertele in Bucuresti.
secunda1
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 21, 2003 8:33 am

Mesajde ILUVATAR » Joi Dec 11, 2003 6:06 pm

Alexandru Andries:


DA, candva te bucurai
Doar cand ma vedeai
Zambeai si alergai
La mine

Azi, totu-i masurat
Si cronometrat
Nu-ncerca sa-mi spui
Ca-i bine

Stiu toti copiii cres
Eu m-obisnuiesc
Sa traiesc
Fara tine

Dar hai
Sa nu ne mintim
Amandoi stim
Ca trisam
Doar fiindca-i comod asa
ILUVATAR
 

Apropo de Colibri...

Mesajde Delphyna » Joi Dec 11, 2003 7:59 pm

Si mie imi plac foarte tare... si in combinatie si luati separati... si cand am plecat ecva mai departisor de casa asta a fost primul CD pe care am avut grija sa nu-l las acasa.
Si chiar ma gandeam si eu ca ar fi ideal threadul despre Pasarea Colibri... poate chiar pune cineva de unul abia astept!
Si "bosorogii" in jurul varstei de 18-28 de ani din jurul meu asculta cu placere genul asta de muzica...
Iar pentru mine fenomenala e piesa "Vis de primavara"
Numai bine!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde tequila » Dum Apr 25, 2004 7:59 am

imi plac foarte mult...in special Alifantis...imi place si Andries...chiar ieri l-am vazut intr-un interviu si am stat cu ochii lipiti de televizor...
de ceilalti...imi plac si in formula de Pasarea Colibri...sunt misto si au gasit o formula in care se inteleg bine!
tequila
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Apr 25, 2004 7:41 am
Localitate: vama veche

Mesajde little miki » Mie Mai 26, 2004 7:31 pm

e frumos/e prea frumos la tine-n suflet
e tarziu/e prea tarziu la mine-n gand...
impartasim...impartasim aceeasi taina
dar nu se stie/nu stie pana cand

mie nu-mi place cum suna MUZICA PTR BOSOROGI...

si l-ati uitat pe Ducu Bertzi...
little miki
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 26, 2004 11:32 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron