Deschidetzi poarta soarelui!

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Mesajde Salma » Mar Iun 10, 2003 8:49 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
am vazut ca a pomenit cineva...despre "voi canta pentru mileniul 3 ! " . nu stiu cine o canta...


Ru-si-ni-ca! Angela Similea o canta si daca fac un efort cred ca mai stiu si acum versurile. Savoy aveau o melodie cu niste versuri care mi-au placut la nebunie: "Domnishoara, iazurile fierb/ Ploile-s legate-n serpentine/ Daca azi ti-as cumpara un cerb/ Fara frunze n-ar veni la tine...". Hai, ca nu erau chiar atat de stupizi, chiar daca are ala o fatza cu bentitza!
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Mar Iun 10, 2003 12:03 pm

Pai versurile sunt de Paunescu... Cat despre Savoy ca trupa, mi s-au parut intotdeauna penibili... nu stiu de ce... cel putin Marian Nistor cu bentita aia a lui... Tin minte ca am vazut o inregistrare cu el si o gagica si se vedea pe fata ca sunt suparati unul pe altul... El tot venea langa ea, o lua in brate pentru aparente, dar ea se retragea, si cum la inceputul filmarii camera era fixata pe o anumita directie, la sfarsit se deplasase cu vreo 15 grade intr-o parte... lol...

P.S. Moshule, vezi daca nu citesti toate mesajele? Scria mai sus de mesajul tau ca "Voi canta pentru mileniul III" e interpretata de Angela Similia...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde neatza » Mar Iun 10, 2003 12:52 pm

de cand am deschis sujetu asta a'nceput creieru meu sa-m dea flashuri de memorie cu cate-un nume, doo, trei, c-o secventza de videocllip sau mai shtiu io ce. shi uite-asha, a mai venit doo nume

Carmen Muresan (care a debutat pe undeva la o casa studentzeasca la Cluj unde a debutat shi Stela Enache. vedetz cum se leaga trebile?)

Riky Dandel - dupe ce a plecat omu' la ghermania, s-a intors sa prezinte Cerbul de aur. nu se poate sa nu va aducetz aminte de faimoasa lui glasuire pre limba engleseasca "Gooolllllden steeeaaaag". unde mai pui ca l-a adus shi pe fi-su (numele-mi scapa) care acu vro 5 ani ieshise la rampa cu o piesa foarte mishto, pacat ca ierea loata dupe Laid Back - Bakerman

mai revin dupe o alta doza le lecitina (daca reushesc sa-mi aduc aminte unde am ascuns-o)
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Salma » Mar Iun 10, 2003 1:20 pm

Carmen Muresan era in Trio Expres si mai era si duetul Stereo, in care cantau actualele Sfinx Experience Crina Mardare si Zoe Alecu.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mar Iun 10, 2003 1:34 pm

Initial trimis de neatza
fi-su (numele-mi scapa)

trei surse mi-au confirmat ca este vorba de Ervin. Ca s-o scrie alfel, asta nu mai stiu.

ps: Salmo, imi ejt datuare c-un raspuns! :D

leití£r edit mai tarziu: Portnoy, din cate mi-aduc aminte, Savoy parca punea pe muzica si versuri d-ale tribunului de la Butimanu. Sau ma insel? :con:
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Mar Iun 10, 2003 1:53 pm

Initial trimis de Salma
Carmen Muresan era in Trio Expres si mai era si duetul Stereo, in care cantau actualele Sfinx Experience Crina Mardare si Zoe Alecu.


sarumana salmo! dac-ai shti matale cat m-am chinuit io sa-mi aduc aminte numele astea! la mine nu se facea o sinapsa corect shi-mi ieshea numa un oximoron pe nume "trio stereo"
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Salma » Mar Iun 10, 2003 2:55 pm

Initial trimis de baixinho

ps: Salmo, imi ejt datuare c-un raspuns! :D


Raspuns la ce-ntrebare, carturare? :con:
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Mar Iun 10, 2003 5:32 pm

baixinho, s-ar putea sa ma insel... Eu asa stiu, de Paunescu... dar daca stau sa ma gandesc, parca si parca si Vadim Tudor le facea versuri...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iun 10, 2003 11:31 pm

Mah...de unde ash putea downloda melodia intitulata "Domnul Eminescu" pe care o canta basarabenii aia doi..sot si sotie ...care au murit ? Teodorovici sau cum le zice. O melodie de mare exceptie , dupa parerea mea.

anguse , ca sa iti fac o bucurie mi-am downlodat Sfinx - Intr-un cer violet. dar din pacate incepand cu jumatea melodiei se aude f. f. prost...si nu prea disting versurile. asa ca nu le pot scrie.
dar stii ce am observat la aceasta melodie ? seama-na la partea instrumentala cu Golden Brown. nu-i asa ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Ire » Mie Iun 11, 2003 2:03 am

A mai venit o bosoroaga.. Am descoperit acum forumul...
Initial trimis de neatza

despre treaba cu Mihalea a aparut (unde altundeva decat) in romania mare un articol destul de lung in care se esplica cititorilor care au reushit sa-shi shtearga balele de la gura precum ca mihalea a fost omorat la porunca lui adrian nastase. de ce? pentru ca adrian nastase facea trafic cu droguri, trafic la care era partash shi mihalea care scotea din afacerea asta sute de mii de para (pe vremea lu ceashca!!!!!). se mai zicea acolo ca nu erau vinovatzi aia doi pe care i-a prins atunci, ci altcineva, nu spui cine, persoana importanta, dar care era un foarte apropiat al lui nastase... e? ce zicetzi ce scenarii are uni'n tartacutza?

Vai de capul ei saraca... eu am fost eleva ei si era saracuta si traia intr-o garsoniera de stat, plus ca nu o lasau sa se "produca" live, datorita gaurilor de pe fata... ea din 5 in 5 minute se ducea la oglinda sa se pudreze, atit era de complexata din cauza asta...

Pai la inceput s-a zis ca ala care a ucis-o era un fan al Angelei Similea...
Avatar utilizator
Ire
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Apr 30, 2003 11:00 pm

Mesajde neatza » Mie Iun 11, 2003 7:55 am

Initial trimis de Ire


Vai de capul ei saraca... eu am fost eleva ei


alooooooo! era vorba de Ioan Luchian Mihalea! nu shtiu ce ai intzeles tu, da' ie total greshit.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Mie Iun 11, 2003 8:30 am

Cred ca Ire se referea la Mihaela Runceanu...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Iun 11, 2003 10:27 am

pe angela similea nu prea am agreat-o la vremea aia da tin minte ca aveam un vinil cu ea si mi-au placut f mult o piesa cu omleta din oua din broasca zestoasa si alta cu afara ploua ca si toamna...tare mi-ar place sa le inregistrez sau macar sa le mai ascult. stie careva versurile? le are careva? spal si veceuri daca e necesar :D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Mie Iun 11, 2003 10:51 am

aiule, cre ca daca-tz spunea careva acu fu doojde ani ca o sa ajungi sa spui ca ai spala shi bude pentru neshte piese de angela similea, il loai la poceala. ehe, cum mai trece vremea!

dar revenind la sujet, ete ce-am mai gasit:

http://www.mariusteicu.ro/

engioi!

ceva mai tarziu, am gasit shi urmatoarea:

http://silpres.150m.com/ (cauta "Pe Culmile Valului")
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Iun 11, 2003 11:09 am

am si eu un vinil cu Angela Similea. eu nu prea am agreat-o nici atunci si nici acum. dar piesa cu omleta din oua, din oua de broasca, de broasca testoasa este una dintre cele mai comice piese auzite vreodata. era o piesa pentru copii, si imi pare rau ca nu am versurile dar poate dau de ele, chiar de-o fi sa scot vinilu' de la naftalina si sa ma apuc sa le scriu pe foaie.

:hehe: Marius Teicu.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Mie Iun 11, 2003 11:13 am

ochila, traiti-ar family, ca eu am pe un cd cu mp3-uri o melodie, in id3 scrie Angela SImilea - "Nostalgie", dar maica-mea a ascultat-o si mi-a zis ca nu e ea, ca Angela Similea avea un alt timbru al vocii.

Era exact asa, cu "Afara ploua ca si toamna, si-i urat" la inceput, si la refren: "Mana ce mi-a-mprastiat parul si gandurile / Imi amesteca pe carte toate randurile / .... de dor ca dupa tine / SI tot astept pe cineva / dar nu mai vine" (aproximativ). Misto melodia, am luat-o de la un coleg acu cateva luni. Bine ca macar m-am lamurit, inteleg ca pana una-alta Angela Similea e.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde marian jan » Mie Iun 11, 2003 11:14 am

stiu si eu melodia,e angela similea sigur.
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Iun 11, 2003 11:23 am

sigur fane e angela similea ca avusei io colosha vinilu pe belcanto de zile intregi ii tineam pe vecini pe balcoane sa auza melodia :D
baga si tu email cu mp3 si am si venit cu axionu la baie la tine :D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Mie Iun 11, 2003 12:21 pm

mii shi mii de scuze ca n-am pomenit pana acum de, probabil, unul dintre cei mai celebri necunoscutzi ai muzicii din romania dinainte de obzeshnoo. este vorba (sunt sigur ca multzi au ghicit deja) de Romeo Vanica! imi aduc aminte ca circula o anecdota percum (I love this word!) ca daca formatzia vocal-instrumentala metallica ar scoate vreodat album la romania, sigur l-ar avea ca redactor muzical pe romeo vanica.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Iun 11, 2003 12:26 pm

Initial trimis de neatza
aiule, cre ca daca-tz spunea careva acu fu doojde ani ca o sa ajungi sa spui ca ai spala shi bude pentru neshte piese de angela similea, il loai la poceala.

matinalule ca cam asa e da pt un uish iu uere hiar luam si-un oral sa mor io. acu doar closete , ce sa-i faci...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Mie Iun 11, 2003 1:57 pm

nici nu vreau sa ma gandesc pana unde ai fi plusat pentru un uudstoc.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Iun 11, 2003 2:09 pm

bre oameni buni,piesa cu omleta de broscoi testos nu a fost preluata si de madam Turcasiu?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Mie Iun 11, 2003 2:20 pm

eyeule, uite aci melodia cu Angela Similea aia cu ploua...
http://www.aminte.de/html/musik/de_mus_start.html
io am luat-o ieri!
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Iun 11, 2003 2:25 pm

cata= bah asta nu stiu .stiu sigur ca am avut discu cu angelica vorba lu barbatu-su ,olandezu boshorogu.

matinale= promisei modului ca nu mai folosesc limbaj trivial pe aici prin cartier pe la pensionari ca invata fetele batrane prostii. ce-ti pot spune e ca pt un udstoc puneam la bataie toate orificiile si incheieturile din posesie. :D

raulet= merci , tocma azi aflai ca se cheama nostalgie altfel nu-mi dadeam seama ce si cum
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Iun 11, 2003 2:45 pm

preferata mea din toatre timpurile este mirabela dauer cu fotoliul din odaie.

fotoliul din odaie
si-o carte ce-ai uitat-o pe noptiera
si-o ultima tigare
uitata intr-un colt pe etajera......

extraordinara piesa.la fiecare chef o cand cu mare placere!bine,trebuie sa ma magnetizez puternic in prealabil.

ps. ochila,sigur o canta si anca turcasiu.sigur!o baga pe la tip top minitop cand era invitata.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Mie Iun 11, 2003 2:58 pm

Ehee... Imi aduc aminte ca Mos Nicolae mi-a adus, cand aveam vreo 7 anishori un disc cu Mirabela. Bine'ntzeles ca piesa cu fotoliul din odaie era si preferata mea :)

Acu' ca s-a deschis subiectul asta cu muzica pentru bosorogi, m-au palit si mai tare nostalgiile si ca atare mi-am infrumusetzat colectizia de oldies romaneshti cu o gramada de piese de care uitasem. Si uite asa m-am pomenit fredonand cu noduri in gat, impreuna cu prietenii mei "Trecea fanfara militara", "Te-asteapta un om" si "Tarancutza, tarancuta" ale nu mai putzin celebrului Dan Spataru... ;P
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde SOD » Mie Iun 11, 2003 3:13 pm

dan spataru este in topul preferintelor masculine,alaturi de maestrul gica si ion dolanescu.am avut ocazia sa-i strang mana,dar nu l-am vazut prestand pe scena.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Mie Iun 11, 2003 3:26 pm

Eu am avut placerea (sau el :D ) sa fiu luata in bratze de Dan Spataru cand aveam tot vreo catziva anisori (6-7)... Se intampla intr-un restaurant (nu mai stiu nici care, nici din ce oras, dar probabil ca pe la mare pe undeva) unde maestrul a tinut si-un recital de toata frumusetea (asta mi-aduc aminte)...

La fel, am avut onoarea, tot la 6 ani, la mare (teatrul de vara din Constanta) sa fac un show de toata frumusetea pe scena, alaturi de Radu Gheorghe(eu m-am dus sa-i duc flori si pentru ca eram haioasa rau, domnul m-a oprit pe scena si m-a facut de toata bafta, vreo juma de ora, in fata publicului care, evident, radea cu lacrimi) De-atunci il iubesc eu pe omul asta :p si chiar am fost fericita cand, dupa tzashpe ani de zile am vazut ca a reaparut pe scenele romaneshti (alaturi de Colibri si-ntr-o serie de emisiuni TV). Stiti cu sigurantza melodia cu broscutza (alta decat cea din omleta Angelei Similea)... hai lin, hai lo....
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Ire » Mie Iun 11, 2003 9:45 pm

Initial trimis de neatza


alooooooo! era vorba de Ioan Luchian Mihalea! nu shtiu ce ai intzeles tu, da' ie total greshit.

Scuze, am citit Mihaela.
Avatar utilizator
Ire
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Apr 30, 2003 11:00 pm

Cantarea Romaniei

Mesajde Grumpy » Lun Iun 16, 2003 3:06 pm

Mai exista melodii, in afara de cele listate mai jos?

Cantarea Romaniei - Marinica
Cantarea Romaniei - La discoteca
Cantarea Romaniei - Viitorul incepe azi
Cantarea Romaniei - Orchestra copilariei
Cantarea Romaniei - Minerii si cerul
Cantarea Romaniei - Tangoul CFR
Cantarea Romaniei - E sarbatoare
Cantarea Romaniei - Omul de pe strada
Cantarea Romaniei - Frumoasa-i viata la Bucuresti
Cantarea Romaniei - Inscriptie pe piatra de hotar
Cantarea Romaniei - Floare de mina
Cantarea Romaniei - Aici traim
Cantarea Romaniei - Inimi inflacarate
Cantarea Romaniei - Maruntica
Cantarea Romaniei - Draga mi-e romanca mea
Cantarea Romaniei - Marinarii
Cantarea Romaniei - Cu bicicleta la sosea
Cantarea Romaniei - Cincinalul
Cantarea Romaniei - Tara mea
Cantarea Romaniei - Macarale
Grumpy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Iun 16, 2003 9:20 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron