Deschidetzi poarta soarelui!

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Mesajde river » Mar Iun 17, 2003 11:28 am

Stiu ca am inselat asteptarile unora si ca i-am dezamagit pe fanii lui Catalin Crisan pentru ca nu am mai deschis subiectul cu el... Imi asum vina, bateti-ma, banati-ma, faceti ce vreti, dar nu mi-o luati in nume de rau pleassee..... ;P ;P

Ideea e ca nu am gasit nici o informatie despre mult indragitul asa ca a trebuit sa o las balta. Si m-am gandit sa-l amintesc aici, la "deschideti poarta soarelui"... Cuprinsa de melancolie (chiar acum ruleaza Catalin, ce coincidentza :D ) din cauza deschiderii "muzicii pt. mosnegi" am apelat la toate fortele mele si-am facut rost de Dorobantzu, Catalin Crisan, Mirabela Dauer, Corina Chiriac s. a. m. d.... Nu stiu ce as putea spune mai mult despre ei... Au si ei farmecul lor si locul lor in lumea muzicii romanesti si, zic, eu, merita amintiti.

Am vazut ca acum de curand au fost cativa (printre care Angela Similea si Catalin Crisan) la Stuttgart si au incantat pe acolo inimile romanilor emigrati... Stiti voi mai multe despre asta?
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde angus » Mar Iun 17, 2003 3:26 pm

deshi corina chiriac nu a fost niciodata printre preferintzele mele, iata ca, fara voia mea, subconshtientu-mi ishi aduse aminte acu freo doo zile de un canticel, care vreau casa vi-l zic shi voo, ca tare shi mare shlagar ierea el la vremea dansului:
inima ta, ma joaca asha, ba nu, ba da,
ba da, ba nu, ma pune pe foooc
m-ash mai juca ba nu ba da, ba da, ba nu,
dar asta nu-i joc
n-am sa mai stau noaptea albastra
sa mai ashtept la o fereastra...
(ashtept provincia pentru versuri integral shi empetrei)
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Salma » Mar Iun 17, 2003 4:38 pm

... pana tarziu
N-am sa mai stau nici pe jeratic
un suflet trist si singuratic
nu vreau sa fiu.
Si sa mai stii ca niciodata
inima mea n-o sa mai bata
la poarta ta
si nici tarziu si nici devreme
dorul din mine n-o sa te cheme,
te va uita...
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Iun 18, 2003 12:50 pm

river, ia arunca tu un ochi pe linku' asta sa te lamuresti cu ce s-o intamplat la Stuttgart (alte date nu detin):

http://www.agero-stuttgart.de/retrospectiva.htm
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde river » Joi Iun 19, 2003 8:35 am

Mutumesc Nighty :) Si asa insa, cam sumare informatii. Cred ca daca s-ar fi dus o formatie sau unul/a dintre copiii astia la moda intr-o tara straina la un festival de o asa anvergura, publicitatea ar fi fost mult mai mare. De! Nu mai zic nimic, prefer sa ascult, sa-mi placa si sa tac :)

Acum i-am redescoperit pe Socaciu, Seicaru si Hrusca pe care-i ascult ca o nebuna. Sunt cateva piese pe care, desi nu le-am mai auzit de 13-14 ani de zile, constat cu surprindere ca inca le mai stiu, versurile ramanand destul de proaspete in capatzana mea. De exemplu: Victor Socaciu- Tata si caii, Zangra, Oameni de zapada; Hrusca&Seicaru, in duet, cu Dimineti cu ferestre deschise, Calatori visatori, Firul de iarba, Zori de zi. E un album scos in duet de cei doi si pe care, mi-am amintit, il am acasa pe un disc de vinil ajuns ca vai de capul lui de cate ori l-am ascultat pe vremea cand inca mai erau pick-up-uri :) La fel si cu Socaciu, Mirabela Dauer si Ducu Bertzi... :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Iun 19, 2003 8:45 am

riverano ca amintisi de socaciu io ascult cu placere si ma ia cu calduri in cosu peptului "la un ceai" . sa moara dusmanii lu baicsu daca nu ma vad in acel licean balai, cu bani numa de tranvai, fumand un chistoc de camel fiind pustiu rebel. hai ca o sa bag textu pe threadu cu pricina numa sa nu sara nashica ca nu-i din caietelu ei ...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Joi Iun 19, 2003 8:54 am

Ma mir ca am uitat sa amintesc de "La un ceai", care, dintre toate e preferata mea... ca si io ma revad in acele timpuri, ce-i drept, nu chiar balaie (ci roshcata :D ) si nu fumand un chistoc de Camel, ca de!, ci unul de Marasesti sau de Bran, sau de Carpati sau de Nationale, dar in orice caz fredonand un "je t'aime, moi, non plus..." :) Si chiar mergeam la cate un ceai cald, la ceainaria din piatza, unde stateam cocosati pe scaunele de 50 cm. inaltime, dar fericiti ca suntem tineri, frumosi si impreuna... Hehe ce vremuri! Eram (credeam ca suntem) ca si Caii liberi, tot ai lui Socaciu...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Iun 19, 2003 9:09 am

Initial trimis de riverflow
Si chiar mergeam la cate un ceai cald


LOL riverano....azi primu lucru care m-a incantat fu un pemeu de la moshu scris in acelashi stil infantil arhicunoscut cu care ne-a obisnuit in cele 8000 de posturi ale domniei sale iar al doilea afirmatia ta cotata mai sus

pai noi astia mai purii , si fara sa-l jignesc cu nimic pe dl socaciu, spuneam "ceai" la petreceri,bairamuri, chefuri. cum locurile publice gen discoteci ,baruri cluburi erau ca si inexistente pe atunci, ne strangeam baieti si fete , in fiece sambata la cate unu/una pe-acasa si faceam tambalau mare cu toate ingredientele aferente. cam la asta se refera victor in piesa asta...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Joi Iun 19, 2003 9:18 am

Da ma eye..., io stiu treaba asta, dar vezi tu, fiecare se regaseste in cate un vers, indiferent de semnificatia lui originala. Printre multe alte "ceaiuri" din alea la care se refera Socaciu, mai mergeam si la cate unul adevarat (ca doar era cu rom ce puii mei! :D ) Si asta se intampla dimineata, cand ne intorceam mahmuri si cu dureri de cap de la "suculetz" sau "ceai" reteta Socaciu... :) 'ntelegi, matalutza?...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Joi Iun 19, 2003 9:21 am

ceai dansant parca se numea aiule (nu sezatoare, nu? :). si alea de pe la casele culturale and stuff. :D io nu prea mai retin, deh, batranetzele astea...da' zau daca n-as fi preferat un ceai cald, dansant decat un bairam-mairam manelist. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Iun 19, 2003 9:36 am

nocturno era doar ceai atat si se intelegea ca-i de dans,betii si europa libera. si auzi tu cand mai dai cu aspiratoru prin cutia postala ca se umplu dracu de praf ?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Iun 19, 2003 9:42 am

io totusi stiam de ceai dansant. stiu ca m-a amuzat termenul. aiule, scuze pentru casuta, da' in dorinta de a face antrenament pentru pastrarea ordinei si disciplinei, ma apucai de antetat si etichetat frumos pemeiele, si cum erau ele asa frumos aranjate, pe raft, imi veni mesaj ca se le sterg ca s-o suparat eyewitness ca-s prea frumoase. :D

iaca, tema de gandire si cercetare, ma gandeam daca () Cotabitza nu merge si el inclus la bosorogi. cam merge nu? mie chiar imi placea in vremurile lui bune, atata timp cat isi facea aparitia la radio si nu la tv, totusi. iar acum ia ca a avut o revenire destul de spectaculoasa, parca a reinviat.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde basstard » Joi Iun 19, 2003 10:21 pm

Dragii mei boshorogi.
Eu fiind la randul meu amnezic va rog sa ma ajutati.

In tineretile mele (cre ca aveam vro 9-10 ani) faceam un curs de inot la complexul Olimpia din Sibiu. Nu vreau sa intru in amanunte prea adanci legate de asta... ideea e ca in sala era vo cateva boxe in care chinta muzica usoara a vremii. Si in timp ce profesorul cel sadic ne lua pe rand de turul slipilor si ne arunca de pe trambolina in apa in boxe chinta o melodie care suna cam asa: "Am sa ma-ntorc si-am sa ma mint / Ca am visat un vis urat / Si am sa-ti sar ca ieri de gat ....... "
Desi mi-a marcat copilaria, melodia respectiva imi placea si as vrea sa o ascult din nou. Stie cineva cum o cheama pe melodie si cine o canta ( o tipa canta.... mihaela runceanu, angela similea..nu stiu)
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Grumpy » Vin Iun 20, 2003 11:01 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Mah...de unde ash putea downloda melodia intitulata "Domnul Eminescu" pe care o canta basarabenii aia doi..sot si sotie ...care au murit ? Teodorovici sau cum le zice.


Cauta dupa "Doina si Ion Aldea Teodorovici".

Spuneti-mi si mie va rog, cum se numeste melodia de la Mirabela Dauer cu "fotoliul din odaie".
Grumpy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Iun 16, 2003 9:20 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde nocturna » Vin Iun 20, 2003 11:34 pm

fotoliul din odaie, biletul ce-a ramas de atunci pe masa...

te astept sa vii
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Salma » Sâm Iun 21, 2003 11:11 am

Bassule, era melodia Angelei Similea pe care o mai tin minte si acum, in copilarie fiind fan si organizand cu prietenele concerte cu piese din repertoriul ei in curtea blocului. Iata versurile (mama, ce memorie am ;))

Cand clipa iti va fi mai grea
Si dorul iti va fi vecin
Recheama-ma si-am sa revin
La fel ca ieri iubirea mea

Am sa ma-ntorc si am sa-ti spun
Ca dincolo de vechi dureri
Traiesti si azi in tot ce ieri
Iubeam in tine cald si bun

R: Am sa ma-ntorc si-am sa ma mint
Ca am visat un vis urat
Si am sa-ti sar ca ieri de gat
Uitand ca-n par, ca-n par am azi argint

Si am sa uit ca m-ai uitat
In anii primei tinereti
Si am sa uit ca doar tristeti
Mi-ai daruit cand ai plecat

Atat te rog, iubirea mea
Recheama-ma si-am sa revin
Cand dorul iti va fi vecin
Si clipa iti va fi mai grea
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde basstard » Sâm Iun 21, 2003 2:36 pm

Salmo, cand ne-om vedea, ai de la mine cate beri poti duce.
E superba piesa, asa-i? N-am mai auzit-o de vreo 15 ani....acu o caut pe net, da nu stiu daca o sa am succes.
Am cautat pe aminte.de piesa dar nu am gasit-o. Stii cumva titlul piesei? E "am sa ma-torc si-am sa ma mint" sau ii zice altfel?

O alta piesa care mi-a marcat in mod placut copilaria e "Intr-un cer violet" a lui Chifiriuc (am mai pomenit de ea la capotolul Sfinx)
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Dum Iun 22, 2003 9:07 am

TXS, hai ca scapi ieftin, ca doza mea maxima e de doua, hai trei beri ;) Similea are multe melodii superbe, din care mai tin minte si acum o gramada, iar versurile bat la c*r multe hituri "romantice" de acum. Nu-mi aminterc titlul piesei, sorry :( Cat despre piesa lui Chifi, si mie-mi place, da stii ca-i furaciune dupa The Stranglers-Golden Brown, nu?
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Iun 22, 2003 9:22 am

Initial trimis de Salma
ca doza mea maxima e de doua, hai trei beri


da, da cin te crede salmo. la ziua lu alin pierdui io siru numaratoarei berilor tele pe la 14 cand ma facui muci si tzandari in acelasi timp...:D

si ca sa nu fiu off topic si sa-mi faca nocturna proces verbal de sanctiune ca trecui pe rosu , bag un cantecel pe care mircea vintila l-a compus prin anii 70 si care nu a fost mediatizat decat dupa 89 cu pasarea colibri. textul de azi e mult modificat :D


Miruna

Muzica si versuri Mircea Vintila

Draga Miruna, iti spun printre soapte
Imi place camasa ta de noapte,
Dar, mai ales, vreau sa-ti dau de stire,
Sa mi-o lasi ca amintire. Sa mi-o lasi ca amintire.

Nespus de frumos dormeai o noapte blanda,
Zambeai prin somn iau eu stateam la panda,
Sa nu te trezesc, Sa-ti tulbur visele tale,
Dar vreau sa-ti iau si costumul de baie,
Sa te-admir cu si fara, Costumul de baie.

In gradina botanica, Intr-o Duminica ea se plimba.
Ne-am fotografiat, Cu un vechi aparat automat.
Un celebru si bun, coleg de facultate,
spunea c-aveai blugii rupti la spate,
veneai acasa cu trolebuzu optzecis'noua,
Blonda si trista cum ne-ai placut noua, Blonda si trista cum ne-ai placut noua..

Cu palaria de paie cu panglica mov,
Ieseai din cladirea de pe pe strada Snagov,
Usor te-ndreptai spre Calea Mosilor,
Sa-ti iei bluza pepit de la Bucur Obor, Bluza pepit de la Bucur Obor.


Venind din practica, poseta galbena ea isi lua.
In magazin ea a intrat , fusta si-a cumparat Maxi-nflorat.
Draga Miruna, ce rost are sa-ti cumperi toate lucrurile acestea? Cheltuiesti o suma prea mare de bani...

Doar sti foarte bine ce-ti spuneam in seara acea printre soapte: Imi place camasa ta de noapte,
dar, mai ales vreau sa-ti dau de stire,
Sa mi-o lasi ca amintire, Sa mi-o lasi ca amintire...


Acum ma privesti dintr-o poza cu zimti,
Atunci aveai nervi dar si buze fierbinti,
Si te-auzeam cum strigai, printre soapte..
"Unde-i camasa mea de noapte?, nde-i camasa mea de noapte?"
La mine-i camasa ta de noapte, La mine-i camasa ta de noapte, Plang pe camasa ta de noapte, Plang pe camasa ta de noapte.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Dum Iun 22, 2003 11:14 am

Pe zi ce trece (sau poate pe zi ce devin mai bosoroaga :rolleyes: ) descopar ca tot la melodiile din copilarie ma intorc, desi pe vremea aceea nu le ascultam cu placere. Probabil ca incercati si voi aceleasi sentimente uneori?... Imi aduc aminte ca ma stresau romantzele sau alte muzici d'ale "bosorogilor", pe care acum le caut innebunita si care mi se par mai mult decat "adevarate".
E si cazul lui Tudor Gheorghe, pe care chiar nu-l puteam inghitzi, mi se parea cel putzin bizar si ca infatzisare (sau poate asta era la mine pe vremea aceea un criteriu de evaluare...), dar si ca stil muzical... Acum, ascult cu inima chircita Pe-un franc poet, si ma innebuneste Nebunia Salcamilor... (Si voi vretzi sa fiu (cu)minte :D ). E super, azi sunt fericita si mai mandra de mine pentru toate aceste lucruri, adica pentru ca, practic, devin o "bosoroaga" notorie :D
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Dum Iun 22, 2003 11:45 am

Initial trimis de eyewitness


da, da cin te crede salmo. la ziua lu alin pierdui io siru numaratoarei berilor tele pe la 14 cand ma facui muci si tzandari in acelasi timp...:D


SSHHHHTTTTT!! Taci, ma, aiule, ca-l sperii si nu mai calca prin Bucuresti. Am zis si io asha, sa-l momesc, si pe urma vedea el ce-l asteapta :D Las ca are de unde, ca-i pricopsit, ishi vinde motoru si dupa ce-l bem ne-apucam sa cantam "Dar hai sa ne avem ca fratzi, toti suntem putin luatzi" ;M Numai sa-nvatzati versurile pan-atunci.

Te iau cand crezi ca esti si tu mai bun,
Te iau c-asa ar trebui, iti spun,
Te iau cand vrei s-ajungi si tu acas',
Te iau cand numai tu ti-ai mai ramas!

Refren:
Dar hai sa ne avem ca frati,
Toti sintem putin luati!

Te iau cand iesi si tu putin pe strazi,
Te iau cand locu-ncerci sa ti-l pastrezi,
Te iau cand pe pamant calci in sfarsit,
Te iau cand spre iesire mergi grabit!

Refren

Te iau chiar de la ceai cand te trezesti,
Te iau cand tanar si capabil esti,
Te iau cand banii, banii nu stii ce's,
Te iau si-apoi iti zic zambind: Succes!

Refren

Te iau si-apoi iti spun ca s-a sfarsit,
Te iau si-apoi apar din nou uimit,
Te iau cand cu masina mergi hai-hui,
Te iau cand pe ghitara mana pui!

Refren

Te iau cand numai tu ti-ai mai ramas,
Te iau si-atunci cand mergi si tu acas',
Te iau si-apoi iti spun ca esti barbat,
Te iau cand in mormant te-ai asezat!
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Dum Iun 22, 2003 8:23 pm

Salma, pai asta e cover dupa Dylan ("Rainy Day Women #12 & 35" e numele original al melodiei, albumul "Blonde on Blonde"), acu s-o intrebam pe nocturna daca se accepta si traduceri (cu derogare), nu?

Plus ca traducerea cam "imblanzeste" versurile melodiei lui Dylan (versurile originale le gasiti aici).
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Salma » Dum Iun 22, 2003 9:00 pm

Cunoastem, inginerule ;) Acu, asta e mai noua de '90, adica iar am fost cam off topic, dar de cand zbieram eu in gura mare la Migas refrenu, impreuna cu sleahta de la Happy Hippie, in tineretzile mele, a trecut o viata de om, asa ca sper sa nu se supere prea tare nocturna :) Si ce daca-i preluare? Dida Dragan nu canta "My way" de mama focului? Asta inseamna ca n-o putem baga aici? Chiar, cine stie versurile?
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde basstard » Dum Iun 22, 2003 10:14 pm

Initial trimis de Salma
stii ca-i furaciune dupa The Stranglers-Golden Brown, nu?


Da, stiu. Am scris despre ea acu vreo cateva zile pe subiectul cu Sfinx (tot de aici din gradina nocturnei)

Am o intrebare. Daca vand motoru ajunge sa te imbat sau tre sa imi vand si un rinichi?

Ontopic:
Tocmai am luat de pe aminte.de piesa Nostalgie by Angela Similea (credeam ca e piesa pe care o caut - dar nu era) si suna fain.
Acu ascult o piesa pe care probabil Salma facea karaoke in spatele blocului acu vreo 14-15 ani:
Casa mea-i un cantec cu acorduri ample
E o calda melodie casa mea
Eu sunt sufletul din ea
Ea e insasi viata mea
Viata mea cu tot ce-i bun in ea

Casa mea-i un cantec cu acorduri ample
Melancolic si fierbinte si curat
Si ma simt ca-ntr-un palat
De paduri inconjurat
Viata mea in cantec s-a mutat
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Lun Iun 23, 2003 8:23 am

1. Ajunge, basule, un Harley ajunge :D
2.Deci NU faceam karaoke, deci INTERPRETAM cu pasiune si dariure cu minunata mea voce cristalina, deci nishte minunate piese ca cea de mai sus,din care ai sarit jumatate din versuri :p si ca urmatoarea:

Iubite, amurgul s-a trezit si noaptea a venit la noi
Se-apropie incet cu ultimul regret tacerea, durerea
,
Iubite, ma doare gandul trist ca n-am sa mai exist de-acum
Voi fi ce n-am mai fost, un rost fara de rost
Si-o piarta uitata in drum

Iubite, vaporul de-alta dat' a naufragiat si-i gol
Si cel din urma val ne-a dus pe cate-un mal pe mine, pe tine

Iubite, sa ne-asezam incet la ultimul banchet in doi

Si ultimul pahar sa ti-l ofer in dar c-o floare ce moare
Iubite, mi-ajunge lacrima ce-o strang in urma ta
Ninsoare de soare
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Iun 23, 2003 8:34 am

Initial trimis de Salma
1. Ajunge, basule, un Harley ajunge :D

vrajeala basule vinzi motor, casa ,chitara bass ,rinchi,plaman, pancreas si tot mai trebe ceva s-o imbeti. cam fro 2-3 cisterne de tuborg e ratia :D

on topic

care baga pe-aici vorbaria de la ochii ei ma-ncearcana a lu doru stanculescu ca tare drag mi-e de melodia asta...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Lun Iun 23, 2003 8:36 am

hai ca le bag io, numa ca, ma gandeam io ca ati cam incurcat subiectele... Nu postati mai bine versurile pe "Om bun?"... :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Lun Iun 23, 2003 8:43 am

Initial trimis de eyewitness

vrajeala basule vinzi motor, casa ,chitara bass ,rinchi,plaman, pancreas si tot mai trebe ceva s-o imbeti. cam fro 2-3 cisterne de tuborg e ratia :D


Iar ma dai in fapt ? Poate-l sperii si dup-aia vin la tine sa ma-nbetzi. Io zic sa te astamperi.


Initial trimis de riverflow

ma gandeam io ca ati cam incurcat subiectele...


Eu am inteles ca pe "om bun" e de folkishti iar aici de cantacioshi de muzica usoara, asa ca Stanculescu intra pe "om bun". Sau n-am intzeles eu bine ? :con:
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde river » Lun Iun 23, 2003 8:54 am

"Om bun..." este echivalentul lui "Romantism in muzica-lirica si discutii" de pe "Oldies", ca atare se pot posta toate cantecele oldies romanesti, indiferent de gen... A! si se si poate discuta acolo in jurul versurilor respective.

"Deschideti poarta soarelui" e subiect doar de discutii (gresesc Nighty?), in care ne readucem aminte de cate un bosorog d'al nostru, chiar de e cantaret de folk, de muzica usoara, lautareasca etc (asta pana cand se fac subiecte speciale pentru cineva anume...) :) Cred ca despre asta a vrut sa vorbeasca si cel ce a deschis acest subiect, respectiv Neatza!

:p
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Lun Iun 23, 2003 9:49 am

river are dreptate. ne rezumam sa postam versuri doar pe threadul de lirica, iar pe restul threadurilor se accepta doar pasaje scurte din cantecele si urmate de oaresce comentariu, in nici un caz cantece intregi. asta fu anuntz, sa nu ma mai apuc acum sa fac alte subiecte ca sa mut versurile pe lirica. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori