Deschidetzi poarta soarelui!

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Deschidetzi poarta soarelui!

Mesajde neatza » Lun Iun 09, 2003 11:23 am

am mai incercat io sa arunc un subiect d'asta, da' nu prea s-a bgat lumea, probabil din motive de lipsa de lecitina. care va sa zica, imi aduc io aminte de cand eram mic ca duminica pe la pranz baga oamenii muzica la teveu. ce nu imi aduc io aminte ie cine erau aia de ma faceau pe mine sa-mi pierd pofta de mancare.
uitatzi numa cateva nume:
eva chis, marina scupra, aurelian andreescu, stela enache, florin bogardo...
shi care mai erau? ce-or mai face iei acuma?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Lun Iun 09, 2003 12:07 pm

Stela Enache e pe undeva prin strainatate. A fost invitata mai demult la "Reuniunea de clasa" a Andreei Raicu- emisiunea cu Stefan Banica jr. si Oana Sarbu, desigur rememorand zilele "Liceenilor" de atunci...

Marina Scupra a fost si ea invitata de curand la Teo si se preconizeaza ca se va apuca iar de cantat dupa o pauza de tzshpe ani...

De restul nu mai stiu nimic, probabil ca si Eva Kis e prin tarile calde.

By the way, "Deschideti poarta soarelui " era o melodie pe care o interpreta Dida Dragan sau memoria imi joaca feste? Oricum, ma mai trezesc si acum dupa ani de zile fredonand aceasta melodie...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde neatza » Lun Iun 09, 2003 12:36 pm

"deschidetzi poarta..." era cantata de angela similea sau mirabela de aur.
shi un alt featuring beton era "magistrala albastra".
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

un alt slagar

Mesajde punct » Lun Iun 09, 2003 12:50 pm

voi canta pentru mileniul III...... nu mai stiu cine canta
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde river » Lun Iun 09, 2003 1:24 pm

Initial trimis de neatza
"deschidetzi poarta..." era cantata de angela similea sau mirabela de aur.
shi un alt featuring beton era "magistrala albastra".


Cred totushi ca e vorba de Dida Dragan... am citit acu' pe internet
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde neatza » Lun Iun 09, 2003 1:35 pm

mi-am mai adus aminte: Margareta Paslaru. Ce-o mai face?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Re: un alt slagar

Mesajde neatza » Lun Iun 09, 2003 2:19 pm

Initial trimis de bluemoonshadow
voi canta pentru mileniul III...... nu mai stiu cine canta


Stela Enache

shi pentru ca ma prinse valu nostalgiei, am utilizat din resursele nebanuite ale internetului shi uite peste ce am dat:

http://margareta.com/
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Iun 09, 2003 2:45 pm

cu poarta soarelui si io parca tind sa cred ca era dida dragan. din ce mi-aduc aminte a fost singura noastra cantareata de muzica usoara care a imbratisat rockul alaturandu-se celor de la semnal m (parca) timisoara.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Lun Iun 09, 2003 3:14 pm

al treilea vot pentru Dida, adjudecat!
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde cubu » Lun Iun 09, 2003 3:46 pm

"Deschideti poarta soarelui" era cantata de mai multi cantareti... Ceva in genul "We Are the World" copusa de Maipí£l Gepsí£n... Pe onoarea mea...

Si "Voi canta pentru mileniul III" era cantata de Angela Similea... Eram fan si ma bateam mereu cu frate-miu care era cu Corina Chiriac... "Inima mea bate asa... Ba nu, ba da... lol...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde neatza » Lun Iun 09, 2003 3:50 pm

cred ca dom portnoy are dreptate. erau ceva mai multzi. doar refrenul era dida dragan.

in alta ordine de idei, mi-am mai adus aminte de: Carmen Radulescu, Stereo T, Savoy (cum de-am putut sa-i las la urma tocmai pe ashtia?), Gabriel Dorobantzu.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Lun Iun 09, 2003 4:06 pm

gabriel dorobantzu - mai vino iar in gara noastra mica...
marius tzeicu, olimpia panciu, angela similea cu "un albastru infinit" (shi "nufar alb" pe care il canta in duet cu florin piersic), mihai constantinescu - sus in deal i-o casa
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde eyewitness » Lun Iun 09, 2003 4:14 pm

nashico da pe aia a lu luigi ionescu , lalele, lalele frumoase ca visele mele o mai stii? super...sau soldatelu a margaretei de care se ia puternic nea tomita intr-un monolog
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Lun Iun 09, 2003 4:19 pm

cum mah, glumejti?! le am in rama p-amandoo, plus caseta lui tomitza, despre care itzi marturisii afectiunea mea sincera cu alte ocazii.
da din aia cu macaralele ce-tzi mai aduci aminte? ca tomnai ce mi sa termina flaconu cu lecitina.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde cubu » Lun Iun 09, 2003 4:24 pm

Se poate neatzo sa fi avut si ea un refren in timpul melodiei, dar eu atat tin minte: la sfarsit cantau toti in cor...

Da, mi-aduc aminte de Mihai Constantinescu, imi placea mie o melodie cand eram pustan... "O lume minunata / In care veti gasi / Numai copii"... La un moment dat numai pentru "aia mici" canta...

Dar de Mihaela Runceanu va mai aduceti aminte? Mama, ce zvonuri mai circulau cand a murit...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde angus » Lun Iun 09, 2003 4:29 pm

shi de ioan luchian mihalea, grupul sau song (shi minisong) shi moartea violenta pe care a avut-o, ucis in garsoniera sa din drumul taberei de catre un personaj din lumea interlopa in care se pare ca intrase...
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde river » Lun Iun 09, 2003 4:33 pm

Eu chiar am o colectie impresionanta de mp3-uri cu aceste melodii si am de gand sa o imbunatatzesc. Acu' in ultimul timp ascult cu nostalgie (oarecum, ca eram prin primara) pe Mihaela Runceanu- "De-ar fi sa vii" si "Fericirea are chipul tau", pe Angela Similea cu "Un albastru infinit", "Voi rade iar" si mai recenta "Sa mori de dragoste ranita". Mah, si ma busheshte un bocet cand ascult "Ani de liceu"- Stela Enache ca-l intrec si pe crocodil la lacrimi.

Imi aduc aminte ca prin liceu ascultam mai sus amintitele Macarale. Mai stiti?

"Macarale, rad in soare argintii
macarele, in zori de zi..."
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Iun 09, 2003 4:43 pm

pai nashico uite ca rauras fredona mai sus putin din macarale rad in soare da sa moara dusmanii mei daca mai stiu cine canta.

mai era una da iar nu-mi aduc aminte performerul cu "soferii de la ont, privesc prin geam fetele"

ioan mihalea si al lui song (suntem oamenii noii generatii ) au fost multi ani ambasadori ai muzicii romanesti peste hotare
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Iun 09, 2003 4:48 pm

Dar "Macrarale" se asculta si prin Club A prin '96, '97...

"O macara / Incetinel / Mi-a adus un biletel / Il prind iute si-l citesc / Spor la lucru / Si te iubesc..."
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde angus » Lun Iun 09, 2003 4:51 pm

riverflow, fii bun shi zi-ne cine canta macaralele, ca uite poate salvezi de la moarte crancena pe dujmanii aiului...
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Salma » Lun Iun 09, 2003 4:52 pm

Mai ca ma podidi plansu cand mi-am amintit de tineretzile mele in care, pe la 12 ani, stiam toate cantecele Angelei Similea. Trebuie sa recunosc ca si acum imi plac multe din melodiile ei. Si-mi amintesc de o petrecere, la ziua unei prietene, tot pe la 12 ani, cand toti cantam in gura mare, patrunsi de frumusetea melodiei, "Ioane, Ioane, toata lumea doarme" (Mirabela Dauer)
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Lun Iun 09, 2003 4:57 pm

Trio Grigoriu canta Macarale... Stiu... Nu ma cheama riverflow...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde river » Lun Iun 09, 2003 4:59 pm

pe mine ma cheama riverflow si eu sunt de parere ca Luigi Ionescu e vinovatu', desi prin sursele oficiale sunt amintiti si Trio Grigoriu. Nu'sh ce sa mai zic...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Re: Deschidetzi poarta soarelui!

Mesajde Mr Hyde » Lun Iun 09, 2003 8:56 pm

Initial trimis de neatza
uitatzi numa cateva nume:
eva chis, marina scupra, aurelian andreescu, stela enache, florin bogardo...
shi care mai erau? ce-or mai face iei acuma?


Aurelian Adreescu saracul e mort... si ca tot veni vorba de morti, as remarca-o pe Doina Badea ( avea un cantec care-mi placea foarte mult, ii zicea parca "Ploaia si noi") si Mihaela Runceanu, despre care vad ca s-a mai scris.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Iun 09, 2003 10:54 pm

si eu stiam ca Trio Grigoriu este cel cu macaralele din soare. era una din melodiile mele preferate din glorioasa perioada de aur. :D

cat despre Dida Dragan a fost si va ramane una din vocile de aur ale Romaniei.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iun 09, 2003 11:20 pm

care e treaba cu Mihalea ? l-au ucis homosexualii , nu ? asa au circulat zvonurile pe atunci .

am vazut ca a pomenit cineva...despre "voi canta pentru mileniul 3 ! " . nu stiu cine o canta...dar tin minte ca prin 94-95...o asiatica a luat cerbu de aur pentru interpretarea unei melodii romanesti cu aceasta melodie. bah..cat de frumos a putut sa cante. si acum mi-o amintesc.
eu sunt un mare fan Cerbu de Aur...asa sa stiti. :)

de Savoy atzi auzit ? "n-am sa mai iubesc zisese , biata-mi inima naiva....dar vazandu-te pe tine...a cazut in recidiva " . riverflow..deschide cat mai grabnic threadul de lirica romantica....ca am sa postez o gramada pe el.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Iun 09, 2003 11:29 pm

moshule, am o carte despre procesul Mihaelei Runceanu, povestea e destul de romantzata de altfel. au circulat multe zvonuri, dar, se pare ca asasinul era doar un amic al ei, crima a fost fara premeditare iar scopul a fost jaful.

Savoy. am inteles ca mai canta. cine imi aduce aminte cum il cheama pe solistul de la Savoy?!
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Lun Iun 09, 2003 11:34 pm

Pai ca moderator ar fi trebuit sa stii, mai ales cand e vorba de ditamai solistul :D Din cate imi amintesc ii zice Marian Nistor.

"n-am sa mai iubesc zisese , biata-mi inima naiva....dar vazandu-te pe tine...a cazut in recidiva "


Cacarea lumii, asa ceva nici la Asia sau O-ZONE nu vezi :o riverflow, hai cu threadu', ca presimt c-o sa fie misto!
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Mar Iun 10, 2003 7:40 am

frateeee... ce se mai umplu p'aicia de cand am plecat! arunci o vorba asha, la plezneala, shi vezi cu bucurie-n suflet ca nu eshti singur. Multzam!

despre treaba cu Mihalea a aparut (unde altundeva decat) in romania mare un articol destul de lung in care se esplica cititorilor care au reushit sa-shi shtearga balele de la gura precum ca mihalea a fost omorat la porunca lui adrian nastase. de ce? pentru ca adrian nastase facea trafic cu droguri, trafic la care era partash shi mihalea care scotea din afacerea asta sute de mii de para (pe vremea lu ceashca!!!!!). se mai zicea acolo ca nu erau vinovatzi aia doi pe care i-a prins atunci, ci altcineva, nu spui cine, persoana importanta, dar care era un foarte apropiat al lui nastase... e? ce zicetzi ce scenarii are uni'n tartacutza?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Mar Iun 10, 2003 8:29 am

Savoy. Sigur ca mai canta, au fost recent invitatzi in nu stiu care emisiune Tv, cred ca pe la Realitatea sau B1.
Eu n-as putea spune ca-mi plac in mod deosebit (mai mult ma amuza sa fiu sincera), dar am totusi cateva melodii pe care le ascult cu placere si cu nostalgie. Au ei melodia aceea, daca va amintiti - "Pana la lacrimi"(mi-e draga viata), cu deosebita semnificatzie pentru mine din simplul motiv ca este una din melodiile grupului meu de prieteni din faculta. Hehe ce vremuri, si ce baute mai trageam pe melodia asta :D (Si-aceasta zi, si-aceasta zi ce maine nu va mai fi...)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator