Deschidetzi poarta soarelui!

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Mesajde angus » Lun Iun 23, 2003 2:51 pm

uite-ashea, brusc shi dintr-odata, imi venira doo refrene, unu mai frumos decat altu:
io sunt nebunul care te iubeshte
io sunt acel frumos nebun
shi daca toata lumea se-mpotriveshte
io numai mie ma supun...
de gheorghe gheorghiu nu zice niminea o vorba buna?
ash dori varianta completa de text, poseda cineva?
al doilea creca se cheama "de singuratate" shi-l canta angela similea, are vorbe multe shi dese da nu-mi aduc aminte decat melodia.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde eyewitness » Lun Iun 23, 2003 2:54 pm

nashico io am doar varianta de cartier de la "da si-n gura tati" si nu-mi pot permite s-o postez...ca imi da nocturna amenda contraventionala si-mi suspenda si permisu de libera trecere pe forum vro luna doo.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

angela similea

Mesajde emilica » Dum Iun 29, 2003 12:50 am

imi place foarte mult angela similea si as vrea sa-i intreb pe bassplayer si pe salma daca au cumva MP3-uri cu melodiile citate de ei sau cu altele ale aceleiasi cantarete. Mersi
emilica
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 28, 2003 11:49 pm
Localitate: Constanta

Mesajde neatza » Lun Iun 30, 2003 8:41 am

Initial trimis de riverflow
Cred ca despre asta a vrut sa vorbeasca si cel ce a deschis acest subiect, respectiv Neatza!


ezact! nici eu nu puteam s-o esprim mai bine. eu avand ceva probleme cu memoria, orice ajutor ie binevenit.

uite, bunioara, acu mi-am adus aminte de Paunita Ionescu. Ce-o mai face ia acu?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde fidelutza » Mar Iul 01, 2003 8:22 am

[quote]Initial trimis de neatza
[B]cred ca dom portnoy are dreptate. erau ceva mai multzi. doar refrenul era dida dragan.

Dida Dragan n-are nici o treaba cu melodia asta.Mirabela Dauer e vedeta refrenului, si, intr-adevar canta mai multi (USA for Africa :) ), printre care si Vasile Seicaru.
Si degeaba m-ati contrazice ca am mp3-ul pe calculator.
Si pe langa asta, mai am vreo cateva zeci (daca nu sute) de melodii de genul asta.Eu sunt chiar fan.
Si ar mai fi si muzica populara/lautareasca mai veche...
fidelutza
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iun 30, 2003 2:52 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde LeoSayer » Vin Iul 04, 2003 11:17 pm

Poate cineva sa ma ajute cu MP3 Sfinx (vechi - Zamolxe, Om bun...), Phoenix vechi ?
Merci
LeoSayer
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iul 04, 2003 11:11 pm

Macarale de Luigi ionescu

Mesajde Cipopus » Mie Iul 09, 2003 1:43 pm

Fratilor, sunt mort dupa Macaralele alea.... da' nu le gasesc nicaieri, iar discul meu de vynil, a crapat intr-un final neasteptat.... si vreau sa mai am si eu muzica asta... Nu puteti sa ma ajutati? E urgent ca-s muzicant si vreau sa trag o prelucrare.... astept orice format wav, mp3, note (partitura, orice)
Cipopus
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 09, 2003 1:40 pm
Localitate: Cluj

Mesajde neatza » Joi Iul 10, 2003 9:03 am

tzin sa anuntz paceasta cale ca miam achizitzionat picap. mare bucurie! din pacate, dabia pe la salarurile viitoare o sa pot complecta colectzia mea inegzistenta momental cu viniluri dalea grele. ramanetz aproape de computador ca mantorc in curand cu informatzii.

anuntz fffffe important: are careva viniluri de care vrea sa scape moca?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Iul 10, 2003 9:24 am

neatza, unde ai mai gasit picap? ca asta-i deja piesa de muzeu. :D
vinile moca?! of of, cum ne mai emanciparam de la atatea sidiuri si devedeuri. *p
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Joi Iul 10, 2003 9:36 am

pe covaci la consignatzii. am avut o bafta de zile mari care picapu fusese al unui mosh care a avut mare grija de iel care pana shi carticica originala era in pungutza iei originala. doo bulioane po sa zici cai moca cu tot cu bocse. iol loasem sal folosesc ca statzie p[entru computador da nu ma lasa inema sa nul intrebuintzes shi ca scopu lui primordial decat ca pnacu nam dect fro 7 viniluri cu poveshtprimite tot moca odat cu pifurile shi rahanele. cred cam cam dat in mintea copiilor. maine/poimaine ma trezesc virgin shi plin de coshur.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Iul 10, 2003 9:47 am

la reprezentanta sony poti sa-ti comanzi pick-up si ti-l aduc baietii intr-o luna...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Joi Iul 10, 2003 10:02 am

off topic da merita.

daca vrei un pick-up serios, itzi recomand un Bluenote Bellavista/Borghese care face "numa" 1594 de lire sterline fara incinte, adica deck.
la fel, pentru viniluri de calitate, incearca http://www.vivante.co.uk, http://www.simplyvinil.com, http://www.vynoodle.co.uk, http://www.diversevinil.com, http://www.classicrecs.com sau http://www.amusicdirect.com
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Cinderella » Mie Iul 16, 2003 8:31 pm

pe cei de la Conexiuni ii mai tine cineva minte?..........nu??cum nu?
"Tu...nevazuta dar te simt....
te ignor dar nu pot sa ma mit
esti in ceea ce respir...
esti tu ,firul ce ma leaga
de miracolul de zori..."
chiar nu va par cunoscute versurile?
hmmm,pacat....
Cinderella
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Iul 16, 2003 8:14 pm
Localitate: at the end of the road

Mesajde stefan » Mie Iul 16, 2003 9:21 pm

Cinderella, pacat ca vorbesti singur(a?), suna al dracului de cunoscute versurile, e a doua strofa a melodiei, prima strofa incepe cu "tu... esti in globul de cristal, ce-mi arata drumul catre mal". Melodia si-ar gasi locul pe o compilatie "Cantece de munte, greatest hits", parerea mea. O tot auzeam prin cabane acu 3-4 ani.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nocturna » Joi Iul 17, 2003 9:28 am

stefan, in special pentru sufletelul tau romantic *p, postai versurile complete la piesa Tu a formatiei Conexiuni pe threadu de lirica si discutii. daca pana maine la ora 10.00 nu le stii pe de rost, ai de la mine (ca-i inca super-oferta) o avertizare cu avertizoru' (c. aiu'). :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Joi Iul 17, 2003 9:36 am

Conexiuni nu ar trebui sa intre in discutzie pe threadul asta din doo motive:
unu: ca acuma sunt boschit-o
doi: pentru ca ie singura trupa din romania (shi de aiurea) care a scos un disc (1), l-a reeditat (2) dupa care a scos un best of (3) cu piesele de pe albumele denumite generic de mine (1) shi (2).
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde maria30 » Sâm Iul 19, 2003 1:18 am

Dragi prieteni, am citit toate mesajele de pe acest site si imi pare atat de bine ca pot sa discut si eu cu cineva despre muzica romaneasca. Este primul mesaj pe care il transmit si vreau sa spun ca sunt o admiratoare a muzicii usoare romanesti si a Angelei Similea. Si cred ca asa va fi mereu. Timpul nu va altera nimic din ceea ce vrem sa pastram in suflet.
maria30
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iul 19, 2003 12:58 am
Localitate: Ploiesti

Mesajde maria30 » Sâm Iul 19, 2003 1:31 am

Emilica, sa stii ca am cantece cu Angela si o parte le-am luat de pa internet de pe site-urile amintite de prietenii forumului. Cel mai nou cantec pe care l-am "agatat" este Nufarul alb cu Florin Piersic, cantec la care tin enorm si il ascult de cateva ori pe zi chiar daca nu este indicat asa ceva...
maria30
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iul 19, 2003 12:58 am
Localitate: Ploiesti

De singuratate

Mesajde maria30 » Sâm Iul 19, 2003 1:49 am

De singuratate

Sa nu stai pandind doar luna de pe cer,
Singura in noptile tarzii.
Suflet neimplinit de adevar
Iti doresc iubirea sa o stii.
Sa nu stai de vorba doar cu umbra ta,
Altcuiva cuvinte sa rostesti,
Fericita fii cand inima
Simte ca ar trai pentru cineva.

De singuratate sa uiti si altfel viata iti va parea,
De singuratate sa fugi si sa o lasi in urma ta,
De singuratate n-ai sa cunosti un om prea fericit,
Cand iubita vei fii imi vei multumi traind ce ti-am dorit.

Sa nu plangi ca nu e nimeni vinovat,
Daca drumul tau e asa cum e.
Fara nici un rost si-nsingurat,
Grea e noaptea, grele-s zilele.
Sa nu plangi, mai bine incearca sa revii
Printre oameni viata s-o traiesti
Dragostea aici o vei gasi,
Vei iubi si tu sigur intr-o zi.

De singuratate sa uiti si altfel viata iti va parea,
De singuratate sa fugi si sa o lasi in urma ta,
De singuratate n-ai sa cunosti un om prea fericit,
Cand iubita vei fi imi vei multumi, traind ce ti-am dorit.

Cand vei iubi imi vei multumi, traind ce ti-am dorit.
maria30
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iul 19, 2003 12:58 am
Localitate: Ploiesti

Mesajde nocturna » Sâm Iul 19, 2003 3:23 pm

draga tiza, totul ar fi fost minunat daca postai, frumos si ordonat, versurile de mai sus la threadu de lirica si romantism. acu' lasa, data viitoare. :o
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde maria30 » Sâm Iul 19, 2003 4:31 pm

sorry....ai dreptate. poate data viitoare, dar era ora 2 sau 3 dimineata si romantismul meu dormea la ora aceea...
maria30
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iul 19, 2003 12:58 am
Localitate: Ploiesti

Mesajde maria30 » Dum Aug 03, 2003 6:40 pm

Dragi prieteni, nu stiu cim se face ca subiectul nu a mai fost "atacat" inca de pa 19 iul. De aceea, vreau sa-l readuc in actualitate si as dori sa intreb daca cineva are melodia "Eu sunt ca viata" cu Savoy si "Maria" cu aceeasi formatie. Cred ca doar melodia "Maria" poate fi gasita sub format mp3.
Multumesc si vacanta placuta tuturor!
maria30
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iul 19, 2003 12:58 am
Localitate: Ploiesti

Mesajde nocturna » Dum Aug 03, 2003 10:22 pm

maria, nustu' cine poa' sa detine in format mp3 melodiile respective, probabil doar niste impatimiti si nostalgici modernizati (btw, n-am auzit de piesa "Eu sunt ca viata") da' poti comanda onlain, Best Savoy vol. 2, ce contine piesa Maria:

http://www.cd.ro/l_pop.php?dom=tag&val=2210183

si nu costa decat $ 4.99. :)
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde maria30 » Mar Aug 05, 2003 1:10 am

Melodia "Eu sunt ca viata" este absolut superba, dar nu am stiut niciodata daca este aceeasi cu "Lacrima si cant". Daca nu am sa o pot canta decat atunci cand, poate, ne vom intalni, macar sa scriu cateva versuri din ce imi amintesc:

Eu sunt ca viata,
Punct si nesfarsire,
Eu sunt ca viata,
Strafund si inaltime,
Eu sunt ca viata,
Viscol si caldura,
Eu sunt ca viata,
Dragoste si ura.

Refren:
Eu sunt ca viata,
Lacrima si cant,
Eu sunt ca viata,
Cer sunt si pamant,
Eu sunt ca viata,
Dor sunt si uitare,
Eu sunt ca viata,
Tarm si revarsare.

Eu sunt ca viata,
Punct si nesfarsire (?),
Ca viata sunt,
Eu insumi si multime,
Ca viata sunt,
O fila intr-un tom
Si mai presus de toate SUNT UN OM.

Refren


Semnul de intrebare semnifica ca am uitat acel vers si l-am inlocuit cu cel din prima strofa. Cantecul era nelipsit din spectacolele SAVOY-ului sustinute impreuna cu Angela Similea.
Mi-e dor de ei!
maria30
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iul 19, 2003 12:58 am
Localitate: Ploiesti

Re: Deschidetzi poarta soarelui!

Mesajde svengali » Dum Oct 05, 2003 6:52 am

Hehe... o sa ziceti ca sunt un nostalgic al vremurilor cu album duminical (desi nu am decat 25), dar nu ma pot abtine sa nu fac un mic comentariu. Unde n-as da "vedete" gen 3sudest si Adrian Enache pe oameni in genul lui Aurelian Andreescu pe langa care si Marcel Pavel (cu aerele lui de tenor), nu ramane decat ce-a fost si mai inainte... solist la nunti tiganesti. In fapt Pepe (ex. Latin Express) a preluat de curand "Tu esti primavara mea" (bineinteles ca am auzit pustoaice pe strada "ce misto piesa a compus Pepe"), iar NKS au remixat o alta piesa de-a lui Aurelian. Se pare ca unora li se va taia in curand pofta de mancare :D
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde piper1996 » Lun Oct 06, 2003 11:09 am

baaaaaaaaaaa,


era cantat de mai multi cantareti la moda in anii aia ....
nu mai tineti minte?
i-au bagat pe toti intr-un "videoclip" ....


l trimis de eyewitness [/i]
cu poarta soarelui si io parca tind sa cred ca era dida dragan. din ce mi-aduc aminte a fost singura noastra cantareata de muzica usoara care a imbratisat rockul alaturandu-se celor de la semnal m (parca) timisoara. [/QUOTE]
Avatar utilizator
piper1996
Junior Member
 
Mesaje: 258
Membru din: Vin Iun 21, 2002 11:00 pm

Laurentiu Cazan

Mesajde svengali » Lun Oct 06, 2003 7:08 pm

Stau si ma gandesc ca mai e un pic si omul asta e uitat... :((
Daca nici el nu e un artist subapreciat/nedreptatit, nu stiu ce sa mai zic. E drept ca nu prea face lobby de prost gust, nu se baga in seama pe la diverse formatii, dar totusi...
Are o voce de o sensibilitate deosebita, ca sa nu mai spun ca la chitara e ... un vrajitor :O:). N-am intalnit pe nimeni care sa poata canta Say Something sau Al Cincilea Anotimp (in schimb am intalnit cativa care cantau cu lejeritate "chestiuni" gen Albeniz, Beethoven, Vila-Hugo, etc :D). Nu vreau sa fac aici remarci de prost gust, dar cred ca multi (chiar cu pretentii), nu-si dau macar seama de ce poate omu' ala la chitara.
Si cu toate astea, repet, e aproape uitat. Inafara de caseta scoasa la Intercont Music in '96 (cred ca se cheama Say Something) eu nu am reusit sa prind nimic :(
In schimb despre melodiile lui "predecembriste" nu se mai stie nimic, decat poate de Ploaia ( I-un vis, i-o minune/s-alerg doar cu tine/ sa nu ma tem / de ploaie sau vant)... dar alte si alte piese de dragoste (inclusiv una numita Menestrelul parca, adaptare dupa Jose Feliciano) !
A mai avut si nesansa sa concureze pentru Eurovision alaturi de Dida Dragan... si lumea a preferat sa voteze o melodie proasta a unui nume care a fost mare candva (nu am nimic cu Dida, dar asta e adevarul), in loc sa promoveze un tanar (pe atunci Laurentiu nu era atat de cunoscut... cel putin eu si ai mei atunci am auzit de el prima data, era in 90-91). O a doua nedreptatire a avut-o la "cerbul de aur" (pe motiv ca erau prea multe premii acordate romanilor si nu dadea bine). Cred ca Say Something e una din piesele care ar fi avut oricand de spus ceva si dincolo ;)
V-as ruga sa-mi spuneti daca mai stiti ceva de el, si mai ales daca aveti piese in format mp3 (altele decat cele de pe caseta de la intercont). Deasemeni, tabulaturi/partituri la Say Something si Al cincilea anotimp ar fi mai mult decat binevenite :)
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde nocturna » Mar Oct 07, 2003 9:31 am

era musai necesar sa deschizi thread 'Laurentziu Cazan'? adica n-avem thread Dida Dragan sau alti artisti care se incadreaza mult mai bine si mai frumos pe acest forum da' avem thread LC. unu cu Daminescu nu deschideai? :D ce are daca discuti frumos despre el aicisa, pe acest thread, care aduna ordonat toti artistii ce-si au locul pe acest forum? iti spun eu, n-are nimic, ca atare ti-am mutat subiectul aici.

mie personal nu mi-a placut niciodata Laurentziu Cazan, un cantaretz diluat si fara personalitate (vocal ma refer) totusi, poate se gasesc doritori de discutii despre el, asa ca stei tund!
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Mar Oct 07, 2003 10:54 am

pentru ca veni vorba de daminescu: eram acu cateva saptamani la o terasa cu neshte colegi shi la omomendat apare un tip cu o burta impresionanta shi cu o peruca asemenea. trecand peste faptul ca n-am sa-i intzeleg niciodata pe barbatzii care poarta peruca, cu atat mai mult nu-i voi intzelege pe cei care ishi pun meshe de alta culoare decat cea a parului original. care va sa zica, daminescu, pentru ca de el era vorba, avea o mesha/paruca blonzie-oxigenata-roshcatzie pusa ca nuca'n perete peste o chica de neam prost culoarea shaten. eo, baiat cu bun-simtz, n-am zis nica. partea proasta a fost ca era neshte mitocan la o alta masa care a facut un mishto crunt de om. dami, la fel de finutz, se facea ca n'aude, da dupe zece minute sa facut ca pleaca shi a shi plecat.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 12:23 pm

Cu toate ca am incercat sa respect opiniile celorlalti (fara sa ma iau de cunostintele lor muzicale, desi in unele cazuri ar fi trebuit), observ (in numai 2 zile de cand sunt aici) ca nu ma bucur de reciprocitate ;)

Nu stiu ce rol au unele persoane pe acest site/forum, sau ce rol CRED ELE CA AU, dar va rog sa nu se uite nici o opinie nu e mai buna (sau mai valoroasa ca alta), fara a fi "sustinuta" de cunostinte si cultura muzicala, fara a fi argumentata obiectiv cu fapte/statistici/cifre sau macar cu alte opinii mai autorizate (nu ducem lipsa de critici autohtoni de valoare ex. Pittis, Magdin, Caraman-Fotea, F. Lungu, M. Godoroja, N. Stratone, O. Ursulescu) A-l compara pe Daminescu (cu care n-am nimic dealtfel) cu Laurentiu Cazan mi se pare hilar si ma indoiesc de cunostintele muzicale ale anumitor useri...
Initial trimis de Nightwish
era musai necesar sa deschizi thread 'Laurentziu Cazan'? adica n-avem thread Dida Dragan sau alti artisti care se incadreaza mult mai bine si mai frumos pe acest forum da' avem thread LC. unu cu Daminescu nu deschideai? :D


La fel, Dida Dragan are in comun cu Laurentiu Cazan cam cat are si scripca cu iepurele :D. E posibil ca si Dida Dragan si Daminescu sa aiba un ambit mai bun sau un vibrato mai bogat, dar nu discuta nimeni numai despre voce aici !
Nu uita, a nu se confunda vechimea in domeniu si praful depus pe o faima cu adevarata valoare !!!
In muzica pop exista vocalisti, exista cantautori, si exista MUZICIENI !!! Cazan e unul din putinii muzicieni de varsta rezonabila de la noi care canta, compune(atat versuri cat si muzica) si cunoaste chitara ( la nivel de maiestrie), pianul si saxofonul (la nivel profesionist).
Poate nu stiai, dar cand si-a facut debutul la TVR ('83) a prezentat un clip in care el canta la toate instrumentele ( inregistrate separat si suprapuse), inclusiv vocal !!! Nu stiu cati artisti de la noi se pot lauda cu acest lucru... Eu unul n-am mai auzit decat pe Bobby Mc'Ferrin sa faca asta (si-a luat un Grammy).
Prin urmare una e sa-ti expui opinia despre cutare si cutare, si alta e sa-l faci "de doi lei" sau sa faci comparatii/asocieri fara rost.
Multumesc, si as dori mai multe rezerve si un pic mai mult respect cand se lanseaza o polemica, indiferent cine o face si impotriva cui !
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori