Deschidetzi poarta soarelui!

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Mesajde nocturna » Mar Oct 07, 2003 12:42 pm

ho bre, nu ma face sa devin incisiva. :j

exact despre respectat opiniile era vorba. eu ti le resptect pe ale tale opinii, asta nu ma opreste sa mi le exprim pe ale mele fie el in totala si absoluta contradictzie cu alte tale. altfel nici n-ar mai exista polemicile, si ar fi trist si monoton. :rolleyes:

cand am vorbit de LC, m-am referit strict din punct de vedere vocal. era o parere pur personala, nu menita sa influenteze in vreun fel discutia. si Prince, aka Symbol, canta la zeci de instrumente + compus + vocal. respect, da' imi rezerv si eu dreptul la opinie.

uite, daca se strang mai multi doritori de conversatzie pe aceasta tema separam mesajele si facem thread LC. ca altfel te vad in situatia de a monologa cu tine si de unu' singur pe un vast teren. hai sa va vad cum va bulucitzi, incolonatzi frumos si ordonat. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Oct 07, 2003 12:59 pm

Initial trimis de alinmihai
Eu unul n-am mai auzit decat pe Bobby Mc'Ferrin sa faca asta (si-a luat un Grammy).

fyg facura si altii mai inainte cum ar fi nea cartney si nea clapton

peseu : nu intelesesi ideea moderatoarei , deschiderea unui thread separat pt dl cazan nu s-ar justifica atata timp cat altor artisti de valoare nu li s-au deschis, domnia sa amintind aleatoriu de dida dar puteau fi si altii precum aurelian andreescu, similea , etc...astfel dl cazan fu inclus in purtpuriul artistilor sub genericul "deschideti poarta soarelui"
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Mar Oct 07, 2003 1:05 pm

Initial trimis de alinmihai
(nu ducem lipsa de critici autohtoni de valoare ex. [...] Magdin, [...] O. Ursulescu)


ba baiatu, ca sa pui cuvantu "valoare" langa Magdin shi Ursulescu, ie cel mai mare sacrilegiu la adresa gramaticii romane, in special, shi la adresa muzicii, in general.

shi dac'am fost off/topic, im cer scuze, da m-a loat cu ametzeli cand am citit asta.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 1:16 pm

Hmmm... io as fi mai prudent cu declaratiile de acest gen... Domnii respectivi (lasand la o parte ca mai au si cultura si studii), au mancat pe paine pop-rock in anii aia, intelegi matale ?! Ei au trait un fenomen, s-au implicat in el efectiv, au facut istorie ca sa zic asa iar noi ne dam cu parerea numa si vorbim din amintirile altora dar suntem buni, halal !
Probabil o minibiografie a fiecaruia nu si-ar avea sensul, asa cum nu si-ar avea sensul nici mentionarea, in treacat (uite ca nu ma pot abtine :D), a ghidului/antologiei pop-rock aparuta in '77, care a fost (buna-rea), biblia in domeniu multi ani, pana cand a aparut si pe la noi internetul :D

P.S. aceleasi scuze pentru off-topic si din partea mea, totusi a fost aproape un atac la persoana :))
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde gaga » Mar Oct 07, 2003 1:26 pm

Initial trimis de alinmihai
au facut istorie ca sa zic asa iar noi ne dam cu parerea numa si vorbim din amintirile altora dar suntem buni, halal !


intai si intai ca "biblia" ta a tot fost reeditata si pana sa apara internetul informatiile circulau prin "viu grai"

mai apoi, hai sa vorbim si din amintirile noastre de mici (sau mari, depinde...) gazetari:

‘’Eu iti pot scrie orice fel de articol daca-mi dai informatiile necesare (...) ideea este sa ramanem numai noi, le dam si celorlalti cateva sute acolo, ca pentru colaborare, ideea cu requiem-ul (rocker nr. 1 - despre moartea lui Miki de la interval) e buna, dar trebuie sa umple o pagina intreaga, sa stoarcem lacrimi de la cititori, asa e gazetaria’’ (citat din ‘’opere... incomplete’’ de Liviu Zamora).

mai vrei? mai am ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde neatza » Mar Oct 07, 2003 1:32 pm

num perimit fatza de naituish sa-tzi arat ce-i aia atac la persoana, da o lectzie tot itzi dau:
O. Ursulescu nu cred c-a fost vreodat altceva mai mult de yun gurist de shushe pe litoral care se bucura la orce doojdepara shpaga.
cel la care ar fi trebuit matale sa te referi, este Florin Silviu Ursulescu.
din moment ce tu ai facut o asemenea concluzie, ba mai shi bravand dup'ia ca te ia lumea peste picior, sunt indreptatzit sa cred ca ai o bruma de cultura shi un maldar de complexe.

cat despre magdin, ia gandeshte-te cum ar fi fost daca emisiunea aia de dupe revolutzie ar fi fost prezentata (sau macar realizata) de Doru Ionescu. Pe asta nu-l puseseshi la critici. Probabil pentru ca nu merita, sau penntru ca n-a mancat paine pop-rock in anii aia shi nici nu s-a implicat. (!!!)

in concluzie, tu, in doo posturi, reusheshti sa faci mai multe gafe decat altzi'n zece. Un fel de Fat Frumos al necugetarii.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

of

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 1:40 pm

Dana, cu tot respectul imi este greu sa vad relevanta a ceea ce-ai mentionat.
De pilda ce conteaza ca lucrarea respectiva a fost reeditata(cumva ii scade valoarea :D), atat timp cat ea a existat ?! :O
Reeditarea fara completari nu inseamna alta lucrare, alt material, parerea mea...
In al doilea rand, eu nu vorbeam de articole de ziar sau de reviste telenovelistice pentru adolescentii teribilisti (mama ce-mi sta la gura :D), ci vorbeam de antologii, ghiduri, "cronici" daca vrei (cel mult de criticile aparute pe copertile unor discuri care si-au pus marca pe un anume gen, a se vedea Mugur de fluier).
In al treilea rand, nu as compara ceea ce sta scris cu "zvonurile", mai ales in calitate de gazetar (sper ca am inteles corect).
Cat despre domnul neatza, ce sa spun, decat ca una din cele mai bune masuri ale frustrarii stau in violenta si vehementa limbajului ;). Ei, unde ne aflam ?!
Asa... il alta ordine de idei, alaturarea cuvantului "valoare" langa cele 2 nume ar fi fost cel mult un abuz de lexic nu de gramatica :D;). Cat despre F.S. Ursulescu si O. Ursulescu, te anunt ca n-am facut nici o "concluzie":P
Cam atat ...

P.S. daca iarasi a fost off-topic imi cer scuze, totusi nu inteleg de ce unii prefera sa se lege de amanunte nesemnificative in loc sa faca polemici pe subiectul pricipal (eu parca adusesem ceva argumente in sprijinul non-valorii lui Laurentiu Cazan, rimembar pipl ?! :D)
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Re: of

Mesajde neatza » Mar Oct 07, 2003 1:48 pm

sah-mat din trei mutari!

deci, dupe tine (shi nici no sa ma mai chinui sa scriu in asha fel incat sa intzelegi shi tu), gazitar nu ie ala care scrie articole de ziar, ci numai acela care scrie prin

Initial trimis de alinmihai

antologii, ghiduri, "cronici" daca vrei (cel mult de criticile aparute pe copertile unor discuri care si-au pus marca pe un anume gen, a se vedea Mugur de fluier).


sfatu meu: pune baiete mana shi invatza o meserie care necesita fortza bratzelor, ca daca vrei sa faci ceva cu capu, iesht pierdut. definitiv.

peseu: daca n-ai facut nici o concluzie, cu atat mai rau.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Re: Re: of

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 1:52 pm

Initial trimis de neatza


deci, dupe tine (shi nici no sa ma mai chinui sa scriu in asha fel incat sa intzelegi shi tu), gazitar nu ie ala care scrie articole de ziar


de unde reiese asta ?! :)
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Re: of

Mesajde gaga » Mar Oct 07, 2003 2:08 pm

mishule, mishule, trecand peste remarca matinalului, confuzia feseului cu octavian, sa rezumam:

1. nu, nu ii scade valoarea dar (poate nu ai citit totul) cu exceptia revistelor pe care le iei in baza si care erau cautate de "adolescenti teribilisti", informatiile circulau din bot in bot, putini "adolescenti teribilisti" avand banii necesari achizitionarii unui dictionar.

2. exista dictionarul d-nei Caraman Fotea completat .. deci este alta lucrare?

3. revistele respective contineau ghiduri si cronici, frustrarea lipsei unei adolescente teribiliste te-a facut sa nu le citesti?

ce amanunte nesemnificative dom'le? cand in muzica romaneasca politica si banu' sunt (si au fost datorita unor magdini, chiriaci si o.ursulesti si dupa 89) mai presus de "muzica"?

uite un argument: cuprinsul unei reviste pt "adolescenti teribilisti"
http://www.rocker.ro/articole/rocker21.htm

inca un argument: dictionarul reeditat al Danielei Caraman Fotea se cheama ... "Dictionar rock, pop, folk... remix" ... ai idee de ce? Daca nu, citeste cu atentie ce a zis neatza (sau intreaba-l pe el).

si chiar sunt curioasa daca stiai ca editia din 77 a fost singura (din cele 3 editii ale dictionarului) pe coperta careia, langa autoare aparea si altcineva. informatia nu cred ca o gasesti pe gugle, asa ca aminteste-ti de antologia "serioasa" pe care o aveai ca biblie si zi in fatza marii adunari forumistice...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: of

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 2:22 pm

Deci n-a existat nici o confuzie intre cei doi frati, cel putin nu in cazul meu :) Bun, so far so good.
Mai apoi, tocmai am incercat sa-ti explic ca revistele siropoase cu pricina nu conteaza vizavi de ceea ce spuneam eu... prin urmare tocmai inexactitatea si superficialitatea informatiilor de acolo (lasand la o partea parerile personale ale gazetarilor) m-au facut sa evit astfel de reviste, si nu alte motive (apropo de insinuarile tale) ;)
Cat despre ce am citit eu si unde am gasit, am s-o consider o provocare prea ieftina ca sa dau curs. Atat pot sa-ti spun, ca pe editia princeps a lucrarii (pe care o am si care nu se numeste, evident, asa), nu apare nicidecum autoarea ci o silueta pe un fond negru (posibil Jimi Hendrix). Imi cer scuze daca nu am retinut mai multe despre coperta dar obisnuiesc sa trec de coperta unei carti :D

P.S. 1.Cand m-am referit la "trait" in unul din posturile anterioare, si la facut istorie era cu predilectie la cei care au facut si muzica (banuiesc ca ti-a scapat ca si Pittis si Magdin au avut propriile grupuri, au avut probleme cu cenzura, etc).
P.S. 2. Sper ca nu la Cornel Chiriac te-ai referit... care a platit cu pretul vietii dizidenta...
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde neatza » Mar Oct 07, 2003 2:32 pm

cu care grup a facu magdin istorie? shi ca sa nu mai eziste confuzii (na, cam scris corect de data asta), sper ca vorbim de istoria mzicii din romania.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 2:43 pm

Initial trimis de neatza
cu care grup a facu magdin istorie?

Raspunsul il vei gasi in "cartea cartilor" cea mult discutata azi (banuiesc ca nu in varianta de care vorbea amica ta Dana :D:D:D). Daca o rasfoiesti cu atentie sunt si poze, mai pe intelesul tuturor (undeva la sfarsitul cartii) unde dai si de Magdin Mai erau acolo Dan Mandrila, Dida Dragan, Azur, Romanticii, Curtea Veche nr. 43, Sfinx, Catena, FFN, Ethos, Cristal,Marius Popp, Paunitza Ionescu, Cezar Tataru... si aici se poate ca ma lasa memoria... suna a istoria muzicii romanesti sau astea sunt grupuri din vest ?! ;)
Aaaaaaaaaa, si sa nu uitam, si Laurentiu Cazan tot din Romania e (chiar daca isi face veacul prin Olanda) :D
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde neatza » Mar Oct 07, 2003 3:12 pm

bre mi'aitza, matale ear te dai chinez shi te faci ca... de fapt, scuze. shtiu. terebuia sam dau seama: nu potzi sa shi tastezi shi sa shi gandesht in acelash timp. hai ca te iau mai ushor:

ce a facut magdin atat de bine incat se poate considera ca "a facut istorie"?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

fir-as

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 3:30 pm

Initial trimis de neatza
ce a facut magdin atat de bine incat se poate considera ca "a facut istorie"?

Credeam ca ai aflat deja raspunsul ... draci ! .. uite ca nu se gaseste totu aci cu gugl :D:D:D(ca sa imprumut iarasi din sarcasmul strivitor al pretenei matale). Ba poate ca se gaseste... partial cel putin...
Da pan' la urma faza e... cine esti matale ca sa jiudeci ?! sta azi careva sa puriceasca ca sa vaza daca ffn au fost mai buni decat ethos, daca modern grup au fost mai buni decat Romanticii sau Cromatic ?!
Putem vb de aport adus in muzica, de numar de discuri, de fani, dar ca sa ma intrebi matale pe mine ce-a adus ala nou in muzica, intai de toate defineste ce se cheama a face istorie ;)
Sau numa Beatles, Hendrix si (la noi) Phoenix au facut istorie ?
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde neatza » Mar Oct 07, 2003 3:38 pm

pesemne ca nu iesht acasa shi d'aia nai cartea cu tine. shi uite asha se demonstreaza inc'odat (daca mai era nevoie) cum unor oaminii cu gura plina de cuvinte intzelepte le intra conversatzia agreabila in shomaj daca le iei foaia din fatza.

ezista, binentzeles, shi varianta be: chiar shi tzie itz ie greu sa scotz la iveala vro calitate d'a lu magdin.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Re: Re: Re: of

Mesajde gaga » Mar Oct 07, 2003 3:42 pm

Initial trimis de alinmihai
Atat pot sa-ti spun, ca pe editia princeps a lucrarii (pe care o am si care nu se numeste, evident, asa), nu apare nicidecum autoarea ci o silueta pe un fond negru (posibil Jimi Hendrix). Imi cer scuze daca nu am retinut mai multe despre coperta dar obisnuiesc sa trec de coperta unei carti :D


Nu te-am intrebat despre coperta ci despre autor... nu cumva nu ai trecut de coperta?

Deci, pt ca raspunsul nu il vei gasi pe gugle (nu cred ca s-a gandit nimeni sa scrie despre editia princeps), fa-mi onoarea si numeste autorul sau autorii... daca ti-a revenit memoria, zi si cine si de ce semneaza celelalte editii si de ce cea din 79 are o trupa mai putin decat cea din 77, plus (daca ai trecut de coperta), denumirea primei editii care, evident (si neatza stie de ce :D , cred io) nu se numeste remix.

nenea, bag io seama ca dai cu caca fara o baza solida...

p.s. bine ca nu citesti si dostoievski pana la coperta sa vii apoi sa te contrazici pe forumul de literatura

p.s.2 magdin a facut istorie din muzica? LOL, poate cand si-a luat examenul la tuba :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Mar Oct 07, 2003 3:46 pm

alinmihai, parerea mea e ca nu are rost sa insisti pe subiectul Magdin/Ursulescu, afirmatiile tale legate cel putin de primul fiind clar exagerate. Chiar daca neatza, nightwish si dana ti-au spus asta cam rautacios (bine, dana nu stiu ce a inteles din discutie :D), parerea mea e ca prea de tot sa spui ca Magdin "a facut istorie", doar pentru ca a activat intr-un grup care mai este pomenit in anale. In documentarele proiectate in "Club A" am vazut o bucata cu Modern Grup, Magdin era undeva in spate, canta la trompeta (parca). Halal mod de a face istorie :D. Intr-un interviu, Dan Andrei Aldea zicea ceva de genul "de ce sa ma-ntorc in Romania? Sa fiu iar luat peste picior de nulitati ca Magdin?".

Incearca sa fii mai explicit si sa argumentezi de ce ti se pare tie asa important omul asta, daca argumentatia ta se sprijina pe prezenta sa in Modern Grup, e cam subtire.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 3:46 pm

ezista, bineinteles, si varianta C... in care Magdin a activat chiar intr-una din formatiile enumerate si matale n-ai avut cum sa te prinzi :D:D;)
Da sa-ti spun o treaba... si daca Magdin ar fi cantat la cea mai imbecila formatie din perioada aia, daca a aparut la televizor si a avut 10 fani bezmetici, tot ramane ceva... omu ala a pus mana pe-o chitara pana la urma urmei... matale stii care-i diferenta intre Asus2 si Asus4 sau intre pentationc minor si doric ?! Sau ai trecut matale, ca un copil cuminte, prin cateva genuri inafara de pop si rock (cum ar fi clasica, jazz, flamenco, blues, soul, ska) ca sa ai o viziune cat de cat de ansamblu si dup-aia sa emiti judecati de valoare ?!
Oricum... revin de unde am plecat... threadu meu initial nu era menit sa-l glorifice pe Magdin... este cazul sa reamintesc :D ?!

P.S. Dana, ultimul avertisement inainte de-a inceta sa-ti mai citesc mesajele. Invata sa fii coerenta, si sa aduci in discutie argumente ADEVARATE, RELEVANTE respectiv CARE AU LEGATURA CU SUBIECTUL. Oricat de minunata ar fi "Crima si pedeapsa" nu are nici o legatura cu istoria muzicii din romania (e valabil si pentru pretentiile matale de gazetar). Aici se vorbeste despre muzica, nu despre cum au vorbit altii despre muzica :D
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde gaga » Mar Oct 07, 2003 3:51 pm

waitin' dragul meu, nu toti cei care stiu sa citeasca doua note pot face judecati de valoare. mai ales in cazul in care se lauda cu ceea ce nu au citit... sunt si manelisti care stiu note.
ultimul care se lauda asa ca tine la un post de teve (ca a ascultat de toate, stie muuulta muzica si poate compune in orice domeniu) era Costi Ionitza... sa il luam si pe dansul etalon?

cum ziceam ... astept detalii despre cartea despre care ai spus ca era biblia matale (ateule :D )


edit pt fane care se baga ca musculitza in laptic:

Magdin era undeva in spate, canta la trompeta (parca).


Trompeta, tuba, ce mai conteaza? Si citeste inainte sa postezi ca nu ejti pe politicele tale :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde neatza » Mar Oct 07, 2003 3:54 pm

bai nene, uite care ie problema de fapt: neshte oamini te intreaba de enshpe mii de ori un lucru clar la care se poate da un raspuns pertinent in cateva propozitzii de bun-simtz, shi tu tot aduci pe magdin langa pittis, hendrix, ffn, flamenco, pentationc minor, romanticii, etc.
de ce nu intra aici shi salata de tzelina, bugs bunny, clinton, prunaru, colea rautu, cvadratura cercului sau marinela nitu?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mar Oct 07, 2003 3:55 pm

ei vorba aia a lu' Pann cu copacu' cazut ... statzi linishtitzi ca nu ma bag in istoria muzicii romaneshti ca nu ma intereseaza

pe mine tehnicalitatzile legate de muzica m-au zgariat nitzel pe ochi: alinmihaiule, daca vrei sa aratzi ca shtii, macar mai variaza shi tu termenii, stii care-i diferenta intre Asus2 si Asus4 sau intre pentationc minor si doric uite eu shtiu diferentzele shi m-am prins ca shtii sa cantzi la chitara/rock-jazz-blues etc. Sa te lauzi ca shtii acorduri shi game :rolleyes: Shi tu oi fi de ala care zice ca-s doar 72 de game :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 4:01 pm

Initial trimis de dana
[B]waitin' dragul meu, nu toti cei care stiu sa citeasca doua note pot face judecati de valoare. [..] ..sunt si manelisti care stiu note.
ultimul care se lauda asa [..] era Costi Ionitza... sa il luam si pe dansul etalon?

[B]


De trei ori gresit :)
Nu stiu ce-a spus cine zici tu c-a spus (uite in sfarsit un nume ce-mi scapa), dar daca e manelist ma indoiesc ca ar putea da macar un singur exemplu de autor de jazz si sa-i fredoneze o melodie.
Inca ceva...manelistii nu stiu note, e o falsa impresie de-a lor. Nu stiu nici macar ceea ce se poate invata formal din teoria muzicala, fara studii solide. Dovada ?! gaseste-mi oriunde o partitura la o manea si io o mananc !!!
Asa... si ca sa ma explic in continuare... este interesant sa spui ca cineva care are habar de muzica nu poate emite judecati de valoare, dar cineva care numai stie sa scrie despre muzica, are.
Poti da exemplu de vreun mare autor/teoretician/critic muzical fara cunostinte de muzica ?!
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde stefan » Mar Oct 07, 2003 4:07 pm

Dana, postu meu fu scris in paralel cu al tau, am observat tuba dup-aia. Asta e, asa-mi trebe daca nu-s fan Magdin. Btw, cu Laurentiu Cazan ce se mai intampla :D? Sau deschidem subiect separat de "certuri pe Deschideti..." :D:D?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

:P

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 4:09 pm

Stefane, stai nitzel ca amu cineva ma sapa cum ca daca nu pomenesc si de ukulele nu dau dovada de cultura vasta :D
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde gaga » Mar Oct 07, 2003 4:13 pm

Initial trimis de alinmihai

Poti da exemplu de vreun mare autor/teoretician/critic muzical fara cunostinte de muzica ?!


Asta este sofism, o sa reiau:

dvs faceti urmatoarea afirmatie malitioasa:

nici mentionarea, in treacat (uite ca nu ma pot abtine ), a ghidului/antologiei pop-rock aparuta in '77, care a fost (buna-rea), biblia in domeniu multi ani


Eu va cer amanunte despre lucrare (pe care o cunosc destul de bine), dvs nu puteti mentiona nici macar autorii...
In locul dvs mi-as revizui atitudinea de atotcunoscator atata timp cat nu puteti raspunde la o intrebare clara decat cu alta, nu mai am cuvinte...

desi cu asta ai fost dulce:

Dana, ultimul avertisement inainte de-a inceta sa-ti mai citesc mesajele.


:D :D :D vezi ca tremur... si ca idee, ai si aliatzi ... ce sa zic, LOL bah, LOL ... cand imi dai si ban?

ai fi simpatic daca ai vorbi despre lucruri pe care le cunosti, daca esti cuminte poate iti imprumut antologia aia, sa citesti mai mult decat coperta de asta data.

toate cele bune va doresc...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

gata !!!

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 4:32 pm

In caz ca nu-ti citesti mesajele personale Dana, repet, si pe aceasta cale, ca al doilea autor este jazzmanul Florian Lungu.
Inca odata, titulul initial al lucrarii era fara remix in coada si fara autoare pe coperta... poftim cine cauta pe google... q.e.d.

P.S. 1. pe aceasta cale sper ca ti-am aratat ca in general stiu despre ce vorbesc, iar daca ti se pare sic sau provocator sa te faci de ras este problema ta, insa pe mine am sa te rog sa ma eviti de-acum incolo
P.S. 2. nu inteleg cum ai putut crede macar un moment ca stiu si cum este structurata lucrarea (vezi pozele de la sfarsit), fara s-o fi avut/citit...
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde aphextwinz » Mar Oct 07, 2003 4:34 pm

n-ai intzeles, intai faptul ca shtii o tzara de teorie muzicala nu itzi da o ureche mai fina decat a altora, doi daca chiar vrei sa aratzi ca shtii, ar trebui sa treci de faza cu acorduri shi game specifica celor care canta Rapa in poiana Dihamului.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde svengali » Mar Oct 07, 2003 4:38 pm

Exista absolventi de scoli de muzica (poate chiar de conservator) care canta fals, e drept :) ...asa dupa cum exista oameni care nu au studiat in viata lor (sau au fost autodidacti) ;)
Nu am pretins nicicand ca as fi critic muzical sau muzician, nici macar profesionist (mai degraba autodidact), ci doar ca "o bruma de cultura si teorie muzicala" (ca sa citez un clasic in viata prezent pe acest forum :D) iti ofera o cu totul alta vedere de ansamblu asupra muzicii. Gresesc ?!
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde aphextwinz » Mar Oct 07, 2003 4:47 pm

In aceasta ultima forma nu.

Dar faptul ca x sau y canta prost sau bine poate fi observat shi de unul care nu are aceasta "bruma".
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori