FFN (Formatia Fara Nume)

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

FFN (Formatia Fara Nume)

Mesajde eyewitness » Mie Iun 11, 2003 1:37 pm

uite ca deschid si io un thredulet aici dedicat unei trupe care chiar daca nu a fost promovata la fel ca alte grupuri gen phoenix sau sfinx a avut o priza puternica la tineretu vremii. este vorba de FFN sau formatia fara nume.

trupa s-a format pe la inceputul anilor 70 avandu-i in componenta pe :
-gabriel litvin - chitara ,sintetizator, voce
-silviu olaru - bas
-cristian madolciu - percutie, voce
-florin dumitru - baterie (decedat in 1998 in sua unde a grat in 85)
-doru donciu - flaut , muzicuta

primul LP scos in 1976 a fost "zece pasi" cu 10 piese printre care "cetatea noastra " cu un remarcabil solo de chitara si flaut, "omagiu", "povestea ploii" si "vantul"

al doilea in 77 "zi cu zi" si al treilea si ultimul in 80 anul destramarii grupului "un joc"
acest al treilea album dovedeste maturitatea formatiei deosebindu-se de primele doua prin nefolosirea flautului , o constanta pana atunci a trupei, si un plus de complexitate al aranjamentelor orchestrale. cea mai reprezentativa piesa a acestui ultim LP ,poate chiar a trupei in intreaga sa cariera este "jungla" , virtuozitate instrumentala prin solo-uri remarcabile, alternanta de momente lente cu momente de forta, multi considerand piesa un moment de referinta al muzicii rock autohtone.

muzica ffn a fost caracterizata ca un rock de casa, accesibil ,cu cateva influente beatles. din pacate grupul se destrama in 80 nu atat concurentei hardrockului care incepuse sa-si faca loc in peisajul rock romanesc ci mai mult datorita situatiei sociale si limitarii formelor de expresie , trupa neadaptandu-se noilor trenduri impuse.

ca amintire , pe langa muzica lor pe care am ascultat-o cu diferite ocazii, ma pot mandri cu cateva partide de bridge jucate in compania lui cristian madolciu ,solistul vocal , cu virusul jocului bine inoculat in sange, cu pierdut de nopti si chiar zile si cu o trefla napolitana care nu stiu daca macar acu la batranete i-a intrat in cap :D


din site-ul : http://silpres.150m.com/top/noiembrie.html
reiese ca FFn-ul a fost pe primul loc la multe categorii , paradoxal chiar cea mai buna formatie rock romaneasca da cum nici fane nici io nu prea dam crezare topurilor lasam muzica sa vorbeasca de la sine.

ps post realizat si cu ajutorul gugleului
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Iun 11, 2003 2:05 pm

bah ochila,m-ai spart cu ffneul.brava!pot sa fac rost de vinil cu ei.ii stiu numai din povestirile astora mai batrani ca mine.daca ai ceva cu ei si nu-mi dai,esti mancat!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Joi Iun 12, 2003 8:17 am

Recunosc ca aici mi-am prins urechile rau de tot... Am auzit de FFN vag de tot, in discutziile parintzilor mei (la fel de tineri ca si-n acei ani :) ) si parca, parca, o data, la tvr1, la una dintre emisiunile lor de "remember"... Sunt tare curioasa cum suna si , daca ma poate ajuta careva cu niste mp3-uri, i-as fi foarte recunoscatoare...

riverflow :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Iun 12, 2003 9:23 am

Eu am un disc cu FFN, "Zece pasi" se cheama, e chiar misto. E un sound mai apropiat de cel occidental decat sa zic Phoenix, care cautau sa aiba si elemente autohtone. Imi plac ca instrumentisti si unele din melodii is chiar misto, mi-ar placea sa fac rost de ei pe alt format, mai ales ca discul respectiv e zgariat si primele melodii de pe ambele fete se aud rau.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SOD » Vin Iun 13, 2003 8:57 am

ochila,tine-te bine ca te sparg!sunt coleg de servici cu nea Titi,care a fost.......sunetistul FFN!!!!daca vii azi la mine ti-l arat!a promis omul solemn ca rascoleste in amintiri si-mi aduce discurile.

de asemenea,sunt coleg cu doi dintre fostii componenti ai Voltajului(ala vechi).dupa ce imi aduc materialele,fac subiect!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

multumiri

Mesajde Rockeru'Somer » Mar Iun 24, 2003 8:12 pm

super subiect!
in sfarsit mai e ceva bun pe forumu' de muzica!
eyewitness rulz! :p
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde nocturna » Mar Iun 24, 2003 10:38 pm

somere, stim si noi ca eyewitness rulz. :D da' n-ai vrea sa ne impartasesti matale si alte ganduri/idei/impresii despre formatia fara nume?! ce ti-o placut, ce nu ti-o placut, etc. sa nu stricam subiectu', postand offtopic.

oarecum ciudat/paradoxal, in unele (in)scrieri FFN apare ca o formatie pop. :confused:
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Mar Iun 24, 2003 10:48 pm

naituiso,ai citit in dictionarul ala pop rock din 77?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Iun 24, 2003 10:55 pm

pardon SOD, din 79. :)
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Mar Iun 24, 2003 11:00 pm

iarta-ma :D:D.il am si eu pe la birou si am citit articolul respectiv.acum citesc dictionarul asta de punk scos de Big.e cacator!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Joi Iul 03, 2003 2:18 pm

Eu stiu de "Povestea ploii". Si am ascultat-o destul de des, suna foarte bine dar m-ar interesa ceva mai mult.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde SOD » Sâm Iul 19, 2003 12:16 pm

trupa
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

cat traiesti, inveti

Mesajde myledi » Lun Ian 05, 2004 12:50 pm

Ma bucur nespus ca am dat peste site-ul vostru. Si am fost nevoita sa ma inregistrez desi nu cred ca am multe de spus.
Nu sunt o cunoscatoare in materie de navigare pe net si cam bajbai dar... ma bucur nespus atunci cand, cu greutate, gasesc informatii neasteptate.
FFN a fost formatia care m-a cucerit, a disparut destul de repede, mi-a lasat un dor pe care n-am avut cu ce sa-l umplu (poate ca asa se intampla cand disparitiile sunt neasteptate), iar eu nu stiam mare lucru despre ea.
Multumesc celui care s-a gandit la acesta FORMATIE.
myledi
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 05, 2004 12:25 pm
Localitate: craiova

Mesajde Faint » Joi Apr 08, 2004 9:32 am

haha formatia FFN ai, ..... Cristi Madolciu este nasul meu.... asa ca ofticati-va
Aseara am intrat pe net putin shi am inceput sa caut ceva despre ei ; eram curioasa sa vad daca cineva isi mai aduce aminte de ei....
Faint
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 07, 2004 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde SOD » Joi Apr 08, 2004 9:39 am

si la ce concluzie ai ajuns?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Apr 08, 2004 9:47 am

ca inca n-am murit de oftica? :con:

faint, ceva concret, ceva de spus, a?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Apr 08, 2004 9:52 am

n-auzi bre ca-i fina lu madolciu? ce vrei mai mult , nu-i suficient?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Faint » Vin Apr 09, 2004 9:51 am

Cristi Madolciu este in Canada acum cu familia sa . Are 2 fete Alexandra si Cristina . Fetele au venit in Romania vara trecuta, dar el si cu nasa nu au mai venit de cativa ani . Am si eu un disc cu FFN ,cred ca este ultimul..... se numeste "Un Joc" . Nu l-am ascultat niciodata de la cap la coada...zilele astea insa poate reusesc. Chiar imi este dor de ei.... tin minte ca atunci cand eram mai mica mergeam pe la ei....imi placea atat de mult & pe langa asta venea numai lume buna pe acolo.
Faint
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 07, 2004 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde myledi » Dum Apr 11, 2004 12:47 pm

am citit stirile voastre in acesta zi in care pot sa va spun "Hristos a Inviat!"

Poate ca, in timp, cu ajutorul vostru, voi reusi sa-mi incant urechile cu melodii ale FFN. Mi-ar face o deosebita placera sa ascult melodii din repertoriul acestei formatii.
myledi
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 05, 2004 12:25 pm
Localitate: craiova

Mesajde tom waits » Dum Apr 11, 2004 10:16 pm

Am inregistrat un concert cu FFN. Calitatea e naspa, e inregistrat din sala pe un casetofon unitra mono. Eram in liceu si eram indragostit de FFN. Mai am si alte concerte, ca in liceu iubeam multe trupe...
In urma lui pe nisip
Ramane sirul pasilor....
Mai tarziu am invatat ca
La mere efface sur le sable
Les pases des....
(prevert)
tom waits
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 05, 2003 10:59 pm
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde myledi » Lun Apr 12, 2004 8:05 am

ce conteaza ca e naspa... si gramofonul are farmecul lui si de unii cautat... poate ca se gaseste o solutie sa auzim si noi ce e pe acolo...
myledi
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 05, 2004 12:25 pm
Localitate: craiova

ajutor

Mesajde DeepDark1984 » Sâm Mai 22, 2004 9:00 pm

Salutare. Am o mare rugaminte. As avea nevoie de niste melodii cu FFN. Nu conteaza pe ce suport(CD, caseta). Bineinteles totul contra cost. Numarul meu de tel este 0742094646, cu Cristi
DeepDark1984
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mai 22, 2004 8:56 pm
Localitate: Cluj

Mesajde Gabi Litvin » Lun Mai 31, 2004 12:40 am

DeepDark1984 scrie:Salutare. Am o mare rugaminte. As avea nevoie de niste melodii cu FFN. Nu conteaza pe ce suport(CD, caseta). Bineinteles totul contra cost. Numarul meu de tel este 0742094646, cu Cristi


SALUT CRISTI

SINT GABI LITVIN (FFN)
CE TE INTERESEAZA?
Gabi Litvin
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 31, 2004 12:35 am
Localitate: CANADA

Salut

Mesajde Gabi Litvin » Lun Mai 31, 2004 12:57 am

riverflow scrie:Recunosc ca aici mi-am prins urechile rau de tot... Am auzit de FFN vag de tot, in discutziile parintzilor mei (la fel de tineri ca si-n acei ani :) ) si parca, parca, o data, la tvr1, la una dintre emisiunile lor de "remember"... Sunt tare curioasa cum suna si , daca ma poate ajuta careva cu niste mp3-uri, i-as fi foarte recunoscatoare...

riverflow :)


SALUT

SINT GABI LITVIN

DA-MO UN EMAIL SI ITI TRIMIT MP3-URI DIN ULTIMUL NOSTRU "CONCERT" 12 DECEMBRIE 2003 IN CANADA
Gabi Litvin
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 31, 2004 12:35 am
Localitate: CANADA

Salut

Mesajde Gabi Litvin » Lun Mai 31, 2004 1:01 am

myledi scrie:Ma bucur nespus ca am dat peste site-ul vostru. Si am fost nevoita sa ma inregistrez desi nu cred ca am multe de spus.
Nu sunt o cunoscatoare in materie de navigare pe net si cam bajbai dar... ma bucur nespus atunci cand, cu greutate, gasesc informatii neasteptate.
FFN a fost formatia care m-a cucerit, a disparut destul de repede, mi-a lasat un dor pe care n-am avut cu ce sa-l umplu (poate ca asa se intampla cand disparitiile sunt neasteptate), iar eu nu stiam mare lucru despre ea.
Multumesc celui care s-a gandit la acesta FORMATIE.


DA-MI UN EMAIL (GLITVIN@ROGERS.COM) SI ITI TRIMIT MP3 CU FFN
GABI LITVIN
Gabi Litvin
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 31, 2004 12:35 am
Localitate: CANADA

Mesajde DeepDark1984 » Vin Iul 02, 2004 8:17 am

Pai adresa mea de mail e cpopescu@email.ro
Sorry de intarziere dar am avut sesiune \:/.
Ok, mersi
DeepDark1984
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mai 22, 2004 8:56 pm
Localitate: Cluj

Mesajde taca2206 » Mie Iul 28, 2004 1:20 pm

M-am bucurat sincer de cele scrise aici. Mi-am adus aminte cu placere si nostalgie de seriile de concerte de la Polivalenta pentru care chiuleam de la scoala. Amintiri placute insotite de muzica buna! Pacat ca discurile de vinil se mai deterioreaza si nimeni nu se gandeste la re-editari, cel putin in ceea ce priveste trupele romanesti. FFN - o muzica intotdeauna buna de ascultat.
Gabi, neasteptata placerea sa te citesc in acest thread, cu atat mai mult cu cat Cetatea Noastra este una dintre piesele mele favorite. Daca mai cantati va doresc multe succese si eventual sa va ascult pe un CD.
Avatar utilizator
taca2206
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

:)

Mesajde Q-bic » Sâm Oct 15, 2005 3:21 pm

Am mp3-uri cu ffn ... daca vrea cineva mail me: q_bic2000@yahoo.com
Q-bic
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Oct 15, 2005 3:12 pm
Localitate: Madrid, Spania

Mesajde eyewitness » Sâm Oct 15, 2005 3:26 pm

gest frumos q-bic insa tuata discografia ffn ie deja pe dc++
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Q-bic » Sâm Oct 15, 2005 3:50 pm

de acolo o am si eu dar poate ca nu toti folosesc asta, si oricum nu stiu daca discografia e completa sau nu ... daca cineva stie exact nr de albume si aparitia lor poate le posteaza asa macar voi sti si eu daca am discografia completa sau nu :)
Q-bic
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Oct 15, 2005 3:12 pm
Localitate: Madrid, Spania

Următorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori