Sfinx-ul vechi (cu Dan Andrei Aldea)

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 28, 2004 1:11 am

Dragi moderatori, cat va mai sta acest subiect pe acest forum ? Au trecut deja 2 zile.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde b0nechina » Mie Iul 28, 2004 9:27 am

Draga OM, pe viitor am sa te rog sa folosesti optiunea "Report bad post" daca ai nemultumiri vis-a-vis de un mesaj, si sa te abtii de la mesaje offtopic. Mersi.
Subiectul deocamdata e inchis, cand voi avea 5 minute am sa-l lipesc de vechiul subiect cu Sfinx.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde nbm » Lun Aug 02, 2004 3:25 pm

care are cea mai vaga idee unde as putea gasi versurile de pe zamolxe?
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde crazyhead » Joi Iun 09, 2005 10:19 am

Salut! Sunt new pe aceste meleaguri , dar sunt pe deplin de acord cu ce se discuta pe acest forum.Sunt nascut in aceiasi zi si luna cu MARELE ALDEA si chiar am reusit sa dau mana cu el la unul din concertele din provincie.De asemenea cint la vioara si chitara (cine spune ca zodiile nu se aseamana ,sa mai invete)si ma bucur nespus sa am acest subiect in discutie,deoarece pe vremuri in Lido ,la bere cu rockerii dela arhitectura trebuie sa se fi aflat din cei care scriu pe acest forum.Am inceput procesarea Lumii albe, dupa care va urma Zamolxe in format mp3
crazyhead
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iun 09, 2005 9:11 am
Localitate: braila

Mesajde crazyhead » Joi Iun 09, 2005 10:21 am

Super lovitura sub centura data domnului Behemoth!
crazyhead
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iun 09, 2005 9:11 am
Localitate: braila

pop/rock

Mesajde jinx » Joi Iun 16, 2005 4:40 pm

no ca am dat si io de forumu asta :)
imi cer scuze ca incep cu un mare offtopic:
is cam nedumerita cum o ajuns phoenix formatie pop, sau cam asa ceva se afirma prin threadu' asta de cateva persoane. oi fi eu mai neinformata in distinctiile dintre muzica rock si pop.. dar totusi. poate imi expica si mie careva, sa nu mor proasta.
jinx
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 02, 2003 3:46 pm
Localitate: aci

Link surpriza!

Mesajde veselultristul » Vin Ian 20, 2006 2:23 am

http://home.arcor.de/dan.aldea/

N-am nimic de adaugat....un site cu mult bun simt si mult, foarte mult profesionalism. Ar fi extraordinar ca muzicienii din tara sa aiba aceiasi atitudine: modestie si permanent in cautarea perfectiunii.

Enjoy!
veselultristul
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 20, 2006 1:59 am
Localitate: Santa Clara, USA

Mesajde Isa_alex » Lun Aug 14, 2006 6:45 pm

Versurile de la Zalmoxe nu le are nimeni ??
Isa_alex
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 14, 2006 6:33 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde riloak » Dum Aug 20, 2006 5:10 am

Mai fratilor mai...
Nu e "Cantafabule" ci "Cantofabule"!
Si asta de cand au iesit ele de prima data!
riloak
 

Mesajde cubu » Dum Aug 20, 2006 8:58 am

E "Cantafabule". Covaci a spus de mai multe ori ca cei de la Electrecord au gresit cand au scris pe coperta "Cantofabule".
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Niemen » Mar Iun 26, 2007 11:18 am

I'm Japanese. I have a East Europian Rock website. because I love Romanian groups. Please look. http://easteuro.hp.infoseek.co.jp (sorry,Japanese only!)
Niemen
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iun 26, 2007 11:04 am
Localitate: JAPAN

Mesajde Pampalau » Mie Mar 26, 2008 1:50 pm

eyewitness scrie: se spune ca la un concert in 73 la sala palatului sfinx+phoenix cu sfinx in deschidere in formula fara baterist cu doru donciu la flaut , aldea a facut un one man show transformand vioara din dotare in ceea ce nici stradivarius nu isi putea imagina la vremea lui. si-a lasat chitara , a inshfacat vioara, si fara arcus o juma de ora a scos cam tot ce se putea scoate. publicul in delir. scandarile de la plecarea din scena au intarziat phoenixu cam o ora , o scena cu capre si alte "instrumente" populare unde phoenixu prezenta in premiera mugur de fluier. timp de juma de ora de la primele acorduri phoenix (de pe cei ce ne-au dat nume)s-a scandat de catre cei 3000 aldea si sfinx. cam penibil momentu nicushor oprind muzica si rugand audienta macar din respect sa nu mai scandeze numele altei formatii. au bagat un andrii popa imediat in care toti s-au dezlantuit creca mai mult de nervi si sala fu in delir scandand phoenix.


Asta nu e nimic mai mult decat o poveste senzationala, nicidecum o dovada ca Sfinx au fost superiori Phoenixilor! Ca si in cazul altor povesti senzationale, e mai usor sa obtii informatii "first hand" de la oameni care n-au fost atunci in sala decat de la cei care au fost. Am avut totusi placerea acum cativa ani sa discut cu o persoana care era acolo si nu-si aducea aminte de asa ceva (te asigur ca era treaz atat la intrare cat si la iesire din sala). Sa fie oare povestiri romantate nascocite de anumiti fani Sfinx? Am si eu o intrebare pentru acei fani: daca Sfinx e atat de mare (si nu ma indoiesc ca e), de ce e nevoie de-a da de pamant cu Phoenix pentru a-i scoate in evidenta?


eyewitness scrie: io zic ca phoenix si sfinx au mers pe doo directii diferite si nu prea suporta o comparatie si cum spunea cineva la vremea aia , pe muzica lui phoenix se bea si se dansa ,pe muzica lu sfinx se facea liniste si toti se concentrau pt a deslusi granitele dincolo de muzica.


La partea cu directiile absolut deacord, mai departe insa iarasi ma intreb daca e vorba de ideile tale sau reproduce ce-ai auzit prin alte parti. Incearca sa treci de Andrii Popa si Vremuri, altfel risti sa faci comparatii superficiale. Sau mai bine, fa cu prietenii o hora pe "Pseudomorgana" sau "Canticlu a cucuveaualiei" si cand iti iese cheama-ma si pe mine, dau de baut!

Asa ca fapt divers, chiar si acolo unde versurile lor n-au fost cele mai profunde iar armoniile cele mai complexe din lume, Phoenix n-au incetat sa surprinda publicul cu altceva, de ex ritmuri exotice (vezi Mica Tiganiada, chitaristii stiu de ce) sau efecte sonore neobisnuite cum ar fi solo-ul "backward tape" din Dansul Codrilor. Chiar daca Beatles faceau asa ceva inca de prin 66 (piesa Rain), era in general considerat o noutate in acei ani.
Pampalau
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mai 03, 2006 1:29 am
Localitate: Pampas

Mesajde marian101 » Lun Sep 21, 2009 3:23 pm

In general, muzica cea mai buna au facut-o baietii de la Curtea Veche Nr. 43. Deasemeni ei au reusit sa cante foarte "adunat", adica sa produca un sunet monolit, dens, care nu inseamna numai sincronizare ci si capatarea unui simt de trupa, ii ghicesti pur si simplu "din aer" pe ceilalti cu cara canti. Este adevarat ca erau si extrem de talentati toti patru, asa cum rar s-a vazut prin Romania. Din pacate au cantat foarte putin impreuna, Chifiriuc si Ochescu avind oarece disensiuni. De aceia nu au avut, ca trupa, timp sa scrie un capitol inportant in istoria muzicii rock Romanesti.
Pe de alta parte, a existat Dan Aldea (si Sfinx), care, muzician mult prea rafinat, nu avut cum sa fie inteles de adunatura inapoiata mintal ce-i "aplauzau" frenetic pe cei de la Phoenix, cu un Nicu Covaci zdranganind voios slagare de casa de cultura, si atunci, ca si acum. Saracu' om, atit il duce mintea si chitara, asta face, fanii se dau de ceasul mortii de atata extaz, dar vox populi vox dei, ca ei e prosi da' multi si ei face legili. Pai nu are dreptate Dan Aldea sa nu mai vrea sa se intoarca in Romania? Pai ce sa faca aici, cui sa cante? In Germania si pe restul mapamondului i se inclina elita muzicii de tot felul pana la pamant. In contrast, s-a vazut ce au facut Covaci si Phoenix dupa ce au fugit din tzara, norocul lor ca s-a intamplat revolutia si s-au putut intoarce sa-si reia lalaiala. Sa compari Zamolxe cu Catafabule?!? Sa compare Sfinx cu Phoenix?!? Este ca si cum ai compara o masina Facel Vega cu o Kia.
Sanatate si vitute voua celor ce cititi.
marian101
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 21, 2009 2:43 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde kant emir » Lun Sep 21, 2009 5:48 pm

muzica cea mai buna au facut-o baietii de la Curtea Veche Nr. 43

nu au avut, ca trupa, timp sa scrie un capitol inportant in istoria muzicii rock Romanesti.

ori asa, ori altminteri?

nu avut cum sa fie inteles de adunatura inapoiata mintal ce-i "aplauzau" frenetic pe cei de la Phoenix

o parte din adunatura aceea te invita sa-ti cercetezi lungul nasucului; cand vei fi in posesia unor informatii serioase si convingatoare, sa vii si sa ni le impartasesti, sa stim si noi cati centimetri ai
Pai nu are dreptate Dan Aldea sa nu mai vrea sa se intoarca in Romania? Pai ce sa faca aici, cui sa cante? In Germania si pe restul mapamondului i se inclina elita muzicii de tot felul pana la pamant

o fi avand dreptate, n-am de unde sa stiu; de la nivelul meu de inapoiat mintal nu-mi pot da seama, pot doar sa cercetez vreun hall/walk of fame, sa vaz daca are vreo stea pe-acolo

sau sa intreb pe vreun satriani, ori pe vreun "obscur steve vai" (cand mai trece pe-aici), de ce n-au acceptat sa cante in deschidere la aldea

Sa compari Zamolxe cu Catafabule?!? Sa compare Sfinx cu Phoenix?!?


fara sa zic nimic de Zamolxe, am sa-ti spun ca ascult cu enorma bucurie Cantafabule

si fara sa zic nimic de Sfinx, am sa-ti spun ca Phoenix (in special Cantafabule si Mugur de fluier) ma bucura constant, de ani de zile



si am sa te rog si pe tine (lasand glumitele si intepaturile deoparte) sa-ti slavesti cat vrei idolii, dar sa eviti formularile "cutare e cel mai tare", sau "cutare trupa este mult deasupra tuturor celorlalti"

si sa incetezi, cu desavarsire, sa mai numesti inapoiati mintal (sau orice alta vorba insultatoare) pe vreo trupa, solist sau pe consumatorii acestora


chiar daca ai fi tu o autoritate competenta in judecarea valorii absolute a artistului, nimeni de pe lumea asta n-o sa-ti dea voie sa insulti public gusturile nimanui

merge? ingropam conflictul si vorbim omeneste?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Anterior

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori