Sfinx-ul vechi (cu Dan Andrei Aldea)

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Sfinx-ul vechi (cu Dan Andrei Aldea)

Mesajde basstard » Sâm Iun 14, 2003 10:42 pm

In afara de Portnoy, care cauta disperat "Zamolxe" in format mp3, mai exista alti amatori de Sfinx?

E interesant de facut o paralela intre opera rock "Zamolxe" a Sfinx-ilor - scoasa in 1977 si "Cantafabulele" Phoenix-ilor scoase in '75. Ambele materiale sunt de inspiratie arhaica... unghiul de abordare mi se pare insa diferit. Zamolxe mi se pare mai progressive, mai elitist... mai "intelectualist" daca pot spune asa.
Cantafabulele suna mai "coios" (roacherii inteleg pefect termenul).

later edit:
Pt cei mai bosorogi ca mine, poate isi amintesc de Sfinx-ul anilor 80 cu Sorin Chifiriuc. In afara de "intr-un cer violet" - un cover foarte reusit dupa Golden Brown al celor de la The Stranglers eu nu mai stiu nici o piesa din perioada respectiva.
Stiu ca sunt incultural dar la primavara promit ca ma infig in pamant (ma cultiv)
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Sâm Iun 14, 2003 11:00 pm

Personal de la Sfinx doar albumul asta imi place, deci per ansamblu imi place mai mult Phoenix... Dar consider ca "Zamolxe" e cel mai bun album rock scos vreodata in Romania... Punct.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Ruicu » Lun Iun 16, 2003 4:11 pm

Este un lucru foarte discutabil care din Zalmoxe sau Cantafabule poate fi considerat cel mai bun album rock scos in Romania. La valori asa de apropiate cum aflam pe cele doua discuri, motto-ul cu gustul isi gaseste cel mai bine aplicarea iar argumentele nu cred ca se vor epuiza niciodata dupa cum si o astfel de comparatie pare un pic nedreapta. Eu consider ca albumul Cantafabule are un scor mai bun. De ce? Pai sa incepem departajarea ca la penaltiuri.

Tobe: Tandarica - Cernea 1-0 (Energie & Tehnica - Numai tehnica)

Bas: Kappl - Ionescu 1-0 (Basistii stiu de ce)

Chitara: Covaci - Aldea 1-0 (Asta doar fiindca Aldea se cam plictisise sa fie cel mai bun chitarist al tarii si trecuse pe clape, in consecinta chitara este cam discreta pe Zalmoxe)

Claviaturi: Reininger - Aldea 0-1
Sintetizatorul la Phoenix este folosit doar pentru a da culoarea unei atmosfere mitologice. Covaci cauta o groaza de instrumente ca sa genereze sunete cat mai ciudate, sunete de fiare, si intamplator a dat de sintetizatorul lui Reininger. In schimb la Sfinx este alpha si omega.

Voci: Phoenix - Sfinx 1-0
La Phoenix toti au voci teribile, Baniciu este peste Aldea ca vocalist, iar aranjamentele pe voci la Zalmoxe sunt pe picior de egalitate cu cele de pe Cantafabule.

Versuri: Phoenix - Sfinx 1-0 (cu tot respectul pentru versurile lui Alexandru Basarab, dar Foarta & Ujica au facut istorie cu versurile lor)

Compozitii: Sfinx - Phoenix 1-0
Aici e cam greu. Sa ma leg mai intai de numar: Phoenix 2LP - Zalmoxe 1LP (chiar daca initial era de dublu LP, cenzura l-a facut de unu'. Ca si la fotbal, iti mai trebuie si noroc). Mi-e tare greu sa ma decid daca piesele, ideile muzicale imi par mai bune la o trupa decat la alta. Sfinx-ul au creat in ton cu progressul vremii (Genesis cat cuprinde) pe cand Phoenix-ul au mers mai departe pe stilul creat de ei hard-prog balcanic, folcloric, romanesc sau cum se vrea numit, pe care l-au inasprit si mai tare pe acest album. Inferioritatea originalitatii stilistice la Sfinx este din plin completata insa de armoniile si melodiile mai complexe, mai rafinate, mai intelectualizate, insa la modul usor peiorativ, decat la Phoenix.
Si viziunea asupra dacilor, atmosfera in care te introduce Zalmoxe nu prea e veridica, caci lumea pe care o canta ei este mult mai bine creata de Phoenix, desi ei nu s-au atins de daci. O lume arhaica, cu mirosuri de ciobani, cu fapturi mitologice, barbara, aspra, intunecata si dominata de cele mai directe trairi. Phoenix imi par mult mai expresivi din punctul asta de vedere, chiar daca, inca o data, folosesc mijloace mai simple din punct de vedere muzical, decat Sfinx. Dar aici discutam de materialul muzical.

Parti instrumentale: Sfinx - Phoenix 1-0
Ambele trupe inteleg ca pasajele instrumentale nu inseamna neparat solo-urile acompaniate ale unui singur instrument. Dupa indelungi deliberari as da un Sfinx - Phoenix 1-0, intru'cat solourile lui Aldea sunt mai tehnice si perfect executate iar Sfinx-ul exceleaza atunci cand e vorba de pasaje instrumentale de grup. Sfinx-ul este mai omogen valoric si toti asculta de un geniu, Aldea, lucru care se simte la partile instrumentale. Phoenix era pentru Romania un fel de Real Madrid al zilelor noastre, un All Star Band, toti ieseau in evidenta numai prin simpla prezenta de-asta si un pic eterogen pe Cantafabule. Vezi Tandarica, tobosarul care atunci cand acompaniaza ai impresia ca sta sa inceapa un solo.

Sound: Phoenix - Sfinx 1-0
Am discutat mai sus si am cam obosit. Phoenix aveau pe atunci cele mai profesionale scule din Romania si experienta de ani buni de studio.

Am uitat ceva? In fine, numai conteaza caci pana acum Phoenix conduce detasat cu 6-3 si cred ca nu se mai poate schimba nimic pana la final.

Sigur, e mai mult o gluma ce am zis eu pe-aici, caci e greu sa faci o apreciere la adresa unuia si sa nu nedreptatesti pe celalalt. In fond, nu avem decat doua trupe mari si late care pot sa figureze in orice enciclopedie de progres si e tare nedrept sa te-apuci sa le compari fara sa cazi in masturbatie intelectuala. Asa ca, o data ce m-am racorit, imi vad de drum si urez toate bune bosorogilor care inca mai asculta muzica desteapta.
Ruicu
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iun 16, 2003 2:40 pm
Localitate: Germania

Mesajde basstard » Lun Iun 16, 2003 8:23 pm

:A :A :A Ruicu

Eu dau Cantafabule-Zamolxe 6-4 (Un punct in plus pentru Sfinx - materialul e mai bine inchegat, piesele se leaga mai bine una de alta)

Eu ma gandeam la o paralela ca abordare, sound etc, nu ca valoare.... nici nu mi-as permite de altfel asa ceva.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Ruicu » Lun Iun 16, 2003 10:55 pm

Na, ca nu m-am mai putut abtine si o comit iarasi.
Corect. Cu o trupa ca Sfinx meciul se joaca 90 de minute. Zalmoxe imi suna si mie mai rotund, piesele se inlantuie mai firesc, mai unitar. Asta fiindca si povestea il face, mai epic si daca se poate spune si asa, mai opera-rock decat e Cantafabule. Se vede ca acolo un singur om a scris aproape totul. Cantafabulele si-a ales insa o tema mult mai interesanta si mai pretentioasa, care nici pe departe nu se poate rezuma la un sir narativ, la o poveste. De-asta nici nu prea e opera-rock in adevaratul sens al cuvantului ci mai degraba un album concept. Faptul ca invocarea animalelor mitologice reprezinta in o diversitate intrinseca explica de ce piesele nu se inlantuie logic si sunt "rupturi". Fiecare piesa are culoarea ei, incercand sa sugereze particularitatile fiecarei creaturi in parte. Marele merit al Phoenixului este ca au reusit sa dea o haina credbila demersului lor, sa imagineze un scenariu coerent si sa creeze acel fir rosu prin toata intinderea considerabila a albumului. Dupa parerea mea compozitiile alese si sound-ul creat pe fiecare piesa sunt foarte sugestive pentru creatura careia ii este destinata. Aici imi vin minte Stima Casei, Canticlu a cucuveaualiei (ce piesa tensionata, incredibila, impresia amplificata si de sunetele aromanei si de banda intoarsa) sau Pasarea Calandrinon. Dupa cum vezi, tot incerc sa explic acel epsilon care ma face sa pun Cantafabulele cu un bit in fata.
Insa, de fiecare data cand ascult Zalmoxe nu pot sa nu ma gandesc ca asta e albumul cel mai pretentios din punct de vedere componistic pe care l-a scos vreo trupa romaneasca. Dar la Phoenix e ceva ce transcede limbajului. E o coarda in mine pe care Sfinx nu o atinge si cred ca depaseste puterea normala de propagare a muzicii. Sfinxul e mult cap, e multa educatie, e multa stiinta de a orchestra, de a compune, e rafinament armonic, melodic, e maiestrie in executie, e tot ce vrei tu. Dar e un limbaj clasic, este un sound clasic in progres, universal.
In limbajul pe care ei il folosesc se crease deja mult iar impresia pe care ei o fac este mai mult o impresie cerebrala si nu una organica.
Phoenixul este o muzica pentru romani in primul rand, pre limba lor, (chiar daca cu unele cuvinte imprumutate : blues-,hard-, folk -rock) pentru cei care s-au nascut in acel spatiu si ii simt vibratiile. Dracu' stie, o fi genetic de-mi place mie mult asa Phoenix. Nu pot insa sa o uit pe bunica-mea, de optzeci de ani, care nici nu stia ca exista rock dar imi spunea sa-i mai pun pe baietii aia cu "Lasa, Lasa" ca le canta bine.
Iar despre sound, aici e lucru naibii. Este clar ca cele doua sounduri sunt diferite. Unul e cel de album de progres in stilul cel mai clasic cu putinta, simfonic, in traditia Yes, ELP, Genesis, fara de care claviaturile nu se pot concepe. Basul si tobele suna mult mai aproape de asa-zisul sound modern, adica standardele dupa acum se fac inregistrari. Basul este amplu, mai profund, te invaluie si te patrunde iar tobele suna si ele pe acelasi calapod, cu fetele moi imi pare mie si fara coade. Unde mai pui ca mai apar si niste tomuri electronice. Sintetizatorele din belsug si ample dau impresia ca soundul este mai nou, mai recent, mai "bun" iar vocile lui Aldea de multe ori cu rol armonic, sunt mixate dupa aceleasi standarde, imi pare cu chorus sau cu ceva care ii moduleaza timbrul. Nu am cunostiinta ca acelasi sound sa mai fi aparut si pe un alt album romanesc de atunci.
La Phoenix ma rup pedalele lui Covaci, clinchetul panei pe corzile de rece, basul etufat, melodic al lui Kappl, tobele stridente ale lui Lipan si, la nebunie, calcatul fusului, percutiile, blockflí¶te-le. Sunetul este mult mai acustic decat la Sfinx. Tobele nu suna asa cochet caci Covaci nu avea nevoie de asa ceva. Voia forta, energie debordanta, tobe care sa te impinga de la spate. Soundul lor, care aduce aminte clar cu standarde de inregistrare deja nemaifolosite in vest la acea vreme si nu asa "modern" ca la Sfinx, este cel care se potriveste perfect stilului lor de atunci.
Ati vazut ce s-a intamplat cu Phoenix cand a cotit-o Covaci spre sound-ul nou. "Transsylvania Phoenix" are momente de kitsch sublim. Si chiar ce au scos dupa 89 suna dupa parerea mea cam nefericit.
Sunt multi pentru care progul fara clape e ca femeia fara stiti voi ce. Si destui pentru care calitatea soundului de pe Cantafabule le pare sec, fara amplitudine, fara grasime, in fine epitete se pot gasi destule. Tesatura de clape lipseste si tehnica de inregistare mai noua pe Zalmoxe induce impresia ca soundul inregistrat este mai bun si mixarea mai buna. Tehnic vobind asa e. Dar chestia asta e pur psihologica. Nu toti vibreaza la fel la ascultarea unor piese inregistrate dupa tipare noi. Majoritatea (nu neaparat ascultatori de prog) privesc sunetul actual ca pe un progres. Mie nu-mi place. Daca ar fi sa scot o inregistare sau sa cumpar un album nou as cumpara un album care sa imi aduca aminte de caldura standardului analog al anilor 70. Chestie subiectiva. Imi place sa simt ca instrumentele sunt umanizate si nu tehnicizate. In fine, de-asta m-a prins sound-ul Phoenix. Dar repet, optiunea asta e pur psihologica, multi, cei mai multi, opteaza pentru standardul actual, el parandu-li-se cel mai expresiv.
Si uite ca iar am pus punct si inchei cu aceeasi concluzie subiectiva. Mie imi place mai mult Cantafabule. Ura!
Ruicu
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iun 16, 2003 2:40 pm
Localitate: Germania

Mesajde stefan » Mar Iun 17, 2003 9:30 am

Am ascultat si "Zalmoxe" si "Cantofabule" (nu mai retin care era numele corect si care era cel scris gresit de Electrecord) si sincer il prefer pe al doilea. Aldea e un chitarist nemaipomenit, dar in forma in care a ajuns la noi albumul Sfinx-ilor (aici trebuiesc luate in calcul cenzura, sicanele etc care au impiedicat formatia sa lucreze in conditii normale; si Phoenix au avut sicanele lor la care au fost supusi, dar nu cred ca se compara) nu prea mi-a multumit asteptarile. E clar mai progresiv decat albumul Phoenix, dar asta nu-l face mai bun, mi se pare inegal, nefinisat, fapt explicabil prin cenzura si sicanele de care am vorbit deja. Din influente, Aldea mentiona un album al lui Jon Anderson de la Yes, "Olios of Sunhillow".

Btw, Aldea a zis intr-un interviu ca Misu Cernea ar fi fost omul securitatii in Sfinx. E adevarat ca Aldea are toate motivele sa aiba resentimente fata de Romania si tot ce l-a legat de ea, deci e posibil sa fie o rafuiala mai degraba decat o afirmatie care sa sune plauzibil. Voi ce stiti/credeti pe acest subiect?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Mar Iun 17, 2003 9:35 am

se spune ca la un concert in 73 la sala palatului sfinx+phoenix cu sfinx in deschidere in formula fara baterist cu doru donciu la flaut , aldea a facut un one man show transformand vioara din dotare in ceea ce nici stradivarius nu isi putea imagina la vremea lui. si-a lasat chitara , a inshfacat vioara, si fara arcus o juma de ora a scos cam tot ce se putea scoate. publicul in delir. scandarile de la plecarea din scena au intarziat phoenixu cam o ora , o scena cu capre si alte "instrumente" populare unde phoenixu prezenta in premiera mugur de fluier. timp de juma de ora de la primele acorduri phoenix (de pe cei ce ne-au dat nume)s-a scandat de catre cei 3000 aldea si sfinx. cam penibil momentu nicushor oprind muzica si rugand audienta macar din respect sa nu mai scandeze numele altei formatii. au bagat un andrii popa imediat in care toti s-au dezlantuit creca mai mult de nervi si sala fu in delir scandand phoenix.

io zic ca phoenix si sfinx au mers pe doo directii diferite si nu prea suporta o comparatie si cum spunea cineva la vremea aia , pe muzica lui phoenix se bea si se dansa ,pe muzica lu sfinx se facea liniste si toti se concentrau pt a deslusi granitele dincolo de muzica.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Ruicu » Mar Iun 17, 2003 11:10 am

Initial trimis de eyewitness
se spune ca la un concert in 73 la sala palatului sfinx+phoenix cu sfinx in deschidere in formula fara baterist cu doru donciu la flaut , aldea a facut un one man show ...


Scena a devenit celebra. Se spunea si ca Aldea nu isi pregatea examenele de conservator decat cu vreo cateva ore inainte, cand vedea prima data vraful de partituri de vioara pentru ca apoi sa ia note maxime. Si cine stie mai stie cate... Eu eram mai coinac cand a plecat el asa ca daca mai stiti voi mituri si legende dati-i drumu'... Aldea zicea despre el in singurul interviu scos dupa 89 ca era un "mistocar de Bucuresti" si ca faze ca cele cu Balada cantata pe la spate erau la bascalie, se mai amuzau si ei, iar la Conservator erau "chestii si mai iscusite". Pacat ca rock-ul nostru n-a avut mai multi mistocari, asa ca ca el, si naiba stie cand o mai aparea vreunul.

Chestia cu Cernea ... Pentru oamenii cu oarece memorie si cu cat de cat simtul realitatii mi se pare firesc sa creada ca Secu avea antene pana si in trupele de rock. In special in cele mari, care reprezentau ceva pentru mase. Nu stiu in ce masura a devenit Aldea paranoic incat sa-l vada pe Cernea turnatorul trupei, dar mie mi se pare plauzibil ce spune el. De obicei inainte ti se dadea voie sa iesi afara doar pe baza unor "angajamente" si faptul ca Sfinx-ului i s-a permis sa iasa si sa beneficieze material de pe urma iesirilor ma duce cu gandul ca in trupa erau niste oameni mai pragmatici care au beneficiat de pe urma regimului comunist. Cernea era baiat de profesor universitar asa ca nu e greu de imaginat care era tipul de relatii la care el a avut acces. Si sunt mai atent la limbaj ca sa nu jignesc pe nimeni. Insa ce am apreciat la Cernea ,daca pot spune asa dupa modul in care intelege el sa promoveze muzica actuala (vezi si cazul Talitha Qumi) este ca intr-un interviu recent a vorbit in termeni superlativi despre Aldea si zicea ca a avut norocul de a canta cu cel mai mare muzician de rock pe care l-a dat tara. Si e o afirmatie de bun-simt si care mai spala din pacate caci fara un geniu muzical ca Aldea pe seama caruia sa tragi foloase, n-ar fi ajuns Cernea acolo unde este acum. Eu cred ca Aldea nu se inseala.
Exista si un zvon ca Baniciu ar fi fost cartita la Phoenix. Mie nu prea imi vine sa cred ca daca ar fi fost asa cred ca l-ar fi decapitat Covaci. Ori el chiar daca are o relatie mai "speciala" cu Baniciu, nu l-a acuzat direct deloc pana acum. Ceva-ceva insinuari tot mai sunt in cartea lui (dosarul cu "Mesterul Manole", fuga). Si chiar daca ar fi parca nici n-as vrea sa cred. Voi ce stiti?
De multe ori m-a batut gandul ca Phoenix-ul a fost LASAT sa plece de Secu, caci erau incontrolabili si de nesupus iar sa-i elimine fizic si-ar fi pus poporul pe cap. La cat de eficienta era Secu in Romania si la cum imi imaginez ca a fost urmarit Covaci cand a revenit nu vad cum sa le scape ca toata trupa era in camion.

Ura!
Ruicu
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iun 16, 2003 2:40 pm
Localitate: Germania

Mesajde basstard » Mar Iun 17, 2003 2:12 pm

Initial trimis de stefan
Din influente, Aldea mentiona un album al lui Jon Anderson de la Yes, "Olios of Sunhillow".


Mie Zamolxe-le mi se pare mai apropiat de Trilogy de la Emerson Lacul si Palmierul

PeSe: Si eu personal prefer Cantafabulele (cre ca din cauza ca io sunt mai tzaran si Zamolxe e prea elevat pt mins ;n )
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Mie Iun 18, 2003 8:54 am

Nu m-as fi gandit la "Trilogy" ca influenta, mi se par destul de diferite, la Sfinx Aldea era lider si era un chitarist proeminent, ELP cateodata nici nu aveau chitara sau mai baga Lake, dar in nici un caz nu se punea accent pe solo-uri and all. Pe de alta parte nici Sfinx n-aveau un Emerson in formatie... Si de ce tocmai "Trilogy"?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde basstard » Mie Iun 18, 2003 10:32 am

Nu ma refeream la instumentatie ca ansamblu (Emerson Lacul si Palmerul erau 3 (n-aveau ghitra) iar Sfincsii erau4).
Asemanarile le gasesc in structura pieselor, in pasajele de clape in special la piesa aia de pe Trilogy (nu mai stiu cum ii zice si n-o am aici la servici - asa e cu amnezia) de are pasaje cu ritm de la Maramu.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Iun 18, 2003 10:41 am

Initial trimis de bassplayer
iar Sfincsii erau4).

nu intotdeana basule. mai erau si 3 , fara tobosar ca nu se nascuse portnoy pe-atunci sau era cu puta-n tarana la eforie sud :D
bah , fane a citat o declaratie a lui aldea care spunea ca din yes s-a "inspirat" pana si io mai tin minte chestia asta. iar din ce stiu io in afara de piesa aia cu clapele nu prea avem virtuozitati instrumentale la elp cum avea sfinxu. io sunt afon da la ureche asa mi se pare mie...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Iun 18, 2003 11:39 am

bassplayer, pai e vorba de o melodie, nu de un album. Pe "Trilogy" ai si melodii ca "From the Beginning" (care btw e mult peste "C'est la vie"), "Living Sin", "The Sheriff" care nu au chiar nimic in comun cu ce facea Sfinx. Te referi cumva la melodia "Trilogy"? Aia cu "I tried to mend a love that ended long ago although we still pretend..."?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde basstard » Mie Iun 18, 2003 10:35 pm

Ho ba, gata, m-ai convins.

Aveam in cap piesa "Trilogy" (singura de pe album care mi-a atras atentia....a ba nu, imi placea si From the begining) da' cum nu stiam cum o cheama am scris ca taranu de tot albumu.

Am ascultat Trilogy si Zamolxe cam in aceeasi perioada de timp si de aia neuronu meu si-a dat una cu coada peste cap si a facut in fel de sinapsa - mi se pareau (atunci) ca amandoua suna cam jazzistic si repede le-am bagat in ac oala. Imi torn ce a mai ramas din cenusa de la compozitorii rusi in cap.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

2266

Mesajde baixinho© » Vin Iun 20, 2003 8:46 am

Despe Danut
Recent, unul dintre userii acestui forum spunea ca acum multra vreme statea la bericici cu Danut si am dat un gugí£l mic sa vad ma, cine-i Dan Andrei Aldea asta! E, si dupa ce am vazut despre cine este vorba in propozitie, am intrebat in stanga si in dreapta pe deasupra sa aflu mai mult chestii. Dupa cum probabil stiti, a plecat dincolo de granita cu Romania deoarece avea probleme mari de tot cu baietii cu ochi albastri. Prin targ umbla vorba ca unul dintr ecei care au racit si, ca urmare, au tusit cam mult ar fi fost numitul Cernea (stiti voi care). Io am luat barfa ca atare fara sa imi dau cu presupusul, deoarece eram prea micut sa stiu adevaraciunea. O chestie interesanta pe caream aflat-o despre Dan Andrei Aldea este ca a avut probleme cu niste "prieteni" de la Romania si dupa decembrie '89, nu numai inainte de luna cu pricina. Acolo, la casa lui, avea un calculator pe care isi "depozita" toata munculita lui de acolo (nu stau sa detaliez la ce ma refer, deoarece banuiesc ca intuiti; parerea mea). e, si (din pacate), pe acelasi calculator isi tragea diferite chestii de pe enternel + de pe o anumita adresa de e-mail, pe care o stiau foarte foarte putini. cum-necum, cert este ca pe acea adresa i-a fost trimis din Romania un mail care avea un virusache si care i-a facut varza cu carnita tot hardul. din acel moment, si-a jurat ca nu mai vrea sa auda de tara in care s-a nascut. totusi, se pare ca niste Greuceni (printre care si Alifantis, Vintila si Andries) vor sa se duca sa discute personal cu el, folosindu-se la o adica si de o naframa in barf de bat pentru a-l determina sa revina in Romanica, daca nu definitiv, macar pentru nejte concerte.

ca o fi asa sau nu (ce am scris mai sus) - nu stiu. eu asta am auzit, asta am scris. minte cel care mi-a spus, mint si eu. daca altcineva stie altceva, il rog sa ma contrazica, deoarece asa aflu si eu noutati.
aceeasi poveste i-am spus-o unui user. daca respectivul citeste si isi aduce aminteca acum am omis ceva - este rugat respectuos de catre mine ca complecteze ce si cuim.

pies: sper sa nu va fi plictisit prea tare.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

sfinx

Mesajde magdi » Joi Iul 10, 2003 1:13 pm

Caut peste tot melodia lui Sfinx "Intr-un cer violet" in format mp3 dar nu gasesc. poate ma ajuta cineva.
mUltumesc
magdi
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 09, 2003 1:41 pm
Localitate: Otelu Rosu

Mesajde tom waits » Mar Aug 05, 2003 11:07 pm

Baietii,
Vorbiti despre Phoenix si Sfinx. De Puterea Muzicii a lui Progresiv TM ati auzit? Versiunea de scena ati vazut-o? A fost MULT, a fost SUPER pentru noi.
Revenind la subiect, tin sa spun ca Dan Andrei Aldea era ceva de vis pe scena.
all the best
tom waits
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 05, 2003 10:59 pm
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde nocturna » Mar Aug 05, 2003 11:49 pm

tom, daca ai ce spune despre Progresiv TM sau vrei sa cunosti mai multe, esti invitatul meu sa deschizi un thread pe tema. promit sa-ti dau o mana de ajutor. :)
pe vremea cand Progresiv TM facea primii pasi pe scena, Sfinxu avea ceva vechime.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde tom waits » Mie Aug 06, 2003 11:18 pm

night,
Corneille, cred, spunea "Valoarea nu asteapta numarul anilor". Mi sa parea oribila discutia Phoenix (trupa POP) - Sfinx (trupa ROCK). Am incercat sa mai aduc o trupa rock in discutie (Progresiv TM). Loti Herdina cred ca a avut multe de spus in muzica noastra. Ma voi retrage din discutie, dar nu uitati ca Phoenix-ul este o legenda bine intretinuta. Va intreb, cati din cei de aici i-ati vazut pe Phoenix pe scena atunci, nu acum? Acum e ceva jenant Phoenix-ul de acum suna ca balul de strangere de fonduri pentru veterani. Dan Andrei Aldea a avut taria, intr-o emisiune in direct a regretatului Vali Sterian, sa declare, prin telefon, ca nu ii este dor de noi si nu va reveni aici (nici chiar pentru strangere de fonduri...) Dan Andrei Aldea este un artist...
All the best,
Tom Waits
tom waits
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 05, 2003 10:59 pm
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde nocturna » Joi Aug 07, 2003 12:15 am

nu contesta nimeni ca Aldea a fost si va ramane un mare artist. absolut nimeni.
isi asuma responsabilitatea pentru declaratiile facute. oricum, se stia foarte bine ca nu mai doreste sa se intoarca.

parerea mea ca esti nedrept si judeci cam aspru Phoenix. spune-mi tu o formatie, din vremurile apuse, dintre cele putine ce inca mai canta, care acum suna la fel ca inainte. sa fim seriosi! nici una nu mai e la fel. trecerea anilor (numerosi de altfel) isi pune amprenta pe valoarea si sunetul actual. plus ca la Phoenix au disparut multe din sentimentele ce-i manau, date fiind imprejurarile in care se gaseau atunci si cele in care se gasesc acum. in momentul de fata este doar un usor remember dar lipseste pasiunea si inflacararea de atunci.

Va intreb, cati din cei de aici i-ati vazut pe Phoenix pe scena atunci, nu acum?

fara sa gresesc, ti-as enumara cel putin 5. :)

trupa rock in discutie (Progresiv TM)

da' si Progresiv TM a fost numita formatie POP.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde tom waits » Joi Aug 07, 2003 10:49 pm

Night,
I-am vazut atunci, iar acum numai la TV (nu imi plac supele reincalzite). De atunci am simtit ca ei exploatau un moment. Nu cred ca au trait prea mult. Nicu Covaci mi se pare un tip care exploateaza momentul, Tandarica m-a socat cu clipurile de larga inspiratie Bregovic. Pe Aldea il admir ca, dupa ce a ars dezlantuit (daca ma prinde doamna si stapana mea ca dau citate din poeti cotati drept comunisti ma mananca) nu a revenit. Am fost in toamna trecuta la un festival (?) folk la Sala Palatului. Singurii care nu m-au dezamagit si care consider ca ne-au respectat pe cei din sala au fost Marcela Saftiuc si Mircea Florian. Cat priveste trupele rock / pop discutia e complicata. Pe vremea aceea Rosu si Negru cantau pop la radio si pe discuri si rock in concerte. Progresiv TM cam tot asa. Mondialul din concerte este mult mai mult decat "atat de frageda". Nu o sa il uit pe Aldea live cu Din Nou Acasa sau Mierea (asta din urma e compozitia lui Cernea cred).
tom waits
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Aug 05, 2003 10:59 pm
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde Dada » Dum Aug 10, 2003 7:46 pm

Initial trimis de tom waits
Singurii care nu m-au dezamagit si care consider ca ne-au respectat pe cei din sala au fost Marcela Saftiuc si Mircea Florian. Cat priveste trupele rock / pop discutia e complicata. Pe vremea aceea Rosu si Negru cantau pop la radio si pe discuri si rock in concerte. Progresiv TM cam tot asa. Mondialul din concerte este mult mai mult decat "atat de frageda". Nu o sa il uit pe Aldea live cu Din Nou Acasa sau Mierea (asta din urma e compozitia lui Cernea cred).


Ca bine graiesti, nea tome! Asta mi s-a povestit si mie despre Rosu si negru - din pacate nu am avut ocazia sa-i vad in concert, ci doar la tembelizorul socialist cu "al-fa-betul nu e greu". Mi-a ramas totusi un "semn" pe inimioara de la ei: "as vrea sa fiu semnul tau, sa te-nsoteasca mereu, oricum iti va fi, si bine, si rau".

Despre Spinx - ei bine, da, Zalmoxele e albumul meu de suflet, pe care il ascult cam o data pe an.

Dar datorita Phoenixului l-am descoperit pe Serban Foarta. Si taaare bine am facut.

pies: acum, ca mi-a amintit unchiu tom de mircea florian, ma duc sa ascult "tainicul vartej". Ca a trecut ceva vreme.
Sunt alternativ... si cateodata depresiv.
Dada
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iun 02, 2003 4:30 pm
Localitate: Focsani

Mesajde Behemoth » Joi Ian 29, 2004 3:00 pm

Mai fete si baieti, tot bantuind pe Google - cautand ceva anume, fara legatura cu ast site - am dat de voi ! Si zau ca mi-a placut de voi, desi...
Mi-ati amintit de anii '70, frumosi ani, plini de nebuneli turbate...
In privinta subiectului vostru de discutii, as avea (mult prea) multe de spus, din simplul motiv ca am fost implicat direct in "problema" ! Tot ce, deocamdata, va pot spune, tuturor, aici, este ca nu se pot compara merele cu perele, cu toate ca ambele sunt, nu-i asa, "fructe" !!! :) Cel mai periculos lucru, in materie de arta, e sa-i compari pe artisti. Cine-i mai mare ?! Michelangelo sau Da Vinci ? Arghezi sau Blaga ? Beethoven sau Bach ? E un drum care se infunda. Pastrand proportiile, la fel se intampla, repet, pastrand proportiile, si in cazul Sfinx vs. Phoenix (sau invers). Fiecare din cele doua trupe a explorat un drum propriu, diferit din foarte multe puncte de vedere. Fiecare cu calitatile si deficientele ei (nu vad de ce as detalia acum kestiile astea, poate - altadata !)... Cat priveste "ce disc e mai bun" - "Cantofabule" sau "Zalmoxe", si aici lucrurile sunt ceva mai complicate... In toamna acestui an se vor implini exact trei decenii de cand a fost compus (in doua zile - textul si intr-o saptamana muzicile) opera-rock "Zalmoxe", o incercare temerara pentru anul de gratie 1974... Orchestratiile, aranjamentele etc. au fost facute pana la sfarsitul anului acela... Imi aduc aminte, cu fireasca nostalgie, de ziua cand au inceput repetitiile, intr-o sala din Schitu Magureanu (Clubul "Universitas")... Ma bucur ca unora dintre voi inca le mai face placere sa asculte "Zalmoxe" (si, deopotriva, "Cantofabule" !) ! Au fost si sunt, ambele, "semnatura" unei generatii, generatia mea, pe "frunzele timpului" !... Discutam cu Danut Aldea si Nicu Vladimir (Dumnezeu sa-l odihneasca...), la inceputul anilor '80, ca ar kam fi kazul ca generatia noastra sa lase loc altora sa se afirme... sa ne intreaca... Se pare ca asteptam si azi sa se intample "minunea" - desi nu cred ca va avea sorti de izbanda sa se petreaca in aste vremuri cand maneaua e regina muzicilor de prin baltoaca noastra... Dar poate ca sunt eu prea pesimist...
I pup you all,
B.
Behemoth
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Ian 29, 2004 2:05 pm
Localitate: Europa

Mesajde Behemoth » Vin Ian 30, 2004 4:38 pm

... Uite, mi-am amintit ce-mi spunea, odata, Danut: "... e miscator ca dupa atatia ani mai sunt unii care considera discul ("Zalmoxe", n.m.) drept cel mai bun disc scos vreodata in Romania. Sunt miscatoare controversele Sfinx-Phoenix, Aldea/Covaci (ca astea ale voastre de pe topic, n.m.) etc. Ce e mai putin miscator - ba chiar intristator - e ca inca nu s-a gasit unul care sa realizeze adevarul (pe care-l stim amandoi foarte bine): intre Zalmoxe si Cantofabule sunt multi, multi ani-lumina de diferenta, nu ca "unul e putin mai bun ca altul"; nu, sunt ani-lumina, si ca muzica, si ca text, si ca motivatie interioara, si ca orice. Ba gresesc, s-a gasit unul, afara. Un japonezoi (...) care a invatat limba romana DOAR din dorinta de a intelege ce se zicea pe Zalmoxe. Asta, zau ca e... cum sa zic... stii, eu... noi n-am invatat ebngleza ca sa-i intelegem pe Beatles, dar el a invatat romana ca sa inteleaga Zalmoxe :-))) (...)" Nimic de comentat in plus !
I pup you all,
B.
Behemoth
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Ian 29, 2004 2:05 pm
Localitate: Europa

Vajnicului Behemoth

Mesajde lucianpreda » Vin Feb 27, 2004 1:01 pm

Voinicului Behemoth:
Domnule, iti urmaresc mesajele si nu stiu ce sa fac: sa rid, sa pling?
In afara ca dai lectii de morala, de cultura si de ortografie la toata lumea aici, mai si dai lectii de fantezie. Te lauzi cu cei 2000 km distanta intre tine si ceilalti membri (care in realitate sunt poate citiva km), dai citate care de care mai fanteziste din diferiti "prieteni personali" ai tai. Te lauzi ca schimbi emailuri cu Dan Aldea in fiecare dimineata (si eu il cunosc pe Aldea, si stiu ca se trezeste la 12.00 si se culca la 6 dimineata...deci nu poate schimba emailuri cu tine in somn). Te lauzi ca ai tot mers la berica cu Aldea (toata lumea stie ca Aldea nu a baut vreodata alcool). Citezi ce vrei si ce nu vrei din spusele lui Aldea (crezi ca daca ar fi vrut ca spusele sa-i fie publice, n-ar fi scris si el o carte, sau n-ar fi putut sa deschida gura el insusi?) si mai nou comiti si suprema lipsa de caracter sa publici si fragmente din emailurile lui private - fie ele adevarate sau nu.
Uite, ca sa scurtam: iti propun un tirg. Tu imi faci un mic serviciu, si in schimb eu iti fac unul mare. Partea ta de tirg: te retragi frumos, si nu mai publici vreodata un cuvintel in acest forum. Nici macar "am inteles, sa traiti". Nimic, nothing, nada, nicevo, nichts, niente, nema, rien du tout.
In schimbul acestui mic serviciu pe care n-o sa mi-l refuzi, eu iti fac unul mare: nu spun nimanui cine esti in viata reala. E un serviciu mare, caci daca spun cine esti, pierzi definitiv si bruma de respect pe care ti-o mai poarta unii, si ajungi de risul lumii. Primul care o sa afle, de pilda, este seful tau de la ministerul unde rupi aripile mustelor opt ore pe zi.
Sper sa ai macar atita maturitate sa accepti tirgul propus. Nu cred ca Aldea, nici Zalmoxe, nici trecutul (din care ai avut o mica parte) merita sa fie improscati cu noroi.

Preda, Paris

P.S. Nici n-o sa-l informez pe Aldea despre ce scrii tu despre el aici; de ce sa-l supar? Dar roaga-te cerului sa n-o faca altcineva, kaci daka vede Aldea komikariile pe kare le debitezi, n-as vrea sa fiu in pielea ta, kamarade.
lucianpreda
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 27, 2004 12:06 pm
Localitate: Paris

Mesajde stefan » Joi Mar 11, 2004 9:04 pm

Hehe, dupa o verificare "amanuntita" a IP-ului domnului Behemoth, nu pot decat sa-i dau dreptate domnului lucianpreda . Si ce mai minister, dom'le... Nu pot decat sa constat ca prima impresie despre un forumist nu e intotdeauna gresita :j.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ayesfan » Mie Mai 12, 2004 6:13 pm

pt mine zalmoxe e copia lui olias of sunhillow si deci cantofabule imi suna mai original
ayesfan
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 12, 2004 6:11 pm
Localitate: luna

Mesajde stefan » Mie Mai 12, 2004 8:30 pm

N-as zice. Pe "Olias of Sunhillow" predomina chitara acustica si clapele, precum si o atmosfera... nu stiu cum sa-i spun, "astral"... "Zalmoxe" imi suna mai pamantean, desi pe alocuri se simte influenta lui Jon Anderson, si destul de multe melodii is cu chitara electrica, iar clapele nu au un rol asa important.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Cubule Ce Faci?

Mesajde dcasuta » Mie Iun 16, 2004 7:11 am

cubu scrie:Personal de la Sfinx doar albumul asta imi place, deci per ansamblu imi place mai mult Phoenix... Dar consider ca "Zamolxe" e cel mai bun album rock scos vreodata in Romania... Punct.


Bai cubule, nu ma asteptam sa dau de tine pe aici! Ai facut rost de Sfinx???
Cand mai treci pe la noi?? Nu ai mai dat nici un semn de viata!
Inceraca sa faci rost si de Compact - Lumini pe Cer! E o melodie reusita!
Casdan :B
dcasuta
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 16, 2004 7:02 am
Localitate: BUZAU

Sfinx - Jocul aparentzelor

Mesajde taca2206 » Lun Iul 26, 2004 12:44 pm

Dragii moshului,
De mult de tot exista un grup romanesc exceptional pe nume Sfinx. Si canta bine grupul asta, dar pacat ca multe dintre pieselor lor nu s-au inregistrat ca mult bine ar fi facut istoriei.
Parca m-aduc aminte si de o piesa pe nume "Jocul aparentzelor" in care cantau ceva de genul:
" ... desigur, aparenta te minte,
adevarul e ascuns de cuvinte".
Nicaieri insa nu exista vreo mentiune despre acest cantec si incep sa ma intreb daca nu cumva memoria imi joaca feste.
Exista "Jocul aparentzelor" sau nu?
Avatar utilizator
taca2206
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron