Mosule te-as intreba (muzica lautareasca autentica)

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

eu personal asa zic

Mesajde Mr Teo » Mie Dec 31, 2003 9:50 am

Muzica romaneasca mai veche e faina din cauza ca mai demult era mai mult muzica romaneasca, azi toata lumea face kitschuri cu melodii din afara laolalta.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

LA MULTZ ANI!

Mesajde nocturna » Mar Ian 06, 2004 10:59 am

dornea, nu te mai incape politicu' shi socialu' sau te simtzi asha cam plictisit? asta e al doilea mesaj offtopic shi de bagare in seama ce tzi-a scapat pe forumul asta. sa nu se mai intample.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde florin77 » Joi Mai 06, 2004 6:57 pm

salut prieteni asi avea si eu o rugaminte sami spuna cine va de unde pot sa ascult si eu muzica lautareasca cum arfi mosule teasi antreba muzica de suflet . plz va rog
florin77
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 13, 2003 10:40 pm
Localitate: romania mangalia

Mesajde Yellow Pinkie » Vin Mai 07, 2004 1:33 pm

Cauta pe net sau cauta pe la magazinele/tarabele de muzici. Simplu!
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

pt silviu

Mesajde tatianad » Mar Iun 15, 2004 1:19 pm

silviu74 scrie:Are cineva mp3-uri cu Dona Dumitru Siminica?



incearca pe http://www.romanothan.ro

edit by nocturna: na ca tz-am shters io omuletzu ca sa nu mai fie probleme. :)
tatianad
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 15, 2004 11:24 am
Localitate: bucuresti

Mesajde tatianad » Mar Iun 15, 2004 1:20 pm

omuletul l-am pus din greseala :)))))
tatianad
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 15, 2004 11:24 am
Localitate: bucuresti

Mesajde tatianad » Mie Iun 16, 2004 9:59 am

pt. nocturna: multumesc :) chiar ma enerva, nu ca as fi vreo mironosita, dar nu se potrivea cu mesajul :))
tatianad
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 15, 2004 11:24 am
Localitate: bucuresti

Mesajde piskeshu » Mie Iun 16, 2004 10:11 am

OM shi restu , am shi io o-ntrebare. Is o groaza da piese pa linku ala cu Romica. Niste recomandari?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Iun 16, 2004 10:23 am

pijkes, dami mailu siti trimit io romica, lunca, lambru, c.vasile(zaraza :D) etc
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde tatianad » Vin Iun 18, 2004 2:48 pm

stie cineva unde s-a nascut romica puceanu?
tatianad
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 15, 2004 11:24 am
Localitate: bucuresti

Mesajde tatianad » Vin Iun 18, 2004 2:51 pm

florin77 scrie:salut prieteni asi avea si eu o rugaminte sami spuna cine va de unde pot sa ascult si eu muzica lautareasca cum arfi mosule teasi antreba muzica de suflet . plz va rog


uite un link
http://www.romanothan.ro/muzica/Dona%20Dumitru%20Siminica/Dona%20Dumitru%20Siminica%20-%20Mosule,%20te-as%20intreba.mp3
tatianad
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 15, 2004 11:24 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 18, 2004 2:54 pm

pisches...eu am luat tot de pe linku ala.
am in total 55 melodii cu Romica Puceanu. Imi plac toate dar preferatele sunt : Canta cucu de 3 zile, Grea e boala de plamani, Stinge Doamne stelele....


tatiana, nu stiu unde s-a nascut. dar presupun ca in Bucuresti.

Dona Dumitru Siminica ramane interpretul meu favorit. piskesh, daca vrei muzici cu el sa imi spui.

ps : tatiana, nu mai face posturi consecutive !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Vin Iun 18, 2004 2:58 pm

Multzam! Da vreu. Vezi caz dau un p.m.!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde tatianad » Vin Iun 18, 2004 2:59 pm

Comisaru scrie:Am ascutat o melodie care m-a dat gata....dar nu stiu cine o canta.
Numele fisierului e LC.mp3 :-)....

Si-am zis verde, trei alune
Pai ce mi-e mie drag pe lume
Poteceaua din padure
Pardosita cu alune
Cu alune maruntele
sa-mi calce murgul pe ele
S-auzi alune troznind
Si pe murgul nechezand

si asa mai departe.....


eu am gasit ca piesa asta "Ce mi-e mie drag pe lume" ar fi a lui CONSTANTIN EFTIMIU - pe albumul "Trei focuri arde pe lume", Cantece lautaresti.

continutul albumului, ca versurile nu am timp sa le caut deocamdata:
1. De esti suparata
2. Mai, Gheorghita, und-te duci?
3. La Ciolpani cu frunza lata
4. Tinerete, tinerete
5. Sapte vai si-o vale-adanca
6. Ce-ai in brate, Marioara
7. Niculai, Niculaita
8. Mori, mugule de necaz!
9. Trei focuri arde pe lume
10. Dealu-i deal si valea-i vale
11. Coboara, puica, coboara!
12. Nici nu ninge, nici nu ploua
13. Lunca, lunca
14. Nu mi-e frica c-am sa mor
15. Pentru ochi ca murele
16. Baietas de la Tarnava
[U]17. Ce mi-e mie drag pe lume[/U]
18. Murgulet, calutul meu
19. Mugur, mugurel
20. Bate murgul din picior
21. Unde-a pus, mandra, casa
22. Pelin beau, pelin mananc
tatianad
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 15, 2004 11:24 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 18, 2004 3:01 pm

Posed tot albumul de care zice mai sus Tatiana. Il am de la un fost prieten. Il consider pe Eftimiu mai mult un interpet de muzica populara clasica, decat de lautareasca.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde tatianad » Dum Iun 20, 2004 12:29 pm

e adevarat ca stilul lui Eftimiu se apropie de muzica populara clasica. nu stiu insa daca avea partituri pentru melodii, pentru ca, daca n-avea, era lautar. lautarii sunt muzicanti care traiesc numai din cantat, care invata dupa ureche si nu au partituri. am aflat si eu asta de curand.
tatianad
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 15, 2004 11:24 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iun 28, 2004 6:30 pm

tatianad scrie:stie cineva unde s-a nascut romica puceanu?


Am citit astazi in suplimentul Jurnalului National, supliment dedicat in exclusivitate muzicii lautaresti.
S-a nascut in Bucuresti. "Tiganca de Bucuresti" este numita in ziar.

Mai scrie acolo ca un profesor de antropologie din USA...a comparat-o cu Cesaria Evora.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

:))))

Mesajde tatianad » Mar Iun 29, 2004 1:48 pm

:))) eu am scris despre romica puceanu si despre zavaidoc :))) n-ai vazut semnatura?

de-asta am si intrat pe forumul asta, ca ma interesa si dpdv profesional sa vad despre ce vorbiti aici. pe langa faptul ca imi place la nebunie muzica asta.

Edit(b0nechina): am taiat eu quote-ul, sa nu se mai impiedice careva de el.
tatianad
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 15, 2004 11:24 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iun 29, 2004 1:58 pm

Nu stiu cum o fi la tine la jurnal...dar noi aici pedepsim pe cei ce nu respecta regulile. Cine-i moderator pe forumul asta ?
(ti-am mai explicat ca nu se da quote la postul anterior)

--------

Da..acum am vazut semnatura. Tatiana Dabija. Vezi ca la Romica Puceanu ai gresit...la versuri. "Inima mi-e franta...arsa" . Tu in loc de arsa..ai scris varza.

Oricum..foarte interesant suplimentul. L-am citit in intregime. Pe nerasuflate.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde tatianad » Mar Iun 29, 2004 2:34 pm

sorry pt. citat, nu prea sunt obisnuita cu forumurile. de fapt, asta e primul forum pe care scriu. in rest, doar citesc.

da, am vazut ca am gresit versul acela, insa eram ingrozitor de obosita (ambele texte le-am scris de la 22.00 pana la 5 dimineata) si n-am avut rabdare sa caut versurile printre miile de hartoage pe care le am pe birou. asa ca le-am scos la casti.
tatianad
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 15, 2004 11:24 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iun 29, 2004 2:38 pm

A..am o intrebare.
La melodiile lu' Siminica, acompaniamentul de acordeon este asigurat de Faramitza Lambru ? (in unele locuri asa am gasit...la melodii precum "Salul cel negru" sau "Afara e intuneric". )
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde tatianad » Mar Iun 29, 2004 2:44 pm

colega mea care a scris despre ei spune ca da, ba chiar au scos un disc impreuna. daca dai cautare pe google "faramita siminica" zice ca ai sa gasesti, probabil, si ce disc.

uite un site pe care scrie despre discul asta:
[url]www.romaniandolls.com/music/01gypsy/01gm.html
tatianad
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 15, 2004 11:24 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iun 29, 2004 11:40 pm

Merci mult, Tatiana ! (frumos nume. esti ukraineanca ? )
Am citit si ce a scris colega ta..Irina (a lucrat inainte la TV Mania ? daca da...am corespondat cu ea despre filme)

Merci pt. link. Am toate melodiile de pe acel album.

Siminica este favoritul meu dintre toti lautarii. Multa vreme am crezut ca este femeie, luandu-ma dupa voce. Cu adevarat...ceva unic.

Momentan am ramas blocat pe melodia numita : " De trei ani nu dau p'acasa"

Tata, tu te plimbi si chefuiesti
Si la noi nu te gandesti
Tu bei cu lumea la masa
Mama e bolnava'n casa

:cry:
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Gotul » Mie Iun 30, 2004 1:04 pm

Yellow Pinkie scrie:Pai... as pune si io o intrebare: varianta lautareasca de la am iubit s-am sa iubesc, aia care se aude in Cel mai iubit dintre paminteni (in loc de 'haida haida de trei ori etc...' e 'haida haida, bobulet/am boala la paru cret/paru cret facut inele/am boala la tinerele') stiti daca se gaseste pe net? Si sub ce nume?


pe dc++
Ionel Tudorache - Foaie verde mar domnesc
Avatar utilizator
Gotul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde tatianad » Joi Iul 01, 2004 2:37 pm

pt. Oribilul Mosh

cu placere. daca mai ai intrebari, nu ezita sa le pui, poate stim raspunsul...

nu sunt ucraineanca, dar nasa mea era basarabeanca, emigrata in romania.

colega mea zice ca n-a lucrat la tv mania.
tatianad
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 15, 2004 11:24 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iul 01, 2004 3:45 pm

Tatiana, de curand am descoperit o melodie care imi place la fel de mult ca "Moshule, te-as intreba". Povestea este la fel de frumoasa. Si asemanatoare oarecum...pt. ca si aici omu' pleaca in cautarea nevestii pe care o suparase.
O am in varianta Romica Puceanu si Fanica Visan. Titlul melodiei difera de la artist la artist. La Fanica este "Da-mi boierule, nevasta ! " ...iar la Romica este "Un tigan avea o casa". De fapt...chiar si versurile difera.

Pt. necunoscatori sa povestesc ce se intampla in melodie : un tigan avea o nevasta pe care o tot batea...si asta pana la urma pleaca la Calafat si se marita acolo cu un boier. Avea si 3 copii tiganu. "Avea casa si copii...si se tinea de prostii...si-o tiganca asa frumoasa...de lumina noaptea in casa". Dupa ce a plecat tiganca de acasa...copiii au inceput sa planga dupa ea...si sa se roage de tasu' sa le-o aduca pe masa acasa. "Au ramas toti tristi acasa .....sta si plangea la fereastra, mai nene .....si pe taica'su-l ruga....Pleaca taica..adu-ne mama....ca noi trei ne facem seama...si-o sa fie rau de noi...si mori si tu langa noi."
Pleaca tiganu la boier...si bate la el la poarta...sa-i dea nevasta inapoi . Ii zice asa la boier : "deschide boiere poarta..am venit sa-mi dai nevasta...ca mi s-a risipit casa. Asta e nevasta mea...ma cunoaste toata lumea...ca am trei copii cu ea....eu am doi baietzi si o fata...ma cunoaste lumea toata....".
Boieru ii zice ca tre sa vorbeasca cu ea in tiganeste...ca sa vada ca e nevasta'sa. Dar il si ameninta : "de-o vorbi pe romaneste....iti iau capu' ca la peste".
Dar incep astia doi sa vorbeasca pe tiganeste...si ii da boieru tiganului nevasta inapoi.
Finalul : "Si-a doua zi ...de dimineatza....venea amandoi spre casa...sta copiii la ferereastra..nu m-avea inima arsa...si-astepta maicutza acasa....la Dumnezeu se ruga...tata, fira-i bine toata vara..ca-i adus-o inapoi pe mama ! "

Si mai e : "tata, nu te gandeai ca ai o fata ?...ramanea nemaritata...cea mai suparata fata. nu te gandeai c-ai baiat ? ...ramanea neinsurat...cel mai necajit baiat ! .... "


Exceptionala melodie. ~)

Tatiana, despre Fanica Visan ce ne poti spune ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Iul 01, 2004 7:24 pm

moshule & tatiana, v-ash ruga, daca se poate, sa va rezumatzi la topicul care este shi detaliile tehnice shi intime referitoare la natzionalitate, statut personal, varsta, numarul la pantof, etc, sa le desfashuratzi pe pemeu, pe say what, pe vagonutze sau pe ymeu. deci moshule, daca mai ai nelamuriri de acest gen nu ezista sa foloseshti cele mentzionate mai devreme. aci nu-i loc de matrimoniale, multzam pentru intzelegere.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde tatianad » Vin Iul 02, 2004 12:36 pm

despre Fanica Visan

pe site-ul romanothan.ro are doua melodii, cea despre care a vorbit mai sus Oribilul Mosh si inca una, "Vreau sa ma duc in parc". in urma cu un an aceasta piesa era in tiganeste ("Caman te jau anso parco") pe site, acum am senzatia ca e in romana.

cam atat stiu despre el...
tatianad
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Iun 15, 2004 11:24 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Yellow Pinkie » Vin Iul 30, 2004 4:25 pm

Gotul scrie:pe dc++
Ionel Tudorache - Foaie verde mar domnesc


Gotule, sa traiesti si mersi frumos! Scuze ca vazui asa tirziu!

Bineinteles ca am si caseta cu albumu, dar nu o ascultasem... Penibil...
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde vasilesimonescu » Dum Sep 19, 2004 10:41 pm

Ce stiti de Ionel Tudorache ? De exemplu de unde vine si mai e in viata ? Cunosc numai de albumul lui 'La Chilia in Porti'.

De un englez romanizat !
vasilesimonescu
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 09, 2004 4:37 pm
Localitate: Romford Anglia si Stefanesti Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron