Mosule te-as intreba (muzica lautareasca autentica)

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Taraf de Haiduci & Fanfara Ciocarlia

Mesajde Ardeleanu' » Lun Sep 25, 2006 2:33 pm

Buna Florin77 !

Cautand pe net informatii despre cei din titlu, dadui de tine pe fanclub.
Sunt un secui din Ardeal, din Covasna ( cotul Carpatilor ), care este nebun dupa muzica lautareasca autentica, indiferent de nationalitatea artistului.
Chiar as zice sa lasam deoparte demografia si politica, si hai sa ne lege muzica buna.
Nu demult am primit un CD de la un prieten cu un album Taraf de Haiduci - Ciocarlia. Ce sa zic, m-au lasat puterile. La a treia piesa au dat si lacrimile din mine, am sarit in sus si imi venea sa misc muntii din temelie.
Cam la fel si cu Fanafara Ciocarlia, doar ca nu am nimic de la ei, am auzit numai una-doua piese de la ei..
Chiar as spune, ca dom' maistru Bregovic ar putea sa vina pe la noi, sa mai invete ceva din "autenticitate". Da mai bine, sa lasam pe baietii nostrii cu comoara lor.
Vazand pe forum ca esti acasa in acest domeniu, as dori sa te intreb daca stii cumva de unde se poate face rost de albumele lor, chiar toata discografia, daca se poate ? Ca aici la noi, de intrebi la tarabe sau in magazine cu muzica, toti afiseaza o mutra de om tampit, habar n-au ce-i intreb.
Poate voi aveti ami multe informatii, unde si cum se poate, si poate chiar vreti sa ajutati un iubitor de muzica buna.
In speranta ca vei raspunde, multumesc anticipat.

Toate bune,

Ardeleanu'

santhab_webasto@planet.ro
Ardeleanu'
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 25, 2006 1:49 pm
Localitate: Sfantu Gheorghe - Covasna

Muzica Tiganeasca

Mesajde Luiza Puiu » Joi Sep 28, 2006 7:36 pm

Buna,

fac un sudiu despre viata tiganilor traditionali. am petrecut 10 zile cu o satra de tigani caldarari nomazi aproape de Timisoara.

de curand am vazut un reportaj pe tvr 2 despre o satra de tigani care isi aminteau de un cantec vechi tiganesc despre care spuneau ca, lautarii tigani plang cand il canta.

versurile cantecului sunt intradevar foarte triste, vorbind despre dorinta unui tiganas de a avea sufletul negru si pielea alba pentru a nu fi izgonit de catre gajiii.

Va rog foarte mult, daca unul din voi stie cantecul despre care vobesc ..sa imi trimita si mie versurile lui.

m-ar ajuta si alte versuri ce canta viata grea a tiganilor namazi.

Va multumesc, Luiza A-)

adresa mea de mail e: luiza.puiu@gmail.com
Luiza Puiu
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 28, 2006 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde moshmartin » Vin Dec 01, 2006 8:29 pm

trage omu ca furnica
cand moare nu ia nimica
patru scanduri si un cui asta e averea lui

angheluta- lautar vestit pe vremea lui ceausescu.

greu de gasit in ziua de azi cand toate porcariile de manele proslavesc jmecheria si ciumecaria , traiul usor si gainariile. angheluta si jelaniile lui de viata grea sint "prafuite" pt generatiile actuale

cu bine...




neluta_neagu scrie:Am auzit-o pe la vreo paranghelie nu mai stiu exact...ceva de genu..."trage omul ca furnica.... moare si nu ia nimica"
Nu reusesc sa imi mai aduc aminte si restul desi melodia o am in cap.
Sunt sigur k este interpretata de mai multi cantareti asa cum se intampla de obicei cu piesele bune...Daca stie cineva cum se numeste melodia sa nu se sfiiasca sa posteze si mie un raspuns chiar il/o rog:)....... [-o
Avatar utilizator
moshmartin
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 28, 2005 12:00 am

Mesajde frica ucide » Sâm Dec 16, 2006 1:59 am

Oameni buni, hai să vă recomand şi alţi lăutari din bătrini pe lingă cei de mai sus, inşiruiţi de unu' altu'...

Ionel Tudorache... Da.
Ion Miu
Ion Onoriu
Ion Albeşteanu
Ştefan Bibescu
Constantin Fulgerică

íŽl consider pe Ion Miu mai bun ca Toni Iordache la ţambal.
Avatar utilizator
frica ucide
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Dec 16, 2006 12:00 am

Mesajde shiona » Dum Feb 18, 2007 3:47 pm

ok, nu sunt sigura daca este tocmai threadul potrivit, dar caut de ceva vreme pe dc++ si nu gasesc Geampara de la Babadag(tot ce gasesc sunt un gen de remixuri) si Brasoveanca(am gasit o varianta buna, numai ca ma interesa una ceva mai ritmata)
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde vicpaun » Mar Mar 20, 2007 7:46 pm

neluta_neagu scrie:Am auzit-o pe la vreo paranghelie nu mai stiu exact...ceva de genu..."trage omul ca furnica.... moare si nu ia nimica"
Nu reusesc sa imi mai aduc aminte si restul desi melodia o am in cap.
Sunt sigur k este interpretata de mai multi cantareti asa cum se intampla de obicei cu piesele bune...Daca stie cineva cum se numeste melodia sa nu se sfiiasca sa posteze si mie un raspuns chiar il/o rog:)....... [-o




Cauta Cornelia Catanga sau Nelu ploiesteanu-Viata n-o poti cumpara;)
vicpaun
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 19, 2007 9:54 pm
Localitate: Pitesti

Anterior

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron