Freddie Mercury& Queen- The show must go on?...

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Mesajde Sonia Doris » Sâm Aug 12, 2006 10:21 am

Queen sunt dupa parerea mea cea mai complexa si fenomenala formatie care a existat vreodata. Freddie a fost un adevarat geniu, Brian a fost si este un maestru al chitarei (si astronomiei... :P), Roger flacara si talent iar John... John... mister... :P Ei... Parerea mea este ca atunci cand vorbim de Queen nu putem sa-i luam separat. Nici unul din cei patru nu a fost mai mult Queen decat ceilalti. Asta este ce consider eu fantastic la Queen: democratia dintre membrii. Ei toti au fost Queen...
Ah, si apropo de Brian si doctoratul... Din cate tin eu minte nu l-a terminat, sau ma insel eu? (Va dati seama ce era daca toti membrii Queen se dedicau profesiei pentru care fusesera pregatiti la facultate?)
"If you plan the day is boring" (Freddie Mercury)
Avatar utilizator
Sonia Doris
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Dec 29, 2005 12:00 am

fana de mult timp

Mesajde Innu3ndoChris » Mar Aug 29, 2006 5:35 pm

Buna tuturor fanilor queen din romania.Am ascultat mai devreme o melodie queen...si am realizat cat am neglijat aceasta trupa in ultimul timp.Sunt fana inca de mica.Recunosc ca noaptea nu adormeam fara sa ascult queen.Am fost mereu fascinata de aceasta trupa si de vocea extraordinara a lui fredie mercury.Nu ma satur niciodata de melodiile lor.Pot sa zic ca eram chiar obsedata cu mult timp in urma.As dori sa vorbesc si cu alti fani queen in schimb de impresii...ma gasiti pe innu3ndochris@yahoo.com
Avatar utilizator
Innu3ndoChris
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Aug 28, 2006 11:00 pm

no fun without fredie

Mesajde Innu3ndoChris » Mar Aug 29, 2006 5:46 pm

a si cat despre paul rogers...sunt total de acord ca nu este acelais lucru...cel putin in ochii mei queen nu este queen cu paul rogers...adik fara fredie...dak ne gandim bine el a ridicat trupa si a adus-o unde a fost...deci ar fi trebuit sa se opreasca cu moartea lui mercury...nu stiu poate numai eu vad asa..poate am fost prea atasata de fredie
Avatar utilizator
Innu3ndoChris
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Aug 28, 2006 11:00 pm

Mesajde Djinn » Mie Aug 30, 2006 8:47 am

si eu sunt de parere ca queen fara vocea si personalitatea lui Freddie Mercury nu este Queen. Am ascultat aseara la cityfm "love of my life" live cu paul rogers. Publicul parea in extaz, eu nu. Omul canta bine, nimic de zis, dar NU se poate compara cu Freddie. Odata ce ai auzit o piesa cantat de FM, orice alta interpretare este doar o palida imitatie si n-o vei prefera niciodata originalului.

Nu m-as duce la un concert Queen - decat daca as putea sa ma intorc in timp :)

ps - InuendoChris, vezi ca n-ai voie cu mesaje consecutive la mai putin de 3 ore distanta. Eu zic sa citesti regulamentul inainte sa postezi, avem niste mozi cruntzi aici pe muzica :n:
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde river » Mie Aug 30, 2006 9:09 am

da, aveti dreptate. numai ca, paul rodgers nu se vrea a fi inlocuitorul lui freddie. nici pe departe. din cate stiu eu, in forma actuala, nu este vorba despre queen, ci despre queen & paul rodgers. ceea ce este cu totul altceva :) io m-as duce la un concert queen&paul rodgers, categoric. oricum, e o combinatie mult mai reusita, dupa parerea mea, decat queen&george michael. cu care n-am nimic de altfel, numa ca nu-mi place :D
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Mie Aug 30, 2006 2:12 pm

hai mai, ca macar vocea lui George Michael se mai apropie ceva-ceva de a lui Freddie :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde jeorj » Mie Aug 30, 2006 2:20 pm

vai djin ce ai putut spune. poate doar daca-i tortureaza careva test icolurile sa se apropie de vocalizele lu freddy cand facea gargara, ca de voce nici nu poate fi vorba.:D
cat despre cei trei queen ramasi combinati cu oricine ar fi, tot nu se mai poate numi queen. queen nu mai exista fara freddy
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde Djinn » Mie Aug 30, 2006 3:52 pm

bre, adevaru ie ca voce si virtuozitate vocala ca a lu Freddie mai rar.
Da.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

mersi

Mesajde Innu3ndoChris » Mie Aug 30, 2006 8:13 pm

ms djin...o sa tin cont;)
Avatar utilizator
Innu3ndoChris
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Aug 28, 2006 11:00 pm

no match for mercury

Mesajde Innu3ndoChris » Joi Aug 31, 2006 4:57 pm

sunt si eu de acord...nici gerorge michael nici paul rodgers nu il ajung pe freddie nici pe de aproape!nu stiu cine zicea pe forum ca paul rodgers ar trebui sa cante alte melodii nu cele pe acre le canta freddie.In mare si eu sunt de acord caci dehh...freddie e freddie...dar multe din texte sutn cumpuse si de brian...deci :D...oricum nu va mai fi un freddie mercury si nici queen nu va mai fi queen fara freddie...
Avatar utilizator
Innu3ndoChris
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Aug 28, 2006 11:00 pm

show has definately got to go on!!!

Mesajde minunata » Mie Oct 25, 2006 7:49 pm

prima oara ascultand 'bohemian rhapsody' credeam ca e vorba de O solista... piesa m-a fascinat! am ajuns sa ma interesez ce, cand, de ce, cum...
QUEEN, just QUEEN!
ceva special: voce care se preteaza la aproape orice registru, imagine sustinuta in fabuloase concerte 'live'... versuri care imi provoaca, involuntar, 'ridicarea sprancenelor' pana la cote foarte inalte, muzica, fratilor, muzica din greu!!!
sunt 'we are the champions' sau 'we will rock you' comerciale? nu cred!!! - este 'monalisa', in le louvre, comerciala??? HA!
in mod sigur, cei care iubesc conceptul de 'queen' in muzica nu dau 'innuendo' pentru 'it's late'.........
oricum, stiu ca nu are sa ma 'citeasca' nimeni, subiectul pare deja mort... SI ASTA NU DERANJEAZA (CU) ABSOLUT NIMIC!!!
minunata
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Oct 22, 2006 9:16 pm
Localitate: romania

Mesajde kant emir » Mie Oct 25, 2006 9:26 pm

'bohemian rhapsody' credeam ca e vorba de O solista

acolo? ian cec zis:
Exercises in free love
pentru tine am facut aplodu, deci ingioi (este fenomenal, nu e dubiu)
gin, jeorj - serviti-va daca navetz deja
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

ha-ha-ha

Mesajde minunata » Vin Noi 03, 2006 8:26 pm

kant emir scrie:acolo? ian cec zis:
Exercises in free love
pentru tine am facut aplodu, deci ingioi (este fenomenal, nu e dubiu)
gin, jeorj - serviti-va daca navetz deja

draga kant emir, exercises in free love e deja mult!
freddie isi 'exercita' cu mult inainte vocea in 'free' mici melodii... mai mult sau mai putin cunoscute... si, pentru ca, putin tarzior, sa zic asa, te am, oarecum, interlocutor, ce zici de 'my melancholy blues'? de prin '78... what about 'dreamer's ball'? ... sau 'in the lap of the gods'?
minunata
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Oct 22, 2006 9:16 pm
Localitate: romania

Mesajde minunata » Sâm Noi 25, 2006 12:08 am

a-propos, se facura 15 ani!!!!!!!!!!!!!!! deci!! este 24 noiembrie 2006.....15 ani de cand domnul mercury ne parasi fizic...
minunata
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Oct 22, 2006 9:16 pm
Localitate: romania

Mesajde qfreddie » Mie Oct 07, 2009 5:02 pm

Bună!

Văd ca se discută despre Queen, astfel am avut curajul să bag un anunţ despre naşterea unei noi pagini dedicate acestei formaţii şi fanilor acestuia din Romania.
Adresa este www.suntfanqueen.com şi a fost lansat in data de 1 octombire 2009, in stadiul beta.

De ce beta? Fiindcă momentan nu avem prea mulţi membrii, nici inscrieri pe forum, nici galerii şi nici bloguri. Nemaivorbind de golul care a pus stăpanire pe Chat.
Deci te invităm să ne alături ca să putem pune acest site cat mai repede pe şine, şi ca Miracle Express, să poate rula spre miile de fani Queen existente in Romania.
Şi pe langă inscrieri poţi veni cu sugestii şi idei, sau poate prinzi chef şi ne ajuţi pe ici pe colo!

Ce găseşti la noi?
- Ştiri
- Forum
- Chat
- Blog
- Reportaje
- Clipuri cu fani
- Informaţii despre formaţie (sub continuă dezvoltare)
- multe altele

KEEP QUEENING and THE SHOW MUST GO ON!
qfreddie
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 07, 2009 4:53 pm
Localitate: Targu Mures

Mesajde qfreddie » Sâm Oct 10, 2009 1:51 pm

Bună

Sorry de inconvenienţe, dar am văzut linkuri postate şi pe pagina anterioară, de aceea am presupus că nu-i o problemă. In fine, pe pagina cu pricina a fost postat un backlink către acest subiect, il poţi vedea sub Categoria Linkuri / Fani.

Oricum, intenţia paginii nu este una de "concurenţă", ci una de "coexsitenţă". Iar ţelul a fost creearea unui site oficial şi dedicat total cauzei, adică fanilor Queen din Romania - inexistent pană la momentul actual in această formă şi cu atatea trăsături şi căi de comunicare.

Mersi &
KEEP QUEENING!
qfreddie
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 07, 2009 4:53 pm
Localitate: Targu Mures

Mesajde eliana » Vin Oct 16, 2009 2:22 pm

Am re-adaugat linkul, dupa verificarea linkului pus de gfreddie.


Succes cu site-ul.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde antonia89 » Mie Oct 21, 2009 3:10 pm

am crescut pe muzica lor.si-i ascult in continuare cu aceeasi placere ca la inceput :)
Avatar utilizator
antonia89
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Oct 20, 2009 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron