Freddie Mercury& Queen- The show must go on?...

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Freddie Mercury& Queen- The show must go on?...

Mesajde river » Lun Iun 23, 2003 9:27 am

S-a amintit pe aici de Queen dar, cred ca prea putin si mi se pare aproape necinstit sa se faca subiecte separate pentru, Roxette Boney M sau chiar Abba (formatii pe care, nu-mi sariti in cap, le indragesc foarte mult), iar pentru cel ce a fost Freddie Mercury nu...

Sa nu uitam de contributia fantastica pe care acesta a avut-o in muzica rock, de faptul ca a fost una dintre vocile de exceptie ale timpului, de faptul ca inca fredonam si ni se face pielea de gaina la un "Who wants to live forever", "Friends, will be friends", Innuendo" etc. etc. etc. (ideea subiectului mi-a venit, recunosc, dupa ce un fanclubist a trecut la melodii de moment aceasta piesa)

Ce spuneti, salutati deschiderea unei discutii in jurul lui Freddie Merury/Queen?. Continua show-ul cu adevarat?...

peace,
river:)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

a tribute to freddie mercury

Mesajde nocturna » Lun Iun 23, 2003 10:24 am

river, ma incantai pana la extaz cu threadu' asta. :) lojic ca marele freddie mercury merita sa aiba macar un thread dedicat lui.

ceva date generale:
Freddie Mercury (pe al sau nume real Farrokh Bulsara) s-a nascut in 1946 in Zanzibar. inca din copilarie a studiat intens pianul, ajungand la mari performante. prin 1963 se muta cu familia in Anglia. aici obtine o diploma in Design si Arta la Colegiul de Arta.
prima trupa mai serioasa in care a activat (prin 1969) se numea IBEX.

pe 24 noiembrie 1991 se stinge din viata, lasand in urma lui o amintire neintinata de orisice a exista pe plan personal (viata sa privata a fost un 'deliciu' al presei de scandal). talentul, vocea si tot ce a creat in timpul vietii sta drept marturie afirmatiei ca freddie mercury a fost incontestabil un mare artist.
perioada sa de maxima glorie a cunoscut-o in formatia Queen.
am urmarit, acum ceva vreme, pe Vh-1 un documentar despre el, foarte interesant. fredie mercury a avut una dintre cele mai bune si mai bine lucrate voci masculine din toate timpurile (si nu doar in domeniul rockului). a compus atat de multe cantece ce au ramas intru posteritate incat e greu sa amintesti de ele fara sa omiti vreuna importanta.
de asemenea a fost considerat unul dintre cei mai mari showmen-i ai tuturor timpurilor, alaturi de Elvis si alte nume mari. pe scena era intotdeauna electric si magic.

Freddie Mercury ramane o legenda.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Lun Iun 23, 2003 11:24 am

Ma bucur de initiativa ta, riverflow... Desi la inceput nu-mi venea sa cred ca vad Queen aici, m-am gandit mai bine si mi-am dat seama ca astia chiar sunt oldies...

Ce pot sa spun despre ei? Au scos primul album in '73, album ce a purtat numele formatiei... "Nucleul" din care s-au format se numea "Smile" si ii avea in componenta pe Brian May si Roger Taylor dintre viitorii membrii Queen... Urmatorul a aparut Freddie (pe care May l-a privit prima oara cu scepticism datorita orientarii sexuale) si ultimul a fost John Deacon...

Au avut un stil unic, nimeni n-a reusit sa defineasca stilul lor, nici chiar Naituisa ;). Albumele vechi ar putea fi catalogate drept hard rock dar de la "The Game" incolo e ceva ce nu poate fi definit... Poti sa spui doar ca este Queen, atat...

Ca multe alte formatii, Queen este confundata cu vocalul sau, Freddie Mercury, nu chiar pe nedrept zic eu, pentru ca a fost un vocal de exceptie... (al treilea al tuturor timpurilor, dupa Robert Plant si Ian Gillan as considera eu)... Numai ca lumea il cunoaste mai mult datorita mortii lui si publicitatii care s-a facut in jurul ei... Tin minte atunci in '91 ce de "fani Queen" aparusera... (in special fete).

Dupa mine creierul formatiei a fost Brian May, desi multi in inertia celor spuse mai sus de mine sustin ca Freddie Mercury... Intr-adevar, Freddie a compus mult, a adus o schimbare in formatie cand a aparut in '70, dar sa nu uitam ca May a avut ideea infiintarii formatiei si a luptat pentru asta... De asemenea, Brian este un bun chitarist, chiar foarte bun as putea zice...

Sa nu-i uitam totusi pe John Deacon si Roger Taylor, care chiar daca nu au excelat ca instrumentisti, si-au avut rolul lor in formatie...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Iun 23, 2003 11:39 am

ian gillan de la deep purple sau confund io tobosare?

pentru mine cea mai reprezentativa piesa este bohemian rapsody si cred ca auditia ei m-a determinat intr-un fel sa-mi indrept atentia spre queen. ulterior aveam un prieten care avea toate vinilurile cu queen (creca le mai are si azi) si faceam "bai" de queen de fiecare data cand eram pe la el.

am vazut si eu mai demult, parca acu fro 3 luni, intr-un uichend acel documentar cu freddy la vh-1 si parca s-a scris si o carte despre el aparuta la cateva lni dupa moartea sa. filmuletu a fost foarte interesant
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Iun 23, 2003 11:50 am

deep purple e.

bohemian rapsody mi se pare o adevarata capodopera. o piesa absolut desavarsita din toate punctele de vedere.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iun 23, 2003 11:53 am

da...Ian Gillan de la Deep Purple si Robert Plant de la Led Zeppelin. vezi , daca ai ascultat manele toata viatza , draga eye ? esti nesigur acum ! :)

Nu m-am omorat niciodata dupa Queen. Mi-au placut , i-am ascultat , dar nu i-am considerat fenomenali , fabulosi , legendari....asa cum am considerat alte formatii din istoria muzicii.

Dupa cum a zis si eye....cea mai reprezentativa piesa a lor mi se pare Rapsodia bohema. (oare de ce s-o numi asa ? are vre-o legatura cu Bohemia? )
Nu mi-au placut niciodata "We are the champhions" si "We will rock you" , probabil pentru ca au devenit super-comerciale si au fost imprumutate peste tot : in filme , in competiitii sportive ...etc.

Pot spune ca favorita mea de la Freddie este Barcelona , cantata alaturi de celebra soprana...a carei nume imi scapa momentan. Grasa aia simpatica si de mare valoare. (defapt stiu cum se pronuntza..dar nu stiu cum se scrie....si nu vreau sa ma fac de ras o data in plus :p )
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde river » Lun Iun 23, 2003 11:55 am

Portnoy iti zic si tie, cum am mai zis si altora, mi se pare ca esti putin nedrept atunci cand afirmi ca Freddie si-a capatat faima in Romania doar in urma scandalurilor si imediat dupa moartea lui... Si daca la altii chiar s-a intamplat acest lucru, la Freddie categoric nu, el fiind cunoscut iubitorilor de muzica adevarata pentru aceasta muzica si nu pentru orientarile lui sexuale. Eram intr-a spatea (atunci de fapt am inceput sa inteleg eu ce e muzica buna) cand l-am descoperit pe Freddie (chiar cu putin inaintea mortii lui) datorita unor prieteni ceva mai mari decat mine... Despre orientarile sexuale am aflat ulerior si crede-ma, nu m-au afectat deloc. Imi placea vocea lui, stilul lui, imi placea tot :)

Am reusit in scurt timp sa-mi procur toate albumele Queen-ilor si pe cele solo ale lui Freddie, iar preferatele mele sunt: "A Night at the Opera"(1975), "The Game" (cu Rock it!!!!!),( 1980), "A day at the Races" (1976) cu "Teo Toriate" (nu cred ca am scris corect numele piesei). Dar ar fi penibil sa ma opresc aici...

Ca stil... cred ca Portnoy are dreptate: e Queen... Inconfundabil, superb, cutremurator!


revin,
river
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Lun Iun 23, 2003 12:04 pm

moshule, grasa aia simpatica si de mare valoare, se scrie Montserrat Caballe. hai ca parca nu fu asa greu. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Iun 23, 2003 12:09 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
daca ai ascultat manele toata viatza , draga eye ? esti nesigur acum ! :)


moshule te citez de pe threadu cu lirica :

"iar aia cu lautareasca si manelele ..pastreaz-o pt. forumul de kterinca."

cu putin bun simt ti-ai da singur un avertisment
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Iun 23, 2003 12:28 pm

river, eu nu sunt nedrept, eu incerc sa fiu obiectiv... N-ai vazut ca eu oricum il consider unul dintre cei mai buni vocalisti, cu toate defectele lui si orientarea sexuala? Dar asa e firea umana, pana nu mori, nu ti se recunosc meritele la adevarata valoare... Si lucrul asta nu s-a intamplat numai in Romania, ci peste tot... E un fapt, de ce sa ne ascundem dupa degete? Adevaratii admiratori (sa nu zic fani) se vad acum dupa atatia ani de la moartea lui... (asta ca sa nu crezi ca te-am bagat in oala cu cei care atunci doar au urmat turma)... ;)

Dintre melodiile mele preferate de la Queen as mentiona, bineinteles, "Who Wants to Live Forever", apoi "Bohemian Rhapsody", "We Are the Champions" (cum draq sa nu-ti placa mai moshule?), "Innunendo", "Sheer Heart Attack" si "I Want It All"... Si mai e o melodie mai putin cunoscuta, se numeste "My Melancholy Blues", e nemaipomenita...

In liceu cand nu se facea vreo ora, venea la noi cate un profesor care tinea curs in clasa de dedesubt, disperat sa vada ce se intampla, pentru ca noi tropaiam pe "We Will Rock You"...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Nicholas_Alex » Lun Iun 23, 2003 12:34 pm

Mai copii, eu tin minte ca prima lor melodie care am auzit-o a fost intr-o sala de video (daca mai tineti minte salile unde dadeau smecherii filme la video, 5-8 lei intrarea, 3 lei un sandwich, filme cu Bruce Lee, etc), si a fost I want to break free. Pina atunci nu stiam nimic de ei. Dupa ce am inceput sa le ascult albumele, melodia preferata a fost Under Pressure cintata cu David Bowie, si pe locul doi, bineinteles Who wants to live forever, mai ales partea cu orchestra...:o

Apropo, cind a fost concertul ala Queen, unde au cintat multi solisti melodiile lor, eu zic ca cel mai "aproape" de Freddie a fost Robin Williams...zic eu...da ce stiu eu?
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Iun 23, 2003 12:43 pm

alex, alex. asa e, ce stii tu. robin williams mah? adica ala mic de joaca in filme?! :D Alex, pay attention: e Robbie Williams. "aproape" n-a fost nici unul, ca sa o lamurim de la inceput. dar ceva mai departe de acel "aproape" a fost George Michael, care oricum are calitati vocale net superioare domnului Robbie Williams si din cate se vehicula, restu' de membrii ai formatiei chiar doreau o relansare a grupului cu George Michael pe post de vocal. lucru ce a ramas tot in faza de proiect.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Lun Iun 23, 2003 1:22 pm

Moshule, ma vad nevoit sa reiau corvoada mea veche si sa te corectez din nou: "Bohemian Rhapsody" n-are nici o legatura cu Boemia or smth, bohemian este un eufemism pt tzigan. Asa ca ar fi un fel de "rapsodie tziganeasca" (nu dpdv muzical, ci al temei).

Acu on topic, dupa moartea lui Freddie, dupa parerea mea, Queen au fost mult prea mediatizati. Am ascultat toate hit-urile lor pana mi s-a acrit in vremea aia, acu multe nu pot sa le mai suport, nici macar "Bohemian Rhapsody". Eu zic ca baietii astia nu au fost la nivelul unor Led Zeppelin, sa zic, sau Deep Purple in perioada glorioasa, iar supramediatizarea nu a facut decat sa le dauneze. Cele doua formatii de mai sus (la fel si Floyd) au fost si ele mediatizate excesiv, si cred ca melodiile lor au "imbatranit" mai bine, tocmai pentru ca ei isi permiteau sa fie supraevaluati. Acu e parerea mea, sunteti liberi sa-mi sariti in cap.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde river » Lun Iun 23, 2003 1:30 pm

"o relansare a grupului cu George Michael pe post de vocal. lucru ce a ramas tot in faza de proiect." - zise Nighty si io completez "bine ca a ramas doar un proiect". :)


Portnoy, stiu ca nu m-ai bagat in aceeasi oala cu ceilalti ;)
Oricum, in mare parte ai si tu dreptate, eu numai incerc sa ma autoconving ca totusi cei multi sunt cei buni si cei hmmmm...
:D

Moshule, permite-mi sa-ti zic rusinica!! Tu un romantic incurabil, un pacifist inrait, un iubitor de lucruri de valoare (mai adaugi tu la lista) sa spui ca nu-ti place Queen? E o chestie de gust, stiu, dar m-ai cam dezamagit. Chiar daca nu-ti plac trebuie sa-i recunosti ca valoare incontestabila in muzica rock... ;)

Eu pur si simplu ii ador, pe toti Queenii, nu doar pe Freddie, si din nou, am sa-l contrazic putin pe Portnoy (stiu ca tu nu consideri asta, am citit cum trebuie mesajele :) ) si-am sa afirm ca, din contra, desi numele de Queen este asociat de numele lui Freddie, spre deosebire de alte formatii (a se vedea Doors), ceilalti membri ai Queen sunt si ei recunoscuti si indiscutabil catalogati la adevarata lor valoare. Cand spui Queen te gandesti si la Deacon si la Taylor si la May... Ai si de ce.

E greu sa fac aici o clasificare a melodiilor preferate pentru ca toate imi plac enorm de mult, dar daca totsi as fi fortzata sa fac acest lucru as spune: Love of my life, Boehmia Rapsody, Rock it, Radio Ga Ga, Who wants... si offffffffff, chiar nu ma pot opri!!! :o


later edit: Stefane, nu stiu in ce masura se poate face o comparatie intre sus numitii de tine pentru ca sunt genuri, desi rock, totusi diferite... Queen au ceva numai al lor, la fel ca si Pink Floyd, Led Zepp etc. De fapt cred ca de asta nici nu se pot face comparatii. Sunt ei insisi cum s-ar spune, sunt unici. Or intre superlative nu incap comparatii...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iun 23, 2003 1:40 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Nu m-am omorat niciodata dupa Queen. Mi-au placut , i-am ascultat , dar nu i-am considerat fenomenali , fabulosi , legendari....asa cum am considerat alte formatii din istoria muzicii.


riverflow te rog sa recitesti ce am zis ...si sa imi arati de unde reiese faptul ca mie nu imi place Queen !

Consider o gramada de alte trupe peste Queen. Dar asta nu inseamna ca nu imi plac Queen. Ba din contra. Am spus ca imi plac. Cred ca ai ceva cu mine , ca nu te-am bagat in seama azi dimineatza. :p

-----------

ok , fane p , am inteles. Credeam ca are legatura cu Cehoslovacia. :)
Stiti care parte imi place mie din Bohemian Rhapsody ? Aia de la final , dupa ce se termina replicile....si incepe muzica rock adevarata. Super. In afara de asta...preferata mea cred ca Killer Queen. Face parte din muzica lor mai veche , de prin 70...catalogata de Portnoy ca fiind hard-rock.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Iun 23, 2003 2:18 pm

fane io nu-ti sar in cap sa fii convins. io cred ca daca freddy ar mai fi trait queen nu si-ar fi depasit conditia sau nivelul . exclud posibilitatea ca ar fi cautat noi orizonturi sau ar fi putut veni cu ineditul. nu am fost fan queen si am descoperit grupul abia dupa a night at the opera io fiind inca in love cu wish u were here si mother shall i trust the goverment?. :D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Iun 23, 2003 4:23 pm

river, aici inclin sa-i dau dreptate lui stefan... De ce sa nu poti face comparatie? Cel putin pe mine nici nu ma intereseaza stilul unei trupe, ci muzica in sine, complexitatea compozitiilor lor... Si Queen, intr-adevar, nu se ridica la nivelul Led Zeppelin sau Deep Purple... Totusi sa-i nu-i aruncam la pubela de gunoi... Sa canti o melodie Queen este mai greu decat pare... Si ca sa-l contrazic totusi un pic pe stefan: nu inteleg cum te-ai plictisit de melodiile lor, ca eu le ascult de vreo 10 ani si desi au fost mediatizate atat nu ma mai satur de ele...

later edit: river, ma supraapreciezi, in posturile mele nu a fost nici o aluzie la adresa ta sau la adresa cuiva de pe aici, astea le pastrez pentru Kterinci ;)

si mai later edit pt mesajul de mai jos: Cand am zis "sa nu-i aruncam la pubela de gunoi" ma refeream la Queen, nu la LZ si DP... ;) Scuze pentru exprimare...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde river » Lun Iun 23, 2003 4:32 pm

Iar vorbim acelasi lucru pe alta limba :) Nu am afirmat ca Led Zep, Floyd sunt de aruncat, din contra, eu ii ador si-mi dau seama de valoarea lor. Era doar asa o "cugetare" sa-i zicem, cand am afirmat ca, de fapt, nu prea incap comparatii pentru ca toti sunt unici ... Au stiluri diferite, total diferite, unuia ii place un rock mai agresiv, altii un rock "mai moderat". Foarte multi ar incadra (poate nu neaparat pe nedrept) Queen la pop-rock...

Comparatie sigur ca se poate face la modul realist vorbind (desi la faculta mea am invatat ca nu se pot compara, de exemplu ,constitutia SUA cu cea a Frantei :D )

revin
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iun 23, 2003 4:53 pm

Ma bucur ca toata lumea a ajuns la concluzia mea....desi fiecare tinde sa si-o exprime in cuvinte mari si alambicate :o
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Lun Iun 23, 2003 7:10 pm

Initial trimis de Nightwish
Alex, pay attention: e [b]Robbie Williams. [/B]


Mea culpa!
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Mar Iun 24, 2003 11:13 pm

Mda, am intalnit destul de des pareri asemanatoare cu ale lui stefan si Protnoy, mai ales printre rockeri... bun, au fost mediatizati ( poate chiar excesiv), au un sound mai light decat Led Zepp sau Purple ( hai sa-i zicem chiar pop-rock), sunt accesibili, prind si la prostime, dar in fond astea sunt argumente? Din punctul meu de vedere compozitiile Queen au o stralucire pe care nu o intalnesti la Purple, Heep etc. Floyd e alta treaba...
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Mie Iun 25, 2003 1:03 am

Nu vreau sa fiu prost inteles... Mie-mi plac foarte mult Queen, dar asta nu ma impiedica sa si critic atunci cand mi se pare mie ca e cazul...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Iul 15, 2003 11:06 am

Initial trimis de Nightwish
grasa aia simpatica si de mare valoare, se scrie Montserrat Caballe. hai ca parca nu fu asa greu. :D


si Freddy canta la acelasi nivel cu ea...ceea ce nu e tocmai usor (cand zic asta ma gandesc la Brian May care cand a cantat "O sole mio" cu Pavaroti manca microfonul si nu se apropia de loc de nivelul italianului...)
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Iul 15, 2003 11:37 am

care cand, cum, unde si de cate ori a cantat Brian May cu Pavarotti? probabil te referi la 'Pavarotii and friends' de la Modena. si de cand e Brian May tenor, sau macar aproape de nivelul unui tenor? ca io-l stiu de chitarist. si de unde si pana unde facem comparatii intre calitatile vocale incontestabile ale solistului Freddie Mercury si calitatile de instrumentist ale lui Brian May?!

n-am inteles nimic din postul tau. animaloo, asta fu post de bagare in seama. mare atentie la vigilentul mosh. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Iul 17, 2003 11:13 am

:T oops....
mama ce am putut sa scriu. Greseala mea....
Pai cum domne sa cante Brian May cu Pavarotii.....
Vorbeam de Brian Adams, dar cum numele nu sunt decat niste etichete....
:rolleyes:
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Iul 17, 2003 11:28 am

ete, "numele nu sunt decat niste etichete"...scrii prostii cat tine de mari si te scuzi cu filosofeli de 2 bani. normal ca-i greseala ta! :mad:

si cum naiba il compari tu pe Freedie Mercury cu Bryan Adams?! :eek: pai si io am mai multa voce decat Bryan Adams. :o
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Iul 17, 2003 11:56 am

mai glumeam. normal ca nu o sa ma dau mare filozof cu citate din filme gen Ace Ventura....
Mai, parerea ta ca Adams nu are voce (si a mea de altfel), sunt multi, inclusiv Pavaroti, care cred altceva. Numai ca atunci nu mi-a venit nici un alt exemplu de duet mizica clasica/muzica usoara (sau cum vrei sa-i zici).
Parerea mea, sa revin on-topic, e ca Freddy poate fi bagat cu usurinta in categoria celor mai buni cantareti ai sec XX, iar Queen e fara nici o indoiala o formatie reprezentativa (cel putin)....
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Iul 17, 2003 12:29 pm

mda...ce-ti e si cu inspiratiile de moment, puteai foarte bine sa trantesti si duetul: Ricky Martin-Pavarotti, de exemplu. :o

'Queen e o formatie reprezentativa si Freddie Mercury canta frumos', spicuind din compunerea ta de clasa a 4-a, desi ai stricat-o cu sintaxa "Freddie poate fi bagat". Freddie Mercury a ocupat deja (inca din timpul vietii) un loc de onoare in panoplia internationala a marilor cantaretzi rock. (eu zic rock, tu poti sa-i zici si muzica usoara, cum te taie capu', la o adica :D )
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Iul 17, 2003 2:03 pm

mai din cate ziceam eu nu toti au aceleasi pareri despre muzica....
da' hai sa nu mai continuam discutia asta. Am gresit, imi cer inca odata iertare, am continuat cu compuneri de clasa a 4-a, ce n-as da sa fiu la clasa a 4-a...
dar daca vrei : the show must go on....
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde monk » Mar Aug 12, 2003 9:58 am

imi plac la nebunie ...

ieri , in sfarsit , cel de capul caruia ma tineam zilnic cu telefoane de genul : mai ai queen etc etc ; mi-a adus 4 CDuri cu the best of ... asta inseamna cam 80-90 de melodii ... mai mult sau mai putin cunoscute . Oricum formatia este mai mult decat exceptionala . !
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron