Barry White - Omagiu

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Barry White - Omagiu

Mesajde eyewitness » Sâm Iul 05, 2003 8:30 am

poate ca multi dintre noi am ascultat de multe ori cu placere , vocea deosebita , de tenor , a celui supranumit si "love whale" . piese precum "can't get enough of your love, babe", "it's ecstasy when you lay next to me","never, never gonna give ya up", "practice what you preach", " you're the first, the last, my everything" si multe altele sunt deja in fonoteca de aur a muzicii universale si care incanta si azi generatiile de tineri si nu numai...

din pacate ieri 4 iulie, chiar de ziua americii, a incetat din viata la numai 58 de ani, barry white ,unul dintre cei mai indragiti solisti de soul

un pios omagiu acestui mare muzician...

special nu am dezvoltat acest post pentru ca as dori in continuare si parerile/informatiile/opiniile voastre
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Ire » Dum Iul 06, 2003 4:09 am

Adio Barry......
Avatar utilizator
Ire
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Apr 30, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iul 06, 2003 10:47 am

Stiti cand am auzit eu de Barry White ? Acum cativa ani , la o reclama de la Dialog , cu un catel simpatic , d'ala cu urechi mari si blege si fatza care inspira multa mila. Fondul sonor era asigurat de White. Bine , ca voce il stiam de mai demult...dar atunci i-am aflat si numele.

Am vreo 6-7 melodii cu el...dar pot spune ca preferata mea este You're the First, the Last, My Everything .

Ciudat nume pentru un negru...sa il cheme White. Si cunosc multi albi pe care ii cheama Black. :)

Nu doream sa spun decat R.I.P. dar ar fi fost postul prea scurt si se supara eye-ul pe mine ca ii desconsider subiectul.

uite , eye....ca s-au mai gandit si altii la el. vezi
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Dum Iul 06, 2003 11:23 pm

Ochila, Barry White e bas bariton, in nici un caz tenor(aberatia zilei, here I come), a zis-o si la VH1 Behind the Music, dar deh, tu te uitai la "Backdoor Slutz 9" la pay per view :).
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde MiG29 » Dum Iul 06, 2003 11:33 pm

Mda,s-a mai dus o voce mare.Io zic k un omagiu il aduc cei de la Fun Lovin Criminals cu piesa lor Love Unlimited care se potriveste in aceste momente neplacute.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Re: Barry White - Omagiu

Mesajde superbiggy » Dum Iul 06, 2003 11:35 pm

Initial trimis de eyewitness
un pios omagiu acestui mare muzician...


can't get enough of your music Barry, rest in Peace .
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde dj_andreea » Lun Sep 13, 2004 3:36 pm

Barry White s-a nascut la septembrie 1944 in Texas.A fost solist vocal,producator si compozitor din Statele Unite.
A fost unul dintre cei mai prolifici compozitori,producatori si interpreti soul ai deceniului al optulea.Piesele compuse,produse sau interpretate de el s-au vandut in peste 18 milioane de exemplare.La sapte ani canta in corul bisericii din orasul natal,la 14 ani vocea ii devine baritonala cu un timbru specific nazal iar la 16 ani intra in grupul The Upfronts din Los Angeles.Mai tarziu lucreaza cu trio-ul feminin Love Unlimited,pentru care compune piese intrate in topuri pana la sfarsitul anilor ’70.
In 1973 debuteaza cu piesa I’m Gonna Love You Just a Little Bit Baby aparuta pe albumul I’ve Got So Much Love To Give,album care a atins pozitia a 16-a in top-ul Statelor Unite.
L.P.-ul Can’t Get Enough urca pe prima pozitie in acelasi clasament si ofera hit-urile You’re The First,The Last ,My Everything si Can’t Get Enough Of Your Love melodie ajunsa pe locul 1 in top US.
Sirul de succese este continuat dePlaying Your Game,Your Sweetness Is My Weekness si Never Never gonna Give You Up,melodie inregistrata si de Lisa Stansfield in 1997 si ajunsa la randul ei pe locul 7 in topul Statelor Unite.
Anii 80 il gasesc in umbra succesului putine dintre piesele lui atingand pozitiile superioare ale clasamentelor.
Cu 2 titluri atrage atentia publicului la inceputul anilor 90.:Practise What You Preach si Come On.In 1994 a fost invitat de Lisa L’Anson la una dintre emisiunile ei “The Soul Of MTVâ€Â
dj_andreea
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Sep 10, 2004 3:39 pm
Localitate: romania

Mesajde h0va » Mie Sep 22, 2004 1:02 pm

bre frumoase melodii avu nenea asta..p'intra zecea meam tras un cd cu iel k sa am ce pune la computator cand venea don'shoarelee pe la mine..:)..odihneasca'se in pace..

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm


Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron