Muzica populara

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

nicolae furdui-iancu

Mesajde tigrisorul » Sâm Noi 22, 2003 6:38 am

imi pare bine ca in tara asta mai cunoaste cineva muzica populara. dar de maria butaciu sau de margareta clipa ce zici mai caline?
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

Mesajde river » Sâm Noi 22, 2003 9:55 am

Tudor Gheorghe si-a lansat ieri, la Bucuresti, intr-un concert extraordinar, "Iarna-simfonic", concert la care, din pacate nu am reusit sa ajung din cauza distantei ce separa orasul meu de Capitala.

Am vazut insa la TV un reportaj in care se preciza ca peste 4000 de oameni au fost partasi la eveniment. Este ceva!
Imi inchipui ce atmosfera s-a creat tinand cont de faptul ca T. Gh. este un perfectionist prin excelentza. Astept pareri de la cei ce au fost prezenti la concert!!!!!!

Asteptam cu nerabdare prezenta sa in "provincie", precum si "lansarea" anotimpului "vara", anotimp pentru care insa, "trubadurul" a apreciat ca nu a gasit inca acordurile care sa te duca cu gandul si cu sufletul la acea stare de toropeala specifica zilelor de vara...

Pana una alta ascult insa "Salcamii", care se pare ca au innebunit... Si tu vrei sa fiu cuminte!! :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Re: nicolae furdui-iancu

Mesajde calin_fidlaru » Dum Noi 23, 2003 7:38 pm

Initial trimis de tigrisorul
imi pare bine ca in tara asta mai cunoaste cineva muzica populara. dar de maria butaciu sau de margareta clipa ce zici mai caline?
chiar acum pe 18 decembrie la noi se va desfashura un concert de omagiu cu piese de-ale mariei butaciu la cre voi participa activ shi eu in calitate de viorist solist:) nu ca ma-sh lauda dar ash vrea sa spun ca e vie in singele rominilor din toata lumea muzica ce ne reprezinta
calin_fidlaru
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Oct 15, 2003 12:49 pm
Localitate: moldova-chishinau

nicolae furdui-iancu

Mesajde tigrisorul » Mie Noi 26, 2003 2:35 pm

salut caline. ce coincidenta. sa sti ca si io am un concert la care voi participa dar la bv. pe 1 decembrie. intr-adevar vor veni mari solisti de valoare printre care m. butaciu, nicolae furdui iancu, iioan bocsa , aurel tamas, ionut fulea, dinu iancu salajan etc. mult succes caline la concertul la care vei participa.
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

fretsilor sa-i uram deci succes norocosului nostru!!!

Mesajde calin_fidlaru » Mie Noi 26, 2003 9:07 pm

woow cred ca ai mai mult noroc decit mine:) nicolae furdui iancu...dinu iancu salajan...ionut fulea... frate pai vei concerta alaturi de mari maieshtri ai muzicii noastre populare:) cred ca ai nevoie de mai mult succes de cit mine:)
itsi tsin pumnii shi vezi sa nu-l faci de rushine pe nashu:)

salutare
calin_fidlaru
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Oct 15, 2003 12:49 pm
Localitate: moldova-chishinau

nicolae furdui iancu.

Mesajde tigrisorul » Dum Noi 30, 2003 11:57 am

salut caline. mersi mult de incurajare si sper sa iasa bine. da asa este sunt mari maestrii si am niste emotii de innebunresc. de iesit nu stiu cum va iesi dar sa fiu sincer incerc sa-l nu fac de ras pa nasu ca atat imi traba. mersi mult caline. primele 4 piese pa care le voi canta ti le voi dedica tie din tata inima pt ca esti un roman adevarat. o plecat motu' in tara, noi suntem romani, asa-i romanul si nu uita ca esti roman.
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

Re: nicolae furdui iancu.

Mesajde calin_fidlaru » Lun Dec 01, 2003 12:44 pm

pai eu shtiu...merci dar cred ca e prea mare onoarea...sunt c-am modest de fire...shi astfel de dedicatsii doar ma incurajeaza la noi datorii...cum ar fi o piesa noua...sau un aranjament mai special a "ciocarliei" ..mai shtii
ma bucur sa am asha fratsi chiar shi daca peste prut...
dar sa shtii ca in asha caz prutul nu serveshte ca o granitsa ci ca un magnet ce ne atrage la noi cunoshtintse shi noi colaborari:)
...apropo transmite-i "nashului" urari de bine shi sa nu aiba mari "emotsii" alaturi de discipolul sau:)
ok inchid

editat de mod: fara quote la msg anterior (zice la regulament)!
calin_fidlaru
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Oct 15, 2003 12:49 pm
Localitate: moldova-chishinau

Dispare

Mesajde Holy-Knight » Mar Dec 02, 2003 1:17 pm

Din punctul meu de vedere muzica populara o sa dispara cu timpul
, "Rap"-ul o sa inceapa sa urce pe primele locuri....asa ca cumparati-va cat mai puteti albume :)
Holy-Knight
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Dec 01, 2003 6:16 pm
Localitate: Navodari

Mesajde nocturna » Mar Dec 02, 2003 1:40 pm

LOL bah LOL, holy m-ai amuzat, si cam atat. ai un avert pentru post imbecil de bagare in seama da' spiritual. si mai zice lumea ca n-avem simtzul umorului.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

nicolae furdui iancu.

Mesajde tigrisorul » Joi Dec 04, 2003 9:24 pm

mersi caline. sa sti ca ai dreptate cu fratia de peste prut. chiar daca basarabia si bucovina o fost luate de urss noi tat frati suntem si vom fii pana la moarte. sa nu uitam asta. tat romani ne numim. sa sti ca o fost tare bine si o iesit mai bine decat ma asteptam. cat despre muzica populara nu va disparea niciodata si rap-ul si manele este muzica trecatoare, ceea ce foarte putini oameni inteleg lucrul asta. si caline draga iti mai zic io o melodie defapt un titlu de melodie tare de tat: roman ma numesc.
numai bine
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

nicolae furdui-iancu

Mesajde tigrisorul » Sâm Dec 20, 2003 7:44 am

mai fratilor nimeni nu mai vrea sa vb pa acest canal? ce s=-o intamplat cu voi oameni buni.
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

Mesajde nocturna » Sâm Dec 20, 2003 10:46 pm

unu la mana) asta nu-i mirc shi nici bucuresthi deci nu avem canale. (vezi ca era unu descoperit pe la dristor)
doi la mana) daca vrei ca lumea sa discute pe subiect o idee ar fi sa scotz ceva materie de discutat pe tema subiectului, nu doar posturi de bagare in seama, ca aici nu ne intrebam de sanatate.

multzumesc.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

nicolae furdui iancu

Mesajde tigrisorul » Lun Dec 22, 2003 6:56 am

unu la mana . io nu am obiceiul de a ma baga in seama. doi la mana. nu vreau sa starnesc cearta sau ceva dar pt o simpla intrebare nu cred ca am dat cu parul (banuiesc io in caz contrar imi cer scuze). si trei la mana am trecut de mult de faza cu mrc-ul.
nultumesc.
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

nicolae furdui-iancu.

Mesajde tigrisorul » Lun Dec 22, 2003 6:59 am

ce parere aveti de recitalul de colinde al lui Tudor Ghe.?
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

O vorba batrineasca spune,nu este lamaia pentru toti .

Mesajde vojromeo » Lun Ian 12, 2004 9:50 pm

Dragule, tu daca te-ai saturat de muzica populara ,nu te pune nimeni sa o asculti, dar sint multi, pe pamintul acesta mare care ar da mai mult decat tu crezi, ca sa mai asculte si o:Maria Ciobanu ,Un Gica Petrescu, N.Furdui Iancu ,nu vreau sa ai mai numesc pe toti,pe care multora le va face placere sa ai asculte ,aceasta muzica este ceea ce ne leaga de pamantul pe care am trait in care ne-am nascut . Muzica populara trebuie sa stii sa o asculti si sa stii sa o traiesti .ramai cu bine. [quote]Initial trimis de pussycat
[B]muzica populara ati zis????
yaaaaaaaak....nici nu mai vreau sa aud de asa ceva...
am fost la o nunta si m`am urat de muzica popularahat`s SUXXXXXXXXX!!!!!!!!!!!!!!1
vojromeo
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 11, 2004 11:55 pm
Localitate: Bad Homburg

Mesajde Buzache » Mar Feb 10, 2004 10:31 pm

salutare fratilor
am si io o chestie de spus daca imi dati voie :)
de ce romanii au o chestie care se umeste "lipsa de patriotism" cum imi place mie sa ii spun :((
de ce americanii isi adora muzica lor country si noi nu o putem rabda macar pe a noastra :(( asta o zic pentru faptul ca intotdeauna ne place sa ne ademanam cu americanii
de ce ei sunt mai presus decat noi? ???
ce au ei in plus fatza de noi ??
au ei doua perechi de ....ochelarii ???
esentialu este ca noi ar trebui sa apreciem mai mult decat strainii valorile noastre autentice
de ce ne subestimam noi ?? pt ca mie asta imi pare ca se intampla :(( toti au o extraordinara admiratie pt muzica straina dar ce este al nostru pt ei este ceva weird :((
nu vreau sa ajung iar la ce a zis un domn pe unul dintre post-urile din acest site cum ca tinerii din ziua de azi sunt altfel dect noi si nu vreau sa supar pe nimeni

daca am suparat pe cineva va rog de iertatre :)
daca am jignit pe cineva rog de iertare :)
dac nu .....am urnarit sa scot in evidentza ca romanii sunt in felu urmator :
dac ii lasi in pace se distrug unii pe altii ....dar daca ii ataci pe toti odata se....( spre deosebire de israelieni ) se MANINCA INTRE EI !!
iubitzi si oameniii care au lipsusuri !! ( sau lapsusuri ) :))
Avatar utilizator
Buzache
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 05, 2004 12:00 am
Localitate: cluj-napoca

Mesajde river » Mie Feb 11, 2004 8:37 am

La modul general, daca ai aruncat o privire mai atenta pe aici, vei vedea ca majoritatea isi iubesc si recunosc valorile autohtone...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Joi Feb 12, 2004 2:05 am

Eu am crescut cu discurile lui Ion Cristoreanu si ale Lucretiei Ciobanu, pe care le asculta tata cand se "melancoliza" nitel... Si mie parca a inceput sa mi se faca pielea gaina cand ii ascult... Ce nu mi se pare corect e ca nu au fost asa de "mediatizati" ca alde Maria Ciobanu, Irina Loghin sau Maria Dragomiroiu, desi Cristoreanu (Dumnezeu sa-l odihneasca!) mi se pare una din cele mai bune voci ale muzicii populare romanesti...

offtopic: caline, nici noi nu suntem inca in UE, mai avem mult pana acolo, dar chiar daca am fi fost, sa nu credeti ca "noi astia de dincolo de Prut", "romani", cum ne numesti (de parca tu ce oi fi?) va privim cumva cu aroganta... Sunt si din aia, dar nu cred ca o sa-i gasesti pe forumul asta... Stim si noi in ce fel suntem priviti in vest, asa ca intr-un fel iti inteleg frustrarea... Ce mai intriga totusi e cum a ajuns la putere un om ca Voronin, ca voturile alea au fost totusi ale voastre... Sa vedem acum la urmatoarele alegeri, incotro o sa va indreptati...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde tigrisorul » Joi Feb 12, 2004 6:22 pm

draga portnoy. ai dreptare ce spui tu cu ion cristoreanu asta dar dupa mine sa fiu sincer ce-mi pare mie ase mai de valoare este dragan muntean. io nu cred ca ion cristoreanu stie sa doineasca mai bine decat dragan muntean. asta e parerea mea.
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

Mesajde Buzache » Vin Feb 13, 2004 6:54 am

sunt perfect de acord cu PortnoY cand vb despre Ion Cristoreanu si Lucretia Ciobanu si parerea mea este ca aceasta mediatizare a anumitor cantareti se datoreste faptului ca unii erau mai "aproape" de Bucuresti decat ceilalti si atat timp cat in cetatea lui Bucur o sa se traga sforile tot asa o sa fie :)
ata ete
Avatar utilizator
Buzache
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 05, 2004 12:00 am
Localitate: cluj-napoca

Cine suntem

Mesajde MBZ » Joi Feb 19, 2004 11:09 am

Bun gasit!
Consideratii generale:
Este foarte trist ca statul roman nu face nimic pentru pastrarea traditiilor romanesti.
Imi amintesc de copilarie cand ai mei ascultau Faramita Lambru si Zavaidoc, Maria Tanase si alti cantareti de traditie veche, de pe casete care circulau intr`un grup destul de restrans de auditori.
Imi amintesc cum regimul marginaliza Orchestrele lautaresti, si cum Albesteanu cu taraful lui se tarau zilnic spre casa sindicatelor care ii primise sub aripa sa... Pe vremea aia eu ascultam in mod deosebit muzica rea(SS Sputnik, B Idol, Accept, TS si altii)
in 1990 am trait un soc in bulgaria, pe ai care-i locuitori i-am desconsiderat, inapoiati, nu stiu o limba straina, nu sunt foarte la curent cu ce se intampla si face in lume, etc, dar am descoperit ca toti(chiar si cei care erau metalisti la vremea aia) ascultau muzica lor populara, mai mult decat atat o cantau si stiau foarte bine sa o si danseze...
Handicapul de a ne fi dezradacinat si rupt de traditii inca persista la noi si imi este teama ca nu exista o cale de intoarcere la traditii sau ea este foarte ingusta.
Am descoperit cu placere acest forum , si mai ales ca preocuparea fata de aceste traditii nu a disparut, ca mai exista si altii care apreciaza aceste lucruri.
Am avut posibilitatea de a accesa direct parte din aceste traditii prin contactul cu inaintasii mei si am fost atat de tampit ca am pierdut aceasta sansa, iar acum este prea tarziu...
incerc sa`mi reconstiui macar partial sansa de a invata, atat eu cat si pe copii mei, cum se recunoaste un costum national si din ce zona a tarii provine, la fel si o muzica populara auzita, sa o pot identifica in ce arie este cantata, etc... momentan nu pot vorbi de dansul popular ca sunt praf-praf la acest capitol, si m`am pomenit ca si la o simpla hora ma fac de ras...
Ascultam acum 15-20 ani muzica Banateana, daca stiti formatia Amicii din Timisoara, care aveau asa o similaritate cu manelele de azi doar ca priza si nu ca valoare muzicala.
Ma intereseaza daca se poate discuta si schimba intre participantii la forum muzica lui Grigore Lese, muzica din zona de regat Vlasca(Ilfov-Teleorman) (cum canta bunicul meu Dumnezeu sa il ierte si cum azi mai canta doar Liviu Vasilica), Muzica din Zona Banatului si Zona Oas- Maramures- Lapus(unde in treacat fie spus sau nu, traditiile inca sunt vii, continue si naturale)
va multumesc pentru atentie si sper ca nu am deviat de la subietul acestui post)
PS am "gustat" savoarea muzicii pe care am gasit-o cu Romica(din link-urile de pe acest forum), muzica ramasa de audioteca, de cand ea nu mai canta decat muzica religioasa, si ma intereseaza inclusiv muzica lautareasca autentica din zona Bucsani-Clejani-Vadu Lat, din care am un singur CD cu Taraful de la Clejani Onorabili Briganzi editat in :eek: Austria!!!.
cine nu are traditii, nu are nimic
Avatar utilizator
MBZ
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 19, 2004 12:00 am

Mesajde Gotul » Vin Feb 20, 2004 1:39 am

Mbz, ce stii de Romica, care e treaba cu muzica religioasa? A intrerupt la un moment dat lautareasca?
Avatar utilizator
Gotul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde MBZ » Vin Feb 20, 2004 8:31 am

Gabi Lunca si Onoriu au aderat la la ritul penticostal inca de prin 88, si acum cativa ani a fost solicitata sa cante din nou.
A refuzat din motive ce tin de religia pe care o practica, decalrand ca va canta totusi si poate chiar va scoate un CD cu muzica religioasa(un fel de Gospel) pe care o canta acum.Din cate stiu si Romica a refuzat sa mai cante.
Asta este tot ce stiu, dar va asigur ca tot ce exista acum cu Romica, cantece de petrecere, lautareasca are mare valoare, fiindca nu va mai canta asa ceva.
Se poate sa canfund unele chestii, ma interesez mai exact si postez.
cine nu are traditii, nu are nimic
Avatar utilizator
MBZ
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 19, 2004 12:00 am

Mesajde river » Vin Feb 20, 2004 9:56 am

Mai, cred si io ca Romica nu va mai canta (lautareasca, religioasa- io una n-am auzit asa ceva, dar ma rog...) atata timp cat, saraca, nu mai este printre noi. Sau nu de Romica Puceanu e vorba? Hai ca m-am zapacit!
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Gotul » Vin Feb 20, 2004 5:04 pm

Cu referire la muzica religioasa, nu e vorba de Romica, care a murit prin 1996, ci de Gabi Lunca, care, dupa moartea sotului ei Ion Onoriu, in 1998, a refuzat sa mai cinte lautareasca, preferind sa cinte muzica bisericeasca pentru ritul penticostal.
Cel putin, asa reiese de aici:
http://www.musiquesreligioses.ajgirona.org/cat/dia06.html

Dar de ce spui ca si Romica a refuzat sa mai cinte???
Cine stie mai multe, e invitat sa ne lumineze.
Avatar utilizator
Gotul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Cenusa`n cap

Mesajde MBZ » Sâm Feb 21, 2004 12:15 pm

Le-am confundat, despre Gabi Lunca era vorba.
cine nu are traditii, nu are nimic
Avatar utilizator
MBZ
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 19, 2004 12:00 am

nicolae furdui iancu

Mesajde tigrisorul » Sâm Feb 21, 2004 2:47 pm

Buzache scrie:sunt perfect de acord cu PortnoY cand vb despre Ion Cristoreanu si Lucretia Ciobanu si parerea mea este ca aceasta mediatizare a anumitor cantareti se datoreste faptului ca unii erau mai "aproape" de Bucuresti decat ceilalti si atat timp cat in cetatea lui Bucur o sa se traga sforile tot asa o sa fie :)
ata ete

buna. esti cumva din bucuresti? poti s a-mi spui si mie ce interpreti de valoare cunosti din buc? io nu cunosc pe nici unul.
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

Mesajde usualflow » Dum Feb 22, 2004 5:30 am

Maria Tanase rulz.
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde Buzache » Dum Feb 22, 2004 8:50 am

nu m-am referit la faptul ca artistii respectivi sunt din bucuresti ci la faptul ca acolo se hotareste cine este mai important pentru noi si cine nu in functie de cat de sus se ridica potul ,in functie de cat de bine s-a simtit "cineva nu spui cine .." la un chef la care a cantat un artist , la cate relatii au unii ....si asa mai departe sti la fel de bine ca mine .
si este pacat ca nu intotdeauna ajung sus toti cei care merita ...dar asta este lume nu este perfecta din pacate si nu va fii niciodata
oricum principalul este ca FOLCLORU SA NU FIE LAST SA MOARA !!!!! este cel mai de pret lucru pe care il avem si este pacat ca si aici se fac aranjamente :(

nu sunt din bucuresti sunt student in cluj si sunt nascut in jud Salaj
E greu sa crezi ca intr-o zi ca asta cineva poate fi necajit.Noi o sa ne straduim .
Avatar utilizator
Buzache
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 05, 2004 12:00 am
Localitate: cluj-napoca

Mesajde cubu » Mar Feb 24, 2004 9:46 pm

Folclorul romanesc nu va muri, de asta sunt sigur... Desi in ziua de azi multi confunda muzica populara cu maneaua (vezi postul "Etno"), trebuie sa recunoastem ca unul din singurele lucruri bune de dupa '89 a fost "regasirea identitatii", multi au scapat de prejudecata aia nenorocita, cum ca numai taranii asculta asa ceva...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron