Muzica populara

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

nicolae furdui iancu

Mesajde tigrisorul » Joi Oct 09, 2003 9:03 pm

ar fii bine sa mai bagati si muzica populara parerea mea ca mai sunt tineri in tara care cauta saite-uri cu muzica populara si nu gasesc. de ex. io unul caut un site ce muzica populara dar nu am dat de nici unul. ma refer de ascultat cu ar fi de pilda winap
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

Mesajde nocturna » Joi Oct 09, 2003 11:06 pm

of, de un' rasaritzi ma-ntreb, si daca mai suntetzi multzi. :D

daca tu vrei sa discutzi despre muzica populara, sa ne impartasesti din opiniile si experientele tale in domeniu (vaste nu ma indoiesc) si/sau sa te conversezi cu altii pe tema esti liber sa o faci, dar ar fi cel mai bine ca data urmatoare cand deschizi un thread sa fii atent si sa ai in vedere ce postezi si cum postezi. (gramatica, coerentza si nu in ultimul rand, compozitzie)
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Muzica populara

Mesajde nocturna » Vin Oct 10, 2003 11:27 am

deschid acest tread in caz ca se intreaba lumea si de muzica populara si pentru ca era un cineva care se intreba mai ieri. nu ma apuc sa expun pe tema, pentru ca nu cunosc, dar ii las pe cunoscatorii, respectiv iubitorii muzicii populare sa vie si sa-si dea cu parerea, sa discute despre artistii din muzica populara, sa schimbe pareri, opinii, numere de telefon, etc. daca va fi nevoie si de treaduri separate pentru diversi artisti din domeniu, se vor face, pana atunci e bine asa.

necunoscatoare, necunoscatoare, da' sa nu va prind cu d'alde Maria Dragomiroiu sau si mai rau, Madalina Manole or fun Marius Dragomir. aia pe barfe. :D

pentru inceput, alipim treadului, subjectul cu Furdui Iancu.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

MARIA TANASE

Mesajde eyewitness » Vin Oct 10, 2003 11:54 am

maria tanase a fost comparata cu edith piaf. nu contrazic aceasta afirmatie dar din punctul meu de vedere as compara-o mai mult cu amalia rodriguez , regina fado-ului portughez . pasiunea cu care interpreteaza ,vocea care parca iti face trupul sa vibreze parca o plaseaza ceva mai aproape de amalia decat de edith. maria tanase nu este numai o interpreta ci este un simbol al muzicii populare romanesti care va dainui in inimile noastre multe generatii de acum incolo. dintre piesele pe care le-as aminti se numara :

-bun ii vinu ghiurghiliu
-lume, lume
-ciulendra
-un tigan avea o casa
-lung ii drumu gorjului
-marie si marioara
-butelcuta mea

si multe ,multe altele...


cei mai in varsta povesteau de inmormantarea mariei tanase prin anii 60 cand jumate din bucuresti a condus-o pe ultimul drum comparand-o pe buna dreptate cu cea a lui kenedy...
pacat ca in ziua de azi exista multi care-si fac din manele miezul existentei in loc sa descopere adevaratele valori ale muzicii romanesti
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Vin Oct 10, 2003 12:02 pm

am fost acu trei (?, adica nu bag mana foc ca ie corect) saptamani la beveu, sham tras o fuga panan postovaru. a facut cabana respectiva de tzie mai mare dragu. mishto. e, shi cum stateam pe terasa la neshte tuborgi, a bagat baiatu o "cine iubeshte shi lasa" varianta in francezeasca.... ma uns pe suflet. a mai bagat dupaia doo trei... frumos, soare, pasarele shi mergea muzica aia de ziceai ca facuto special pentru zioa aia. pacat ca bagat dupaia nishte enendi shia trebuit sa plec.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

nicolae furdui iancu

Mesajde tigrisorul » Lun Oct 13, 2003 6:18 pm

degeaba unii ataca muzica populara dar o ataca pt ca nu isi da seama ca se trag din aceasta muzica pt ca sunt roamani. cine vrea sa vb despre muzica populara ii stau la dispozitie
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

Mesajde nocturna » Mar Oct 14, 2003 8:56 am

mah, tu chiar n-ai inteles cum functioneaza un forum iara eu am infinit prea multa rabdare.
tigrisor, nimeni nu ataca muzica populara, cel putin aici n-a atacat-o nimeni. si sa anuntzi un mesaj pe motiv ca vrei sa intri in legatura cu nustu ce persoana anonima sa discutzi despre muzica populara e o prostie! mesajele se reclama catre moderatori daca simti tu ca ai fost nedreptatit, jignit, batut, maltratat, etc. pe vreun forum.
inceteaza cu mesajele de bagare in seama si daca ai ceva concret si la subiect de spus posteaza. in rest, considera-te avertizat.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Re: nicolae furdui iancu

Mesajde calin_fidlaru » Joi Oct 16, 2003 7:34 pm

Initial trimis de tigrisorul
ar fii bine sa mai bagati si muzica populara parerea mea ca mai sunt tineri in tara care cauta saite-uri cu muzica populara si nu gasesc. de ex. io unul caut un site ce muzica populara dar nu am dat de nici unul. ma refer de ascultat cu ar fi de pilda winap

da sunt de acord shi eu ma ocup de acest stil de muzica...dar mai des nu recurg la ajutorul i-net_ului ci o fac cu ajutorul colegilor...
asha ...daca sincer ash putea sa fac nishte "donatsii" din ceea ce am eu pentru audioteca site-ului...
dar nu shtiu ce ar putea sa va intereseze pe dumneavoastra personal in ce priveshte muzica instrumentala:)))
...mi-ar placea sa discut cu asha o vedeta in lumea muzicii populare ca dumneavoastra...
...ash avea multe sa va comunic...shi multe sa invats...
ok ashtept raspuns:) pa
calin_fidlaru
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Oct 15, 2003 12:49 pm
Localitate: moldova-chishinau

Re: nicolae furdui iancu

Mesajde calin_fidlaru » Joi Oct 16, 2003 7:47 pm

Initial trimis de tigrisorul
degeaba unii ataca muzica populara dar o ataca pt ca nu isi da seama ca se trag din aceasta muzica pt ca sunt roamani. cine vrea sa vb despre muzica populara ii stau la dispozitie
...mda...o ataca pt ca nu o pot distruge...ea e vie shi va ramine vie...ca tot ce a ramas de la stramoshii noshtri...
tot ce a putut sa ramina actual in timp de secole...poate sa ramina inca mult inainte...:)
asta e regula ramine "in picioare" totul ce e mai puternic...
calin_fidlaru
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Oct 15, 2003 12:49 pm
Localitate: moldova-chishinau

bardac

Mesajde calin_fidlaru » Joi Oct 16, 2003 7:55 pm

de ce naiba trebuie sa demonstrez cuiva ceea ce e scris de viatsa...
ce dracu se intimpla cu muzica noastra...de ce e atit de pretsiuta o manea (ce itsi rupa sufletul) de cit o doina care te face sa intselegi filosofia intregului neam...
calin_fidlaru
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Oct 15, 2003 12:49 pm
Localitate: moldova-chishinau

nicolae furdui iancu

Mesajde tigrisorul » Vin Oct 17, 2003 3:42 pm

buna. am si io o intrebare? manele vi-i se pare o muzica de viitor? parerea mea este ca nu. manele ce sunt? pai va zic io muzica tiganeasca cu muzica lautareasca cu muzica populara si cu muzica simfonica facute ghiveci cu tat felul de linii melodice si niste cuvinte stranii de nici nu sti ce vrea sa zica. ai tare te inervezi. asta e parerea mea si nu vreau sa supar pa nimeni.
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

manele_gen de muzica???

Mesajde calin_fidlaru » Sâm Oct 18, 2003 9:14 am

Initial trimis de tigrisorul
buna. am si io o intrebare? manele vi-i se pare o muzica de viitor? parerea mea este ca nu. manele ce sunt? pai va zic io muzica tiganeasca cu muzica lautareasca cu muzica populara si cu muzica simfonica facute ghiveci cu tat felul de linii melodice si niste cuvinte stranii de nici nu sti ce vrea sa zica. ai tare te inervezi. asta e parerea mea si nu vreau sa supar pa nimeni.
nu sunt un critic de altfel nici nu am dreptul de a judeca nici macar cel mai simplu lucru ce tsine de muzica...
dar shtiu un lucru clar
muzica se imparte in doua categorii:
1-muzica culta
2-muzica comerciala:)
sper ca tsi-ai dat seama din ce categorie fac parte manelele:)
e simplu
calin_fidlaru
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Oct 15, 2003 12:49 pm
Localitate: moldova-chishinau

Mesajde nocturna » Lun Oct 20, 2003 10:23 am

muzica se imparte in doua categorii:
1-muzica culta
2-muzica comerciala

si o a treia categorie: restu' de muzica care nu se imparte in nici una din cele doo categorii de mai sus.

calin, frate de peste prut, doo vorbe am sa-tzi spun:
1-bagasi trei mesaje unu' dupa altul, care nu se admit, scrie la regulament. cum care regulament? ala de la intrare, ala de ordine interioara, ala din capul forumului. acu' il vazusi, da?
2-bagasi si un quote la msg anterior care nici ala nu se admite. zice regulamentu'.

in alta ordine de idei, voi vorbiti de muzica populara aici sau...doar mi se pare mie? :con:
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

what`s up???

Mesajde calin_fidlaru » Lun Oct 20, 2003 6:14 pm

ce e domnilor...
v-am incurcat cu ceva itsele???
pare mi-se ca da____ok! imi cer scuze in fatsa acestei rase nobile care se numeshte "romin de peste prut"
sa shtii ca daca suntem in "categorii" diferite sau cum ai spus "neata" ______"prieteni de peste prut"___este totushi un singur lucru (in care sorry dar ma pricep destul de bine pentru a ma opune voua)____muzica populara:)
ea nu shtiu de "peste prut":)
shi nu face asha cum o facetsi voi..."fratsilor"
:):):)vad ca de cind atsi intrat in "Europa" s-a c-am stricat fratsie...sau nu va pare???
dar sa itsi spun eu...un mizerabil de "moldovean" (cum o spui) ca nu tu ai intrat ci statul s-a straduit ...nu din transpiratsia ta a fost facut-a aceasta "intrare"...fii bun shi recunoashte-o...
credeam ca voi putea vb simplu shi neatacat de nimeni pe pagina asta...dar vad ca poporul "romin" din care se vede ca eu nu prea fac parte...este foarte amabil shi deschis tuturor "strainilor"...doar ca nu peste prut ci peste tisa...

hei nu fac politica...ci doar nu imi prea place cind cineva ma socoate inferior doar pentru ca locuiesc "nu unde trebuia"...
sorry daca te-a durut prea tare adevarul...dar sa shtii ca ar trebui sa te deprinzi ca mai des sa vezi "verde-n fatsa"
inchis
P.S.nu am vrut sa te supar...doar ca asta e impresia mea fatsa de voi...cei de peste...
calin_fidlaru
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Oct 15, 2003 12:49 pm
Localitate: moldova-chishinau

Re: what`s up???

Mesajde Cenaclul_Flacar » Mar Oct 21, 2003 9:06 pm

Caline, baiete...'ce te-ai aprins asa? Ia matalutza un minutzel si observa ca tanti NightWhish are ingrata slujba de politzai al threadului. Este datoria ei sa roage/avertizeze/amenintze/fortzeze pe fiecare dintre noi sa respectam regulili forumului, pentru ca in felul asta beneficiem cu totii. Asa pastreaza dansa atmosfera in normele civilizate. De ideile matale nu se leaga nimeni, numa' sa le spui frumos si coerent. Si "frate de peste Prut" mie, cel putin, mi s-a parut o formula frumoasa si prietenoasa, ce te arunci sa dai cu "rominii" in om.
Din ce-am citit pana acum in threadul asta, n-a zis nime' fro forbulitza urata despre muzica noastra populara, ba is sigur ca fiecare are pe'acasa niscai discuri cu Maria Tanase pe care le asculta cu placere. Asa ca, stai mata un pic stramb si gandeste drept, ca aci esti intre prietini.
Acu sa ma iertati ca m-am bagat unde nu-mi fierbe oala, da' nu m-a rabdat inima.
si ca sa-l parafrazez pe nea Jenica(cum care? Constantin!)
"Basarabean a fost tata....nu hehehe! Basarabean a fost!"
Avatar utilizator
Cenaclul_Flacar
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Sep 12, 2002 11:00 pm

Mesajde calin_fidlaru » Mie Oct 22, 2003 5:51 pm

ok nici o problema...dar stai sa vezi...ca din pacate "basarabia" a fost numita tarimul asta a nostru doar pina in 1940...acum insa se numeshte moldova...
ok sorry daca am atacat prea tare sau daca nu te-am intseles corect...dar nu sufar cind de exemplu plec la concursuri(ploieshti,tulcea,bucureshti) iau acolo premiile mari shi apoi aud referitor la "frate de peste prut"
nu vreau sa subestimez pe nimeni dar dintr-o "simpla" coincidentsa...anume "basarabenii" ashtea shi "va" iau premiile de sub nas:):)
da!!! sunt de acord ca in privintsa celorlalte materii nivelul de instruire al Romaniei Mari e cu mult mai ridicat de cit la noi...dar...dar...nu in muzica...
din pacate sunt o multsime de probleme in ce priveshte concursurile internatsionale de muzica...de altfel nu prea conteaza...oricum nu noi putem sa schimbam ceva..
...ok sorry ca am reactsionat astfel...doar ca aceasta reactsie mi sa facut ca un reflex conditsionat:):)
ok...inchis.
calin_fidlaru
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Oct 15, 2003 12:49 pm
Localitate: moldova-chishinau

nicolae furdui-iancu

Mesajde tigrisorul » Dum Oct 26, 2003 7:04 pm

mai oaneni buni. nu are rost sa va certati. anumiti romani nu stiu ca basarabia o fost a noastra a roanilor si amu tat a romanilor este dar cu ceva ani in urma o luat-o rusii. daca s-ar uni rep. moldova cu romania ar fii exact ca noi. nu degeaba se zice ca-s 2 romanii. si nici nu e de mirare ca cei din basarabia nu prea stiu sa se exprime. ca e de inteles. adevarat este ca muzica populara nu o cunoaste mai bine decat noi. ei ar putea sa cunoasca anumiti interpreti. adica: pe sofia vicoveanca maria tanase sau stiu io pa laura lavric. daca cunosc, cunosc zona moldovei pt ca sunt mai aproape de ei. pt cei care au scris cuvintele "romini, fro" nu se scrie si nici nu se zice romini ci romani si nici fro ci vreo. ca daca va aude mitica popescu va cheama la emisiunea lui : d' ale lui mitica si va vede o tara intreaga. acesta emisiune este data si romania international.
sa ne auzim de bine. si sa nu ne mai certam ca nu are rost . e pacat sa se certe roamanii intre ei cand pot fii uniti ca fratii.

HAI ROMANIA!!
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

Aide!

Mesajde Cenaclul_Flacar » Lun Oct 27, 2003 10:54 am

Iaca, abia am reusit sa-mi sterg lacrimile de ras la postul unui nene bengalez (sau siberian?), si m-a furnicat in talpa stanga sa dau si io cu chietroiu'n balta. Amu mii tiama ca mama unei benzi faine imi va da cu bocancu'n batatura ca postez ofto pic, sau ne reboteaza treadu' din "Muzica populara" in "Cearta analfabeata necearta", da' cum ziceam mai alaltaieri, nu m-a rabda organu' sa tac.
La puntu unu, io propun sa nu ne mai incurcan nici cu romini, nici cu romani, ci sa cadem de acord la rumani, ca si-asa ne stie juma de glob de Rumania.
Basarabia o putem reboteza si la noi acasa in Bessarabia, ca asa poate ii multumim si pe rusii care se chinuie de mai bine de un secol sa rescrie istoria, ce sa ne mai incurcam cu Moldova. Aia-i la sud de Prut, la nord e tara fara de arabi, liberata de bunii nostri frati care ne-au dat planurile ezacte la sapa de nuc. Aideti, mai, fratilor, ca tot suntem noi asa de buni la adoptat botezaturile stapanului. De Transilvania ne pasa, nu ne pasa, da' Ardealu' nii tare drag.
Vedeti matale cum sta treaba, anumiti romani a uitat nu numa' sa se esprime, da' sa si scrie. Si daca nu va place esprimarea fratilor de peste Prut, vii dau io pe cei de peste Atlanticu, sa vazi acolo poame!
...si in acelasi ton:
Directiili la muzica populara este asa:
Mergi matale cu daciasel pan Campina, pana la Padina, apoi ia-o cu daciapicioru pa carare bandalbastra pana in Saua Mica, apoi direct pa povarnis pana sus pa creasta. Intreaba matali pe dulau' alb de baciu Ghitu, si iaca, ai gasit-o!
Iar ca sa ma ierte sefa de trib, am totusi o intrebare pentru Marea Adunare Nationala:
in cantecul Mariei Tanase "Cine iubeste si lasa", ce semnificatie are subtirimea mijlocului furnicii cu faptul ca se tine de cuvant?
Amu sa va vaz!
Domnilor si doamnelor, fiecare litera este exact asa cum am vrut-o, asta ca sa nu mai existe confuzie.
Hai Rumania! Hai Bessarabia! Hai Erdely!

P.S. Se gaseste cineva sa ma intrebe "Si matale, de fapt, ce vrei?"?
Avatar utilizator
Cenaclul_Flacar
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Sep 12, 2002 11:00 pm

Mesajde calin_fidlaru » Lun Oct 27, 2003 5:11 pm

hai sa lasam fratsilor problemele politicii in seama politicienilor...
vreau sa intreb doar : "cum credetsi...de ce oare in muzica populara nu se folosesc mai multe instrumente regionale...de ce pe linga instrumentele de baza ale orchestrei populare nu s-ar folosi shi instrumente ca:cetera,cimpoiul,taragotul(sau sxofonul soprano...in cel mai rau caz)???"
calin_fidlaru
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Oct 15, 2003 12:49 pm
Localitate: moldova-chishinau

Mesajde pussycat » Joi Noi 06, 2003 8:15 pm

muzica populara ati zis????
yaaaaaaaak....nici nu mai vreau sa aud de asa ceva...
am fost la o nunta si m`am urat de muzica populara
that`s SUXXXXXXXXX!!!!!!!!!!!!!!1
pussycat
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Noi 04, 2003 2:14 pm
Localitate: targu mures

Mesajde river » Joi Noi 06, 2003 8:30 pm

Draga pussycat, inainte de a posta la un subiect, il citesti de la a la z. Uite asa iti vei putea forma o parere despre ce se discuta pe acel subiect.

Ca nu-ti place muzica populara pentru ca te-au intoxicat aia la nunta am inteles, dar esti sigura ca era populara si nu erau manele? Daca ai de spus ceva, apai argumenteaza, nu ne otravi ochii cu chestii de genul "that`s SUXXXXXXXXX!!!!!!!!!!!!!!1".
Cu alte cuvinte, incearca sa explici omeneste de ce nu-ti place muzica populara.

Acu', sa-mi fie scuzat, Nightwish ca m-am bagat unde nu mi-i locul, dar,cred ca s-a cam sarit calu' p'aci. Imi pun toate bazele in tine! ;)

Si ca sa fiu si la subiect: apreciez muzica populara in anumite momente (na! ca taman le nunti ii vad rostul, cand, fara o brajoveanca sau far' de-o perinitza poti sa zici ca ai nuntit degeaba). Am urmarit lunile acestea (de cand e bunica la mine :D ) atatea emisiuni de profil incat chiar au ajuns sa-mi placa anumite melodii din folclor. A fost chiar o emisiune cu obiceiuri de nunta si-apai cand o'nceput nu mai stiu care tanti sa cante un cantec de mireasa, mai mai ca-mi venea sa plang de sa-mi sara iia de pe mine (de! mi-a cam sunat si mie ceasul si ma pregatesc sufleteste... ;) )

v-am pupat,
river
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Lun Noi 10, 2003 10:15 am

baze, acizi, orice. :D

draga pussycat, forumu' animalpix e mai jos de forumul 'muzica pentru bosorogi', cum cobori asa cam fo 6 trepte, sigur nu vei avea nici o problema in descoperirea lui. deocamdata ai un avertisment pentru bagare in seama.

riverflow, ne bucuram sa te avem din nou printre noi. :)
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Re: nicolae furdui iancu

Mesajde edi03 » Lun Noi 10, 2003 2:07 pm

Initial trimis de tigrisorul
ar fii bine sa mai bagati si muzica populara parerea mea ca mai sunt tineri in tara care cauta saite-uri cu muzica populara si nu gasesc. de ex. io unul caut un site ce muzica populara dar nu am dat de nici unul. ma refer de ascultat cu ar fi de pilda winap


ma oameni buni. caut si eu de luni de zile numele unui cintaret de muzica populara si nu-l gasesc. am ascultat un cintec al lui vara asta si as vrea sa-l gasesc. Era ceva de genul "da doamne an bogat, sa se faca prune-n sat..."
Ma poate ajuta cineva?
edi03
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 10, 2003 1:55 pm
Localitate: Craiova

nicolae furdui iancu

Mesajde tigrisorul » Lun Noi 10, 2003 3:10 pm

d-ra pussychat d-ta crezi ca e atat de scarboasa muzica populara? este intr-adevar de cand o aparut manele astea si sa sti ca la un chef sau o petrecere sau nunta se asculta tate genurile de muzica. toate genurile de muzica au ce va deosebit. si sa fiu sincer noi romanii ne-am nascut cu folclorul. deci nu ai de ce scarbesti acest gen de muzica. dar tu poate ai ascultat alt gen de muzica stiu io poate ai ascultat muzica lautareasca pe varianta de populara si atunci e si normal sa nu-ti placa. io ma refer la muz ica populara autentica.
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

Mesajde river » Mar Noi 11, 2003 5:10 am

[riverflow, ne bucuram sa te avem din nou printre noi. :) [/B]


Multumesc, desi am sa-ti spun si tie ca am fost mereu pe aci, da' numa' am citit, n-am si postat ;)

Acuma, ca sa fiu on topic, am sa va spun- desi poate vi se pare nepotrivita postarea tocmai aici, pe muzica populara- despre concertul lui Tudor Gheorghe la care am participat si io (ca membra a publicului, evident) care a fost la Bacau zilele trecute.

E vorba despre "Toamna"-simfonic, un concert superb care a avut loc la Catedrala Catolica din orasul meu, in prezenta unui numar fabulos de oameni. Sincer, nu m-am asteptat la asa un numar mare de "fani" (l-am pus in ghilimele pentru ca poate e prea mult spus "fani"), foarte multi tineri si nu numai. Am ajuns la concluzia ca noi, asti' mai "bosorogi" ii cam subapreciem pe ai mai "mititei" :). Dar nu asta voiam neaparat sa spun... Ideea e ca nu prea mi-a placut! Culmea, nu din cauza Artistului,ci din cauza atmosferei. Fiind un numar atat de mare de oameni, si intr-o catedrala, nu s-a produs acea stare care sa-ti furnice inima la auzul versurilor si al muzicii in general,pentru ca a fost o permanenta foiala, lumina, curent etc. Si am mai stat si in picioare pe deasupra.

De ce am postat pe "muzica populara"poate va intrebati. Pentru ca, muzica lui T. G. este inspirata din folclor, dar nu orice folclor ci, citandu-l pe ' mnealui "folclorul adevarat domnilor, folclorul anilor '30". Ce sa zic, poate are dreptate si poate ar trebui, inainte sa ne avantam in afirmatii de genul "muzica populara sux!", sa incercam sa descoperim folclorul adevarat,acela de care zice domnul Tudor Gheorghe.

Daca nu sunteti iubitori ai acestui "trubadur", va recomand totusi sa-l ascultati cu atentie pentru ca are multe de spus.

Revin
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

nicolae furdui iancu

Mesajde tigrisorul » Vin Noi 14, 2003 3:51 pm

intr-adevar tudor gheorche are o voce extraordinar de linistitoare si canta de parca ar fi un haiduc adevarat. fani are si peste hotare nu numai in tara. cantecele lui sunt foarte greu de cantat. el canta numai si numai folclor.
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

nicolae furdui - iancu

Mesajde tigrisorul » Dum Noi 16, 2003 5:27 pm

mai edi03 poate te pot ajuta io. din ce zona a tarii provine melodia si cum se cheama?
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

tudor gheorghe...zici?

Mesajde calin_fidlaru » Lun Noi 17, 2003 11:28 am

domnilor (shi doamnelor)
e un adevarat geniu al muzicii populare
este cel mai renumit folclorist al timpului nostru...
un al doilea...sau chiar al zecelea Barbu Lautaru...sau Toma Alistar
Suntem cu adevarat norocoshi ca traim in epoca lui shi ca avem shi fericirea sa mergem...mai rar..dar totushi sa mergem la concertele lui
sunt mindru...domnilor
calin_fidlaru
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Oct 15, 2003 12:49 pm
Localitate: moldova-chishinau

nicolae furdui iancu

Mesajde tigrisorul » Mar Noi 18, 2003 3:33 pm

mai oameni buni chestia asta cu bsarbu lautaru o fost in trecut. dar daca tot vreti sa vb de marile valori din trecut pai atunci haideti sa vb de maria tanase de faramita lambru de alexandru grozuta de ileana sararoiu de dragan muntean. ce ziceti de astia oameni buni?
tigrisorul
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 05, 2003 9:03 am
Localitate: brasov

absolut de acord

Mesajde calin_fidlaru » Mar Noi 18, 2003 8:50 pm

...am vrut doar sa arat marea misiune a domnului tudor gheorghe...nu subestimez pe nimeni din marii maieshtri:)
asta a fost menirea lor___sa devina maieshtri ai neamului nostru...tudor insa se distinge doar prin faptul ca traieshte in timpul nostru prin asta ne fae fericitsi cu prezentsa lui la concerte...
asta-i tot ce am vrut sa expun mai sus:)
calin_fidlaru
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Oct 15, 2003 12:49 pm
Localitate: moldova-chishinau

Următorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori