Muzica populara

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Mesajde river » Mie Feb 25, 2004 7:57 am

Exact aici voiam sa punctez si io "multi au scapat de prejudecata aia nenorocita, cum ca numai taranii asculta asa ceva...". Incepe sa devina cumva agasanta conceptzia asta cum ca "folclorul a murit" sau ca "este lasat sa moara" (Cre'ca numa' Nietzsche ar putea sa emita o astfel de cugetare :D). Si spun agasanta, pentru ca multi (persoanele de fatza se exclud) se inghesuie sa afirme ca folcloru' s-a dus de rapa, in conditziile in care, ei insisi nu o asculta permanent. Sa nu uitam ca folclorul, muzica populara, fiin un gen "cult"-ca sa ma exprim asa- nu se asculta tot timpul, adica la fel cum se asculta muzica "pop", de exemplu. E ca si muzica clasica intr-un fel. Nu ai tot timpul chef sa asculti un Motzart, nu? Ba, desi itzi place foarte mult, il asculti foarte rar, pentru ca-ti trebuie o anumita stare pentru asta. La noi in tara nu este ignorat folclorul mai mult decat in alte parti. Doar ca, la noi, cum sugereaza si Portnoy, pentru mult timp, a asculta muzica populara a insemnat o mare rusine, a insemnat ca "esti taran"(desi nu vad sensul peiorativ in cuvantul "taran") si alea-alea. Nu este adevarat. Si sunt mandra de faptul ca acum chiar mai imi vine cate un chef nebun sa ma uit la emisiunile cu specific, pe tvr1. Si sunt mandra de faptul ca nu-mi mai este rusine sa recunosc faptul ca imi place.

In legatura cu canalul "Etno". Nu mi se pare chiar absurd si nici de condamnat faptul ca se dau si manele. Se dau si cantece lautaresti. Se dau si cantece populare. Absurd ar fi ca postul sa se numeasca "etno", sa-si declare scopul "promovarea folclorului" si sa numai manele. Faptul ca da SI manele nu e de condamnat. Parerea mea!
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Buzache » Mie Feb 25, 2004 8:25 am

Apropo de chestia cu " cei care asculta sau le place muzica populara sunt tarani "
eu sunt dansator intr-un ansamblu folcloric in cluj si unul dintre prietenii mei a patit urmatoarea chesti |:
fiind dansator pleca des in strainatate , toti prietenii lui ii spuneau ca e taran pt ca ii place muzica populara ...dupa o vreme l-au intrebat cum ar putea face sa mearga in strainatate si ei el a raspuns foarte inspirat : "Numai taranii au voie sa mearga in strainatate " :)


etno tv este un post de televiziune care pe mine inca nu m-a convins ca este intr-adevar o televiziune serioasa :(
E greu sa crezi ca intr-o zi ca asta cineva poate fi necajit.Noi o sa ne straduim .
Avatar utilizator
Buzache
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 05, 2004 12:00 am
Localitate: cluj-napoca

Mesajde n.c.c. » Vin Feb 27, 2004 2:43 pm

muieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
n .c.c. in efekt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
n.c.c.
 

Mesajde n.c.c. » Vin Feb 27, 2004 2:45 pm

riverflow scrie:Exact aici voiam sa punctez si io "multi au scapat de prejudecata aia nenorocita, cum ca numai taranii asculta asa ceva...". Incepe sa devina cumva agasanta conceptzia asta cum ca "folclorul a murit" sau ca "este lasat sa moara" (Cre'ca numa' Nietzsche ar putea sa emita o astfel de cugetare :D). Si spun agasanta, pentru ca multi (persoanele de fatza se exclud) se inghesuie sa afirme ca folcloru' s-a dus de rapa, in conditziile in care, ei insisi nu o asculta permanent. Sa nu uitam ca folclorul, muzica populara, fiin un gen "cult"-ca sa ma exprim asa- nu se asculta tot timpul, adica la fel cum se asculta muzica "pop", de exemplu. E ca si muzica clasica intr-un fel. Nu ai tot timpul chef sa asculti un Motzart, nu? Ba, desi itzi place foarte mult, il asculti foarte rar, pentru ca-ti trebuie o anumita stare pentru asta. La noi in tara nu este ignorat folclorul mai mult decat in alte parti. Doar ca, la noi, cum sugereaza si Portnoy, pentru mult timp, a asculta muzica populara a insemnat o mare rusine, a insemnat ca "esti taran"(desi nu vad sensul peiorativ in cuvantul "taran") si alea-alea. Nu este adevarat. Si sunt mandra de faptul ca acum chiar mai imi vine cate un chef nebun sa ma uit la emisiunile cu specific, pe tvr1. Si sunt mandra de faptul ca nu-mi mai este rusine sa recunosc faptul ca imi place.

In legatura cu canalul "Etno". Nu mi se pare chiar absurd si nici de condamnat faptul ca se dau si manele. Se dau si cantece lautaresti. Se dau si cantece populare. Absurd ar fi ca postul sa se numeasca "etno", sa-si declare scopul "promovarea folclorului" si sa numai manele. Faptul ca da SI manele nu e de condamnat. Parerea mea!




date-n kkt
n.c.c.
 

Pana Aici!!!

Mesajde river » Vin Feb 27, 2004 3:01 pm

Nervii mei sunt zdruncinatzi cumplit. Si daca pana acum nu am incercat in nici un fel sa ma bag in seama, sa dau replici acide sau mai stiu eu ce, ei bine, cele de mai sus mi-au pus capac.

IDIOTULE , ca altfel n-am cum sa-ti spun, idiotule, vezi-ti dracului de treaba si daca n-ai ce face itzi propun eu: te du si pune mana pe o carte ceva, relaxeaza-ti creierii, in cazul in care ii ai. Dupa ce-ti trece, du-te si te impusca! Un IDIOT mai putin pe lume nu-i o mare pierdere!

Scuze moderatorilor pt off topic, dar nu mai suport!
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mar Mar 02, 2004 10:06 am

care lipsesc umpic shi dau navala tampitzii. :mad: gata, river, calm :) omu' oricum e banat shi io am shters mesajele ca altfel patzeam nishte angoase nashpa in caz contrar.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde river » Mar Mar 02, 2004 12:42 pm

Multumesc. Si, desi sunt tot offtopic, am sa te rog sa stergi si mesajul meu de mai sus :) (Nu de alta, dar nu ma caracterizeaza decat in ANUMITE momente, foarte rare, dupa cum ai observat. N-as vrea sa-mi stric reputatia din cauza unui IDIOT) :D
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Buzache » Lun Mar 15, 2004 4:53 am

ce parere aveti despre Ionut Fulea ?
E greu sa crezi ca intr-o zi ca asta cineva poate fi necajit.Noi o sa ne straduim .
Avatar utilizator
Buzache
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 05, 2004 12:00 am
Localitate: cluj-napoca

Mesajde Buzache » Dum Mar 21, 2004 9:45 pm

fratilor va pierit cheful de a vorbii despre muzica populara ??? sau mi se pare mie ?
E greu sa crezi ca intr-o zi ca asta cineva poate fi necajit.Noi o sa ne straduim .
Avatar utilizator
Buzache
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 05, 2004 12:00 am
Localitate: cluj-napoca

Zavaidoc

Mesajde MBZ » Vin Apr 09, 2004 12:12 pm

Numai cu totul si cu totul intamplator poti gasi muzica acestui maestru lautar; cunoasteti o posibila sursa de melodii interpretate de el? Ma intereseaza pentru ca am auzit multe depre el dar doar cateva cantate de el....
cine nu are traditii, nu are nimic
Avatar utilizator
MBZ
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 19, 2004 12:00 am

Parazitii rulz...

Mesajde griFFo » Lun Apr 12, 2004 4:00 pm

tigrisorul scrie:ar fii bine sa mai bagati si muzica populara parerea mea ca mai sunt tineri in tara care cauta saite-uri cu muzica populara si nu gasesc. de ex. io unul caut un site ce muzica populara dar nu am dat de nici unul. ma refer de ascultat cu ar fi de pilda winap

griFFo yo nu stiu ce vezi tu asha de tare la muzica populara(poponara).Mai du-te draq de meloman jegos ... :u Asculta my intai Parazitii shi dupa aia my vorbim :M
griFFo
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 12, 2004 3:48 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde Marlene » Mie Mai 26, 2004 5:19 pm

Buzache scrie:ce parere aveti despre Ionut Fulea ?


Am o parere buna. Imi place cum canta, dar nu atat de mult cum imi place de Nicolae Furdui Iancu pe care il stiu de cand eu aveam vreo 8 ani, si au trecut de atunci vreo 19 ani. Chiar am avut ocazia de a-l cunoaste personal pe Nicolae Furdui Iancu, acum vreo 2 ani, si pot spune ca este mai intai un om cum rar intalnesti in lume... si apoi un interpret extraordinar.

[-o
Avatar utilizator
Marlene
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 25, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Sâm Aug 13, 2005 10:53 pm

Dap, nu ma pot abtine (pt ca de multa vreme ma framanta):
Am gasit, in urma cu ceva vreme, in compu unui amic "Cantece de catanie" - Grigore Lese. Din simpla curiozitate (pt ca nu stiam nimic de GL) starnita de "catanie" - ca subiect de stres si doine nemuritoare, m-am apucat sa ascult; nici in ziua de azi n-as putea spune ca m-am oprit cu adevarat. Din vreme-n vreme si din playlist in playlit mai ascult si "cantecele" cu pricina.
De prisos sa adaug (dar tot nu ma pot abtine) ca n-am gasit sa cumpar CD-ul, desi am incercat chiar si online (poate stie cineva, ma simt dator sa-l cumpar!).
Pentru curiosi, atasez jumatate din piesa "Trimas-o imparatu carte", o piesutza miscatoare grozav, care incepe cu un pasaj de toaca (frumos-frumos) si continua cu povestea :
imparatul a trimis scrisoare fetelor "de prin sate", sa nu-si mai faca rochii cu flori, pt ca feciorii plecati la oaste nu se vor mai intoarce, au murit deja 1000 dintre ei.
Daca intereseaza pe cineva, PM cu adresa de mail (aprox 50 de MB - toate "cantecele")
Atasamentul este mono, compresie de compresie (ca sa incapa in limita).
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

doresc muzica populara banateana si olteneasca

Mesajde lacra2006 » Mar Ian 03, 2006 12:29 am

Salut!
Cine ma poate ajuta cu niste link-uri utile de unde as putea descarca muzica populara din zona Banatului si Olteniei. M-ar interesa in mod special Petrica Mitu Stoian. Va multumesc.
lacra2006
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 02, 2006 11:11 pm
Localitate: ITALIA

De ce nu faceti un bine?

Mesajde lacra2006 » Mie Ian 04, 2006 10:35 pm

De ce nu faceti un bine. unora ca mine, noi cei care vrem sa ascultam muzica populara din Oltenia sau Banat si nu avem de unde. Ador marii nostrii artisti: Maria Ciobanu, Petrica Mitu Stoian, Mariana Ionescu Capitanescu, etc. In Italia nu se gasesc de vinzare decit manele. Nu am nimic impotriva lor dar mie imi place muzica populara adevarata. Asa ca va rog sa ma ajutati.
lacra2006
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 02, 2006 11:11 pm
Localitate: ITALIA

despre muzica din Banat

Mesajde catalinsianca » Joi Noi 02, 2006 3:39 am

lacra2006 scrie:De ce nu faceti un bine. unora ca mine, noi cei care vrem sa ascultam muzica populara din Oltenia sau Banat si nu avem de unde. Ador marii nostrii artisti: Maria Ciobanu, Petrica Mitu Stoian, Mariana Ionescu Capitanescu, etc. In Italia nu se gasesc de vinzare decit manele. Nu am nimic impotriva lor dar mie imi place muzica populara adevarata. Asa ca va rog sa ma ajutati.

Drag mea, eu chiar as vrea sa te ajut, dar mie teama ca nu am multe melodii cu Matu-Stoian si Maria Ciobanu. Insa te pot ajuta cu adevarata muzica din banat, daca te intereseaza. Da-mi un e-mail, si se rezolva, am sa-ti trimit destule melodii.
catalinsianca
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 02, 2006 3:28 am
Localitate: timisoara

Caut o melodie a Mariei Ciobanu

Mesajde valiCON » Sâm Noi 25, 2006 6:23 am

[quote="catalinsianca"]Drag mea, eu chiar as vrea sa te ajut, dar mie teama ca nu am multe melodii cu Matu-Stoian si Maria Ciobanu. Insa te pot ajuta cu adevarata muzica din banat, daca te intereseaza. Da-mi un e-mail, si se rezolva, am sa-ti trimit destule melodii.

Salut,

Poate poti ajuta si pe mine cu o melodie a Mariei Ciobanu: "Roata, roata".
Multumesc mult si te rog sa ma ierti ca intru in vorba fara prea multa introducere
valiCON
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Noi 25, 2006 6:14 am
Localitate: CALIFORNIA

Caut o melodie a Mariei Ciobanu

Mesajde valiCON » Sâm Noi 25, 2006 6:28 am

Salut,

Poate poti ajuta si pe mine cu o melodie a Mariei Ciobanu: "Roata, roata".
Multumesc mult si te rog sa ma ierti ca intru in vorba fara prea multa introducere[/QUOTE]


adresa mea de e-mail

valentine10020@yahoo.com

multumesc inca o data.
valiCON
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Noi 25, 2006 6:14 am
Localitate: CALIFORNIA

Mesajde catalinsianca » Mar Dec 05, 2006 5:12 am

hey, vizitati situl http://www.lauralaurentiu.ro ! are muzica mp3, videoclipuri, forum etc.
catalinsianca
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 02, 2006 3:28 am
Localitate: timisoara

Mesajde kant emir » Lun Sep 07, 2009 9:48 pm

mai mult impunsaturi (si puneri la punct) decat posturi interesante pe treadul asta

dar, pentru ca folclorul este mai mult decat "muzica pe care o canta niste tarani pentru alti tarani", pun o piesuta de la Oas

de ascultat si de privit imaginile

(primita pe privat de la o persoana care n-are pofta de fanclub
si care ma face sa editez acuma, ca "nu-i o piesuta de la oas, is trei piesute acolo! geniala muzica aia. autentica")
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Anterior

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron