Goodnight, 'Big O'!

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Goodnight, 'Big O'!

Mesajde nocturna » Sâm Dec 06, 2003 12:03 am

mi-am promis mai demult sa deschid un tread in memoria celui ce a fost supranumit 'Marele O', Roy Orbison, unul dintre cei mai mari artishti ai tuturor timpurilor. in sfarshit, intentzia se concretizeaza, shi ziua e bine aleasa. pe 6 decembrie, se implinesc 15 ani de la moartea lui.

Roy Kelton Orbison nascut in Texas (1936), shi-a inceput cariera activand in diverse formatii locale shi compunand cantece country-western, pana sa fie descoperit ca interpret de Norman Petty (fost producator al lui Buddy Holly). mare parte din cantecele sale apartzin genului baladei, 'our love songs', piese ce au ramas notate in colectzia de aur, 'oldies but goldies'. totushi, Orbison a dovedit ca poate scrie shi interpreta cu succes shi muzica rock. deshi infatzisharea sa ii conferea un aer de "rocker", era exact opusul a ceea ce voia sa sugereze. temperament rezervat, calm, introspect, personaj enigmatic, pe scena statea nemishcat, fara a se manifesta, fara gestica sau mishcare scenica. era ceea se numeshte "anti-vedeta" perfecta. Anglia l-a adorat, fiind, in aceea perioada, printre putzinii artishti americani ce se bucurau de un succes imens acolo, atragand un numar masiv de spectatori la concertele sale, cifra comparabila cu acelea ale concertelor date de "Beatles". de altfel, Beatles, alaturi de multzi altzi artishti cunoscutzi, au fost influentatzi in cariera lor de Orbison.

incepand cu '66, pe plan personal totul a luat o turnura tragica, odata cu moartea fostei sale sotzii Claudette, si doi ani mai tarziu, moartea a doi dintre fiii sai. astfel, incepea sa se intrevada sfarshitul carierei sale. totushi, dupa o perioada de refacere, a reushit sa-shi continue cu succes cariera. a avut chiar shi un rol intr-un film, "The Fastest Guitar Alive", film cotat ca fiind slab, de altfel. in decembrie, 1988, se stinge din viatza in urma unui atac de cord.

discografie impresionanta, peste 20 de albume, la care se adauga si cele aparute dupa '88, cel mai bun album al sau a fost considerat "Mystery Girl", aparut la un an dupa moartea sa, multe piese pe care cu siguranta totzi, mai mici sau mai mari, le-atz auzit cel putzin o data, iar unii chiar le-atz ascultat: Only The Lonely, California Blue, You Got It, Ooby Dooby (preluata in repertoriul Creedence Clearwater Revival), In Dreams (daca filmul Blue Velvet a lui David Lynch va spune ceva), Blue Bayou, Oh Pretty Woman, I Drove All Night, The Only One, She's A Mistery To Me, Goodnight, A Love So Beautiful...etc. etc. etc.

Roy Orbison, un timbru inconfundabil, o voce calda si patrunzatoare, un artist complet, figura importanta shi membru reprezentativ in "Rock & Roll Hall Of Fame".

Elvis Presley: "The greatest singer in the world."

Paul McCartney: "He was and always will be one of the greats of rock 'n roll."

Tom Waits: "Roy's songs were not so much about dreams as like dreams."

Bono: "His great gift was to turn the pain and bad luck that he experienced into ground breaking songs."
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Dec 07, 2003 12:29 pm

Asa este. Mr Roy merita un subiect numai al sau. Melodiile sale degaja o mare sensibilitate, romantism si tristetze. Mai demult il asemuiam cu Elvis, dar mi se pare mai bun ca Elvis. Si de asemenea mi se pare izbitor de asemanator cu Chris Isaak, care evident si-a inceput cariera cu doua decade mai tarziu.

Sa mai amintesc si eu doua melodii care imi plac foarte mult si nu au fost amintite de cea care a initiat acest subiect : After The Love Has Gone & Shahadaroba .

Where the Nile flows
And the moon glows
On the silent sand
Of an ancient land

When a dream dies
And the heart cries
Shahadaroba
Is the word they whisper low

Shahadaroba, Shahadaroba
Means the future
Is much better than the past
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Dec 08, 2003 12:34 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
mi se pare izbitor de asemanator cu Chris Isaak

;a ;a ;a
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am


Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator