Grunge

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde GMKT » Lun Mar 21, 2005 12:03 am

Salutare tuturor!

Mai, eu unul nu sunt foarte ascultaret de grunge-ului... in mare parte pentru ca pot spune ca am facut o mare pauza in facultate iar pana la facultate Nirvana a facut legea; recent am redescoperit acest sunet... pentru ca nu prea e vorba de nimic altceva; este o muzica placuta pentru x% dintre oameni, un alt sunet placut care ne incanta momentele mai putin bune din viata... hehehe... este o muzica ciudata, adica iti place atunci cand esti trist, poti compune atunci cand esti trist, o simti cand esti trist; eu sincer nu cred ca poate exista acest sunet in Romania decat pentru distractia cantaretilor ai a unui public select; este cineva pe aici care canta asa ceva? care ar vrea sa cante? care are compozitii? formatie? :) Va intreb pe voi, eu nu am umblat niciodata prin localuri rock sau cum le-or spune, sunt astfel de locuri unde poti canta gratis, ca incepator, asa doar de distractie? Cred ca ar fi mult mai "fun"... Ce ziceti?

Si inca ceva: imi pare mie, sau doar mi se pare sa-mi spuneti, dar Nirvana a fost singura formatie dintre toate care avea un sunet nealteret de bisericisme cum le spun eu, adica de prelungirea vocii a la Axl, sau solo-uri de chitara fara nici o noima; ce canta popa in biserica si si ce se canta prin comercial si nu numai e cam acelasi lucru! Nirvana a cantat natural, simpu. Nu va intrece nimeni simplitatea... pentru ca mai simplu decat ce e simplu...
GMKT
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Apr 28, 2003 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde GMKT » Lun Mar 21, 2005 12:25 am

Si inca ceva: imi pare mie, sau doar mi se pare sa-mi spuneti, dar Nirvana a fost singura formatie dintre toate care avea un sunet nealteret de bisericisme cum le spun eu, adica de prelungirea vocii a la Axl, sau solo-uri de chitara fara nici o noima; ce canta popa in biserica si si ce se canta prin comercial si nu numai e cam acelasi lucru! Nirvana a cantat natural, simpu. Nu va intrece nimeni simplitatea... pentru ca mai simplu decat ce e simplu...
GMKT
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Apr 28, 2003 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Sunbeam » Mie Mar 23, 2005 1:32 pm

Mai,drept sa va spun, mie imi place ideea asta de grunge: trist, mizer,nonconformism, durere,etc. cum mai spuneau cativa, te ajuta in momentele alea singuratice si triste. Si nu pricep ce aveti voi(nu toti) cu Nirvana.Doar pt ca sunt mai cunoscuti decat altii nu inseamna ca nu sunt buni.Sau voi ascultati o trupa doar pt ca nimeni altcineva n-a mai auzit de ea? 3 trupe imi plac si mie din tot grunge-ul asta AIC,Soundgarden, si eterna Nirvana. Sincer, nu cred ca se poate spune ca cineva e sau nu e grunger (sau grunge sau cum o fi corect), tocmai pt ca asta e intreaga idee: grunge inseamna amestecatura aia de sunete care nu poate fi inclusa la nici o alta categorie.Citeam canndva un exemplu care era ceva de genul: poti sa pui toate casetele cu formatii grunge pe acelasi raft pe motiv ca se aseamana (adica apartin aceluiasi gen), dar daca iei doua la intamplare si le compari, iti dai seama ca au f putine in comun.Inafara de confuzia si haosul si mizeria caracteristice stilului, chiar nu au nimic in comun. Daca e sa compari spre exemplu Nirvana cu AIc (dau ezemplul asta pt ca stiu muzica lor mai bine), dpdv al muzicalitatii si al tehnicii vocale si instrumentale folosite, diferenta totala.

Corectati-ma daca gresesc, dar asta e parerea mea si ce am apucat eu sa observ pana acum.

Pace voua
"Va iubesc asa cum sunteti, cu tot ce e viu si tot ce e, prin moarte, inca mai viu in rosturile voastre" -- C. Noica
Avatar utilizator
Sunbeam
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Mar 14, 2005 12:00 am

Anterior

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator