New releases again....

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Mesajde SOD » Joi Mai 27, 2004 10:00 am

May 25, 2004

EVERLAST 'WHITE TRASH BEAUTIFUL'
IN STORES NOW!

download album
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde paiacec » Vin Mai 28, 2004 9:20 am

Ultimul album al celor de la King Diamond,scos in octombrie 2003(se pune?),se numeshte The Puppet Master.Dintre melodiile de pe album(din totalul de 12) ash recomanda The Puppet Master, Magic, Blood to Walk,Darkness , shi Christmas .Cu alte cuvinte, un album pe care il recomand oricui!
Insa, din partea mea este cotat sub House of God sau Graveyard!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Dec 07, 2004 10:21 pm

Rush - Feedback, din 2004, cred ca inca intra la new releases. E doar un EP cu 8 melodii (sub juma' de ora in total, cat destule albume din anii '60), chipurile legat de aniversarea a 30 de ani... cred ca de la primul album (daca e sa dau crezare recenziei de pe allmusic).

N-am ascultat albumele Rush mai recente, dar oricum e destul de diferit de cam orice-au scos ei, pentru ca include numai cover-uri. Pe de-o parte, melodiile alese sunt excelente, asa ca daca trio-ul nu v-a prea impresionat prin compozitie (pe mine cel putin destul de rar), puteti sa ascultati cam cum ar suna daca ar avea la indemana material de mana intai: 2 cover-uri dupa Yardbirds ("Shapes of Things", "Heart Full of Soul"), 2 dupa The Who ("Summertime Blues" e a lui Eddie Cochran, dar se distinge clar care versiune a inspirat coverul; mai e si "The Seeker", o alta melodie foarte buna), unul dupa Love ("Seven and Seven Is"), unul dupa Cream ("Crossroads", originalul fiind totusi al lui Robert Johnson...), unul dupa Buffalo Springfield ("For What It's Worth"). "Mr. Soul" o aud prima oara, nush a cui e.

Pe de alta parte, pare a fi un fel de album-omagiu. Rush nu incearca sa re-orchestreze melodiile in stilul lor sau sa produca niste variante "personalizate", ci doar se multumesc sa redea destul de fidel variantele originale, ca un cover band. Totusi, nici una din cele 7 melodii pe care le-am ascultat in versiunea originala nu suna mai bine in interpretarea canadienilor. Le lipseste parca din energie (cum suna vocea linistita a lui Geddy Lee pe langa cea a lui Daltrey?), dar e explicabil. Yardbirds aveau in jur de 20 si ceva de ani cand cantau "Shapes of Things", pe cand canadienii nu mai sunt la prima tinerete. Parca de la o varsta nu mai poti pastra acelasi entuziasm juvenil...

In orice caz, pare mai mult o reclama facuta "clasicilor". Dar nu e un omagiu rau.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Liviutz[SPAZ] » Joi Dec 16, 2004 4:46 pm

E-Town Concrete - The Renaissance

http://www.etownconcrete.net

Nu-metal asha cum traba facut... combinatie f. bine echilibrata de voci armonioase, mc-ing si voci dure, refrene care ti se fixeaza in creier la prima ascultare, si elemente atipice nu-metalului gen chitara rece si solo-uri...Piesele variaza de la foarte dure la al dreq de melodice, si per total nu se poa' sa nu-ti placa :) De remarcat feelingul oriental al vocii pe alocuri, in ciuda faptului ca vocalul e american get-beget din cate am intzeles. NU e genul de trupa despre care iti zici "inca una din multele Korn+Deftones+Bizkit+Slipknot wannabes". No....this shit is GOOD :D
Tracklisting si stelutze _out_of_five_(parerea mea):
1.Mandibles *****
2.More Than Incredible *****
3.Metroid ***
4.So Many Nights *****
5.Untitled ****
6.Baptism ***
7.Apetite For Distinction ****
8.Battle Lines ****
9.Door Mats *****
10. Punch the Wall ****
11.The Heart of the Wolves ****
Se-ntoarce roata si-ntr-o zi am sa mi-o scot
Avatar utilizator
Liviutz[SPAZ]
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Mai 10, 2004 11:00 pm

Mesajde paiacec » Joi Mar 31, 2005 7:45 am

Kamelot.
Pentru mine,pana mai acu ceva timp,trupa asta nu prezenta nici un interes(defapt de ce sa mananc terci,nici nu shtiam ca exista).Dupa ce am facut rost intamplator de albumul lor din doo mii trei (Epica) , am incercat sa fac rost de mai mult material despre ei,fara succes insa.
De curand(mai precis saptamana trecuta), norocul mi-a suras shi am facut rost de ultimul lor album din doo mii cinci shi anume The Black Halo,care inca n-am avut timp sa-l ascult prea bine, dar totushi, o melodie ca The Haunting (Somewhere In Time) , Abandoned sau Moonlight, le ascultzi intotdeauna cu placere.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde cubu » Joi Mar 31, 2005 1:50 pm

paiacule, chiar ma gandeam io cand am primit mefemeu ala ca cum se face ca asculti treburi progresive. :D Daca mai vrei Kamelot si folosesti oDC, baga un PM si-ti dau eu niste hub-uri.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Lun Apr 11, 2005 11:10 pm

recent a iesit pe piata ultimul album Fantí´mas numit Suspended Animation. O sa fac o recenzie la el cat de curand, dar de pe acuma pot sa spun ca din pacate e cel mai slab album al lor.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde theOffender » Mar Apr 12, 2005 1:55 pm

Bruce Dickinson - Tyranny of Souls 2005...

ultimul iron maiden a fost imbecil de prost. asha ca trebuia sa apara cu ceva mai de doamne ajuta pentru refacerea fiananciara. are shi-o balada, river of no return in stilul tears of the dragon.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde cubu » Mie Apr 13, 2005 1:13 pm

whatever, albumul Fantomas e scos inainte sau dupa 1 martie? Ia uite aici: http://www.nightfall.co.nz/2005/reviews/base_review.php?theme=3&bandID=249

Si ca tot veni vorba de Dream Theater, iaca si pe James LaBrie: http://www.powermetal.de/cdreview/review-5457.html. Un album "de vara", de ascultat in masina sau in timp ce desfunzi chiuveta.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde theOffender » Mie Apr 13, 2005 1:48 pm

nu-i ala bre. deci e doua cu acelashi nume. itzi zic eu ca l-am ascultat (pe fantomas) shi cica e alternativ experimental metal. singuru' experiment e la bugetul cumparatorului, in mod sigur ~p in rest e crap.

gorillaz au un album nou: Demon Days
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde cubu » Mie Apr 13, 2005 2:01 pm

Olelei, ca bine zici, daca nu erai matale, nu-mi dadeam seama... :D

Pe mine ma interesa care e mai recent, adicatelea care ar putea fi acuzat ca s-a inspirat dupe alalalt. M-am uitat io pana la urma, allmusic zice ca Fantomas - Suspended Animation 5 aprilie 2005. Concluzia? Petrucci e un plagiator ordinar. :D
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Mie Apr 13, 2005 4:38 pm

faza e ca de anul trecut imediat de dupa ce a iesit Delirium Cordia, Patton anuntase ca viitorul album Fantí´mas avea sa iasa in 2005 si sa fie numit Suspened Animation. Albumul era terminat deja prin decembrie, so ...

amu` cat de slab e vom vedea pe threadul de recenzii :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Mar Apr 26, 2005 11:12 am

Oficial, trupa Shadow Gallery va lansa pe 30 mai ultimul sau album, "Room V", un fel de continuare a binecunoscutului "Tyranny" din 1998. Albumul se gaseste insa deja pe DC, si, daca aveti ocazia, nu-l ratati.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Anterior

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator