Radiohead si Muse

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Radiohead si Muse

Mesajde Staralfur » Mie Mai 21, 2003 11:58 pm

well, le-am inclus impreuna pt ac desi fanii Muse ar fi deranjatzi de comparatzie, aceasta este evidenta.. Muse este o trupa tanara ale carei influente majore au fost Nirvana si Radiohead..eu am primul lor album Showbiz din 99 si am fost placut impresionat, mai un un dics Origin of Symmetry din 2001, care a avut un single super "New Born"..cat despre Radiohead nu are rost sa mai comentez.. muzica geniala(lasand la o parte primul album, urasc Creep)..lanseaza un dics nou pe 10 iunie(abia astept). Voi ce parere avetzi?
Avatar utilizator
Staralfur
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Mai 21, 2003 11:00 pm

Mesajde catharsis » Joi Mai 22, 2003 12:27 am

radiohead si muse se numara printre primele formatii preferate de mine... albumul nou de la radiohead se gaseste deja pe internet si e ca de obicei foarte bun... am auizt ca muse a scos si un album hulabaloo sau asa ceva, ce e cu el?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde darkshines » Vin Mai 23, 2003 7:38 am

imi plac muse la nebunie. am origin of simmetry si cateva trackuri de pe showbiz.

de la radiohead n-am ascultat decat OK computer care mi s-a parut incredibil (e trecut la favorite albums of alltime)

hullabaloo e un album live sau ceva de genu asta:
http://uk.music.yahoo.com/020624/242/d1tiz.html

"In a world dominated by earnest, goateed rockers dressed in lumberjack shirts, it's rather refreshing to hear spiky-haired Matt greet his Parisian audience with a cry of "Bonsoir Paris," like a 24 karat rock star." - Why I love Muse ;)

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Staralfur » Lun Mai 26, 2003 11:59 pm

hello
hulabaloo este o compilatize de doua discuri, unul live si unul cu bisides..banuiesc ca e destul de intereseant..
Avatar utilizator
Staralfur
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Mai 21, 2003 11:00 pm

Mesajde clumsy » Dum Aug 17, 2003 9:58 pm

Si Muse cat si Radiohead sunt super misto.
Si daca ar fi mai cunoscuti cred ca nu ar mai avea melodii asa misto.Multe din trupele misto dupa ce au avut mult succes au scos albume pot sa zic comerciale.
clumsy
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Sâm Aug 02, 2003 9:43 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde catharsis » Lun Aug 18, 2003 9:05 pm

muse va scoate album nou in septembrie, se cheama absolution, a apoarut pe net si este destul de bun, din cate am ascultat (cateva ori).
voua vi se pare ca muse copie radiohead ca stil?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde clumsy » Lun Aug 18, 2003 9:28 pm

nu cred ca muse copie pe cei de la radiohead.Ambele trupe sunt misto, canta ambele alternativ dar sunt putin diferiti.
clumsy
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Sâm Aug 02, 2003 9:43 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Tavi » Vin Aug 29, 2003 7:22 pm

Muse = o versiune mai heavy a lui Radiohead
Tavi
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Mar 23, 2003 5:48 pm
Localitate: B

Mesajde helguera88 » Joi Sep 11, 2003 2:32 pm

Muse ... foarte misto, inclusiv live :) "Bliss" cel putzin m-a fermecat pentru totdeauna ...

Radiohead ... cu putzin noroc, vor canta la anul in Ungaria, la Sziget. Ar fi senzatzional sa-i vad si pe-astia ...
"You know how they call a quarter-pound of cheese in France?" "They don't call it a quarter-pound of cheese?" "No" "Why not?" "Because of the metric system" "So how do they call it?" "Royale with cheese" "Royale with cheese ... and how do they call the Big Mac?" "A Big Mac is a Big Mac, but they call it Le Big Mac" "Le Big Mac ... and how do they call a Whopper?" "Don't know, i've never been to Burger King"
helguera88
Junior Member
 
Mesaje: 141
Membru din: Lun Ian 20, 2003 3:01 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Sep 14, 2003 6:03 pm

De cateva saptamani sunt innebunit dupa Radiohead. Am vazut vreo 6-7 videoclipuri d'ale lor care mi se par incredibile, iar Aliosha mi-a dat ultimul lor album , Hail To The Thief . Album care mi se pare mai trist decat cele precedente, din care am ascultat o mare parte.

Aliosha, daca mai tzi minte noi am avut o discutie despre Thom Yorke. Iti spuneam am observat la el ca are un ochi mai mic decat celalalt...ochiul stang tinandu-l mai mult inchis. Se observa clar in toate videoclipurile. Tu mi-ai spus ca nu are nimic...ca asa e el. Uite ce am gasit pe allmusic.com :

Yorke was born with a vision ailment: his left eye was paralyzed and shut and until the age of six, underwent a total of five operations. The last operation was botched and he almost lost all sight out of that eye (only after wearing an eye patch for a year was he able to see, albeit slightly).

Deci am avut dreptate. In rest ce sa zic ? Sa spun ca sunt buni ar fi prea putin. Categoric sunt in top 5 al formatilor mele preferate all-time.(un top 5 ..cu 4 formatii din Anglia si una din Statele Unite ale Americii). Pai m-au cucerit doar cu "Fake plastic trees". Cand am mai ascultat un Karma Police, Just sau Creep.....mi-am dat seama mai bine ce e cu acesti baieti.

De Muse nu am auzit mare lucru. Stiu doar ca au o melodie intitulata darkshines...care a dat numele unui user de pe forum. O s-o downlodez zilele astea.

Gabriel
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde helguera88 » Lun Sep 15, 2003 4:29 pm

Si care sunt celelalte din top5?
"You know how they call a quarter-pound of cheese in France?" "They don't call it a quarter-pound of cheese?" "No" "Why not?" "Because of the metric system" "So how do they call it?" "Royale with cheese" "Royale with cheese ... and how do they call the Big Mac?" "A Big Mac is a Big Mac, but they call it Le Big Mac" "Le Big Mac ... and how do they call a Whopper?" "Don't know, i've never been to Burger King"
helguera88
Junior Member
 
Mesaje: 141
Membru din: Lun Ian 20, 2003 3:01 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Sep 15, 2003 4:39 pm

din Londra,Anglia : Pink Floyd & Dire Straits
din Manchester,Anglia : The Smiths
din Los Angeles, California, USA : The Doors

:o

Si evident..din Oxford,Anglia : Radiohead
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde helguera88 » Lun Sep 15, 2003 4:42 pm

Misto.

Queen, Placebo, The Cure, Radiohead, Garbage.
"You know how they call a quarter-pound of cheese in France?" "They don't call it a quarter-pound of cheese?" "No" "Why not?" "Because of the metric system" "So how do they call it?" "Royale with cheese" "Royale with cheese ... and how do they call the Big Mac?" "A Big Mac is a Big Mac, but they call it Le Big Mac" "Le Big Mac ... and how do they call a Whopper?" "Don't know, i've never been to Burger King"
helguera88
Junior Member
 
Mesaje: 141
Membru din: Lun Ian 20, 2003 3:01 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde usualflow » Vin Ian 16, 2004 9:35 pm

Radiohead e una din trupele mele preferate. Am aproape toate albumele. Imi lipsesc doua, dar nu e cale lunga pana la ele... :D
Cam atat despre Radiohead.

Muse....
Cand spui "Muse", in primul rand spui pasiune in stare pura; in al doilea rand, te duci cu gandul la o veritabila identitate, paradoxal nascuta din influente, ceea ce e destul de rar... si aceste doua elemente fac din Muse o trupa buna.
Propulsati la rangul de superstaruri in baza primului album ("Showbiz"), au revenit mai apoi cu "Origin Of Symmetry", album absolut superb, care nu face altceva decat sa confirme geniul lui Matthew Bellamy. Piesele te lasa "bouche-bec". Pianul nu a sunat niciodata atat de... "rock" :P, chitarile intra atunci cand nu te astepti...
Binecunoscutele "Plug In Baby" si "Micro Cuts", precum si "New Born","Space Dementia","Hyper Music","Citizen Erased", "Screenager" sunt track-uri care frapeaza.
in legatura cu stilul, inca se resimt influentele Radiohead; cel de-al doilea album e ceva mai "electronic", mai organic decat precedentul, insa totul e coerent, surprinzator si cu siguranta deosebit.
In cuncluzie, Muse e inca una din trupele mele favorite. :p
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde catharsis » Vin Ian 16, 2004 11:42 pm

muse au scos un album absolution foarte bun, mie imi place mai mult ca hail to the thief, chiar daca radiohead a fost una din influentele majore pt bellamy. 'highlights'-urile albumului sunt: stockholm syndrome, hysteria, time is running out, thoughts of a dying atheist
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Sonia Doris » Vin Ian 13, 2006 11:31 pm

Muse pentru mine sunt pe locul 2 dupa Queen in topul preferintelor mele muzicale. Matt Bellamy mi se pare genial, ca si muzician, ca om, etc. Si in spectacolele live HE ROCKS (inca nu am avut sansa sa-i vad live, dar adun bani pentru asta).
Eu am Showbiz, Origin of Symetry, Hullabaloo (pe CD si DVD) si Absolution. Si multe chestii downloadate. Daca va trebuie ceva, scrieti-mi mail, un pm, pe mssg, sau orice.
Puteti vizita si forumul Muse Romania pe care l-am creat cu inca cativa (scuzati cacofonia) fani Muse pe care i-am gasit pe meleagurile noastre. http://www.phpbbserver.com/phpbb/portal.php?sid=49f1699800c067b98720056b0dc5a117&mforum=musero

Sonia
Avatar utilizator
Sonia Doris
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Dec 29, 2005 12:00 am

Mesajde vicious » Vin Ian 20, 2006 10:14 pm

de ceva vreme, Radiohead e printre formatiile pe care le ascult obsesiv
si mai exact, trec prin faza Radiohead-The bends
imi place mult de tot.
si mai exact:
da si pe mine m-a cucerit Fake plastic trees-ul
si Street spirit e genial
iar Videoclipul de la Just e beyond brilliant
and my favorite track(at the moment) and video from this album is My iron lung
i`m absolutely in love with the video si ma intrebam daca nu exista vreun Radiohead freak prin preajma sa-mi zica mai multe despre videoclipul acesta
de exemplu
desenele de unde sunt luate?
if u are noffin` don`t ask for sumfin/ and if u are sumfin don`t ask for nuffin`
vicious
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:23 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde JungleboyT » Sâm Ian 21, 2006 4:19 pm

Radiohead sunt genial si prin site-rile care le fac. try http://www.radiohead.com/ si toate linkurile de pe acolo..:)
Avatar utilizator
JungleboyT
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Dec 27, 2005 12:00 am

Mesajde Scarpa » Dum Apr 09, 2006 8:13 pm

Destul d draguti...mai ales muse.
Scarpa
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Apr 09, 2006 7:18 pm
Localitate: Oltenita


Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator